Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     Hy-Tek's Meet Manager
             2010 Pieter Cath Memorial Intersquad Meet - 1/24/2010             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kristine M Hoke           26 OUMS-OH                        6:30.92  
  2 Marisa V Naftzger         27 Unattached                     7:01.02  
       37.00  1:18.62  2:01.53  2:44.34  3:27.43  4:10.45  4:54.04  5:37.19
     6:20.59  7:01.02                                                      
 
Event 1  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L Gecowets           50 SHSH-LE                        7:29.25  
       41.33  1:25.05  2:09.69  2:54.42  3:39.77  4:25.53  5:11.46  5:58.11
     6:44.19  7:29.25                                                      
  2 Laurel M Sheppard         52 HURY-OH                        8:28.54  
       44.17           2:25.83                             5:55.74  6:48.34
     8:28.54                                                               
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        56 OHLAK                          6:40.26  
 
Event 1  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elaine H DeVennish        61 OHLAK                          8:08.14  
       44.61  8:08.14                                                      
 
Event 1  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marianne B Brogan         74 O*H*-LE                       10:21.41  
       55.65  1:54.42  2:56.30  3:59.34  5:02.32  6:05.35  7:09.97  8:14.68
     9:18.89 10:21.41                                                      
 
Event 1  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             75 O*H*-LE                        9:52.69  
       51.60  1:50.67  2:53.51  3:51.68  4:53.06  5:52.90  6:53.62  7:56.40
     8:57.17  9:52.69                                                      
  2 Carol H Ganzel            78 OHLAK                         12:49.81  
     1:04.83  2:21.55  3:39.36  4:57.65  6:14.88  7:34.45  8:54.79 10:15.52
    11:34.92 12:49.81                                                      
 
Event 1  Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              82 O*H*-LE                       10:21.55  
       56.52  1:57.30  3:00.16  4:03.53  5:07.64  6:11.40  7:15.11  8:18.60
     9:21.07 10:21.55                                                      
 
Event 1  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barclay Hershey           33 OHLAK                          6:54.98  
       35.75  1:16.48  1:59.44  2:42.85  3:25.39  4:07.81           5:33.97
     6:15.91  6:54.98                                                      
 
Event 1  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gunner F Lehr             37 NAM-OH                         5:18.35  
 
Event 1  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian A Jones             44 NAM-OH                         5:12.88  
  2 Ron E Murlin, Jr.         42 SHSH-LE                        5:43.83  
  3 Keith M Houser            42 OHSOL                          6:34.38  
 
Event 1  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Birnbrich           46 NAM-OH                         5:21.29  
  2 Mark D Assel              46 SHSH-LE                        6:15.45  
 
Event 1  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lou Horwitz               56 SHSH-LE                        6:27.28  
       34.17  1:12.92  1:52.71  2:32.41  3:12.24  3:52.11  4:31.35  5:10.94
     5:49.97  6:27.28                                                      
 
Event 1  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edward B Devennish        64 NAM-OH                         9:41.41  
       44.18  1:41.63  2:40.26  3:41.65  4:42.01  5:43.69  6:45.31  7:46.64
     8:45.14  9:41.41                                                      
 
Event 1  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             65 OHLAK                          7:38.44  
       40.61  1:26.48  2:13.59  3:01.24  3:48.91  4:36.39  5:23.14  6:09.20
     6:54.60  7:38.44                                                      
  2 Tom E Spence              65 OHORA                          8:01.05  
       41.26  1:28.30  2:18.10  3:08.37  3:57.82  4:46.74  5:36.40  6:25.37
     7:13.64  8:01.05                                                      
 
Event 1  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              82 O*H*-LE                        9:57.21  
       49.18  1:45.27  2:47.31  3:49.03  4:49.90  5:52.39  6:55.16  7:57.80
     8:58.74  9:57.21                                                      
 
Event 2  Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        56 OHLAK                          3:30.69  
       42.83  1:37.40  2:34.31  3:30.69                                    
 
Event 2  Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Derek Wojcik              25 O*H*-LE                             DQ  
       38.25  1:26.18  2:20.64       DQ                                    
 
Event 2  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Earl T Gentile            44 OHLAK                          2:58.49  
       36.31  1:21.66  2:07.54  2:58.49                                    
 
