Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     HY-TEK's Meet Manager
              2012 Wooster SCY Swim Meet - 3/24/2012 to 3/25/2012              
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        59 O*H*-LE                        6:03.91  
                  40.04     1:30.22 (50.18)     2:20.90 (50.68)     3:08.97 (48.07)
        3:57.98 (49.01)     4:47.15 (49.17)     5:25.90 (38.75)     6:03.91 (38.01)
 
Event 5  Women 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              84 O*H*-LE                        9:11.51  
                1:05.34   2:20.56 (1:15.22)   3:27.74 (1:07.18)   4:35.94 (1:08.20)
      5:56.82 (1:20.88)   7:16.74 (1:19.92)     8:14.36 (57.62)     9:11.51 (57.15)
 
Event 5  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             67 O*H*-LE                        7:17.80  
                  49.10     1:46.44 (57.34)   2:47.18 (1:00.74)   3:47.85 (1:00.67)
        4:43.33 (55.48)     5:39.41 (56.08)     6:29.69 (50.28)     7:17.80 (48.11)
 
Event 14  Women 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              84 O*H*-LE                        4:56.21  
 
Event 16  Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                          10:31.34  
     1) Judy H Norton W54               2) Diane F Rothenberg W59         
     3) Ann H Guins W58                 4) Mary-Chris Kay W58             
                  33.74   1:09.89 (1:09.89)   1:46.14 (1:46.14)   2:21.29 (2:21.29)
        2:54.03 (32.74)   3:33.17 (1:11.88)   4:12.55 (1:51.26)   4:49.87 (2:28.58)
        5:29.75 (39.88)   6:14.91 (1:25.04)   7:01.38 (2:11.51)   7:48.31 (2:58.44)
        8:25.91 (37.60)   9:07.81 (1:19.50)   9:50.46 (2:02.15)  10:31.34 (2:43.03)
 
Event 17  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kristen A Eschmann        26 O*H*-LE                       13:08.43  
                  32.41     1:09.86 (37.45)     1:48.54 (38.68)     2:27.96 (39.42)
        3:07.89 (39.93)     3:48.76 (40.87)     4:29.46 (40.70)     5:10.07 (40.61)
        5:50.43 (40.36)     6:30.81 (40.38)     7:11.26 (40.45)     7:51.69 (40.43)
        8:32.18 (40.49)     9:12.88 (40.70)     9:52.69 (39.81)    10:32.44 (39.75)
       11:11.91 (39.47)    11:51.27 (39.36)    12:30.51 (39.24)    13:08.43 (37.92)
 
Event 17  Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Loftus        23 O*H*-LE                       11:54.70  
                  30.93     1:05.58 (34.65)     1:41.17 (35.59)     2:17.44 (36.27)
        2:53.01 (35.57)     3:29.42 (36.41)     4:05.89 (36.47)     4:41.76 (35.87)
        5:18.66 (36.90)     5:54.75 (36.09)     6:30.87 (36.12)     7:07.19 (36.32)
        7:43.61 (36.42)     8:20.22 (36.61)     8:56.59 (36.37)     9:33.38 (36.79)
       10:09.15 (35.77)    10:44.34 (35.19)    11:19.39 (35.05)    11:54.70 (35.31)
 
Event 17  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duane V Grassell          54 O*H*-LE                       18:40.35  
                  47.57     1:41.80 (54.23)     2:38.76 (56.96)     3:36.48 (57.72)
        4:33.35 (56.87)     5:33.19 (59.84)     6:31.56 (58.37)     7:29.77 (58.21)
        8:27.70 (57.93)     9:25.41 (57.71)  10:28.23 (1:02.82)  11:30.99 (1:02.76)
     12:34.12 (1:03.13)  13:37.62 (1:03.50)  14:41.02 (1:03.40)    15:26.90 (45.88)
       16:14.55 (47.65)    17:03.40 (48.85)    17:52.07 (48.67)    18:40.35 (48.28)
 
Event 18  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Barnoski           18 O*H*-LE                       22:33.62  
                  35.78     1:14.13 (38.35)     1:54.33 (40.20)     2:34.38 (40.05)
        3:15.13 (40.75)     3:55.34 (40.21)     4:36.60 (41.26)     5:16.71 (40.11)
        5:58.38 (41.67)     6:39.56 (41.18)     7:20.34 (40.78)     8:01.59 (41.25)
        8:43.02 (41.43)     9:25.30 (42.28)    10:06.58 (41.28)    10:48.48 (41.90)
       11:31.05 (42.57)    12:11.71 (40.66)    12:52.73 (41.02)    13:34.89 (42.16)
       14:16.70 (41.81)    14:57.10 (40.40)    15:38.80 (41.70)    16:20.25 (41.45)
       17:01.65 (41.40)    17:43.36 (41.71)    18:26.13 (42.77)    19:07.98 (41.85)
       19:50.37 (42.39)    20:32.24 (41.87)    21:14.26 (42.02)    21:55.11 (40.85)
       22:33.62 (38.51)
 
