Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     Hy-Tek's Meet Manager
                    Wooster SCY 2006 - 3/4/2006 to 3/5/2006                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 30-34 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                        1:23.55  
 
Event 1  Women 50-54 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                        1:21.30  
 
Event 1  Women 55-59 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                          55.50  
 
Event 1  Men 25-29 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chittester, Ryan          26 O*H*-LE                          26.90  
 
Event 1  Men 40-44 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                          53.35  
  2 Turocy, Greg              42 O*H*-LE                        1:53.67  
 
Event 1  Men 45-49 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                          26.89  
 
Event 1  Men 55-59 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           56 O*H*-LE                          41.83  
 
Event 1  Men 60-64 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       60 O*H*-LE                          28.63  
  2 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                          51.46  
  3 Washburn, Keith E         61 O*H*-LE                        2:08.92  
 
Event 1  Men 70-74 50 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            72 O*H*-LE                          33.01  
 
Event 2  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                        6:14.93  
                  34.81     1:15.66 (40.85)     2:03.08 (47.42)     2:50.35 (47.27)
        3:44.51 (54.16)     4:40.28 (55.77)     5:26.89 (46.61)     6:14.93 (48.04)
 
Event 2  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                        6:03.49  
                  35.02     1:17.64 (42.62)     2:05.93 (48.29)     2:55.33 (49.40)
        3:47.07 (51.74)     4:39.71 (52.64)     5:22.63 (42.92)     6:03.49 (40.86)
 
Event 2  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                        7:09.73  
                  39.76     1:35.58 (55.82)   2:36.66 (1:01.08)   3:37.71 (1:01.05)
        4:34.74 (57.03)     5:31.35 (56.61)     6:21.02 (49.67)     7:09.73 (48.71)
 
Event 2  Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                        8:31.21  
                  58.04   2:06.25 (1:08.21)   3:12.95 (1:06.70)   4:17.88 (1:04.93)
      5:31.58 (1:13.70)   6:45.23 (1:13.65)     7:38.48 (53.25)     8:31.21 (52.73)
 
Event 2  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        6:46.53  
                  45.52     1:40.96 (55.44)   2:42.67 (1:01.71)     3:41.12 (58.45)
        4:30.94 (49.82)     5:21.03 (50.09)     6:04.33 (43.30)     6:46.53 (42.20)
 
Event 3  Women 25-29 100 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peric, Georgian M         25 O*H*-LE                        1:05.85  
                  30.53     1:05.85 (35.32)                                        
 
Event 3  Women 50-54 100 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                        1:43.76  
                  49.39     1:43.76 (54.37)                                        
 
Event 3  Women 55-59 100 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                        1:54.80  
                  57.78     1:54.80 (57.02)                                        
 
Event 3  Men 40-44 100 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              42 O*H*-LE                        1:07.11  
                  31.03     1:07.11 (36.08)                                        
  2 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        1:51.90  
                  51.87   1:51.90 (1:00.03)                                        
 
Event 3  Men 60-64 100 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         61 O*H*-LE                        1:11.49  
                  32.78     1:11.49 (38.71)                                        
  2 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        1:51.08  
                  53.32     1:51.08 (57.76)                                        
 
Event 3  Men 70-74 100 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            72 O*H*-LE                        1:11.51  
                  36.15     1:11.51 (35.36)                                        
 
Event 4  Women 45-49 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                        2:58.42  
                  41.94     1:27.16 (45.22)     2:13.51 (46.35)     2:58.42 (44.91)
 
Event 4  Women 50-54 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                        3:28.23  
                  49.77     1:46.94 (57.17)     2:41.37 (54.43)     3:28.23 (46.86)
 
Event 4  Women 75-79 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                        4:17.52  
                  55.03   2:03.29 (1:08.26)   3:10.72 (1:07.43)   4:17.52 (1:06.80)
 
Event 4  Men 25-29 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chittester, Ryan          26 O*H*-LE                        2:26.51  
                  30.63     1:08.65 (38.02)     1:50.62 (41.97)     2:26.51 (35.89)
 
Event 4  Men 40-44 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              42 O*H*-LE                        2:36.08  
                  34.88     1:15.23 (40.35)     1:56.14 (40.91)     2:36.08 (39.94)
  2 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        3:12.93  
                  44.31     1:32.67 (48.36)     2:22.76 (50.09)     3:12.93 (50.17)
 
Event 4  Men 45-49 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                        2:11.61  
                  30.75     1:04.11 (33.36)     1:38.08 (33.97)     2:11.61 (33.53)
  2 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                        2:59.40  
                  39.13     1:24.57 (45.44)     2:11.79 (47.22)     2:59.40 (47.61)
 
Event 4  Men 55-59 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           56 O*H*-LE                        3:17.95  
                  45.61     1:35.95 (50.34)     2:27.35 (51.40)     3:17.95 (50.60)
 