Event 5  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rachel Hamilton           22 OHKS-LE                          30.21  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julie Krause              27 OHKS-LE                          29.66  
  2 Kristine M Hoke           26 OUMS-OH                          31.05  
  3 Courtney M Mueller        26 OHLAK                            31.67  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evy M Reith               33 OHLAK                            29.92  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kristen L Bergmann        37 OHLAK                            29.56  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karen S Koenig            44 NAM-OH                           29.89  
  2 Mary M Van Patten         40 OUMS-OH                          31.87  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diana J Pi                47 OHLAK                            37.17  
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laurel M Sheppard         52 HURY-OH                          38.74  
  2 Kathryn E Covich          52 OHLAK                            44.58  
 
Event 5  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              71 OHSOL                            45.59  
 
Event 5  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             75 O*H*-LE                          45.39  
  2 Carol H Ganzel            78 OHLAK                          1:01.82  
 
Event 5  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              82 O*H*-LE                          47.11  
 
Event 5  Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sylvia H Hill             88 OHLAK                          1:08.94  
 
Event 5  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillip Talley            24 OHLAK                            27.56  
 
Event 5  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brad A Shouldice          26 MEDM-LE                          24.25  
  2 Jarrod A Mottice          26 SWOM-OH                          24.60 
  3 Brent M Toth              28 OHLAK                            28.23 
  4 Arthur H DeVennish        26 NAM-OH                           30.66  
  5 Michael J Ellek           28 OHLAK                            34.26  
  6 Jason Pokines             28 O*H*-LE                          34.38  
 
Event 5  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erol R Aspromatis         33 NAM-OH                           25.70  
 
Event 5  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John J Callahan           38 SHSH-LE                          25.00  
  2 Brian Schilf              37 Unattached                       25.43  
  3 Kevin Gollon              36 OHLAK                            28.45  
  4 James F Hausen            35 MEDM-LE                          30.94  
 
Event 5  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Birnbrich            43 NAM-OH                           23.35  
  2 Mark Constantino          44 Unattached                       24.35  
  3 Patrick R Wilson          41 OHLAK                            27.10  
  4 Earl T Gentile            44 OHLAK                            28.13  
  5 Daniel P Seink            42 OHORA                            28.31  
 
Event 5  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             49 O*H*-LE                          24.47  
  2 Jim E Downay              49 HURY-OH                          29.63  
 
Event 5  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phil Polefrone            50 OHKS-LE                          28.11  
  2 Tom M Esposito            50 OHLAK                            28.26  
 
Event 5  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack R Groselle           55 OHSOL                            23.50  
  2 Scott Merryman            56 WOR-OH                           26.50  
  3 Arpad Batizy              58 OHLAK                            27.32  
  4 Roger A Miller            58 OHLAK                            35.50  
 
Event 5  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry A Terkel            62 OHKS-LE                          27.44  
  2 Gregory V Kappa           62 MEDM-LE                          28.43  
  3 Edward B Devennish        64 NAM-OH                           36.90  
  4 Allen G Ray               62 O*H*-LE                          40.02  
 
Event 6  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barclay Hershey           33 OHLAK                          2:48.42  
       36.16  1:18.13  2:04.57  2:48.42                                    
 
Event 6  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duane V Grassell          52 O*H*-LE                        3:49.03  
       51.50  1:50.26  2:50.00  3:49.03                                    
 
Event 6  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nick Douglass             60 SAMY-LE                        2:51.67  
       37.66  1:20.25  2:05.96  2:51.67                                    
 
Event 6  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken P Bechtol             67 O*H*-LE                        4:09.01  
       52.59  1:56.38  3:02.28  4:09.01                                    
 
Event 7  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Mueller            24 OHLAK                            33.08  
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shanna L Gustafson        28 OHLAK                            31.48  
 
Event 7  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary M Van Patten         40 OUMS-OH                          43.22  
  2 Beth G Katterle           43 OHLAK                            46.49  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joanne F Collins          51 OHLAK                            45.25  
 
Event 7  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn V Douglass        60 SAMY-LE                          38.61  
  2 Elaine H DeVennish        61 OHLAK                            50.61  
  3 Anne L McGovern           62 OHLAK                            52.05  
 
Event 7  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             75 O*H*-LE                          48.34  
 
Event 7  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod A Mottice          26 SWOM-OH                          28.82  
 
Event 7  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chad A Nance              37 O*H*-LE                          28.49  
 
Event 7  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith M Houser            42 OHSOL                            31.78  
 
Event 7  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Birnbrich           46 NAM-OH                           28.87  
  2 Mark D Assel              46 SHSH-LE                          32.24  
  3 Paul R Katterle           47 OHLAK                            34.76  
  4 Jim E Downay              49 HURY-OH                          37.55  
 
