Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     Hy-Tek's Meet Manager
             2009 Pieter Cath Memorial Intersquad Meet - 1/29/2009             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Anne M          43 O*H*-LE                        6:27.90  
       34.39  1:12.44  1:51.80  2:31.83  3:12.08  3:52.14  4:31.91  5:11.52
     5:50.80  6:27.90                                                      
 
Event 1  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          48 O*H*-LE                        6:07.68  
       32.41  1:06.95  1:42.28  2:18.70  2:57.00  3:35.38  4:13.84  4:52.22
     5:30.26  6:07.68                                                      
  2 Koeberle, Jean C          48 O*H*-LE                        7:06.17  
       36.59  1:16.88  1:59.15  2:42.43  3:25.66  4:09.40  4:53.28  5:37.86
     6:22.53  7:06.17                                                      
  3 Klossner, Karla M         46 Unattached                     8:15.13  
       44.03  1:34.21  2:26.72  3:18.46  4:09.83  5:00.01  5:51.41  6:41.61
     7:29.80  8:15.13                                                      
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 OHLAK                          6:25.14  
       33.95  1:12.42  1:51.19  2:30.08  3:09.03  3:48.78  4:28.52  5:08.40
     5:47.47  6:25.14                                                      
 
Event 1  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                        9:59.52  
       50.05  1:49.36  2:47.86  3:50.44  4:52.95  5:56.18  6:59.06  8:00.65
     9:02.04  9:59.52                                                      
  2 Brogan, Marianne B        73 O*H*-LE                       10:29.38  
       54.04  1:55.65  3:00.28  4:05.35  5:09.92  6:14.75  7:19.12  8:23.33
     9:27.43 10:29.38                                                      
 
Event 1  Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                        8:25.12  
       48.67  1:42.53  2:38.69  3:36.52  4:34.05  5:32.16  6:29.65  7:27.33
     8:25.12  8:25.12                                                      
 
Event 1  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                        8:47.23  
       39.58  1:28.74  2:21.52  3:15.41  4:10.69  5:07.09  6:02.94  7:00.24
     7:53.11  8:47.23                                                      
 
Event 1  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hassan, Amro A            49 MEDM-LE                        5:34.12  
       29.58  1:02.01  1:35.25  2:09.60  2:43.99  3:18.33  3:52.78  4:27.18
     5:01.33  5:34.12                                                      
  2 Assel, Mark D             45 SHSH-LE                        6:10.28  
       32.06  1:08.14  1:45.14  2:22.85  3:01.42  3:39.94  4:18.05  4:56.50
     5:34.11  6:10.28                                                      
  3 Klossner, David D         48 Unattached                     8:01.39  
       41.16  1:25.84  2:12.81  3:00.99  3:50.12  4:40.15  5:30.01  6:20.40
     7:11.28  8:01.39                                                      
  4 Schumacher, Greg T        45 O*H*-LE                        9:58.94  
       54.27  1:52.02  2:50.90  3:52.11  4:53.89  5:55.58  6:56.35  7:54.66
     8:58.59  9:58.94                                                      
 
Event 1  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janasko, James            50 O*H*-LE                        6:12.05  
       32.82  1:08.86  1:45.91  2:23.55  3:01.78  3:40.05  4:18.43  4:57.06
     5:35.23  6:12.05                                                      
  2 Harrington, Chris B       51 O*H*-LE                        6:24.17  
       35.74  1:12.47  1:51.05  2:29.51  3:08.66  3:47.52  4:27.29  5:06.70
     5:46.32  6:24.17                                                      
  3 Marburger, David L        54 OHLAK                          6:51.12  
       35.57  1:13.85  1:54.48  2:36.29  3:18.83  4:01.13  4:44.52  5:27.32
     6:09.68  6:51.12                                                      
 