Event 18  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Camille McMannis          31 O*H*-LE                       23:22.63  
                  36.15     1:15.30 (39.15)     1:56.11 (40.81)     2:37.17 (41.06)
        3:18.93 (41.76)     4:01.00 (42.07)     4:43.57 (42.57)     5:26.13 (42.56)
        6:08.27 (42.14)     6:51.02 (42.75)     7:33.89 (42.87)     8:16.33 (42.44)
        8:59.78 (43.45)     9:42.80 (43.02)    10:25.59 (42.79)    11:08.47 (42.88)
       11:51.47 (43.00)    12:34.93 (43.46)    13:17.82 (42.89)    14:01.12 (43.30)
       14:44.33 (43.21)    15:27.64 (43.31)    16:10.65 (43.01)    16:54.41 (43.76)
       17:37.83 (43.42)    18:21.39 (43.56)    19:04.74 (43.35)    19:48.41 (43.67)
       20:31.61 (43.20)    21:15.01 (43.40)    21:58.20 (43.19)    22:41.17 (42.97)
       23:22.63 (41.46)
 
Event 18  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jinjun J Bao              58 O*H*-LE                       33:43.82  
                  45.79     1:43.87 (58.08)   2:46.06 (1:02.19)   3:48.87 (1:02.81)
      4:52.66 (1:03.79)   5:57.16 (1:04.50)   7:02.09 (1:04.93)   8:04.77 (1:02.68)
      9:08.28 (1:03.51)  10:10.78 (1:02.50)  11:13.48 (1:02.70)  12:15.37 (1:01.89)
     13:16.71 (1:01.34)  14:17.81 (1:01.10)  15:18.32 (1:00.51)  16:19.60 (1:01.28)
     17:20.69 (1:01.09)  18:21.86 (1:01.17)  19:25.40 (1:03.54)  20:26.70 (1:01.30)
     21:28.21 (1:01.51)  22:30.25 (1:02.04)  23:32.73 (1:02.48)  24:34.75 (1:02.02)
     25:36.29 (1:01.54)  26:37.86 (1:01.57)  27:39.52 (1:01.66)  28:41.84 (1:02.32)
     29:44.00 (1:02.16)  30:45.55 (1:01.55)  31:46.51 (1:00.96)  32:47.49 (1:00.98)
       33:43.82 (56.33)
 
Event 18  Women 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              84 O*H*-LE                       36:26.98  
                  55.24   1:56.37 (1:01.13)   2:57.42 (1:01.05)   3:59.08 (1:01.66)
      5:00.70 (1:01.62)   6:03.81 (1:03.11)   7:07.82 (1:04.01)   8:11.13 (1:03.31)
      9:15.48 (1:04.35)  10:20.02 (1:04.54)  11:25.20 (1:05.18)  12:30.60 (1:05.40)
     13:36.06 (1:05.46)  14:41.42 (1:05.36)  15:48.28 (1:06.86)  16:54.89 (1:06.61)
     18:00.33 (1:05.44)  19:07.11 (1:06.78)  20:15.00 (1:07.89)  21:21.94 (1:06.94)
     22:30.20 (1:08.26)  23:36.71 (1:06.51)  24:43.53 (1:06.82)  25:52.82 (1:09.29)
     27:02.71 (1:09.89)  28:11.71 (1:09.00)  29:22.43 (1:10.72)  30:32.12 (1:09.69)
     31:42.56 (1:10.44)  32:52.54 (1:09.98)  34:03.31 (1:10.77)  35:12.54 (1:09.23)
     36:26.98 (1:14.44)
 
Event 18  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ehren T Eschmann          26 O*H*-LE                       19:50.81  
                  30.55     1:04.55 (34.00)     1:39.20 (34.65)     2:14.15 (34.95)
        2:49.08 (34.93)     3:24.42 (35.34)     4:00.28 (35.86)     4:36.64 (36.36)
        5:12.77 (36.13)     5:49.03 (36.26)     6:25.16 (36.13)     7:01.50 (36.34)
        7:37.76 (36.26)     8:13.94 (36.18)     8:50.76 (36.82)     9:26.72 (35.96)
       10:02.71 (35.99)    10:38.84 (36.13)    11:15.60 (36.76)    11:51.94 (36.34)
       12:28.54 (36.60)    13:05.09 (36.55)    13:41.84 (36.75)    14:19.11 (37.27)
       14:56.15 (37.04)    15:32.51 (36.36)    16:09.23 (36.72)    16:46.00 (36.77)
       17:23.06 (37.06)    18:00.14 (37.08)    18:37.45 (37.31)    19:14.05 (36.60)
       19:50.81 (36.76)
 
