Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club  Hy-Tek's Meet Manager 3/17/2014 09:01 PM
               2014 Wooster SCY Swim Meet - 3/8/2014 to 3/9/2014               
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 85-89 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             86 O*H*-LE             10:30.00    9:39.93   20  
                1:09.75   2:25.13 (1:15.38)   3:36.57 (1:11.44)   4:46.30 (1:09.73)
      6:13.42 (1:27.12)   7:39.60 (1:26.18)   8:40.17 (1:00.57)     9:39.93 (59.76)
 
Event 5  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             54 O*H*-LE              5:45.10    5:39.77   20  
                  34.47     1:15.40 (40.93)     1:59.06 (43.66)     2:40.79 (41.73)
        3:30.38 (49.59)     4:21.79 (51.41)     5:01.04 (39.25)     5:39.77 (38.73)
 
Event 5  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            69 O*H*-LE              7:15.00    7:23.25   20  
                  51.07     1:49.62 (58.55)   2:53.28 (1:03.66)   3:54.20 (1:00.92)
        4:50.37 (56.17)     5:46.67 (56.30)     6:35.36 (48.69)     7:23.25 (47.89)
 
Event 14  Women 85-89 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             86 O*H*-LE              5:30.00    4:53.19  
                1:05.71   2:20.69 (1:14.98)   3:37.72 (1:17.03)   4:53.19 (1:15.47)
 
Event 14  Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         56 O*H*-LE              3:27.00    3:32.87  
                  47.07     1:42.15 (55.08)     2:39.09 (56.94)     3:32.87 (53.78)
 
Event 17  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiper, Jen                40 Unattached                NT   15:19.36   20  
                  37.74     1:20.22 (42.48)     2:03.31 (43.09)     2:49.15 (45.84)
        3:35.24 (46.09)     4:21.50 (46.26)     5:09.22 (47.72)     5:56.76 (47.54)
        6:43.61 (46.85)     7:30.97 (47.36)     8:18.80 (47.83)     9:05.08 (46.28)
        9:52.68 (47.60)    10:39.47 (46.79)    11:26.41 (46.94)    12:12.86 (46.45)
       12:59.65 (46.79)    13:46.11 (46.46)    14:32.89 (46.78)    15:19.36 (46.47)
 
Event 17  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          61 O*H*-LE                   NT   16:40.56   20  
                  41.90     1:29.41 (47.51)     2:18.65 (49.24)     3:08.77 (50.12)
        3:59.32 (50.55)     4:50.57 (51.25)     5:41.58 (51.01)     6:32.81 (51.23)
        7:24.69 (51.88)     8:15.60 (50.91)     9:06.55 (50.95)     9:56.61 (50.06)
       10:48.60 (51.99)    11:39.39 (50.79)    12:32.45 (53.06)    13:21.95 (49.50)
       14:13.03 (51.08)    15:02.79 (49.76)    15:52.94 (50.15)    16:40.56 (47.62)
 
Event 17  Women 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             86 O*H*-LE                   NT   21:48.68   20  
 
Event 17  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Definis, Jay M            54 O*H*-LE             14:50.00   15:48.61   20  
                  38.93     1:24.12 (45.19)     2:11.24 (47.12)     2:59.43 (48.19)
        3:47.33 (47.90)     4:35.44 (48.11)     5:23.21 (47.77)     6:11.32 (48.11)
        6:58.99 (47.67)     7:46.65 (47.66)     8:34.56 (47.91)     9:23.00 (48.44)
       10:11.18 (48.18)    11:00.76 (49.58)    11:49.46 (48.70)    12:37.51 (48.05)
       13:25.97 (48.46)    14:15.52 (49.55)    15:04.01 (48.49)    15:48.61 (44.60)
 
Event 17  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          60 O*H*-LE             12:30.00   12:05.08   20  
                  33.23     1:09.25 (36.02)     1:45.97 (36.72)     2:22.95 (36.98)
        2:59.42 (36.47)     3:36.62 (37.20)     4:13.93 (37.31)     4:50.99 (37.06)
        5:28.23 (37.24)     6:05.32 (37.09)     6:41.97 (36.65)     7:18.44 (36.47)
        7:54.80 (36.36)     8:31.22 (36.42)     9:07.70 (36.48)     9:44.11 (36.41)
       10:20.32 (36.21)    10:56.34 (36.02)    11:31.20 (34.86)    12:05.08 (33.88)
 
Event 18  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomazic, Jessica C        31 PRTR-18                   NT   27:19.05   20  
                  37.75     1:23.69 (45.94)     2:12.85 (49.16)     3:03.03 (50.18)
        3:53.25 (50.22)     4:44.58 (51.33)     5:35.20 (50.62)     6:25.85 (50.65)
      8:06.94 (1:41.09)     8:58.00 (51.06)     9:48.73 (50.73)    10:40.56 (51.83)
                               11:31.16 ( )    12:21.44 (50.28)    13:11.96 (50.52)
       14:02.51 (50.55)    14:53.23 (50.72)    15:44.31 (51.08)    16:34.86 (50.55)
       17:25.49 (50.63)    18:15.65 (50.16)    19:06.53 (50.88)    19:56.53 (50.00)
       20:47.17 (50.64)    21:38.00 (50.83)    22:28.28 (50.28)    23:18.15 (49.87)
       24:08.33 (50.18)    24:57.28 (48.95)    25:45.36 (48.08)    26:33.12 (47.76)
       27:19.05 (45.93)
 