Event 4  Men 60-64 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        2:46.05  
                  37.97     1:21.08 (43.11)     2:04.12 (43.04)     2:46.05 (41.93)
  2 Greenfield, Harry W       60 O*H*-LE                        2:50.40  
                  36.55     1:20.43 (43.88)     2:05.95 (45.52)     2:50.40 (44.45)
  3 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        3:58.98  
                  53.79   1:54.71 (1:00.92)   2:57.12 (1:02.41)   3:58.98 (1:01.86)
 
Event 6  Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gallup, Katie L.          22 O*H*-LE                       14:32.51
 
Event 6  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peric, Georgian M.        25 O*H*-LE                       12:36.41
 
Event 6  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                       14:51.09
 
Event 6  Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
=============================================================================== 
  1 Russ, Betty J.            78 O*H*-LE                       19:12.66
 
Event 6  Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lutz,Chad L               20 O*H*-LE                       12:06.82
  2 Walker, Joe L.            21 O*H*-LE                       13:08.83
 
Event 6  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals      
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V.     40 O*H*-LE                       18:48.38
 
Event 6  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
1 Grassell, Duane V.          48 O*H*-LE                       15:05.13
 
Event 6  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McKee, Steve              53 O*H*-LE                       13:26.07
 
 
Event 6  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Bruce C.           58 O*H*-LE                       15:04.73
 
Event 7  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gallup, Katie L           22 OHKS                          23:55.08  
                  38.20     1:20.13 (41.93)     2:02.79 (42.66)     2:46.29 (43.50)
        3:29.89 (43.60)     4:12.42 (42.53)     4:56.54 (44.12)     5:40.09 (43.55)
        6:23.51 (43.42)     7:07.32 (43.81)     7:51.78 (44.46)     8:35.61 (43.83)
        9:20.31 (44.70)    10:05.05 (44.74)    10:49.14 (44.09)    11:33.32 (44.18)
       12:17.48 (44.16)    13:03.03 (45.55)    13:47.55 (44.52)    14:32.51 (44.96)
       15:17.37 (44.86)    16:01.88 (44.51)    16:45.11 (43.23)    17:28.94 (43.83)
       18:12.47 (43.53)    18:56.06 (43.59)    19:39.78 (43.72)    20:23.04 (43.26)
       21:06.27 (43.23)    21:49.38 (43.11)    22:31.64 (42.26)    23:13.99 (42.35)
       23:55.08 (41.09)
 
Event 7  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peric, Georgian M         25 O*H*-LE                       20:47.26  
                  33.70     1:11.76 (38.06)     1:50.22 (38.46)     2:28.66 (38.44)
        3:07.46 (38.80)     3:45.72 (38.26)     4:23.84 (38.12)     5:02.40 (38.56)
        5:40.39 (37.99)     6:18.25 (37.86)     6:56.31 (38.06)     7:34.26 (37.95)
        8:12.36 (38.10)     8:50.04 (37.68)     9:27.74 (37.70)    10:05.14 (37.40)
       10:42.76 (37.62)    11:20.73 (37.97)    11:58.99 (38.26)    12:36.41 (37.42)
       13:14.74 (38.33)    13:53.22 (38.48)    14:31.15 (37.93)    15:09.27 (38.12)
       15:47.12 (37.85)    16:25.16 (38.04)    17:03.56 (38.40)    17:41.49 (37.93)
       18:19.50 (38.01)    18:57.59 (38.09)    19:35.44 (37.85)    20:12.64 (37.20)
       20:47.26 (34.62)
 
Event 7  Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                       32:14.75  
                  47.93     1:41.45 (53.52)     2:38.86 (57.41)     3:36.37 (57.51)
        4:32.72 (56.35)     5:30.12 (57.40)     6:28.74 (58.62)     7:26.69 (57.95)
        8:24.74 (58.05)     9:23.12 (58.38)    10:20.80 (57.68)    11:20.13 (59.33)
       12:16.83 (56.70)    13:14.85 (58.02)    14:13.40 (58.55)    15:12.25 (58.85)
     16:12.94 (1:00.69)  17:14.89 (1:01.95)    18:14.14 (59.25)    19:12.66 (58.52)
       20:11.59 (58.93)  21:12.77 (1:01.18)  22:13.66 (1:00.89)    23:13.23 (59.57)
     24:14.13 (1:00.90)  25:14.79 (1:00.66)  26:15.31 (1:00.52)  27:16.39 (1:01.08)
     28:17.01 (1:00.62)    29:16.48 (59.47)  30:16.81 (1:00.33)  31:17.18 (1:00.37)
       32:14.75 (57.57)
 