Event 18  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kenneth A Iczkowski       47 Unattached                    22:52.45  
                  32.66     1:09.80 (37.14)     1:49.80 (40.00)     2:30.71 (40.91)
        3:12.68 (41.97)     3:55.06 (42.38)     4:36.61 (41.55)     5:18.98 (42.37)
        6:01.19 (42.21)     6:43.74 (42.55)     7:25.85 (42.11)     8:09.47 (43.62)
        8:51.25 (41.78)     9:32.80 (41.55)    10:15.13 (42.33)    10:57.98 (42.85)
       11:41.24 (43.26)    12:23.58 (42.34)    13:05.12 (41.54)    13:47.01 (41.89)
       14:29.40 (42.39)    15:11.52 (42.12)    15:54.09 (42.57)    16:35.74 (41.65)
       17:19.41 (43.67)    18:02.81 (43.40)    18:44.78 (41.97)    19:27.62 (42.84)
       20:09.41 (41.79)    20:51.32 (41.91)    21:32.91 (41.59)    22:14.46 (41.55)
       22:52.45 (37.99)
  2 Fernan V Echeverria       46 O*H*-LE                       32:01.63  
                  40.22                             2:24.25 ( )     3:20.36 (56.11)
        4:18.49 (58.13)     5:17.66 (59.17)     6:17.38 (59.72)   7:17.51 (1:00.13)
        8:17.26 (59.75)   9:17.90 (1:00.64)    10:17.67 (59.77)    11:17.32 (59.65)
       12:16.40 (59.08)    13:15.81 (59.41)    14:15.74 (59.93)    15:14.74 (59.00)
       16:12.32 (57.58)    17:11.07 (58.75)    18:10.42 (59.35)    19:09.18 (58.76)
       20:07.76 (58.58)    21:07.02 (59.26)    22:06.91 (59.89)    23:06.70 (59.79)
     24:06.81 (1:00.11)    25:06.07 (59.26)  26:06.48 (1:00.41)    27:06.25 (59.77)
       28:05.42 (59.17)  29:06.73 (1:01.31)    30:05.00 (58.27)  31:05.25 (1:00.25)
       32:01.63 (56.38)
 
Event 18  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom K Laraway             53 O*H*-LE                       20:34.35  
                  34.08     1:11.22 (37.14)     1:48.56 (37.34)     2:26.64 (38.08)
        3:04.45 (37.81)     3:42.41 (37.96)     4:20.40 (37.99)     4:58.42 (38.02)
        5:36.15 (37.73)     6:13.85 (37.70)     6:51.34 (37.49)     7:28.97 (37.63)
        8:06.51 (37.54)     8:44.41 (37.90)     9:22.35 (37.94)     9:59.64 (37.29)
       10:36.78 (37.14)    11:14.38 (37.60)    11:51.99 (37.61)    12:29.42 (37.43)
       13:06.49 (37.07)    13:43.54 (37.05)    14:20.43 (36.89)    14:57.77 (37.34)
       15:35.25 (37.48)    16:12.59 (37.34)    16:50.20 (37.61)    17:28.24 (38.04)
       18:06.07 (37.83)    18:43.83 (37.76)    19:21.67 (37.84)    19:58.96 (37.29)
       20:34.35 (35.39)
 
Event 18  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruce C Allen             64 O*H*-LE                       27:36.45  
                  41.79     1:28.70 (46.91)     2:17.34 (48.64)     3:07.05 (49.71)
        3:56.78 (49.73)     4:46.36 (49.58)     5:36.25 (49.89)     6:25.84 (49.59)
        7:15.68 (49.84)     8:05.47 (49.79)     8:55.56 (50.09)     9:45.56 (50.00)
       10:36.11 (50.55)    11:27.10 (50.99)    12:17.33 (50.23)    13:07.80 (50.47)
       13:58.51 (50.71)    14:49.44 (50.93)    15:40.38 (50.94)    16:30.67 (50.29)
       17:21.40 (50.73)    18:12.74 (51.34)    19:04.00 (51.26)    19:55.67 (51.67)
       20:47.10 (51.43)    21:38.24 (51.14)    22:30.96 (52.72)    23:21.55 (50.59)
       24:13.91 (52.36)    25:06.27 (52.36)    25:57.59 (51.32)    26:48.72 (51.13)
       27:36.45 (47.73)
 