Event 1  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              56 SHSH-LE                        6:21.67  
       34.39  1:12.59  1:51.33  2:29.96  3:08.65  3:47.55  4:26.29  5:05.33
     5:43.61  6:21.67                                                      
  2 Miller, Roger A           57 OHLAK                          8:17.18  
       40.58  1:26.23  2:17.35  3:09.39  4:02.33  4:54.79  5:46.95  6:39.18
     7:31.27  8:17.18                                                      
 
Event 1  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             64 O*H*-LE                        7:42.91  
       38.76  1:23.97  2:11.37  2:59.50  3:47.99  4:35.16  5:22.23  6:09.49
     6:56.16  7:42.91                                                      
  2 Allen, Bruce C            61 OHORA                          7:43.26  
       41.66  1:27.12  2:13.80  3:01.35  3:48.77  4:36.29  5:23.31  6:10.94
     6:58.12  7:43.26                                                      
 
Event 1  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kulicke, Dieter H         68 IM-CE                          8:07.11  
       42.83  1:29.98  2:19.05  3:08.64  3:58.80  4:48.98  5:39.23  6:29.96
     7:20.14  8:07.11                                                      
 
Event 2  Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          48 O*H*-LE                        3:30.38  
       42.12  1:32.60  2:29.91  3:30.38                                    
 
Event 2  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               51 O*H*-LE                        3:08.14  
       40.14  1:26.32  2:19.43  3:08.14                                    
 
Event 2  Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 OHLAK                          3:28.65  
       42.04  1:35.26  2:32.82  3:28.65                                    
 
Event 2  Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganzel, Carol H           77 OHLAK                          8:04.63  
     1:41.01  3:46.31  5:55.99  8:04.63                                    
 
Event 2  Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uhrich, Michael C         54 OHLAK                          3:32.53  
       47.41  1:40.44  2:36.50  3:32.53                                    
 
Event 2  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE                        3:36.82  
       46.27  1:41.48  2:37.16  3:36.82                                    
  2 Spence, Tom E             64 O*H*-LE                        3:51.75  
       48.41  1:46.49  2:48.76  3:51.75                                    
 
Event 5  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rachel          21 OHKS-LE                          31.58  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Caroline A     26 OHLAK                            28.94  
  2 Dodd, Trisha M            25 O*H*-LE                          31.89  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bulan, Meridith           34 MEDM-LE                          29.91  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Melanie A       35 SHSH-LE                          35.81  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Green, Fiona M            47 SHSH-LE                          39.25  
  2 Sords, Debra F            46 SHSH-LE                          45.36  
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Logan, Nancy C            51 O*H*-LE                          37.12  
 
Event 5  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          61 OHLAK                            41.23  
 
Event 5  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                          45.48  
  2 Brogan, Marianne B        73 O*H*-LE                          52.91  
 
Event 5  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganzel, Carol H           77 OHLAK                          1:02.25  
  2 Drummond, Marion G        77 OHLAK                          1:02.36  
 
Event 5  Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            87 OHLAK                          1:08.89  
 
Event 5  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rehmer, Ryan P            21 O*H*-LE                          24.87  
  2 Arkuda, Kevin             24 Unattached                       30.88  
 
Event 5  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shouldice, Brad A         25 MEDM-LE                          25.23  
  2 Reiber, Kris              25 OHLAK                            27.34  
  3 DeVennish, Arthur H       25 O*H*-LE                          31.03  
  4 Dodd, Chris               26 Unattached                       32.95  
 
Event 5  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Argust, Todd L            37 SHSH-LE                          24.56  
  2 Callahan, John J          37 SHSH-LE                          25.44  
  3 Rosenthal, Jeff S         39 OHORA                            26.28  
  4 Schilf, Brian             36 Unattached                       26.51  
 
Event 5  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Steven              41 O*H*-LE                          24.90  
  2 Schardt, Tom F            41 MICH-MI                          24.99  
  3 Kearney, Keith            40 OHLAK                            27.01  
  4 Walsh, Tim                40 OHLAK                            31.92  
 