Event 18  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitely, Erika M          35 SWST-18             25:00.00   24:32.64   20  
                  38.78     1:19.46 (40.68)     2:01.87 (42.41)     2:44.14 (42.27)
        3:27.40 (43.26)     4:11.26 (43.86)     4:55.57 (44.31)     5:39.96 (44.39)
        6:24.58 (44.62)     7:09.08 (44.50)     7:53.71 (44.63)     8:39.10 (45.39)
        9:24.10 (45.00)    10:09.29 (45.19)    10:54.56 (45.27)    11:39.76 (45.20)
       12:24.70 (44.94)    13:09.46 (44.76)    13:54.92 (45.46)    14:40.49 (45.57)
       15:26.39 (45.90)    16:11.68 (45.29)    16:56.74 (45.06)    17:42.68 (45.94)
       18:28.99 (46.31)    19:14.74 (45.75)    19:59.73 (44.99)    20:45.75 (46.02)
       21:31.72 (45.97)    22:18.54 (46.82)    23:04.48 (45.94)    23:49.41 (44.93)
       24:32.64 (43.23)
 
Event 18  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           60 O*H*-LE             22:30.00   22:38.62   20  
                  35.39     1:15.97 (40.58)     1:57.60 (41.63)     2:38.79 (41.19)
        3:19.89 (41.10)     4:00.63 (40.74)     4:41.41 (40.78)     5:22.50 (41.09)
        6:03.70 (41.20)     6:45.05 (41.35)     7:26.86 (41.81)     8:08.67 (41.81)
        8:50.22 (41.55)     9:31.51 (41.29)    10:12.96 (41.45)    10:54.58 (41.62)
       11:36.03 (41.45)    12:17.54 (41.51)    12:58.48 (40.94)    13:40.09 (41.61)
       14:22.06 (41.97)    15:03.44 (41.38)    15:45.21 (41.77)    16:26.97 (41.76)
       17:08.96 (41.99)    17:50.69 (41.73)    18:32.05 (41.36)    19:14.06 (42.01)
       19:55.37 (41.31)    20:36.80 (41.43)    21:18.46 (41.66)    21:59.23 (40.77)
       22:38.62 (39.39)
 
Event 18  Women 85-89 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             86 O*H*-LE             35:00.00   37:22.73   20  
                  53.96   1:54.67 (1:00.71)   2:57.54 (1:02.87)   4:01.71 (1:04.17)
      5:05.93 (1:04.22)   6:10.33 (1:04.40)   7:14.78 (1:04.45)   8:19.53 (1:04.75)
      9:25.74 (1:06.21)  10:32.12 (1:06.38)  11:39.12 (1:07.00)  12:46.02 (1:06.90)
     13:52.43 (1:06.41)  14:59.65 (1:07.22)  16:07.53 (1:07.88)  17:15.47 (1:07.94)
     18:23.17 (1:07.70)  19:31.06 (1:07.89)  20:39.78 (1:08.72)  21:48.68 (1:08.90)
     22:58.43 (1:09.75)  24:07.03 (1:08.60)  25:17.99 (1:10.96)  26:29.96 (1:11.97)
     27:40.69 (1:10.73)  28:51.15 (1:10.46)  30:03.76 (1:12.61)  31:15.72 (1:11.96)
     32:30.72 (1:15.00)  33:45.81 (1:15.09)  34:58.10 (1:12.29)  36:10.86 (1:12.76)
     37:22.73 (1:11.87)
 
Event 18  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molter, Kurt M            47 O*H*-LE             22:00.00   22:05.51   20  
                  35.67     1:14.32 (38.65)     1:54.19 (39.87)     2:34.76 (40.57)
        3:14.57 (39.81)     3:55.02 (40.45)     4:34.71 (39.69)     5:15.13 (40.42)
        5:55.30 (40.17)     6:35.25 (39.95)     7:15.92 (40.67)     7:56.63 (40.71)
        8:37.09 (40.46)     9:17.84 (40.75)     9:58.91 (41.07)    10:39.66 (40.75)
       11:19.66 (40.00)    11:59.86 (40.20)    12:40.52 (40.66)    13:21.19 (40.67)
       14:01.30 (40.11)    14:40.78 (39.48)    15:21.35 (40.57)    16:01.62 (40.27)
       16:42.02 (40.40)    17:23.18 (41.16)    18:04.76 (41.58)    18:44.79 (40.03)
       19:26.01 (41.22)    20:07.48 (41.47)    20:48.51 (41.03)    21:28.33 (39.82)
       22:05.51 (37.18)
  2 Smith, Daniel J           45 PRTR-18             24:00.00   23:00.71   17  
                  32.55     1:10.49 (37.94)     1:50.60 (40.11)     2:31.84 (41.24)
        3:12.24 (40.40)     3:53.84 (41.60)     4:35.18 (41.34)     5:16.31 (41.13)
        5:57.31 (41.00)     6:37.92 (40.61)     7:20.32 (42.40)     8:03.61 (43.29)
        8:46.18 (42.57)     9:28.45 (42.27)    10:10.22 (41.77)    10:52.44 (42.22)
       11:34.83 (42.39)    12:17.47 (42.64)    12:59.18 (41.71)    13:42.59 (43.41)
       14:25.74 (43.15)    15:09.05 (43.31)    15:53.07 (44.02)    16:35.80 (42.73)
       17:18.89 (43.09)    18:01.81 (42.92)    18:44.74 (42.93)    19:27.19 (42.45)
       20:11.14 (43.95)    20:54.93 (43.79)    21:38.64 (43.71)    22:21.66 (43.02)
       23:00.71 (39.05)
 