Event 18  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom E Spence              67 O*H*-LE                       28:02.72  
                  42.42     1:33.77 (51.35)     2:25.99 (52.22)     3:18.56 (52.57)
        4:09.79 (51.23)     5:01.37 (51.58)     5:52.56 (51.19)     6:44.63 (52.07)
        7:35.74 (51.11)     8:26.51 (50.77)     9:17.15 (50.64)    10:08.52 (51.37)
       10:59.57 (51.05)    11:50.74 (51.17)    12:41.39 (50.65)    13:32.71 (51.32)
       14:23.64 (50.93)    15:14.60 (50.96)    16:06.36 (51.76)    16:57.29 (50.93)
       17:47.79 (50.50)    18:38.81 (51.02)    19:30.83 (52.02)    20:22.20 (51.37)
       21:13.92 (51.72)    22:05.15 (51.23)    22:56.83 (51.68)    23:48.51 (51.68)
       24:40.07 (51.56)    25:30.69 (50.62)    26:21.61 (50.92)    27:12.40 (50.79)
       28:02.72 (50.32)
  2 Gerry H Meyer             67 O*H*-LE                       28:20.97  
                  46.49     1:38.53 (52.04)     2:31.91 (53.38)     3:25.76 (53.85)
        4:19.20 (53.44)     5:11.86 (52.66)     6:04.76 (52.90)     6:57.11 (52.35)
        7:49.78 (52.67)     8:41.89 (52.11)     9:34.44 (52.55)    10:27.57 (53.13)
       11:20.18 (52.61)    12:13.14 (52.96)    13:06.04 (52.90)    13:57.59 (51.55)
       14:49.71 (52.12)    15:41.56 (51.85)    16:33.69 (52.13)    17:25.29 (51.60)
       18:16.96 (51.67)    19:08.19 (51.23)    19:59.62 (51.43)    20:50.81 (51.19)
       21:42.14 (51.33)    22:32.60 (50.46)    23:23.63 (51.03)    24:14.13 (50.50)
       25:04.45 (50.32)    25:55.15 (50.70)    26:45.46 (50.31)    27:33.92 (48.46)
       28:20.97 (47.05)
 
Event 19  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann H Guins               58 O*H*-LE                        7:54.64  
                  43.60     1:31.66 (48.06)     2:20.48 (48.82)     3:09.97 (49.49)
        3:57.69 (47.72)     4:45.97 (48.28)     5:34.25 (48.28)     6:21.29 (47.04)
        7:09.35 (48.06)     7:54.64 (45.29)                                        
 
Event 19  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott A McKinney          37 O*H*-LE                        8:41.70  
                  42.27     1:29.64 (47.37)     2:19.22 (49.58)     3:10.18 (50.96)
        4:03.34 (53.16)     4:57.62 (54.28)     5:54.45 (56.83)     6:51.19 (56.74)
        7:48.10 (56.91)     8:41.70 (53.60)                                        
 
Event 19  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernan V Echeverria       46 O*H*-LE                        9:20.88  
                  41.40     1:31.00 (49.60)     2:27.61 (56.61)     3:26.24 (58.63)
        4:25.94 (59.70)   5:26.21 (1:00.27)     6:25.21 (59.00)     7:24.07 (58.86)
      8:24.11 (1:00.04)     9:20.88 (56.77)                                        
 
Event 19  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dave A Rockwell           53 O*H*-LE                        7:44.65  
                  43.86     1:29.46 (45.60)     2:16.97 (47.51)     3:04.91 (47.94)
        3:51.93 (47.02)     4:39.26 (47.33)     5:26.83 (47.57)     6:14.13 (47.30)
        7:00.98 (46.85)     7:44.65 (43.67)                                        
  2 Duane V Grassell          54 O*H*-LE                        9:34.34  
                  48.34     1:44.04 (55.70)     2:42.48 (58.44)     3:41.39 (58.91)
        4:40.41 (59.02)     5:39.59 (59.18)     6:38.36 (58.77)     7:37.96 (59.60)
        8:36.85 (58.89)     9:34.34 (57.49)                                        
 
Event 19  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sid W Hall                76 O*H*-LE                        7:47.27  
                  43.69     1:31.59 (47.90)     2:20.52 (48.93)     3:08.50 (47.98)
        3:56.46 (47.96)     4:44.10 (47.64)     5:32.12 (48.02)     6:18.95 (46.83)
        7:04.64 (45.69)     7:47.27 (42.63)                                        
 