Event 7  Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lutz, Chad L              20 O*H*-LE                       20:03.96  
                  31.27     1:06.49 (35.22)     1:43.50 (37.01)     2:19.89 (36.39)
        2:56.17 (36.28)     3:31.95 (35.78)     4:08.95 (37.00)     4:45.46 (36.51)
        5:23.17 (37.71)     6:00.36 (37.19)     6:37.91 (37.55)     7:14.94 (37.03)
        7:51.56 (36.62)     8:27.70 (36.14)     9:04.60 (36.90)     9:41.16 (36.56)
       10:17.88 (36.72)    10:54.08 (36.20)    11:30.36 (36.28)    12:06.82 (36.46)
       12:44.55 (37.73)    13:23.95 (39.40)    14:03.01 (39.06)    14:39.87 (36.86)
       15:16.23 (36.36)    15:52.61 (36.38)    16:28.89 (36.28)    17:05.08 (36.19)
       17:42.58 (37.50)    18:19.47 (36.89)    18:56.60 (37.13)    19:31.96 (35.36)
       20:03.96 (32.00)
  2 Walker, Joe L             21 O*H*-LE                       21:51.64  
                  32.94     1:09.71 (36.77)     1:48.34 (38.63)     2:27.23 (38.89)
        3:06.50 (39.27)     3:45.66 (39.16)     4:25.33 (39.67)     5:04.89 (39.56)
        5:44.41 (39.52)     6:24.32 (39.91)     7:04.77 (40.45)     7:45.70 (40.93)
        8:26.33 (40.63)     9:06.47 (40.14)     9:47.37 (40.90)    10:27.75 (40.38)
       11:07.70 (39.95)    11:47.86 (40.16)    12:28.92 (41.06)    13:08.83 (39.91)
       13:49.02 (40.19)    14:29.40 (40.38)    15:09.60 (40.20)    15:49.83 (40.23)
       16:30.94 (41.11)    17:11.17 (40.23)    17:52.26 (41.09)    18:32.91 (40.65)
       19:13.70 (40.79)    19:54.46 (40.76)    20:34.41 (39.95)    21:14.13 (39.72)
       21:51.64 (37.51)
 
Event 7  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                       31:25.41  
                  41.30     1:32.55 (51.25)     2:27.79 (55.24)     3:24.93 (57.14)
        4:23.26 (58.33)     5:21.36 (58.10)     6:19.95 (58.59)     7:18.77 (58.82)
        8:15.39 (56.62)     9:11.46 (56.07)    10:06.26 (54.80)    11:03.07 (56.81)
       12:01.73 (58.66)    12:59.71 (57.98)    13:58.38 (58.67)    14:55.36 (56.98)
       15:54.42 (59.06)    16:52.48 (58.06)    17:50.85 (58.37)    18:48.38 (57.53)
       19:46.32 (57.94)    20:44.52 (58.20)    21:44.44 (59.92)    22:42.76 (58.32)
       23:41.66 (58.90)    24:41.56 (59.90)    25:40.82 (59.26)    26:38.92 (58.10)
       27:38.41 (59.49)    28:38.07 (59.66)    29:34.38 (56.31)    30:32.50 (58.12)
       31:25.41 (52.91)
 
Event 7  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                       24:59.71  
                  38.73     1:20.79 (42.06)     2:03.70 (42.91)     2:47.44 (43.74)
        3:32.12 (44.68)     4:18.26 (46.14)     5:04.09 (45.83)     5:50.55 (46.46)
        6:37.28 (46.73)     7:23.40 (46.12)     8:09.87 (46.47)     8:56.07 (46.20)
        9:42.44 (46.37)    10:28.66 (46.22)    11:14.69 (46.03)    12:00.65 (45.96)
       12:46.63 (45.98)    13:32.70 (46.07)    14:19.28 (46.58)    15:05.13 (45.85)
       15:51.79 (46.66)    16:38.26 (46.47)    17:24.79 (46.53)    18:08.78 (43.99)
       18:53.89 (45.11)    19:39.16 (45.27)    20:25.12 (45.96)    21:10.87 (45.75)
       21:56.84 (45.97)    22:42.75 (45.91)    23:28.46 (45.71)    24:14.28 (45.82)
       24:59.71 (45.43)
 
Event 7  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McKee, Steve              53 O*H*-LE                       22:23.63  
                  35.19     1:12.69 (37.50)     1:52.01 (39.32)     2:32.18 (40.17)
        3:12.33 (40.15)     3:52.64 (40.31)     4:32.94 (40.30)     5:13.63 (40.69)
        5:54.29 (40.66)     6:35.38 (41.09)     7:15.98 (40.60)     7:57.33 (41.35)
        8:37.97 (40.64)     9:19.02 (41.05)    10:00.75 (41.73)    10:41.42 (40.67)
       11:22.45 (41.03)    12:03.65 (41.20)    12:44.75 (41.10)    13:26.07 (41.32)
       14:08.09 (42.02)    14:49.42 (41.33)    15:31.05 (41.63)    16:12.70 (41.65)
       16:54.10 (41.40)    17:35.59 (41.49)    18:17.48 (41.89)    18:58.98 (41.50)
       19:40.36 (41.38)    20:22.15 (41.79)    21:03.16 (41.01)    21:44.34 (41.18)
       22:23.63 (39.29)
 