Event 18  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             54 O*H*-LE             21:29.50   21:22.13   20  
                  32.70     1:09.37 (36.67)     1:47.35 (37.98)     2:25.83 (38.48)
        3:04.68 (38.85)     3:43.82 (39.14)     4:22.76 (38.94)     5:01.33 (38.57)
        5:40.13 (38.80)     6:19.14 (39.01)     6:58.15 (39.01)     7:37.34 (39.19)
        8:16.50 (39.16)     8:55.56 (39.06)     9:34.65 (39.09)    10:14.04 (39.39)
       10:53.34 (39.30)    11:33.27 (39.93)    12:13.21 (39.94)    12:52.58 (39.37)
       13:31.49 (38.91)    14:10.49 (39.00)    14:49.85 (39.36)    15:29.37 (39.52)
       16:08.73 (39.36)    16:47.78 (39.05)    17:26.85 (39.07)    18:06.12 (39.27)
       18:45.87 (39.75)    19:25.08 (39.21)    20:04.33 (39.25)    20:43.71 (39.38)
       21:22.13 (38.42)
 
Event 18  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             69 O*H*-LE             28:00.00   28:09.37   20  
                  45.82     1:38.14 (52.32)     2:31.57 (53.43)     3:23.70 (52.13)
        4:15.18 (51.48)     5:06.61 (51.43)     5:57.53 (50.92)     6:48.55 (51.02)
        7:39.94 (51.39)     8:31.49 (51.55)     9:22.96 (51.47)    10:14.11 (51.15)
       11:05.15 (51.04)    11:56.25 (51.10)    12:47.87 (51.62)    13:38.83 (50.96)
       14:30.61 (51.78)    15:21.89 (51.28)    16:12.91 (51.02)    17:04.52 (51.61)
       17:56.19 (51.67)    18:47.11 (50.92)    19:38.15 (51.04)    20:29.18 (51.03)
       21:20.55 (51.37)    22:11.46 (50.91)    23:02.63 (51.17)    23:54.02 (51.39)
       24:44.72 (50.70)    25:36.29 (51.57)    26:27.69 (51.40)    27:18.88 (51.19)
       28:09.37 (50.49)
  2 Meyer, Gerry H            69 O*H*-LE             28:05.00   28:31.93   17  
                  45.76     1:37.10 (51.34)     2:29.95 (52.85)     3:22.93 (52.98)
        4:15.37 (52.44)     5:07.60 (52.23)     5:59.75 (52.15)     6:52.30 (52.55)
        7:44.30 (52.00)     8:36.62 (52.32)     9:28.69 (52.07)    10:20.90 (52.21)
       11:12.92 (52.02)    12:05.45 (52.53)    12:58.26 (52.81)    13:50.30 (52.04)
       14:43.01 (52.71)    15:35.62 (52.61)    16:28.26 (52.64)    17:20.08 (51.82)
       18:12.68 (52.60)    19:05.39 (52.71)    19:57.64 (52.25)    20:49.39 (51.75)
       21:41.66 (52.27)    22:33.65 (51.99)    23:26.00 (52.35)    24:18.04 (52.04)
       25:09.77 (51.73)    26:01.20 (51.43)    26:51.87 (50.67)    27:42.38 (50.51)
       28:31.93 (49.55)
 
Event 19  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Untener, Mary A           24 O*H*-LE                   NT    6:17.25   20  
                  33.83     1:11.14 (37.31)     1:49.33 (38.19)     2:28.08 (38.75)
        3:06.15 (38.07)     3:44.43 (38.28)     4:22.40 (37.97)     5:01.40 (39.00)
        5:39.33 (37.93)     6:17.25 (37.92)                                        
  2 Salehi, Nava              23 O*H*-LE                   NT    6:42.32   17  
                  35.71     1:17.05 (41.34)     1:58.08 (41.03)     2:39.87 (41.79)
        3:21.22 (41.35)     4:02.28 (41.06)     4:43.60 (41.32)     5:25.06 (41.46)
        6:04.29 (39.23)     6:42.32 (38.03)                                        
 