Event 22  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kayla Shockey             18 Unattached                     1:08.48  
                  32.82     1:08.48 (35.66)                                        
  2 Amanda Barnoski           18 O*H*-LE                        1:14.85  
                  36.95     1:14.85 (37.90)                                        
 
Event 22  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie L Povlosky      31 O*H*-LE                        1:14.03  
                  35.33     1:14.03 (38.70)                                        
 
Event 22  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             54 O*H*-LE                        1:17.32  
                  38.46     1:17.32 (38.86)                                        
 
Event 22  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann H Guins               58 O*H*-LE                        1:21.57  
                  39.69     1:21.57 (41.88)                                        
 
Event 22  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn Douglass          62 SAMY-LE                        1:24.42  
                  41.32     1:24.42 (43.10)                                        
 
Event 22  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adam S Warner             24 SAMY-LE                          58.59  
                  27.92       58.59 (30.67)                                        
 
Event 22  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joe Semus                 41 Medina Masters-LE              1:06.66  
                  32.81     1:06.66 (33.85)                                        
 
Event 22  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dave A Rockwell           53 O*H*-LE                        1:45.63  
                  51.72     1:45.63 (53.91)                                        
 
Event 22  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert J Wohl             55 BGSC-OH                        1:16.45  
                  36.77     1:16.45 (39.68)                                        
  2 Jung Jing                 56 OHSP-OH                        3:26.73  
                1:35.16   3:26.73 (1:51.57)                                        
 
Event 22  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              84 O*H*-LE                        2:00.66  
                  59.29   2:00.66 (1:01.37)                                        
 
Event 24  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             54 O*H*-LE                        3:19.63  
                  46.11     1:37.15 (51.04)     2:28.80 (51.65)     3:19.63 (50.83)
 
Event 24  Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adam S Warner             24 SAMY-LE                        2:24.72  
                  31.12     1:07.72 (36.60)     1:46.33 (38.61)     2:24.72 (38.39)
 
Event 24  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Groselle           32 Unattached                     2:25.77  
                  33.69     1:11.21 (37.52)     1:48.76 (37.55)     2:25.77 (37.01)
 
Event 24  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greg Turocy               48 O*H*-LE                        2:36.82  
                  35.28     1:15.55 (40.27)     1:56.86 (41.31)     2:36.82 (39.96)
  2 Fernan V Echeverria       46 O*H*-LE                        4:13.14  
                  52.50   1:56.66 (1:04.16)   3:05.58 (1:08.92)   4:13.14 (1:07.56)
 
Event 24  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dennis J Toth             57 Unattached                     3:00.33  
                  38.94     1:23.41 (44.47)     2:11.55 (48.14)     3:00.33 (48.78)
 
Event 24  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nick Douglass             62 SAMY-LE                        2:49.12  
                  38.78     1:20.84 (42.06)     2:05.10 (44.26)     2:49.12 (44.02)
 
Event 24  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             67 O*H*-LE                        3:25.97  
                  46.80     1:39.56 (52.76)     2:33.63 (54.07)     3:25.97 (52.34)
 
Event 25  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           2:35.08  
     1) Stephanie L Povlosky W31        2) Ryan Monda M38                 
     3) Michael Ellek M31               4) Bethany Monda W23                               
                  34.64     1:22.21 (47.57)     2:00.72 (38.51)     2:35.08 (34.36)
 
Event 27  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kayla Shockey             18 Unattached                       58.27  
                  27.74       58.27 (30.53)                                        
  2 Amanda Barnoski           18 O*H*-LE                        1:04.73  
                  31.19     1:04.73 (33.54)                                        
 
Event 27  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marnie Rognlien           26 Medina Masters-LE                58.31  
                  27.75       58.31 (30.56)                                        
 
Event 27  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lindy G Harvey            39 Medina Masters-LE              1:17.87  
                  36.61     1:17.87 (41.26)                                        
 
Event 27  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cathleen M Spicer         48 O*H*-LE                        1:09.49  
                  33.38     1:09.49 (36.11)                                        
 
Event 27  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jean C Zadernak           51 O*H*-LE                        1:07.23  
                  31.64     1:07.23 (35.59)                                        
 
Event 27  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary-Chris Kay            58 O*H*-LE                        1:12.09  
                  35.04     1:12.09 (37.05)                                        
  2 Jinjun J Bao              58 O*H*-LE                        1:31.82  
                  41.72     1:31.82 (50.10)                                        
 
Event 27  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              84 O*H*-LE                        1:38.60  
                  46.32     1:38.60 (52.28)                                        
 