Event 5  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Tom M           49 OHLAK                            29.19  
  2 Meyer, Ed F               48 Unattached                       30.58  
 
Event 5  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vick, Jim                 51 OHLAK                            26.67  
  2 Lanigan, Jim              54 Unattached                       29.41  
  3 Coburn, Chris M           51 SHSH-LE                          32.47  
  4 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                          33.22  
  5 Moon, Tom R               53 Unattached                       35.49  
 
Event 5  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Roger A           57 OHLAK                            33.96  
 
Event 5  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       63 O*H*-LE                          26.36  
  2 Terkel, Larry A           61 OHKS-LE                          28.66  
  3 Kappa, Gregory V          61 MEDM-LE                          28.74  
  4 Allen, Bruce C            61 OHORA                            35.48  
  5 Devennish, Edward B       63 NAAC                             35.89  
 
Event 5  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            65 MICH-MI                          30.99  
 
Event 5  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brogan, Doug T            76 O*H*-LE                          43.50  
 
Event 5  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE                          44.45  
 
Event 6  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               51 O*H*-LE                        3:20.57  
 
Event 6  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          29 O*H*-LE                        2:27.70  
       33.87  1:11.22  1:50.25  2:27.70                                    
 
Event 6  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rae-Grant, Alex D         50 SHSH-LE                        2:32.84  
       34.47  1:12.98  1:52.46  2:32.84                                    
  2 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                        3:42.37  
       50.17  1:47.78  2:45.57  3:42.37                                    
  3 Uhrich, Michael C         54 OHLAK                          3:47.71  
       51.16  1:49.52  2:49.27  3:47.71                                    
 
Event 6  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            59 SANY-LE                        3:02.29  
       41.26  1:27.02  2:14.81  3:02.29                                    
 
Event 6  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE                        3:19.12  
       44.34  1:34.84  2:28.00  3:19.12                                    
  2 Spence, Tom E             64 O*H*-LE                        3:58.15  
       50.46  1:53.23  2:56.82  3:58.15                                    
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Trisha M            25 O*H*-LE                          38.49  
 
Event 7  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Melanie A       35 SHSH-LE                          42.71  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               51 O*H*-LE                          39.94  
  2 Logan, Nancy C            51 O*H*-LE                          45.93  
 
Event 7  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              55 O*H*-LE                          34.34  
  2 Douglass, Marilyn V       59 SANY-LE                          38.78  
 
Event 7  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                          51.23  
  2 Brogan, Marianne B        73 O*H*-LE                        1:16.37  
 
Event 7  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drummond, Marion G        77 OHLAK                          1:10.38  
 
Event 7  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Chris               26 Unattached                       47.61  
 
Event 7  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rosenthal, Jeff S         39 OHORA                            30.97  
 
Event 7  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            41 MICH-MI                          32.40  
  2 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                          43.98  
 
Event 7  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Assel, Mark D             45 SHSH-LE                          33.48  
 
Event 7  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              56 SHSH-LE                          31.60  
  2 Batizy, Arpad             57 MEDM-LE                          35.83  
  3 Barberic, Dave O          56 O*H*-LE                          39.71  
 
Event 7  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       63 O*H*-LE                          37.52  
 
Event 7  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            65 MICH-MI                          41.47  
  2 Gernardt, Mario           68 OHORA                            48.76  
 
Event 7  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        76 O*H*-LE                        1:01.93  
 
Event 7  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE                          57.35  
 
Event 8  Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brogan, Marianne B        73 O*H*-LE                        2:50.54  
     1:21.83  2:50.54                                                      
 
Event 8  Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                        2:06.97  
     1:00.64  2:06.97                                                      
 