Event 7  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pete L Tarnapoll          52 NAM-OH                           33.19  
 
Event 7  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lou Horwitz               56 SHSH-LE                          32.05  
  2 Dave O Barberic           57 OHLAK                            39.50  
 
Event 7  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob G McDonald            60 O*H*-LE                          42.87  
  2 Allen G Ray               62 O*H*-LE                        1:01.71  
 
Event 8  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sara E Gombash            24 UCM-OH                         1:02.09  
       28.88  1:02.09                                                      
 
Event 8  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Birnbrich            45 NAM-OH                         1:05.02  
       31.33  1:05.02                                                      
 
Event 8  Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carol H Ganzel            78 OHLAK                          3:46.70  
     1:37.05  3:46.70                                                      
 
Event 8  Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              82 O*H*-LE                        2:22.49  
     1:07.60  2:22.49                                                      
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arthur H DeVennish        26 NAM-OH                         1:25.22  
       38.09  1:25.22                                                      
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian A Jones             44 NAM-OH                           57.17  
       27.71    57.17                                                      
  2 Harold K Wagner           44 O*H*-LE                          57.67  
       26.35    57.67                                                      
  3 Earl T Gentile            44 OHLAK                          1:15.22  
       34.65  1:15.22                                                      
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             65 OHLAK                          1:42.02  
       47.96  1:42.02                                                      
  2 Tom E Spence              65 OHORA                          1:48.86  
       47.99  1:48.86                                                      
 
Event 9  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam LeRose                46 SHSH-LE                        2:45.52  
       32.52  1:15.43  2:04.73  2:45.52                                    
 
Event 9  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        56 OHLAK                          3:00.66  
       42.06  1:30.46  2:20.18  3:00.66                                    
 
Event 9  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillip Talley            24 OHLAK                          2:44.72  
       31.98  1:10.15  2:04.86  2:44.72                                    
 
Event 9  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Derek Wojcik              25 O*H*-LE                             DQ  
       37.57  1:24.32  2:19.34       DQ                                    
 
Event 9  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan R Chittester         30 OHLAK                          2:23.52  
       31.18  1:09.28  1:49.21  2:23.52                                    
 
Event 9  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gunner F Lehr             37 NAM-OH                         2:14.60  
       29.14  1:02.68  1:44.13  2:14.60                                    
 
Event 9  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George K Mehok            42 OHSOL                          2:15.03  
       28.79  1:02.81  1:43.52  2:15.03                                    
  2 Daniel P Seink            42 OHORA                          2:37.54  
       31.49  1:13.83  1:59.47  2:37.54                                    
 
Event 9  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arpad Batizy              58 OHLAK                          2:35.04  
       32.14  1:13.99  1:58.55  2:35.04                                    
 
Event 10  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rachel Hamilton           22 OHKS-LE                        1:07.84  
       31.90  1:07.84                                                      
 
Event 10  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julie Krause              27 OHKS-LE                        1:06.77  
       31.75  1:06.77                                                      
  2 Kristine M Hoke           26 OUMS-OH                        1:08.89  
       33.64  1:08.89                                                      
  3 Marisa V Naftzger         27 Unattached                     1:11.28  
       33.82  1:11.28                                                      
 
Event 10  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evy M Reith               33 OHLAK                          1:06.97  
       31.95  1:06.97                                                      
 
Event 10  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angie L Ridgel            39 OHLAK                          1:23.39  
       39.39  1:23.39                                                      
 
Event 10  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karen S Koenig            44 NAM-OH                         1:08.27  
       32.12  1:08.27                                                      
  2 Mary M Van Patten         40 OUMS-OH                        1:11.18  
       34.65  1:11.18                                                      
  3 Beth G Katterle           43 OHLAK                          1:21.78  
       38.48  1:21.78                                                      
 
Event 10  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura L Kessler           49 O*H*-LE                          59.63  
       29.41    59.63                                                      
  2 Beth Birnbrich            45 NAM-OH                         1:00.12  
       29.42  1:00.12                                                      
 
Event 10  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laurel M Sheppard         52 HURY-OH                        1:28.27  
       40.02  1:28.27                                                      
 -- Joanne F Collins          51 OHLAK                               DQ  
       41.33       DQ                                                      
 
Event 10  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L McGovern           62 OHLAK                          1:37.55  
       48.52  1:37.55                                                      
 
Event 10  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              71 OHSOL                          1:43.45  
       49.68  1:43.45                                                      
 