Event 19  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Diver, Chelsea P          26 O*H*-LE                   NT    7:01.65   20  
                  34.95     1:16.42 (41.47)     1:59.33 (42.91)     2:43.26 (43.93)
        3:26.68 (43.42)     4:11.07 (44.39)     4:55.17 (44.10)     5:39.19 (44.02)
        6:21.84 (42.65)     7:01.65 (39.81)                                        
 
Event 19  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skoch, Coralee C          30 O*H*-LE              8:00.00    7:02.40   20  
                  36.65     1:17.69 (41.04)     2:00.31 (42.62)     2:43.68 (43.37)
        3:27.21 (43.53)     4:10.89 (43.68)     4:55.09 (44.20)     5:39.03 (43.94)
        6:23.02 (43.99)     7:02.40 (39.38)                                        
 
Event 19  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             54 O*H*-LE              6:16.80    6:14.43   20  
                  32.48     1:08.62 (36.14)     1:46.03 (37.41)     2:23.98 (37.95)
        3:02.33 (38.35)     3:40.83 (38.50)     4:19.86 (39.03)     4:58.50 (38.64)
        5:37.21 (38.71)     6:14.43 (37.22)                                        
 
Event 19  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           64 O*H*-LE                   NT    7:38.67   20  
 
Event 21  Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandusky Area YMCA-LE  'A'                             NT    4:28.33   40  
     1) Murphy, David A M39             2) Lehrer, Randy M52              
     3) Lehrer, Mac M54                 4) Bodie, David M42               
                  28.73   1:00.86 (1:00.86)     1:16.16 (15.30)     1:34.66 (33.80)
        2:10.16 (35.50)   2:46.15 (1:11.49)     3:28.51 (42.36)   4:28.33 (1:42.18)
 
Event 22  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wintrow, Jen B            24 O*H*-LE              1:15.00    1:13.07   20  
                  34.68     1:13.07 (38.39)                                        
 
Event 22  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohan, Clare A            30 O*H*-LE                   NT    1:18.96   20  
                  37.51     1:18.96 (41.45)                                        
  2 Sadar, Julie A            34 O*H*-LE                   NT    1:37.21   17  
                  47.31     1:37.21 (49.90)                                        
 
Event 22  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yourkvitch, Trisha        37 PRTR-18              1:25.00    1:22.22   20  
                  39.60     1:22.22 (42.62)                                        
 
Event 22  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zadernak, Jean C          53 O*H*-LE              1:26.00    1:20.51   20  
                  39.34     1:20.51 (41.17)                                        
  2 Rea, Gloria               52 UC18-LE              1:50.00    1:56.67   17  
                  55.99   1:56.67 (1:00.68)                                        
 
Event 22  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            56 UC18-LE              1:24.50    1:24.50   20  
                  41.42     1:24.50 (43.08)                                        
 
Event 22  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausen, David S           37 Medina Masters-LE    1:25.17    1:22.30   20  
                  39.56     1:22.30 (42.74)                                        
 
Event 22  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             41 SYSM-14                51.50      58.54   20  
                  27.89       58.54 (30.65)                                        
 
Event 22  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           52 L4S-PV               1:00.00      58.91   20  
                  29.13       58.91 (29.78)                                        
  2 Stebel, Tom W             52 CAQT-LE              1:40.00    1:36.72   17  
                  46.82     1:36.72 (49.90)                                        
 
Event 22  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          66 UC18-LE              1:33.67    1:26.84   20  
                  42.18     1:26.84 (44.66)                                        
 
Event 22  Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             86 O*H*-LE              2:15.00    2:10.20   20  
                1:02.20   2:10.20 (1:08.00)                                        
 
Event 24  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skoch, Coralee C          30 O*H*-LE              3:10.00    3:16.60   20  
                  44.35     1:34.31 (49.96)     2:25.56 (51.25)     3:16.60 (51.04)
 
Event 24  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiper, Jen                40 Unattached                NT    3:26.13   20  
                  43.73     1:34.35 (50.62)     2:29.13 (54.78)     3:26.13 (57.00)
 
Event 24  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshfield, Ann K         55 O*H*-LE              3:22.79    3:19.45   20  
                  44.35     1:34.99 (50.64)     2:27.23 (52.24)     3:19.45 (52.22)
 
Event 24  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          66 O*H*-LE              4:45.00    4:41.27   20  
                1:03.40   2:14.85 (1:11.45)   3:29.74 (1:14.89)   4:41.27 (1:11.53)
 
Event 24  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              50 O*H*-LE              2:36.00    2:43.84   20  
                  37.66     1:19.63 (41.97)     2:02.38 (42.75)     2:43.84 (41.46)
 
Event 24  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshfield, Mark J        56 O*H*-LE              3:45.00    3:53.00   20  
                  48.44     1:46.53 (58.09)   2:49.54 (1:03.01)   3:53.00 (1:03.46)
 
Event 24  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           64 O*H*-LE              3:18.00    3:22.87   20  
                  47.61     1:40.07 (52.46)     2:32.30 (52.23)     3:22.87 (50.57)
 