Event 8  Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                        2:06.65  
       59.96  2:06.65                                                      
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trier, Malcolm S          26 SHSH-LE                          56.49  
       26.41    56.49                                                      
  2 DeVennish, Arthur H       25 O*H*-LE                        1:37.96  
       38.98  1:37.96                                                      
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Tony              32 O*H*-LE                        1:09.84  
       30.98  1:09.84                                                      
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murlin, Jr., Ron E        41 SHSH-LE                          59.65  
       27.58    59.65                                                      
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hassan, Amro A            49 MEDM-LE                        1:01.75  
       29.63  1:01.75                                                      
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uhrich, Michael C         54 OHLAK                          1:38.60  
       46.14  1:38.60                                                      
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kulicke, Dieter H         68 IM-CE                          1:33.14  
       43.95  1:33.14                                                      
 
Event 9  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Anne M          43 O*H*-LE                        2:51.57  
       35.97  1:22.00  2:12.31  2:51.57                                    
 
Event 9  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Klossner, Karla M         46 Unattached                     3:25.96  
       45.14  1:38.54  2:39.74  3:25.96                                    
 
Event 9  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judy H            51 OHLAK                          2:42.03  
       36.65  1:18.11  2:05.70  2:42.03                                    
 
Event 9  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                        3:41.46  
       47.31  1:39.27  2:50.58  3:41.46                                    
 
Event 9  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Mark E           47 OHLAK                          3:43.37  
       44.71  1:46.30  2:53.60  3:43.37                                    
 
Event 9  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rae-Grant, Alex D         50 SHSH-LE                        2:18.53  
       28.90  1:05.66  1:44.87  2:18.53                                    
 
Event 10  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rachel          21 OHKS-LE                        1:10.51  
       33.44  1:10.51                                                      
 
Event 10  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Caroline A     26 OHLAK                          1:03.48  
       29.56  1:03.48                                                      
  2 Dodd, Trisha M            25 O*H*-LE                        1:17.09  
       36.10  1:17.09                                                      
 
Event 10  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Melanie A       35 SHSH-LE                        1:25.70  
       38.99  1:25.70                                                      
  2 Varga, Laurie             38 MEDM-LE                        1:27.95  
       41.85  1:27.95                                                      
 
Event 10  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Kristine            45 SHSH-LE                        1:13.33  
       34.34  1:13.33                                                      
  2 Sords, Debra F            46 SHSH-LE                        1:41.07  
       46.22  1:41.07                                                      
 
Event 10  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              55 O*H*-LE                        1:22.87  
       41.83  1:22.87                                                      
 
Event 10  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          61 OHLAK                          1:34.20  
       45.71  1:34.20                                                      
 
Event 10  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                        1:34.33  
       46.02  1:34.33                                                      
  2 Brogan, Marianne B        73 O*H*-LE                        1:57.49  
       55.75  1:57.49                                                      
 
Event 10  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                        1:32.53  
       44.04  1:32.53                                                      
 
Event 10  Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            87 OHLAK                          2:36.05  
     1:12.42  2:36.05                                                      
 
Event 10  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rehmer, Ryan P            21 O*H*-LE                          56.50  
       26.31    56.50                                                      
  2 Arkuda, Kevin             24 Unattached                     1:08.43  
       32.14  1:08.43                                                      
 
Event 10  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shouldice, Brad A         25 MEDM-LE                          56.91  
       27.28    56.91                                                      
  2 Dodd, Chris               26 Unattached                     1:20.98  
       35.81  1:20.98                                                      
 