Event 10  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             75 O*H*-LE                        1:33.57  
       46.62  1:33.57                                                      
 
Event 10  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              82 O*H*-LE                        1:41.94  
       48.81  1:41.94                                                      
 
Event 10  Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sylvia H Hill             88 OHLAK                          2:36.11  
 
Event 10  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brad A Shouldice          26 MEDM-LE                          53.98  
       25.76    53.98                                                      
 
Event 10  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erol R Aspromatis         33 NAM-OH                           54.32  
       26.28    54.32                                                      
 
Event 10  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John J Callahan           38 SHSH-LE                          56.00  
       26.76    56.00                                                      
  2 Kevin Gollon              36 OHLAK                          1:04.38  
       30.41  1:04.38                                                      
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Birnbrich            43 NAM-OH                           52.04  
       25.21    52.04                                                      
  2 Keith Kearney             41 O*H*-LE                          59.66  
       28.50    59.66                                                      
  3 Patrick R Wilson          41 OHLAK                          1:00.01  
       28.90  1:00.01                                                      
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             49 O*H*-LE                          53.77  
       26.15    53.77                                                      
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom M Esposito            50 OHLAK                          1:02.01  
       29.36  1:02.01                                                      
  2 Phil Polefrone            50 OHKS-LE                        1:05.39  
       30.99  1:05.39                                                      
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Merryman            56 WOR-OH                           59.55  
       28.79    59.55                                                      
  2 Roger A Miller            58 OHLAK                          1:19.85  
       38.61  1:19.85                                                      
 
Event 10  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry A Terkel            62 OHKS-LE                        1:02.15  
       29.27  1:02.15                                                      
  2 Gregory V Kappa           62 MEDM-LE                        1:05.97  
       30.94  1:05.97                                                      
  3 Bob G McDonald            60 O*H*-LE                        1:17.59  
       36.19  1:17.59                                                      
  4 Edward B Devennish        64 NAM-OH                         1:33.46  
       44.20  1:33.46                                                      
 
Event 10  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              82 O*H*-LE                        1:34.50  
       45.68  1:34.50                                                      
 
Event 11  Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sara E Gombash            24 UCM-OH                         2:28.98  
       35.38  1:13.42  1:51.82  2:28.98                                    
 
Event 11  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        56 OHLAK                          3:05.33  
       42.48  1:30.61  2:18.91  3:05.33                                    
 
Event 11  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn V Douglass        60 SAMY-LE                        3:00.52  
       41.23  1:25.65  2:12.83  3:00.52                                    
  2 Elaine H DeVennish        61 OHLAK                          3:42.43  
 
Event 11  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom A Sanborn             26 OHLAK                          2:14.93  
       32.19  1:06.41  1:41.01  2:14.93                                    
 
Event 11  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pete L Tarnapoll          52 NAM-OH                         2:25.46  
       35.27  1:11.59  1:48.86  2:25.46                                    
 
Event 11  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lou Horwitz               56 SHSH-LE                        2:38.73  
       36.76  1:17.48  1:58.86  2:38.73                                    
 
Event 11  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             65 OHLAK                          3:48.14  
       53.36  1:52.75  2:50.02  3:48.14                                    
 
Event 12  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morena I Calvo            22 OHKS-LE                          37.07  
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kristine M Hoke           26 OUMS-OH                          38.70  
 
Event 12  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angie L Ridgel            39 OHLAK                            46.47  
 
Event 12  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diana J Pi                47 OHLAK                            52.67  
 
Event 12  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laurel M Sheppard         52 HURY-OH                          53.19  
  2 Kathryn E Covich          52 OHLAK                            59.56  
 
Event 12  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L McGovern           62 OHLAK                            51.81  
 
Event 12  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carol H Ganzel            78 OHLAK                          1:17.46  
 
Event 12  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillip Talley            24 OHLAK                            42.18  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barclay Hershey           33 OHLAK                            34.79  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James F Hausen            35 MEDM-LE                          40.06  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Constantino          44 Unattached                       32.12  
  2 Harold K Wagner           44 O*H*-LE                          32.64  
  3 Keith M Houser            42 OHSOL                            35.92  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim E Downay              49 HURY-OH                          41.99  
  2 Mark E Stewart            48 OHLAK                            45.08  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duane V Grassell          52 O*H*-LE                          48.13  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arpad Batizy              58 OHLAK                            35.60  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nick Douglass             60 SAMY-LE                          35.52  
  2 Larry A Terkel            62 OHKS-LE                          38.94  
  3 Bob G McDonald            60 O*H*-LE                          41.44  
  4 Allen G Ray               62 O*H*-LE                        1:02.99  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken P Bechtol             67 O*H*-LE                          48.66  
 