Event 24  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           66 O*H*-LE              3:30.00    3:28.69   20  
                  46.60     1:40.70 (54.10)     2:36.75 (56.05)     3:28.69 (51.94)
  2 Meyer, Gerry H            69 O*H*-LE              3:28.00    3:33.35   17  
                  48.82     1:43.57 (54.75)     2:38.48 (54.91)     3:33.35 (54.87)
 
Event 25  Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    2:25.21   40  
     1) Untener, Mary A W24             2) Skoch, Coralee C W30           
     3) Salehi, Nava W23                4) Diver, Chelsea P W26           
                  38.05     1:21.45 (43.40)     1:53.40 (31.95)     2:25.21 (31.81)
 
Event 25  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandusky Area YMCA-LE  'A'                             NT    2:20.42   40  
     1) Lehrer, Randy M52               2) Lehrer, Mac M54                
     3) Murphy, David A M39             4) Bodie, David M42               
                  36.36     1:18.56 (42.20)     1:51.41 (32.85)     2:20.42 (29.01)
 
Event 27  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Untener, Mary A           24 O*H*-LE                   NT    1:04.89   20  
                  31.60     1:04.89 (33.29)                                        
 
Event 27  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gliga, Sandra             29 UC18-LE              1:01.20    1:02.27   20  
                  29.78     1:02.27 (32.49)                                        
  2 Batesole, Briana D        25 PRTR-18              1:03.99    1:04.32   17  
                  30.36     1:04.32 (33.96)                                        
  3 Diver, Chelsea P          26 O*H*-LE                   NT    1:11.95   16  
                  34.63     1:11.95 (37.32)                                        
 
Event 27  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yourkvitch, Trisha        37 PRTR-18              1:16.00    1:14.25   20  
                  35.55     1:14.25 (38.70)                                        
 
Event 27  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osoteo, Julie V           41 PRTR-18              1:10.00    1:11.16   20  
                  33.75     1:11.16 (37.41)                                        
  2 Kiper, Jen                40 Unattached                NT    1:12.48   17  
                  34.25     1:12.48 (38.23)                                        
 
Event 27  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zadernak, Jean C          53 O*H*-LE              1:10.00    1:09.75   20  
                  32.52     1:09.75 (37.23)                                        
  2 Rea, Gloria               52 UC18-LE              1:20.00    1:33.73   17  
                  44.23     1:33.73 (49.50)                                        
 
Event 27  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            56 UC18-LE              1:10.50    1:08.41   20  
                  32.36     1:08.41 (36.05)                                        
 
Event 27  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          61 O*H*-LE              1:24.00    1:21.75   20  
                  38.41     1:21.75 (43.34)                                        
 
Event 27  Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             86 O*H*-LE              1:50.00    1:43.63   20  
                  48.75     1:43.63 (54.88)                                        
 
Event 27  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Falgoust, Matthew         22 O*H*-LE                53.00      50.03   20  
                  24.06       50.03 (25.97)                                        
 
Event 27  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuncel, Adam              31 PRTR-18                   NT    1:00.74   20  
                  28.47     1:00.74 (32.27)                                        
  2 Gerding, Alan             33 O*H*-LE                   NT    1:03.86   17  
                  30.09     1:03.86 (33.77)                                        
  3 Ellek, Michael J          33 O*H*-LE                   NT    1:11.36   16  
                  33.99     1:11.36 (37.37)                                        
 
Event 27  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bodie, David              42 SAMY-LE                56.00      54.73   20  
                  26.17       54.73 (28.56)                                        
  2 Wahl, Brian               40 PRTR-18              1:10.00    1:05.99   17  
                  32.26     1:05.99 (33.73)                                        
 
Event 27  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCluskey, Tim            49 Unattached           1:02.00      58.28   20  
                  28.24       58.28 (30.04)                                        
  2 Smith, Daniel J           45 PRTR-18              1:00.00    1:02.70   17  
                  29.52     1:02.70 (33.18)                                        
 
Event 27  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Definis, Jay M            54 O*H*-LE              1:09.00    1:08.07   20  
                  32.94     1:08.07 (35.13)                                        
 
Event 27  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toth, Dennis              59 HMSA-OH                56.91      57.10   20  
                  26.99       57.10 (30.11)                                        
  2 Roahrig, Cliff            57 BGSU-OH              1:10.00    1:08.11   17  
                  31.80     1:08.11 (36.31)                                        
  3 Hammond, Steven T         56 BGSU-OH              1:15.00    1:08.34   16  
                  32.01     1:08.34 (36.33)                                        
 
Event 27  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          66 UC18-LE              1:07.60    1:07.88   20  
                  32.49     1:07.88 (35.39)                                        
  2 Spence, Tom E             69 O*H*-LE              1:45.00    1:30.73   17  
                  42.28     1:30.73 (48.45)                                        
 
Event 27  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malaker, Deane            81 UC18-LE                   NT    2:03.25   20  
                  57.82   2:03.25 (1:05.43)                                        
 