Event 10  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brookes, Chris            36 O*H*-LE                          54.60  
       26.49    54.60                                                      
  2 Argust, Todd L            37 SHSH-LE                          56.44  
       27.19    56.44                                                      
  3 Callahan, John J          37 SHSH-LE                          57.20  
       27.22    57.20                                                      
  4 Rosenthal, Jeff S         39 OHORA                          1:06.05  
       29.93  1:06.05                                                      
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Steven              41 O*H*-LE                          56.39  
       26.93    56.39                                                      
  2 Kearney, Keith            40 OHLAK                            59.23  
       27.93    59.23                                                      
  3 Schardt, Tom F            41 MICH-MI                        1:02.19  
       28.48  1:02.19                                                      
  4 Gercevich, Joe W          44 O*H*-LE                        1:04.93  
       31.11  1:04.93                                                      
  5 Walsh, Tim                40 OHLAK                          1:11.90  
       33.22  1:11.90                                                      
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Assel, Mark D             45 SHSH-LE                        1:02.62  
       30.31  1:02.62                                                      
  2 Esposito, Tom M           49 OHLAK                          1:02.90  
       30.24  1:02.90                                                      
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Chris B       51 O*H*-LE                        1:03.49  
       30.85  1:03.49                                                      
  2 Lanigan, Jim              54 Unattached                     1:07.20  
       33.11  1:07.20                                                      
  3 Coburn, Chris M           51 SHSH-LE                        1:13.85  
       34.99  1:13.85                                                      
  4 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                        1:19.65  
       37.52  1:19.65                                                      
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batizy, Arpad             57 MEDM-LE                        1:00.06  
       29.07  1:00.06                                                      
  2 Barberic, Dave O          56 O*H*-LE                        1:17.61  
       37.06  1:17.61                                                      
  3 Miller, Roger A           57 OHLAK                          1:18.81  
       37.50  1:18.81                                                      
  4 McDonald, Bob G           59 Unattached                     1:19.42  
       38.33  1:19.42                                                      
 
Event 10  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          61 MEDM-LE                        1:03.63  
       30.16  1:03.63                                                      
  2 Terkel, Larry A           61 OHKS-LE                        1:03.70  
       29.79  1:03.70                                                      
  3 Allen, Bruce C            61 OHORA                          1:18.28  
       37.66  1:18.28                                                      
  4 Devennish, Edward B       63 NAAC                           1:27.71  
       39.35  1:27.71                                                      
 
Event 10  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE                        1:35.83  
       45.60  1:35.83                                                      
 
Event 11  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          48 O*H*-LE                        2:58.45  
 
Event 11  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 OHLAK                          3:01.58  
       43.12  1:29.04  2:16.66  3:01.58                                    
 
Event 11  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       60 OHLAK                          3:33.84  
              1:43.94  3:33.84                                             
 
Event 11  Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                        4:21.93  
     1:01.66  2:10.57  3:16.65  4:21.93                                    
  2 Ganzel, Carol H           77 OHLAK                          6:03.74  
     1:23.83  2:58.03  6:03.74                                             
 
Event 11  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              56 SHSH-LE                        2:34.05  
       36.49  1:15.77  1:55.46  2:34.05                                    
  2 Batizy, Arpad             57 MEDM-LE                        3:07.02  
       40.89  1:26.73  2:17.04  3:07.02                                    
 
Event 11  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE                        3:45.24  
       53.45  1:51.31  2:48.67  3:45.24                                    
 
Event 11  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            65 MICH-MI                        3:34.39  
       47.03  1:39.58  2:36.69  3:34.39                                    
 
Event 12  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sords, Debra F            46 SHSH-LE                          53.53  
 
Event 12  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                          51.65  
  2 Drummond, Marion G        77 OHLAK                          1:29.05  
 
Event 12  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rehmer, Ryan P            21 O*H*-LE                          31.84  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          29 O*H*-LE                          31.03  
  2 Reiber, Kris              25 OHLAK                            34.79  
  3 Dodd, Chris               26 Unattached                       44.04  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Tom M           49 OHLAK                            38.18  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rae-Grant, Alex D         50 SHSH-LE                          31.52  
  2 Janasko, James            50 O*H*-LE                          36.46  
  3 Harrington, Chris B       51 O*H*-LE                          37.81  
  4 Moon, Tom R               53 Unattached                       40.76  
  5 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                          47.67  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            59 SANY-LE                          36.87  
  2 McDonald, Bob G           59 Unattached                       41.57  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       63 O*H*-LE                          37.27  
  2 Terkel, Larry A           61 OHKS-LE                          38.30  
  3 Spence, Tom E             64 O*H*-LE                          46.36  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kulicke, Dieter H         68 IM-CE                            40.49  
 