Event 7  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Bruce C            58 O*H*-LE                       25:04.91  
                  39.14     1:22.27 (43.13)     2:07.18 (44.91)     2:53.23 (46.05)
        3:39.07 (45.84)     4:24.87 (45.80)     5:10.93 (46.06)     5:56.71 (45.78)
        6:41.97 (45.26)     7:27.31 (45.34)     8:13.03 (45.72)     8:58.46 (45.43)
        9:44.40 (45.94)    10:29.92 (45.52)    11:14.96 (45.04)    12:00.62 (45.66)
       12:46.28 (45.66)    13:32.33 (46.05)    14:18.61 (46.28)    15:04.73 (46.12)
       15:51.12 (46.39)    16:37.41 (46.29)    17:23.83 (46.42)    18:09.97 (46.14)
       18:55.50 (45.53)    19:41.80 (46.30)    20:27.96 (46.16)    21:13.87 (45.91)
       22:00.89 (47.02)    22:47.63 (46.74)    23:34.17 (46.54)    24:20.42 (46.25)
       25:04.91 (44.49)
 
Event 8  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            29 O*H*-LE                        5:49.65  
                  31.69     1:06.37 (34.68)     1:42.10 (35.73)     2:17.86 (35.76)
        2:53.49 (35.63)     3:29.33 (35.84)     4:04.85 (35.52)     4:40.40 (35.55)
        5:15.59 (35.19)     5:49.65 (34.06)                                        
 
Event 8  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matthew, Christine        45 O*H*-LE                        6:21.98  
                  35.63     1:13.88 (38.25)     1:53.58 (39.70)     2:33.27 (39.69)
        3:11.83 (38.56)     3:49.65 (37.82)     4:27.75 (38.10)     5:06.13 (38.38)
        5:44.12 (37.99)     6:21.98 (37.86)                                        
  2 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                        6:38.16  
                  35.93     1:15.32 (39.39)     1:55.56 (40.24)     2:36.16 (40.60)
        3:16.96 (40.80)     3:57.42 (40.46)     4:38.28 (40.86)     5:19.05 (40.77)
        5:59.12 (40.07)     6:38.16 (39.04)                                        
 
Event 8  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                        6:16.71  
                  32.93     1:10.03 (37.10)     1:47.88 (37.85)     2:26.34 (38.46)
        3:04.51 (38.17)     3:43.22 (38.71)     4:22.16 (38.94)     5:01.12 (38.96)
        5:39.33 (38.21)     6:16.71 (37.38)                                        
 
Event 8  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE                       10:04.81  
                  48.77     1:45.60 (56.83)   2:45.63 (1:00.03)   3:46.89 (1:01.26)
      4:48.19 (1:01.30)   5:51.73 (1:03.54)   6:55.78 (1:04.05)   7:58.58 (1:02.80)
      9:02.50 (1:03.92)  10:04.81 (1:02.31)                                        
 
Event 8  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                        8:43.14  
                  43.12     1:34.49 (51.37)     2:27.63 (53.14)     3:21.94 (54.31)
        4:16.18 (54.24)     5:10.22 (54.04)     6:04.51 (54.29)     6:57.59 (53.08)
        7:51.91 (54.32)     8:43.14 (51.23)                                        
 
Event 8  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        8:45.41  
                  41.35     1:30.60 (49.25)     2:24.67 (54.07)     3:19.38 (54.71)
        4:16.36 (56.98)     5:12.44 (56.08)     6:08.47 (56.03)     7:03.08 (54.61)
        7:56.60 (53.52)     8:45.41 (48.81)                                        
 
Event 8  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janasko, James            47 O*H*-LE                        6:14.96  
                  33.80     1:10.20 (36.40)     1:47.86 (37.66)     2:25.93 (38.07)
        3:04.62 (38.69)     3:42.92 (38.30)     4:21.07 (38.15)     4:59.36 (38.29)
        5:38.17 (38.81)     6:14.96 (36.79)                                        
 
Event 8  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE                        6:52.18  
                  35.09     1:14.51 (39.42)     1:57.59 (43.08)     2:41.48 (43.89)
        3:21.88 (40.40)     4:02.81 (40.93)     4:46.91 (44.10)     5:31.14 (44.23)
        6:12.01 (40.87)     6:52.18 (40.17)                                        
  2 Moon, Tom R               50 O*H*-LE                        7:44.27  
                  41.57     1:25.44 (43.87)     2:10.95 (45.51)     2:57.53 (46.58)
        3:44.95 (47.42)     4:32.54 (47.59)     5:20.86 (48.32)     6:09.49 (48.63)
        6:58.28 (48.79)     7:44.27 (45.99)                                        
 