Event 27  Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             86 O*H*-LE              1:40.00    1:42.80   20  
                  48.30     1:42.80 (54.50)                                        
 
Event 28  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salehi, Nava              23 O*H*-LE                   NT    2:43.41   20  
                  35.22     1:15.98 (40.76)     2:05.53 (49.55)     2:43.41 (37.88)
  2 Untener, Mary A           24 O*H*-LE                   NT    2:54.48   17  
                  39.97     1:23.17 (43.20)     2:16.60 (53.43)     2:54.48 (37.88)
 
Event 28  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zadernak, Jean C          53 O*H*-LE              2:55.00    2:56.98   20  
                  40.18     1:23.34 (43.16)     2:16.94 (53.60)     2:56.98 (40.04)
 
Event 28  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            56 UC18-LE              3:16.00    3:03.79   20  
                  36.88     1:27.69 (50.81)     2:24.17 (56.48)     3:03.79 (39.62)
 
Event 28  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          66 O*H*-LE              4:10.00    4:16.42   20  
                  53.57   2:05.32 (1:11.75)   3:20.99 (1:15.67)     4:16.42 (55.43)
 
Event 28  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demitrieff, Michael       24 PRTR-18                   NT    2:22.10   20  
                  27.79     1:05.88 (38.09)     1:49.92 (44.04)     2:22.10 (32.18)
 
Event 28  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennuto, Jr., Jack R      32 UC18-LE              2:19.99    2:15.55   20  
                  27.28     1:00.90 (33.62)     1:41.88 (40.98)     2:15.55 (33.67)
 
Event 28  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stump, Ken A              45 Medina Masters-LE    2:40.00    2:26.33   20  
                  30.30     1:09.16 (38.86)     1:51.13 (41.97)     2:26.33 (35.20)
 
Event 28  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             54 O*H*-LE              2:37.90    2:38.90   20  
                  33.73     1:13.56 (39.83)     2:02.04 (48.48)     2:38.90 (36.86)
 
Event 28  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Steven T         56 BGSU-OH              3:00.00    3:00.90   20  
                  38.58     1:26.80 (48.22)     2:18.98 (52.18)     3:00.90 (41.92)
 
Event 28  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            69 O*H*-LE              3:30.00    3:38.58   20  
                  52.03   1:53.35 (1:01.32)     2:50.99 (57.64)     3:38.58 (47.59)
 
Event 29  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weinkauf, Lauren          22 O*H*-LE                   NT    1:23.28   20  
                  39.59     1:23.28 (43.69)                                        
 
Event 29  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Diver, Chelsea P          26 O*H*-LE                   NT    1:38.37   20  
                  47.94     1:38.37 (50.43)                                        
 
Event 29  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skoch, Coralee C          30 O*H*-LE              1:30.00    1:34.65   20  
                  44.62     1:34.65 (50.03)                                        
  2 Sadar, Julie A            34 O*H*-LE                   NT    1:57.11   17  
                  54.40   1:57.11 (1:02.71)                                        
 
Event 29  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiper, Jen                40 Unattached                NT    1:29.46   20  
                  41.22     1:29.46 (48.24)                                        
 
Event 29  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zadernak, Jean C          53 O*H*-LE              1:50.00    1:40.57   20  
                  48.08     1:40.57 (52.49)                                        
  2 Rea, Gloria               52 UC18-LE              1:53.83    1:51.41   17  
                  50.80   1:51.41 (1:00.61)                                        
 
Event 29  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshfield, Ann K         55 O*H*-LE              1:29.00    1:34.66   20  
                  44.18     1:34.66 (50.48)                                        
 
Event 29  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           60 O*H*-LE              1:26.00    1:29.45   20  
                  42.01     1:29.45 (47.44)                                        
  2 Smith, Melinda J          61 O*H*-LE              1:40.00    1:38.34   17  
                  46.60     1:38.34 (51.74)                                        
 
Event 29  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miyata, Tomohito          22 O*H*-LE              1:05.00    1:01.22   20  
                  28.51     1:01.22 (32.71)                                        
 
Event 29  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuncel, Adam              31 PRTR-18                   NT    1:24.51   20  
                  38.96     1:24.51 (45.55)                                        
 
Event 29  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             41 SYSM-14              1:08.00    1:06.33   20  
                  30.59     1:06.33 (35.74)                                        
 
Event 29  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dubay, John               49 UC18-LE              1:10.00    1:11.46   20  
                  33.27     1:11.46 (38.19)                                        
 
Event 29  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              50 O*H*-LE              1:08.00    1:09.97   20  
                  32.23     1:09.97 (37.74)                                        
 
Event 29  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Steven T         56 BGSU-OH              1:25.00    1:26.04   20  
                  40.53     1:26.04 (45.51)                                        
 -- Marshfield, Mark J        56 O*H*-LE              1:45.00         DQ  
                  52.60                                                            
 
Event 29  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           66 O*H*-LE              1:33.00    1:30.81   20  
                  43.66     1:30.81 (47.15)                                        
 
Event 31  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salehi, Nava              23 O*H*-LE                   NT    1:17.47   20  
                  36.92     1:17.47 (40.55)                                        
 