Event 27  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott A McKinney          37 O*H*-LE                        1:21.89  
                  39.85     1:21.89 (42.04)                                        
 
Event 27  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kenneth A Iczkowski       47 Unattached                       59.66  
                  28.84       59.66 (30.82)                                        
  2 Jim Thomas                48 NAM-OH                         1:00.25  
                  29.60     1:00.25 (30.65)                                        
  3 Jeff A Wagner             46 Medina Masters-LE              1:18.83  
                  36.68     1:18.83 (42.15)                                        
 
Event 27  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             51 SYSM-14                          53.42  
                  25.40       53.42 (28.02)                                        
  2 Mark J Marshfield         54 O*H*-LE                        1:20.11  
                  38.54     1:20.11 (41.57)                                        
  3 Dave A Rockwell           53 O*H*-LE                        1:22.58  
                  41.19     1:22.58 (41.39)                                        
 
Event 27  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack R Groselle           57 SYSM-14                          53.16  
                  25.95       53.16 (27.21)                                        
  2 Dennis J Toth             57 Unattached                       57.26  
                  27.38       57.26 (29.88)                                        
 
Event 27  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sam Praul                 60 Unattached                     1:03.71  
                  30.73     1:03.71 (32.98)                                        
  2 Larry A Terkel            64 O*H*-LE                        1:06.59  
                  32.15     1:06.59 (34.44)                                        
  3 Bruce C Allen             64 O*H*-LE                        1:20.48  
                  37.88     1:20.48 (42.60)                                        
 
Event 27  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregory V Kappa           65 Medina Masters-LE              1:02.38  
                  29.63     1:02.38 (32.75)                                        
  2 Tom E Spence              67 O*H*-LE                        1:27.33  
                  40.12     1:27.33 (47.21)                                        
 
Event 27  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sid W Hall                76 O*H*-LE                        1:15.55  
                  36.67     1:15.55 (38.88)                                        
 
Event 27  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              84 O*H*-LE                        1:36.92  
                  46.75     1:36.92 (50.17)                                        
 
Event 28  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        59 O*H*-LE                        2:56.34  
                  41.36     1:29.88 (48.52)     2:17.96 (48.08)     2:56.34 (38.38)
 
Event 28  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeremiah Roberts          27 CSMT-OH                        2:19.30  
                  29.98     1:07.24 (37.26)     1:48.12 (40.88)     2:19.30 (31.18)
 
Event 28  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken A Stump               43 Medina Masters-LE              2:26.76  
                  30.36     1:09.68 (39.32)     1:51.99 (42.31)     2:26.76 (34.77)
  2 Kelly Everman             40 NAM-OH                         2:45.26  
                  32.17     1:20.29 (48.12)     2:11.85 (51.56)     2:45.26 (33.41)
 
Event 28  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack R Groselle           57 SYSM-14                        2:18.23  
                  28.70     1:07.38 (38.68)     1:47.76 (40.38)     2:18.23 (30.47)
 
Event 28  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             67 O*H*-LE                        3:30.57  
                  49.52   1:49.79 (1:00.27)     2:42.83 (53.04)     3:30.57 (47.74)
 
Event 29  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bethany Monda             23 O*H*-LE                        1:34.35  
                  44.67     1:34.35 (49.68)                                        
 
Event 29  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colleen M Pema            44 CSMT-OH                        1:27.28  
                  41.63     1:27.28 (45.65)                                        
 
Event 29  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             54 O*H*-LE                        1:37.09  
                  47.91     1:37.09 (49.18)                                        
 
Event 29  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adam S Warner             24 SAMY-LE                        1:03.76  
                  29.14     1:03.76 (34.62)                                        
  2 Christopher Loftus        23 O*H*-LE                        1:10.81  
                  33.45     1:10.81 (37.36)                                        
 
Event 29  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Groselle           32 Unattached                     1:06.65  
                  30.99     1:06.65 (35.66)                                        
 
Event 29  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack Lenczyk              39 SAMY-LE                        1:12.75  
                  34.28     1:12.75 (38.47)                                        
  2 James F Hausen            37 Medina Masters-LE              1:26.20  
                  39.84     1:26.20 (46.36)                                        
  3 Ryan Monda                38 O*H*-LE                        1:47.58  
                  49.03     1:47.58 (58.55)                                        
 
Event 29  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greg Turocy               48 O*H*-LE                        1:09.30  
                  32.56     1:09.30 (36.74)                                        
  2 Kenneth A Iczkowski       47 Unattached                     1:18.18  
                  36.88     1:18.18 (41.30)                                        
  3 Fernan V Echeverria       46 O*H*-LE                        1:50.72  
                  50.45   1:50.72 (1:00.27)                                        
 