Event 8  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        73 O*H*-LE                       11:10.16  
                1:02.19   2:09.45 (1:07.26)   3:18.28 (1:08.83)   4:26.97 (1:08.69)
      5:36.53 (1:09.56)   6:46.88 (1:10.35)   7:54.21 (1:07.33)   9:01.49 (1:07.28)
     10:07.34 (1:05.85)  11:10.16 (1:02.82)                                        
 
Event 8  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             78 O*H*-LE                        9:05.32  
                  45.51     1:36.63 (51.12)     2:31.68 (55.05)     3:27.86 (56.18)
        4:24.75 (56.89)     5:22.10 (57.35)     6:19.18 (57.08)     7:16.23 (57.05)
        8:11.87 (55.64)     9:05.32 (53.45)                                        
 
Event 9  Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                        4:17.52  
 
Event 9  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                        3:07.83  
                  38.46     1:28.93 (50.47)     2:20.25 (51.32)     3:07.83 (47.58)
 
Event 9  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       60 O*H*-LE                        2:50.40  
  2 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        3:37.04  
                  46.49     1:42.40 (55.91)     2:40.06 (57.66)     3:37.04 (56.98)
  3 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        4:05.47  
                  52.96   1:56.58 (1:03.62)   3:03.85 (1:07.27)   4:05.47 (1:01.62)
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devennish, Elaine H       57 Unattached                     1:47.17  
                  52.24     1:47.17 (54.93)                                        
  2 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                        1:54.80  
 
Event 11  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Wilma               78 O*H*-LE                        4:23.93  
                2:06.75   4:23.93 (2:17.18)                                        
 
Event 11  Women 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        2:56.00  
                1:26.49   2:56.00 (1:29.51)                                        
 
Event 11  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Joe L             21 O*H*-LE                        1:09.69  
                  33.52     1:09.69 (36.17)                                        
  2 DeVennish, Arthur H       23 Unattached                     1:16.35  
                  36.40     1:16.35 (39.95)                                        
 
Event 11  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE                        1:06.90  
                  32.35     1:06.90 (34.55)                                        
 
Event 11  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           56 O*H*-LE                        1:29.71  
                  45.41     1:29.71 (44.30)                                        
 
Event 11  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        1:51.08  
 
Event 11  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerhardt, Mario G         65 O*H*-LE                        1:55.13  
                  58.31     1:55.13 (56.82)                                        
 
Event 11  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            72 O*H*-LE                        1:11.51  
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schiemann, Shauna         25 O*H*-LE                          35.70  
 
Event 12  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                          30.74  
 
Event 12  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matthew, Christine        45 O*H*-LE                          29.05  
 
Event 12  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                          29.80  
  2 Guins, Ann H              52 O*H*-LE                          29.81  
  3 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                          33.44  
  4 Schleper, Terry D         50 O*H*-LE                          35.58  
 
Event 12  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                          41.18  
  2 Devennish, Elaine H       57 Unattached                       42.88  
 
Event 12  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE                          40.19  
  2 Drummond, Marion G        74 O*H*-LE                          56.33  
  3 Ganzel, Carol             74 O*H*-LE                          57.64  
 
Event 12  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                          39.49  
 
Event 12  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            84 O*H*-LE                        1:02.81  
 
Event 12  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lutz, Chad L              20 O*H*-LE                          24.32  
  2 DeVennish, Arthur H       23 Unattached                       30.23  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chittester, Ryan          26 O*H*-LE                          26.90  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berman, Mitchell E        45 O*H*-LE                          25.99  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sinsheimer, Bob           56 O*H*-LE                          25.80  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       60 O*H*-LE                          25.95  
  2 Washburn, Keith E         61 O*H*-LE                          30.15  
 
Event 12  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           76 O*H*-LE                          31.60  
 
Event 13  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                        3:24.95  
                  44.69     1:36.13 (51.44)     2:30.09 (53.96)     3:24.95 (54.86)
 
Event 13  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sawada, Mark              38 Unattached                     2:37.16  
                  33.49     1:12.43 (38.94)     1:54.09 (41.66)     2:37.16 (43.07)
  2 Gercevich, Joseph W       35 O*H*-LE                        3:12.22  
                  41.24     1:28.68 (47.44)     2:19.99 (51.31)     3:12.22 (52.23)
 
Event 13  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              42 O*H*-LE                        2:36.08  
  2 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        4:04.96  
                  51.45   1:53.50 (1:02.05)   3:00.81 (1:07.31)   4:04.96 (1:04.15)
 
Event 13  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           56 O*H*-LE                        3:17.95  
 
Event 13  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        3:09.64  
                  42.83     1:31.52 (48.69)     2:20.63 (49.11)     3:09.64 (49.01)
  2 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        4:12.72  
                  55.59   2:01.53 (1:05.94)   3:09.21 (1:07.68)   4:12.72 (1:03.51)
 