Event 15  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sara E Gombash            24 UCM-OH                           28.31  
 
Event 15  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evy M Reith               33 OHLAK                            36.17  
 
Event 15  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karen S Koenig            44 NAM-OH                           35.93  
 
Event 15  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn V Douglass        60 SAMY-LE                          39.45  
  2 Anne L McGovern           62 OHLAK                            48.32  
 
Event 15  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod A Mottice          26 SWOM-OH                          26.32  
  2 Derek Wojcik              25 O*H*-LE                          38.71  
 
Event 15  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chad A Nance              37 O*H*-LE                          27.29  
 
Event 15  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harold K Wagner           44 O*H*-LE                          26.00  
  2 George K Mehok            42 OHSOL                            27.90  
 
Event 15  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim E Downay              49 HURY-OH                          35.74  
 
Event 15  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregory V Kappa           62 MEDM-LE                          32.30  
 
Event 15  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom E Spence              65 OHORA                            45.53  
 
Event 16  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura L Kessler           49 O*H*-LE                        1:17.85  
       37.01  1:17.85                                                      
 
Event 16  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              71 OHSOL                          2:06.97  
       59.64  2:06.97                                                      
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barclay Hershey           33 OHLAK                          1:17.34  
       36.48  1:17.34                                                      
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniel P Seink            42 OHORA                          1:16.95  
       37.07  1:16.95                                                      
  2 Keith M Houser            42 OHSOL                          1:17.99  
       36.69  1:17.99                                                      
 
Event 16  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul R Katterle           47 OHLAK                          1:14.35  
       35.34  1:14.35                                                      
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duane V Grassell          52 O*H*-LE                        1:46.27  
       50.28  1:46.27                                                      
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arpad Batizy              58 OHLAK                          1:21.69  
       38.05  1:21.69                                                      
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nick Douglass             60 SAMY-LE                        1:17.71  
       37.61  1:17.71                                                      
  2 Larry A Terkel            62 OHKS-LE                        1:26.69  
       40.71  1:26.69                                                      
  3 Bob G McDonald            60 O*H*-LE                        1:32.09  
       44.24  1:32.09                                                      
 
Event 16  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             65 OHLAK                          1:36.04  
       44.71  1:36.04                                                      
  2 Ken P Bechtol             67 O*H*-LE                        1:58.76  
       53.44  1:58.76                                                      
 
Event 17  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julie Krause              27 OHKS-LE                        2:32.13  
       33.94  1:12.57  1:53.26  2:32.13                                    
  2 Marisa V Naftzger         27 Unattached                     2:36.95  
       35.31  1:15.37  1:56.47  2:36.95                                    
 
Event 17  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angie L Ridgel            39 OHLAK                          3:04.61  
       42.77  1:30.57  2:18.54  3:04.61                                    
 
Event 17  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary M Van Patten         40 OUMS-OH                        2:39.44  
       35.56  1:16.10  1:58.68  2:39.44                                    
 
Event 17  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Birnbrich            45 NAM-OH                         2:12.26  
       30.90  1:04.38  1:38.58  2:12.26                                    
 
Event 17  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L Gecowets           50 SHSH-LE                        2:55.36  
       42.05  1:26.40  2:11.14  2:55.36                                    
  2 Joanne F Collins          51 OHLAK                          3:01.41  
       38.92  1:26.22  2:14.68  3:01.41                                    
 
Event 17  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elaine H DeVennish        61 OHLAK                          3:04.91  
 
Event 17  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             75 O*H*-LE                        3:42.79  
       49.15  1:46.35  2:45.69  3:42.79                                    
 
Event 17  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              82 O*H*-LE                        3:52.71  
       52.43  1:51.98  2:53.93  3:52.71                                    
 
Event 17  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erol R Aspromatis         33 NAM-OH                         2:03.18  
       29.45  1:00.86  1:32.17  2:03.18                                    
  2 Ryan R Chittester         30 OHLAK                          2:09.66  
       29.79  1:02.49  1:36.24  2:09.66                                    
 
Event 17  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Schilf              37 Unattached                     2:11.65  
       30.40  1:04.06  1:38.12  2:11.65                                    
 