Event 29  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom K Laraway             53 O*H*-LE                        1:18.12  
                  36.12     1:18.12 (42.00)                                        
  2 Dave A Rockwell           53 O*H*-LE                        1:55.75  
                  57.11     1:55.75 (58.64)                                        
 
Event 29  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nick Douglass             62 SAMY-LE                        1:17.11  
                  37.24     1:17.11 (39.87)                                        
  2 Larry A Terkel            64 O*H*-LE                        1:30.04  
                  43.66     1:30.04 (46.38)                                        
 
Event 31  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kayla Shockey             18 Unattached                     1:07.06  
                  31.12     1:07.06 (35.94)                                        
  2 Amanda Barnoski           18 O*H*-LE                        1:14.37  
                  34.62     1:14.37 (39.75)                                        
 
Event 31  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             54 O*H*-LE                        1:15.69  
                  36.53     1:15.69 (39.16)                                        
 
Event 31  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary-Chris Kay            58 O*H*-LE                        1:26.92  
                  40.48     1:26.92 (46.44)                                        
 
Event 31  Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              84 O*H*-LE                        2:19.29  
                1:06.39   2:19.29 (1:12.90)                                        
 
Event 31  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas E Gibson           49 CSMT-OH                        1:10.44  
                  31.54     1:10.44 (38.90)                                        
 
Event 32  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           2:24.06  
     1) Dave A Rockwell M53             2) Mary-Chris Kay W58             
     3) Jean C Zadernak W51             4) Mark J Marshfield M54          
                  41.98     1:14.92 (32.94)     1:47.94 (33.02)     2:24.06 (36.12)
 
Event 33  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Barnoski           18 O*H*-LE                        2:23.47  
                  34.60     1:10.28 (35.68)     1:46.93 (36.65)     2:23.47 (36.54)
 
Event 33  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marnie Rognlien           26 Medina Masters-LE              2:11.44  
                  29.92     1:03.38 (33.46)     1:37.61 (34.23)     2:11.44 (33.83)
 
Event 33  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lindy G Harvey            39 Medina Masters-LE              2:57.52  
                  39.62     1:24.67 (45.05)     2:12.74 (48.07)     2:57.52 (44.78)
 
Event 33  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jean C Zadernak           51 O*H*-LE                        2:40.01  
                  35.09     1:15.81 (40.72)     1:58.25 (42.44)     2:40.01 (41.76)
  2 Ann K Marshfield          53 O*H*-LE                        2:55.11  
                  37.71     1:21.54 (43.83)     2:08.23 (46.69)     2:55.11 (46.88)
 
Event 33  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary-Chris Kay            58 O*H*-LE                        2:47.49  
                  38.20     1:21.26 (43.06)     2:05.27 (44.01)     2:47.49 (42.22)
  2 Jinjun J Bao              58 O*H*-LE                        3:31.63  
                  40.87     1:34.28 (53.41)     2:33.42 (59.14)     3:31.63 (58.21)
 
Event 33  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              84 O*H*-LE                        3:42.55  
                  48.17     1:44.74 (56.57)     2:44.23 (59.49)     3:42.55 (58.32)
 
Event 33  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeremiah Roberts          27 CSMT-OH                        2:06.57  
                  29.13     1:00.98 (31.85)     1:34.13 (33.15)     2:06.57 (32.44)
 
Event 33  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly Everman             40 NAM-OH                         2:14.38  
                  29.69     1:03.81 (34.12)     1:39.14 (35.33)     2:14.38 (35.24)
 
Event 33  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim Thomas                48 NAM-OH                         2:17.68  
                  31.90     1:06.68 (34.78)     1:42.51 (35.83)     2:17.68 (35.17)
  2 Fernan V Echeverria       46 O*H*-LE                        3:18.22  
                  40.34     1:29.35 (49.01)     2:22.33 (52.98)     3:18.22 (55.89)
 
Event 33  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert J Wohl             55 BGSC-OH                        2:24.63  
                  32.70     1:09.66 (36.96)     1:47.14 (37.48)     2:24.63 (37.49)
 
Event 33  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sam Praul                 60 Unattached                     2:26.16  
                  32.94     1:09.73 (36.79)     1:49.05 (39.32)     2:26.16 (37.11)
 
Event 33  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             67 O*H*-LE                        3:09.96  
                  43.02     1:32.52 (49.50)     2:21.87 (49.35)     3:09.96 (48.09)
 