Event 13  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        73 O*H*-LE                        5:52.26  
                1:23.47   2:53.09 (1:29.62)   4:25.91 (1:32.82)   5:52.26 (1:26.35)
 
Event 14  Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters - Kent State  'A'                           2:01.09  
     1) Walker, Joe L 21                2) Kress, Matt 20                 
     3) Montemarano, Justin 23          4) Lutz, Chad L 20                
                  31.39     1:07.85 (36.46)     1:37.13 (29.28)     2:01.09 (23.96)
 
Event 14  Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O* Masters – Kent State ‘B’                                   DQ          
     1) Stirgwolt, Abbey 21             2) Inderhees, Joan 49
     3) Amer, Katie 19                  4) Gallup, Katie 22
                  34.48     1:14.74 (40.26)    1:55.76 (41.02)     2:23.18 (27.42)
 
Event 15  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stirgwolt, Abbey M        21 OHKS                             32.58  
 
Event 15  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            29 O*H*-LE                          30.20  
 
Event 15  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                          32.69  
 
Event 15  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                          31.48  
  2 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                          32.73  
 
Event 15  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                          53.35  
 
Event 15  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                          26.89  
  2 Freireich, Dan            46 Unattached                       30.57  
  3 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                          33.56  
 
Event 15  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       60 O*H*-LE                          28.63  
  2 Washburn, Keith E         61 O*H*-LE                          36.94  
 
Event 16  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                        1:09.37  
                  32.65     1:09.37 (36.72)                                        
 
Event 16  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                        1:00.22  
                  29.22     1:00.22 (31.00)                                        
 
Event 16  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                        1:05.04  
                  31.14     1:05.04 (33.90)                                        
  2 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                        1:15.31  
                  35.64     1:15.31 (39.67)                                        
 
Event 16  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                        1:33.97  
                  46.12     1:33.97 (47.85)                                        
  2 Devennish, Elaine H       57 Unattached                     1:34.71  
                  44.59     1:34.71 (50.12)                                        
 
Event 16  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE                        1:34.01  
                  46.34     1:34.01 (47.67)                                        
  2 Drummond, Marion G        74 O*H*-LE                        2:06.48  
                  58.56   2:06.48 (1:07.92)                                        
  3 Ganzel, Carol             74 O*H*-LE                        2:07.04  
                  58.61   2:07.04 (1:08.43)                                        
 
Event 16  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                        1:27.47  
                  40.75     1:27.47 (46.72)                                        
 
Event 16  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            84 O*H*-LE                        2:20.56  
                1:05.28   2:20.56 (1:15.28)                                        
 
Event 16  Women 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        2:40.59  
                1:11.04   2:40.59 (1:29.55)                                        
 
Event 16  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lutz, Chad L              20 O*H*-LE                          54.40  
                  26.23       54.40 (28.17)                                        
  2 Marsh, Scott A            23 OHSHA                            59.86  
                  28.86       59.86 (31.00)                                        
 
Event 16  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gercevich, Joseph W       35 O*H*-LE                        1:04.25  
                  30.48     1:04.25 (33.77)                                        
 
Event 16  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                          56.42  
                  27.13       56.42 (29.29)                                        
  2 Berman, Mitchell E        45 O*H*-LE                          57.97  
                  27.53       57.97 (30.44)                                        
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE                        1:00.63  
                  29.02     1:00.63 (31.61)                                        
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sinsheimer, Bob           56 O*H*-LE                          57.70  
                  27.63       57.70 (30.07)                                        
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       60 O*H*-LE                          59.79  
                  28.16       59.79 (31.63)                                        
  2 Washburn, Keith E         61 O*H*-LE                        1:11.49  
 
Event 16  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           76 O*H*-LE                        1:11.00  
                  33.98     1:11.00 (37.02)                                        
  2 Daily, John R             78 O*H*-LE                        1:32.60  
                  43.85     1:32.60 (48.75)                                        
 
Event 17  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stirgwolt, Abbey M        21 OHKS                           2:39.99  
                  33.17     1:13.48 (40.31)     2:02.04 (48.56)     2:39.99 (37.95)
 
Event 17  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            29 O*H*-LE                        2:33.47  
                  32.04     1:16.13 (44.09)     1:59.92 (43.79)     2:33.47 (33.55)
 
Event 17  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                        2:47.64  
                  34.24     1:19.95 (45.71)     2:08.21 (48.26)     2:47.64 (39.43)
 
Event 17  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                        3:28.23  
 
Event 17  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montemarano, Justin       23 O*H*-LE                        2:26.61  
                  32.83     1:10.28 (37.45)     1:52.35 (42.07)     2:26.61 (34.26)
 
Event 17  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chittester, Ryan          26 O*H*-LE                        2:26.51  
 
Event 17  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        3:48.53  
                  57.20     1:49.31 (52.11)   2:59.11 (1:09.80)     3:48.53 (49.42)
 