Event 12  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        76 O*H*-LE                        1:18.02  
 
Event 15  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crist, Camille            28 Unattached                       34.93  
 
Event 15  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeRose, Pam               45 SHSH-LE                          32.74  
 
Event 15  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       59 SANY-LE                          40.24  
 
Event 15  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          61 OHLAK                            46.15  
 
Event 15  Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                          54.57  
 
Event 15  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rosenthal, Jeff S         39 OHORA                            29.49  
 
Event 15  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Steven              41 O*H*-LE                          26.74  
  2 Schardt, Tom F            41 MICH-MI                          29.27  
 
Event 15  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vick, Jim                 51 OHLAK                            29.60  
  2 Uhrich, Michael C         54 OHLAK                            43.15  
 
Event 15  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       63 O*H*-LE                          29.64  
  2 Kappa, Gregory V          61 MEDM-LE                          31.72  
 
Event 15  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kulicke, Dieter H         68 IM-CE                            40.33  
  2 Kroeger, Don J            65 MICH-MI                          46.43  
 
Event 16  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Story, Meg E              26 O*H*-LE                        1:22.97  
       39.31  1:22.97                                                      
 
Event 16  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gury, Jeannine M          41 SHSH-LE                        1:15.57  
       34.87  1:15.57                                                      
 
Event 16  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rehmer, Ryan P            21 O*H*-LE                        1:10.05  
       33.27  1:10.05                                                      
 
Event 16  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          29 O*H*-LE                        1:06.95  
       32.03  1:06.95                                                      
  2 Reiber, Kris              25 OHLAK                          1:22.02  
       38.32  1:22.02                                                      
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Tony              32 O*H*-LE                        1:21.95  
       38.19  1:21.95                                                      
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                        1:51.28  
       50.61  1:51.28                                                      
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janasko, James            50 O*H*-LE                        1:20.52  
       37.26  1:20.52                                                      
  2 Murray, Patrick J         52 SHSH-LE                        1:27.27  
       40.90  1:27.27                                                      
  3 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                        1:44.49  
       48.70  1:44.49                                                      
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           61 OHKS-LE                        1:25.47  
       40.35  1:25.47                                                      
 
Event 16  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        76 O*H*-LE                        2:56.69  
     1:21.60  2:56.69                                                      
 
Event 17  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rachel          21 OHKS-LE                        2:42.14  
       35.21  1:14.71  1:57.66  2:42.14                                    
 
Event 17  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Anne M          43 O*H*-LE                        2:26.27  
       33.19  1:09.95  1:48.12  2:26.27                                    
 
Event 17  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       60 OHLAK                          3:07.54  
                       2:20.12  3:07.54                                    
 
Event 17  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                        3:48.01  
       52.15  1:50.24  2:49.58  3:48.01                                    
 
Event 17  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                        4:08.16  
       58.56  2:02.85  3:06.75  4:08.16                                    
 
Event 17  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                        3:23.26  
       45.67  1:37.56  2:31.25  3:23.26                                    
 
Event 17  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arkuda, Kevin             24 Unattached                     2:33.52  
       32.38  1:09.76  1:51.28  2:33.52                                    
 
Event 17  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Chris               26 Unattached                     3:18.28  
       38.03  1:26.68  2:23.81  3:18.28                                    
 
Event 17  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schilf, Brian             36 Unattached                     2:19.67  
       29.23  1:02.12  1:39.17  2:19.67                                    
 
Event 17  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Tim                40 OHLAK                          2:54.58  
       37.88  1:23.13  2:10.05  2:54.58                                    
 
Event 17  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lanigan, Jim              54 Unattached                     2:34.28  
       35.91  1:15.88  1:56.51  2:34.28                                    
  2 Coburn, Chris M           51 SHSH-LE                        2:51.65  
       37.74  1:20.67  2:05.70  2:51.65                                    
  3 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                        3:09.77  
       41.76  1:29.32  2:19.51  3:09.77                                    
 
