Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club Hy-Tek's Meet Manager 12/11/2005 08:05 PM

                  Hudson SCM 2005 - 12/10/2005 to 12/11/2005                   

                                    Results                                    

 

Event 1  Women 45-49 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                42.00      39.74   20  

 

Event 1  Women 50-54 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guins, Ann H              52 O*H*-LE                34.00      32.71   20  

  2 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                42.00      42.15   17  

  3 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                45.00      45.81   16  

 

Event 1  Men 30-34 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welch, Shannon L          34 O*H*-LE                32.00      33.18   20  

 

Event 1  Men 35-39 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Moore, Craig L            39 O*H*-LE                26.50      27.37   17  

  2 Schardt, Tom F            38 MICH-MI                30.00      31.09   20  

 

Event 1  Men 40-44 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welker, Mark F            44 O*H*-LE                26.30      26.75   20  

  2 Battle, Glenn H           44 O*H*-LE                32.00      30.68   17  

 

Event 1  Men 45-49 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stultz, Todd W            45 O*H*-LE                25.00      26.26   20  

  2 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                40.00      42.54   17  

 

Event 1  Men 50-54 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 King, Wayne               53 O*H*-LE                 0.32      32.37   20  

  2 Horsfield, Steve          53 O*H*-LE                   NT      34.68   17  

 

Event 1  Men 55-59 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sinsheimer, Bob           56 O*H*-LE                31.00      30.68   20  

  2 McDonald, Bob C           56 O*H*-LE                46.00      46.62   17  

 

Event 1  Men 60-64 50 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kroeger, Don J            62 MICH-MI                45.00      52.95   20  

  2 Heuck, Ken                61 SWO-OH                  0.58      55.25   17  

 

Event 2  Women 25-29 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Peric, Georgian M         25 O*H*-LE              6:00.00    5:57.67   20  

 

Event 2  Women 50-54 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE              8:21.60    7:53.92   20  

 

Event 2  Women 55-59 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guthrie, Sally            55 MICH-MI              7:07.00    7:02.11   20  

 

Event 2  Women 65-69 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gogola, Laura J           69 MICH-MI             10:00.00    9:42.73   20  

 

Event 2  Women 70-74 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Williams, Mary F          74 MICH-MI             11:48.00   12:31.77   20  

 

Event 2  Men 50-54 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thompson, Frank L         54 MICH-MI              6:00.00    6:06.96   20  

 

Event 2  Men 60-64 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE              7:26.00    7:20.09   20  

 -- Kroeger, Don J            62 MICH-MI              7:00.00         DQ  

 

Event 3  Women 45-49 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE              1:08.00    1:05.25  

 

Event 3  Women 50-54 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE              1:40.00    1:41.93  

 

Event 3  Women 80-84 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nochman, Lois K           81 MICH-MI              2:02.69    2:03.67  

 

Event 3  Men 30-34 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welch, Shannon L          34 O*H*-LE              1:20.00    1:16.86  

 

Event 3  Men 35-39 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Moore, Craig L            39 O*H*-LE              1:00.00    1:02.40  

  2 Schardt, Tom F            38 MICH-MI              1:21.00    1:19.99  

 

Event 3  Men 40-44 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Battle, Glenn H           44 O*H*-LE              1:10.00    1:06.91  

 

Event 3  Men 45-49 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE              1:30.00    1:36.10  

 

Event 3  Men 50-54 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Horsfield, Steve          53 O*H*-LE                   NT    1:31.91  

 

Event 3  Men 55-59 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sinsheimer, Bob           56 O*H*-LE              1:09.00    1:09.72  

 

Event 3  Men 60-64 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kroeger, Don J            62 MICH-MI              1:40.00    1:47.38  

  2 Heuck, Ken                61 SWO-OH               2:04.00    1:59.13  

 

Event 3  Men 70-74 100 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyakawa, Yoshi            72 O*H*-LE              1:21.00    1:18.32  

 

Event 4  Women 45-49 200 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE              2:55.00    2:46.52  

 

Event 4  Women 50-54 200 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE              3:32.40    3:16.14  

  2 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE              3:19.00    3:20.91  

  3 Guins, Ann H              52 O*H*-LE              3:20.00    3:22.68  

 

Event 4  Men 40-44 200 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welker, Mark F            44 O*H*-LE              2:38.90    2:42.55  

 

Event 4  Men 45-49 200 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stultz, Todd W            45 O*H*-LE              2:08.00    2:09.56  

 

Event 4  Men 55-59 200 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McDonald, Bob C           56 O*H*-LE              3:50.00    3:43.13  

 

Event 4  Men 60-64 200 LC Meter Open

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kroeger, Don J            62 MICH-MI              3:20.00    3:42.95  

  2 Heuck, Ken                61 SWO-OH                    NT    4:13.46  

 

Event 5  Women 200-239 400 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    5:58.61  

     1) Guins, Ann H 52                 2) Rothenberg, Diane F 52         

     3) Kessler, Laura 45               4) Smith, Melinda J 53            

 

Event 5  Men 200-239 400 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'B'                      NT    5:12.81  

     1) Oyakawa, Yoshi 72               2) Welch, Shannon L 34            

     3) Sinsheimer, Bob 56              4) Cox, Dan 45                    

 

Event 5  Mixed 240-279 400 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Michigan Masters-MI  'A'                               NT    6:05.05  