Event 17  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        3:10.31  
                  43.38     1:38.46 (55.08)     2:28.35 (49.89)     3:10.31 (41.96)
  2 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        3:54.10  
                  50.11     1:48.27 (58.16)   3:00.54 (1:12.27)     3:54.10 (53.56)
 
Event 18  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Inderhees, Joan E         49 OHKS                           1:32.60  
                  43.15     1:32.60 (49.45)                                        
 
Event 18  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                        1:32.77  
                  44.72     1:32.77 (48.05)                                        
 
Event 18  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganzel, Carol             74 O*H*-LE                        3:14.30  
                1:30.11   3:14.30 (1:44.19)                                        
 
Event 18  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marsh, Scott A            23 OHSHA                          1:20.69  
                  39.30     1:20.69 (41.39)                                        
 
Event 18  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              42 O*H*-LE                        1:07.11  
  2 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        1:51.90  
 
Event 18  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berman, Mitchell E        45 O*H*-LE                        1:12.23  
                  34.24     1:12.23 (37.99)                                        
  2 Freireich, Dan            46 Unattached                     1:16.59  
                  36.81     1:16.59 (39.78)                                        
  3 Janasko, James            47 O*H*-LE                        1:19.25  
                  36.92     1:19.25 (42.33)                                        
 
Event 18  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Tom R               50 O*H*-LE                        1:28.29  
                  41.54     1:28.29 (46.75)                                        
 
Event 18  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           56 O*H*-LE                        1:30.12  
                  43.64     1:30.12 (46.48)                                        
 
Event 18  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        1:52.73  
                  52.52   1:52.73 (1:00.21)                                        
 
Event 18  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        73 O*H*-LE                        2:45.24  
                1:20.06   2:45.24 (1:25.18)                                        
 
Event 19  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Inderhees, Joan E         49 OHKS                             48.68  
 
Event 19  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              52 O*H*-LE                          33.41  
 
Event 19  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                          50.29  
 
Event 19  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE                          51.72  
  2 Drummond, Marion G        74 O*H*-LE                        1:07.57  
 
Event 19  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Wilma               78 O*H*-LE                        2:06.37  
 
Event 19  Women 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        1:19.17  
 
Event 19  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE                          31.23  
 
Event 19  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           56 O*H*-LE                          41.83  
 
Event 19  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                          51.46  
 
Event 19  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerhardt, Mario G         65 O*H*-LE                          47.12  
 
Event 19  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            72 O*H*-LE                          33.01  
 
Event 19  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           76 O*H*-LE                          40.59  
 
Event 20  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peric, Georgian M         25 O*H*-LE                        1:05.85  
 
Event 20  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                        1:16.65  
                  35.77     1:16.65 (40.88)                                        
 
Event 20  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                        1:15.46  
                  34.71     1:15.46 (40.75)                                        
 
Event 20  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                        1:43.76  
 
Event 20  Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganzel, Carol             74 O*H*-LE                        3:17.60  
                1:31.35   3:17.60 (1:46.25)                                        
 
Event 20  Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                        2:02.58  
                  55.41   2:02.58 (1:07.17)                                        
 
Event 20  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Arthur H       23 Unattached                     1:15.67  
                  34.88     1:15.67 (40.79)                                        
 
Event 20  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gercevich, Joseph W       35 O*H*-LE                        1:17.50  
                  35.18     1:17.50 (42.32)                                        
 
Event 20  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                        1:18.42  
                  36.68     1:18.42 (41.74)                                        
 
Event 20  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sinsheimer, Bob           56 O*H*-LE                        1:04.05  
                  30.01     1:04.05 (34.04)                                        
 
Event 20  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       60 O*H*-LE                        1:08.49  
                  31.77     1:08.49 (36.72)                                        
  2 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        1:37.70  
                  44.60     1:37.70 (53.10)                                        
  3 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        1:49.22  
                  50.98     1:49.22 (58.24)                                        
 
Event 21  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters - Kent State  'A'                           2:12.18  
     1) Walker, Joe L 21                2) Montemarano, Justin 23         
     3) Kress, Matt 20                  4) Lutz, Chad L 20                
                  30.76     1:07.93 (37.17)     1:41.49 (33.56)     2:12.18 (30.69)
 
Event 21  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O* Masters – Kent State ‘B’                           1:44.59             
     1) Amer, Katie 19                  2) Inderhees, Joan 49
     3) Gallup, Katie 22                 4) Stirgwolt, Abbey 21
                  27.58     55.10  (27.52)      1:18.80 (23.78)     1:44.91 (25.71)
 
Event 22  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            29 O*H*-LE                        2:12.39  
                  30.87     1:04.40 (33.53)     1:38.75 (34.35)     2:12.39 (33.64)
 
Event 22  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                        2:25.12  
                  32.49     1:09.00 (36.51)     1:47.05 (38.05)     2:25.12 (38.07)
 