Event 33  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sid W Hall                76 O*H*-LE                        2:49.92  
                  39.14     1:23.58 (44.44)     2:08.07 (44.49)     2:49.92 (41.85)
 
Event 33  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              84 O*H*-LE                        3:40.42  
                  49.36     1:45.08 (55.72)     2:43.45 (58.37)     3:40.42 (56.97)
 
Event 35  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie L Povlosky      31 O*H*-LE                        2:42.94  
                  39.02     1:20.07 (41.05)     2:02.18 (42.11)     2:42.94 (40.76)
 
Event 35  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn Douglass          62 SAMY-LE                        3:00.95  
                  42.33     1:27.66 (45.33)     2:14.91 (47.25)     3:00.95 (46.04)
  2 Anne L McGovern           64 O*H*-LE                        4:15.62  
                  59.30   2:03.35 (1:04.05)   3:10.37 (1:07.02)   4:15.62 (1:05.25)
 
Event 35  Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adam S Warner             24 SAMY-LE                        2:14.84  
                  29.56     1:02.90 (33.34)     1:38.17 (35.27)     2:14.84 (36.67)
 
Event 35  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jung Jing                 56 OHSP-OH                        8:21.79  
                1:45.00   3:57.28 (2:12.28)   6:14.81 (2:17.53)   8:21.79 (2:06.98)
 
Event 35  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              84 O*H*-LE                        4:34.52  
                1:06.82   2:16.79 (1:09.97)   3:26.83 (1:10.04)   4:34.52 (1:07.69)
 
Event 36  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colleen M Pema            44 CSMT-OH                        1:19.70  
                  37.26     1:19.70 (42.44)                                        
 
Event 36  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cathleen M Spicer         48 O*H*-LE                        1:17.22  
                  35.60     1:17.22 (41.62)                                        
 
Event 36  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jean C Zadernak           51 O*H*-LE                        1:22.23  
                  38.53     1:22.23 (43.70)                                        
  2 Ann K Marshfield          53 O*H*-LE                        1:30.08  
                  43.59     1:30.08 (46.49)                                        
 
Event 36  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary-Chris Kay            58 O*H*-LE                        1:24.55  
                  40.01     1:24.55 (44.54)                                        
  2 Ann H Guins               58 O*H*-LE                        1:28.06  
                  40.49     1:28.06 (47.57)                                        
 
Event 36  Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              84 O*H*-LE                        2:04.44  
                  59.00   2:04.44 (1:05.44)                                        
 
Event 36  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zachary Fisher            26 CSMT-OH                          59.29  
                  26.57       59.29 (32.72)                                        
  2 Ehren T Eschmann          26 O*H*-LE                        1:02.44  
                  29.14     1:02.44 (33.30)                                        
 
Event 36  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Ellek             31 O*H*-LE                        1:25.93  
                  40.23     1:25.93 (45.70)                                        
  2 Jason A Pokines           30 O*H*-LE                        1:32.10  
                  44.34     1:32.10 (47.76)                                        
 
Event 36  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott A McKinney          37 O*H*-LE                        1:45.22  
                  50.07     1:45.22 (55.15)                                        
 
Event 36  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken A Stump               43 Medina Masters-LE              1:05.59  
                  30.70     1:05.59 (34.89)                                        
  2 Joe Semus                 41 Medina Masters-LE              1:07.25  
                  31.25     1:07.25 (36.00)                                        
  3 Harry M Gates             41 O*H*-LE                        1:22.18  
                  37.94     1:22.18 (44.24)                                        
 
Event 36  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Dubay                47 Unattached                     1:07.78  
                  32.74     1:07.78 (35.04)                                        
  2 Kenneth A Iczkowski       47 Unattached                     1:14.15  
                  36.14     1:14.15 (38.01)                                        
  3 Fernan V Echeverria       46 O*H*-LE                        1:43.69  
                  48.01     1:43.69 (55.68)                                        
 
Event 36  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             51 SYSM-14                        1:01.37  
                  28.24     1:01.37 (33.13)                                        
  2 Dennis E Fisher           52 CSMT-OH                        1:06.99  
                  31.82     1:06.99 (35.17)                                        
  3 Adam M Silk               50 O*H*-LE                        1:20.92  
                  39.76     1:20.92 (41.16)                                        
  4 Dave A Rockwell           53 O*H*-LE                        1:46.69  
                  53.32     1:46.69 (53.37)                                        
 
Event 36  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim McGaughey             61 PRTR-18                        1:19.10  
                  35.17     1:19.10 (43.93)                                        
 
Event 36  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             67 O*H*-LE                        1:41.80  
                  50.97     1:41.80 (50.83)