Event 17  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian A Jones             44 NAM-OH                         1:56.20  
       26.82    56.76  1:27.73  1:56.20                                    
 
Event 17  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roger A Miller            58 OHLAK                          3:02.84  
       40.72  1:28.64  2:17.84  3:02.84                                    
 
Event 17  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edward B Devennish        64 NAM-OH                         3:32.22  
       43.49  1:38.11  2:35.19  3:32.22                                    
 
Event 17  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              82 O*H*-LE                        3:37.04  
       48.20  1:43.71  2:42.24  3:37.04                                    
 
Event 18  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sara E Gombash            24 UCM-OH                         1:08.96  
       30.95  1:08.96                                                      
  2 Amanda Mueller            24 OHLAK                          1:14.92  
       33.90  1:14.92                                                      
  3 Morena I Calvo            22 OHKS-LE                        1:15.47  
       36.39  1:15.47                                                      
 
Event 18  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Courtney M Mueller        26 OHLAK                          1:22.42  
       36.50  1:22.42                                                      
 
Event 18  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kristen L Bergmann        37 OHLAK                          1:18.23  
       35.85  1:18.23                                                      
 
Event 18  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn V Douglass        60 SAMY-LE                        1:29.96  
       40.28  1:29.96                                                      
 
Event 18  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              71 OHSOL                          1:59.60  
       57.38  1:59.60                                                      
 
Event 18  Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carol H Ganzel            78 OHLAK                          2:55.32  
     1:27.58  2:55.32                                                      

Event 18  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brent M Toth              28 OHLAK                          1:13.45  
       35.66  1:13.45                                                     
 
Event 18  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Birnbrich            43 NAM-OH                           58.13  
  2 Harold K Wagner           44 O*H*-LE                        1:02.14  
       28.59  1:02.14                                                      
  3 Mark Constantino          44 Unattached                     1:02.86  
       30.01  1:02.86                                                      
  4 Daniel P Seink            42 OHORA                          1:10.42  
       34.58  1:10.42                                                      
  5 Earl T Gentile            44 OHLAK                          1:11.63  
       35.18  1:11.63                                                      
  6 Patrick R Wilson          41 OHLAK                          1:13.11  
       33.60  1:13.11                                                      
 
Event 18  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             49 O*H*-LE                        1:01.70  
       28.11  1:01.70                                                      
  2 Chris Birnbrich           46 NAM-OH                         1:03.01  
       27.89  1:03.01                                                      
  3 Jim E Downay              49 HURY-OH                        1:22.29  
       36.07  1:22.29                                                      
  4 Mark E Stewart            48 OHLAK                          1:40.42  
       49.66  1:40.42                                                      
 
Event 18  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pete L Tarnapoll          52 NAM-OH                         1:10.20  
       32.59  1:10.20                                                      
 
Event 18  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack R Groselle           55 OHSOL                            59.59  
       28.62    59.59                                                      
 
Event 18  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nick Douglass             60 SAMY-LE                        1:14.90  
       37.43  1:14.90                                                      
 
Event 18  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom E Spence              65 OHORA                          1:42.72  
       47.70  1:42.72                                                      
 
Event 19  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        56 OHLAK                          1:28.34  
       43.57  1:28.34                                                      
 
Event 19  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn V Douglass        60 SAMY-LE                        1:26.57  
       41.77  1:26.57                                                      
  2 Elaine H DeVennish        61 OHLAK                          1:42.97  
 
Event 19  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             75 O*H*-LE                        1:56.26  
       56.62  1:56.26                                                      
 
Event 19  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillip Talley            24 OHLAK                          1:11.82  
       34.88  1:11.82                                                      
 
Event 19  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod A Mottice          26 SWOM-OH                        1:04.65  
       31.60  1:04.65                                                      
 -- Arthur H DeVennish        26 NAM-OH                              DQ  
       38.34       DQ                                                      
 
Event 19  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gunner F Lehr             37 NAM-OH                         1:00.95  
       29.85  1:00.95                                                      
  2 Chad A Nance              37 O*H*-LE                        1:01.79  
       29.83  1:01.79                                                      
 
Event 19  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith M Houser            42 OHSOL                          1:08.83  
       34.08  1:08.83                                                      
 
Event 19  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark D Assel              46 SHSH-LE                        1:12.56  
       35.03  1:12.56                                                      
 
Event 19  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Merryman            56 WOR-OH                         1:17.47  
       37.40  1:17.47                                                      
 
Event 19  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              82 O*H*-LE                        2:18.23  
     1:07.44  2:18.23