Event 22  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE                        3:40.82  
                  48.58     1:46.07 (57.49)   2:46.38 (1:00.31)     3:40.82 (54.44)
 
Event 22  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                        3:28.66  
                  45.38     1:40.83 (55.45)     2:35.80 (54.97)     3:28.66 (52.86)
 
Event 22  Women 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        5:59.67  
                                2:46.44 ( )   4:22.96 (1:36.52)   5:59.67 (1:36.71)
 
Event 22  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Joe L             21 O*H*-LE                        2:12.92  
                  30.86     1:04.33 (33.47)     1:39.68 (35.35)     2:12.92 (33.24)
  2 Marsh, Scott A            23 OHSHA                          2:19.82  
                  32.88     1:08.29 (35.41)     1:44.51 (36.22)     2:19.82 (35.31)
 
Event 22  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        3:19.17  
                  39.84     1:29.17 (49.33)     2:23.58 (54.41)     3:19.17 (55.59)
 
Event 22  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                        2:11.61  
  2 Janasko, James            47 O*H*-LE                        2:21.82  
                  32.60     1:08.94 (36.34)     1:46.25 (37.31)     2:21.82 (35.57)
 
Event 22  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Tom R               50 O*H*-LE                        2:56.83  
                  40.22     1:23.84 (43.62)     2:10.29 (46.45)     2:56.83 (46.54)
 
Event 22  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        2:46.05  
  2 Washburn, Keith E         61 O*H*-LE                        2:48.78  
                  36.54     1:19.39 (42.85)     2:04.38 (44.99)     2:48.78 (44.40)
 
Event 22  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             78 O*H*-LE                        3:24.49  
                  46.23     1:37.52 (51.29)     2:32.27 (54.75)     3:24.49 (52.22)
 
Event 23  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gallup, Katie L           22 OHKS                             42.42  
 
Event 23  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             34 GCMT-OH                          44.73  
 
Event 23  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                          36.24  
  2 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                          39.66  
  3 Inderhees, Joan E         49 OHKS                             41.76  
 
Event 23  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                          42.10  
  2 Guins, Ann H              52 O*H*-LE                          42.35  
  3 Schleper, Terry D         50 O*H*-LE                          44.23  
 
Event 23  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                          55.50  
 
Event 23  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drummond, Marion G        74 O*H*-LE                        1:18.91  
 
Event 23  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sawada, Mark              38 Unattached                       32.76  
 
Event 23  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              42 O*H*-LE                          30.03  
 
Event 23  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berman, Mitchell E        45 O*H*-LE                          33.97  
 
Event 23  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         61 O*H*-LE                          39.04  
 
Event 23  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        73 O*H*-LE                        1:16.49  
 
Event 24  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               48 O*H*-LE                        2:58.42  
 
Event 24  Women 90-94 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        6:09.49  
                1:24.19   2:57.54 (1:33.35)   4:34.56 (1:37.02)   6:09.49 (1:34.93)
 
Event 24  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        3:12.93  
 
Event 24  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                        2:59.40  
 
Event 24  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE                        2:30.07  
                  36.21     1:15.24 (39.03)     1:53.32 (38.08)     2:30.07 (36.75)
 
Event 24  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           56 O*H*-LE                        3:19.75  
                  48.25     1:38.08 (49.83)     2:29.61 (51.53)     3:19.75 (50.14)
 
Event 24  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE                        3:40.35  
                  52.35     1:49.25 (56.90)     2:45.85 (56.60)     3:40.35 (54.50)
  2 Heuck, Ken                61 O*H*-LE                        3:58.98  
 
Event 25  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stirgwolt, Abbey M        21 OHKS                           1:15.57  
  2 Amer, Katie               19 OHKS                           1:19.53  
                  38.28     1:19.53 (41.25)                                        
  3 Gallup, Katie L           22 OHKS                           1:23.32  
                  39.71     1:23.32 (43.61)                                        
 
Event 25  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schiemann, Shauna         25 O*H*-LE                        1:45.14  
                  45.36     1:45.14 (59.78)                                        
 
Event 25  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          58 O*H*-LE                        1:50.80  
                  34.28   1:50.80 (1:16.52)                                        
 
Event 25  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sawada, Mark              38 Unattached                     1:06.42  
                  33.46     1:06.42 (32.96)                                        
  2 Gercevich, Joseph W       35 O*H*-LE                        1:13.17  
                  47.09     1:13.17 (26.08)                                        
 
Event 25  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                        1:43.01  
                  53.07     1:43.01 (49.94)                                        
 
Event 25  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                        1:05.13  
                  31.46     1:05.13 (33.67)                                        
  2 Berman, Mitchell E        45 O*H*-LE                        1:06.07  
                  31.63     1:06.07 (34.44)                                        
  3 Freireich, Dan            46 Unattached                     1:11.49  
                  32.74     1:11.49 (38.75)                                        
 
Event 25  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerhardt, Mario G         65 O*H*-LE                        1:43.45