Event 17  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Roger A           57 OHLAK                          2:58.95  
       40.13  1:26.18  2:14.67  2:58.95                                    
  2 McDonald, Bob G           59 Unattached                     3:00.25  
       40.41  1:27.28  2:15.03  3:00.25                                    
 
Event 17  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Bruce C            61 OHORA                          2:49.94  
       38.72  1:21.92  2:06.56  2:49.94                                    
  2 Spence, Tom E             64 O*H*-LE                        2:51.59  
       37.89  1:21.82  2:07.29  2:51.59                                    
  3 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE                        2:56.46  
       39.52  1:25.37  2:11.41  2:56.46                                    
  4 Devennish, Edward B       63 NAAC                           3:26.70  
       43.53  1:35.60  2:31.47  3:26.70                                    
 
Event 17  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE                        3:32.56  
       47.64  1:40.81  2:36.90  3:32.56                                    
 
Event 18  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crist, Camille            28 Unattached                     1:24.40  
       39.14  1:24.40                                                      
 
Event 18  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Melanie A       35 SHSH-LE                        1:38.48  
       45.61  1:38.48                                                      
 
Event 18  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeRose, Pam               45 SHSH-LE                        1:15.87  
       36.31  1:15.87                                                      
  2 Russ, Kristine            45 SHSH-LE                        1:27.18  
       42.65  1:27.18                                                      
 
Event 18  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Logan, Nancy C            51 O*H*-LE                        1:43.84  
       46.18  1:43.84                                                      
 
Event 18  Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganzel, Carol H           77 OHLAK                          2:55.85  
     1:24.96  2:55.85                                                      
 
Event 18  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Steven              41 O*H*-LE                        1:04.21  
       29.10  1:04.21                                                      
  2 Schardt, Tom F            41 MICH-MI                        1:09.85  
       32.39  1:09.85                                                      
  3 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                        1:36.43  
       42.33  1:36.43                                                      
 
Event 18  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rae-Grant, Alex D         50 SHSH-LE                        1:02.64  
       29.30  1:02.64                                                      
  2 Harrington, Chris B       51 O*H*-LE                        1:12.97  
       34.07  1:12.97                                                      
  3 Murray, Patrick J         52 SHSH-LE                        1:22.24  
       37.80  1:22.24                                                      
  4 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                        1:28.37  
       41.07  1:28.37                                                      
  5 Uhrich, Michael C         54 OHLAK                          1:40.70  
       48.36  1:40.70                                                      
 
Event 18  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       63 O*H*-LE                        1:12.16  
       33.46  1:12.16                                                      
 
Event 18  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kulicke, Dieter H         68 IM-CE                          1:31.37  
       45.78  1:31.37                                                      
  2 Gernardt, Mario           68 OHORA                          1:50.41  
       53.62  1:50.41                                                      
 
Event 19  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Caroline A     26 OHLAK                          1:15.47  
       36.53  1:15.47                                                      
 
Event 19  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       59 SANY-LE                        1:23.57  
       41.33  1:23.57                                                      
 
Event 19  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       60 OHLAK                          1:40.53  
 
Event 19  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                        2:08.93  
     1:01.82  2:08.93                                                      
 
Event 19  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trier, Malcolm S          26 SHSH-LE                          57.78  
       28.23    57.78                                                      
  2 DeVennish, Arthur H       25 O*H*-LE                        1:19.70  
       39.09  1:19.70                                                      
 
Event 19  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batizy, Arpad             57 MEDM-LE                        1:19.97  
       39.56  1:19.97                                                      
 
Event 19  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            65 MICH-MI                        1:38.38  
       47.25  1:38.38                                                      
 
Event 19  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Dennis L        76 O*H*-LE                        2:16.18  
     1:07.41  2:16.18