Event 31  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Batesole, Briana D        25 PRTR-18                   NT    1:15.61   20  
                  34.17     1:15.61 (41.44)                                        
 
Event 31  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zadernak, Jean C          53 O*H*-LE              1:35.00    1:30.55   20  
                  40.77     1:30.55 (49.78)                                        
 
Event 31  Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          61 O*H*-LE              1:40.00    1:39.57   20  
                  45.57     1:39.57 (54.00)                                        
 
Event 31  Women 85-89 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             86 O*H*-LE              2:30.00    2:19.32   20  
                1:04.99   2:19.32 (1:14.33)                                        
 
Event 31  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demitrieff, Michael       24 PRTR-18                57.00      58.41   20  
                  26.07       58.41 (32.34)                                        
 
Event 31  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerding, Alan             33 O*H*-LE                   NT    1:15.72   20  
                  33.37     1:15.72 (42.35)                                        
  2 Ellek, Michael J          33 O*H*-LE                   NT    1:25.91   17  
                  40.48     1:25.91 (45.43)                                        
 
Event 31  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         56 O*H*-LE              1:39.00    1:40.38   20  
                  46.56     1:40.38 (53.82)                                        
 
Event 32  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandusky Area YMCA-LE  'A'                             NT    2:08.45   40  
     1) Bodie, David M42                2) Lehrer, Randy M52              
     3) Lehrer, Mac M54                 4) Murphy, David A M39            
                  30.37     1:00.98 (30.61)     1:35.70 (34.72)     2:08.45 (32.75)
 
Event 33  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Untener, Mary A           24 O*H*-LE                   NT    2:22.04   20  
                  32.29     1:08.12 (35.83)     1:44.97 (36.85)     2:22.04 (37.07)
 
Event 33  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gliga, Sandra             29 UC18-LE              2:15.00    2:19.49   20  
                  31.20     1:06.87 (35.67)     1:45.08 (38.21)     2:19.49 (34.41)
  2 Diver, Chelsea P          26 O*H*-LE                   NT    2:44.96   17  
                  36.55     1:18.23 (41.68)     2:02.62 (44.39)     2:44.96 (42.34)
 
Event 33  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osoteo, Julie V           41 PRTR-18              2:45.28    2:39.94   20  
                  34.94     1:16.16 (41.22)     1:59.76 (43.60)     2:39.94 (40.18)
 
Event 33  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            56 UC18-LE              2:28.00    2:36.99   20  
                  34.41     1:13.12 (38.71)     1:54.63 (41.51)     2:36.99 (42.36)
  2 Marshfield, Ann K         55 O*H*-LE              2:53.00    2:52.00   17  
                  37.36     1:19.64 (42.28)     2:05.21 (45.57)     2:52.00 (46.79)
 
Event 33  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           60 O*H*-LE              2:25.00    2:28.31   20  
                  33.51     1:10.99 (37.48)     1:49.67 (38.68)     2:28.31 (38.64)
  2 Smith, Melinda J          61 O*H*-LE              3:00.00    2:56.70   17  
                  40.24     1:25.73 (45.49)     2:11.79 (46.06)     2:56.70 (44.91)
 
Event 33  Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             86 O*H*-LE              4:00.00    3:55.66   20  
                  52.12     1:52.02 (59.90)   2:54.96 (1:02.94)   3:55.66 (1:00.70)
 
Event 33  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuncel, Adam              31 PRTR-18                   NT    2:26.10   20  
                  32.11     1:09.50 (37.39)     1:47.79 (38.29)     2:26.10 (38.31)
 
Event 33  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bodie, David              42 SAMY-LE              2:05.00    2:02.22   20  
                  27.34       57.42 (30.08)     1:29.24 (31.82)     2:02.22 (32.98)
  2 Wahl, Brian               40 PRTR-18              2:40.00    2:29.83   17  
                  33.54     1:10.99 (37.45)     1:50.48 (39.49)     2:29.83 (39.35)
 
Event 33  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Daniel J           45 PRTR-18              2:23.00    2:18.83   20  
                  30.15     1:05.02 (34.87)     1:42.42 (37.40)     2:18.83 (36.41)
 
Event 33  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             54 O*H*-LE              2:22.50    2:21.11   20  
                  31.68     1:06.92 (35.24)     1:44.07 (37.15)     2:21.11 (37.04)
  2 Definis, Jay M            54 O*H*-LE              2:44.00    2:40.85   17  
                  34.87     1:14.48 (39.61)     1:57.20 (42.72)     2:40.85 (43.65)
 
Event 33  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          60 O*H*-LE              2:09.00    2:06.67   20  
                  29.77     1:01.65 (31.88)     1:34.11 (32.46)     2:06.67 (32.56)
  2 McDonald, Bob G           64 O*H*-LE              2:50.00    2:49.50   17  
                  38.73     1:21.77 (43.04)     2:07.07 (45.30)     2:49.50 (42.43)
 
Event 33  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             69 O*H*-LE              3:30.00    3:19.62   20  
                  44.31     1:36.13 (51.82)     2:28.87 (52.74)     3:19.62 (50.75)
 
Event 33  Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             86 O*H*-LE              4:00.00    3:55.56   20  
                  52.16     1:51.56 (59.40)   2:54.99 (1:03.43)   3:55.56 (1:00.57)
 
Event 35  Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salehi, Nava              23 O*H*-LE                   NT    2:39.69   20  
                  37.61     1:18.86 (41.25)     2:00.16 (41.30)     2:39.69 (39.53)
 
Event 35  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yourkvitch, Trisha        37 PRTR-18              3:00.00    2:58.95   20  
                  41.99     1:26.84 (44.85)     2:13.27 (46.43)     2:58.95 (45.68)
 
Event 35  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            56 UC18-LE              3:18.00    3:04.61   20  
                  43.14     1:29.66 (46.52)     2:18.31 (48.65)     3:04.61 (46.30)
 
Event 35  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          66 O*H*-LE              4:15.00    4:20.35   20  
                1:02.81   2:09.73 (1:06.92)   3:17.66 (1:07.93)   4:20.35 (1:02.69)
 
Event 35  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerding, Alan             33 O*H*-LE                   NT    2:47.70   20  
                  38.27     1:21.07 (42.80)     2:04.87 (43.80)     2:47.70 (42.83)
  2 Ellek, Michael J          33 O*H*-LE                   NT    3:19.02   17  
                  46.00     1:37.18 (51.18)     2:29.80 (52.62)     3:19.02 (49.22)
 
Event 35  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           52 L4S-PV               2:10.00    2:09.42   20  
                  30.72     1:03.74 (33.02)     1:37.04 (33.30)     2:09.42 (32.38)
  2 Stebel, Tom W             52 CAQT-LE              4:00.00    3:28.09   17  
                  50.04     1:42.76 (52.72)     2:36.26 (53.50)     3:28.09 (51.83)
 
Event 35  Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             86 O*H*-LE              4:50.00    4:50.47   20  
                1:08.37   2:22.52 (1:14.15)   3:38.71 (1:16.19)   4:50.47 (1:11.76)
 
Event 36  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wintrow, Jen B            24 O*H*-LE              1:15.00    1:18.06   20  
                  34.30     1:18.06 (43.76)                                        
 
Event 36  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gliga, Sandra             29 UC18-LE              1:10.00    1:10.23   20  
                  32.61     1:10.23 (37.62)                                        
  2 Batesole, Briana D        25 PRTR-18              1:16.90    1:15.90   17  
                  34.01     1:15.90 (41.89)                                        
 
Event 36  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohan, Clare A            30 O*H*-LE                   NT    1:23.27   20  
                  36.92     1:23.27 (46.35)                                        
  2 Skoch, Coralee C          30 O*H*-LE              1:22.00    1:25.45   17  
                  40.94     1:25.45 (44.51)                                        
  3 Sadar, Julie A            34 O*H*-LE                   NT    1:39.23   16  
                  46.02     1:39.23 (53.21)                                        
 
Event 36  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Painter, Laura H          38 SWST-18              1:24.44    1:22.07   20  
                  37.14     1:22.07 (44.93)                                        
 
Event 36  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            56 UC18-LE              1:24.00    1:22.91   20  
                  38.35     1:22.91 (44.56)                                        
  2 Marshfield, Ann K         55 O*H*-LE              1:29.97    1:35.31   17  
                  46.69     1:35.31 (48.62)                                        
 
Event 36  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Falgoust, Matthew         22 O*H*-LE              1:00.00      56.70   20  
                  26.04       56.70 (30.66)                                        
 
Event 36  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennuto, Jr., Jack R      32 UC18-LE              1:02.12      59.15   20  
                  26.47       59.15 (32.68)                                        
  2 Ellek, Michael J          33 O*H*-LE                   NT    1:24.68   17  
                  39.77     1:24.68 (44.91)                                        
 
Event 36  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, David A           39 SAMY-LE                   NT    1:07.38   20  
                  31.43     1:07.38 (35.95)                                        
 
Event 36  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dubay, John               49 UC18-LE              1:08.00    1:06.09   20  
                  30.81     1:06.09 (35.28)                                        
  2 Stump, Ken A              45 Medina Masters-LE    1:12.00    1:06.84   17  
                  31.52     1:06.84 (35.32)                                        
 
Event 36  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehrer, Randy             52 SAMY-LE                   NT    1:14.49   20  
                  34.67     1:14.49 (39.82)                                        
  2 Lehrer, Mac               54 SAMY-LE                   NT    1:34.85   17  
                  46.87     1:34.85 (47.98)                                        
 
Event 36  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Steven T         56 BGSU-OH                   NT    1:20.51   20  
                  38.20     1:20.51 (42.31)                                        
 
Event 36  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           64 O*H*-LE              1:30.00    1:27.90   20  
                  45.61     1:27.90 (42.29)                                        
 
Event 36  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            69 O*H*-LE                   NT    1:45.58   20  
                  53.41     1:45.58 (52.17)