     1) Thompson, Frank L 54            2) Kroeger, Don J 62              

     3) Guthrie, Sally 55               4) Gogola, Laura J 69             

 

Event 6  Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gray, Audrey L            25 O*H*-LE                   NT   20:28.67   20  

  2 Herrold, Catherine E      28 O*H*-LE             23:00.00   21:28.50   17  

 

Event 6  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE             28:00.00   27:59.00   20  

 

Event 6  Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schardt, Tom F            38 MICH-MI             20:38.00   20:46.48   20  

 

Event 6  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Allen, Bruce C            58 O*H*-LE             26:15.00   25:46.30   20  

 

Event 6  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bechtol, Ken P            63 O*H*-LE             38:00.00   37:38.08   20  

 

Event 6  Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           70 O*H*-LE             30:00.00   30:55.93   20  

  2 Mitchell, Dennis L        73 O*H*-LE                   NT   38:21.37   17  

 

Event 7  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Peric, Georgian M         25 O*H*-LE              5:00.00    5:14.05   20  

  2 Herrold, Catherine E      28 O*H*-LE              5:30.00    5:49.75   17  

 

Event 7  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Russo, Mary K             48 O*H*-LE              8:00.00    7:03.02   20  

 

Event 7  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE              5:29.00    5:39.05   20  

  2 Bao, Jinjun J             52 O*H*-LE                   NT    7:59.51   17  

 

Event 7  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hall, Prudy J             67 O*H*-LE              8:30.00    7:56.72   20  

 

Event 7  Women 70-74 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE              8:45.00    8:38.70   20  

 

Event 7  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE              8:30.00    7:37.89   20  

 

Event 7  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schardt, Tom F            38 MICH-MI              4:54.00    5:02.45   20  

 

Event 7  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE              8:25.13    7:34.12   20  

 

Event 7  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE              6:20.00    6:15.97   20  

 

Event 7  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thompson, Frank L         54 MICH-MI              5:05.00    5:25.46   20  

  2 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE              6:20.00    6:06.32   17  

 

Event 7  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Allen, Bruce C            58 O*H*-LE              6:40.00    6:31.10   20  

 

Event 7  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE              6:26.00    6:20.11   20  

 

Event 7  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           70 O*H*-LE              7:00.00    8:02.78   20  

 

Event 8  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guthrie, Sally            55 MICH-MI              3:40.00    3:39.91   20  

 

Event 8  Women 70-74 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Williams, Mary F          74 MICH-MI              6:51.00    7:02.30   20  

 

Event 8  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welker, Mark F            44 O*H*-LE                   NT    2:42.55   20  

 

Event 8  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Heuck, Ken                61 SWO-OH               4:29.00    4:37.04   20  

  2 Kroeger, Don J            62 MICH-MI              3:45.00    4:39.96   17  

 

Event 9  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Unattached  'A'                                        NT    2:24.37   40  

 

Event 9  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    2:23.73   40  

     1) Gray, Audrey L 25               2) Kessler, Laura 45              

     3) Peric, Georgian M 25            4) Herrold, Catherine E 28        

 

Event 9  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'C'                      NT    2:13.65   40  

     1) Guins, Ann H 52                 2) Groselle, Jack R 51            

     3) Dropsey, Jeff P 47              4) Rothenberg, Diane F 52         

 

Event 10  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE              1:20.00    1:18.07   20  

 

Event 10  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guins, Ann H              52 O*H*-LE              1:28.00    1:38.32   20  

 

Event 10  Women 80-84 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nochman, Lois K           81 MICH-MI              2:06.38    2:10.75   20  

 

Event 10  Women 85-89 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               89 O*H*-LE              3:13.00    3:11.09   20  

 

Event 10  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Montemarano, Justin       23 Unattached           1:10.00    1:16.93   20  

  2 Wolker, Joe               21 O*H*-LE              1:11.00    1:20.98   17  

 

Event 10  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Moore, Craig L            39 O*H*-LE              1:10.00    1:13.27   20  

  2 Schardt, Tom F            38 MICH-MI                   NT    1:19.99   17  

 

Event 10  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Battle, Glenn H           44 O*H*-LE              1:10.00    1:06.08   20  

  2 Welker, Mark F            44 O*H*-LE              1:10.20    1:11.29   17  

 

Event 10  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                   NT    1:36.10   20  

 

Event 10  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE              1:15.00    1:14.73   20  

 

Event 10  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McDonald, Bob C           56 O*H*-LE              1:40.00    1:41.54   20  

 

Event 10  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kroeger, Don J            62 MICH-MI              1:40.00    1:44.43   20  

  2 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE              1:46.00    1:49.25   17  

  3 Heuck, Ken                61 SWO-OH                    NT    1:59.13   16  

 

Event 10  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyakawa, Yoshi            72 O*H*-LE                   NT    1:18.32   20  

 

Event 11  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Inderhees, Joan E         49 O*H*-LE                38.00      41.78   20  

 

Event 11  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guins, Ann H              52 O*H*-LE                   NT      32.71   20  

  2 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                31.00      32.76   17  

  3 Bao, Jinjun J             52 O*H*-LE                   NT      37.27   16  

 

Event 11  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gogola, Laura J           69 MICH-MI                46.53      46.03   20  

  2 Hall, Prudy J             67 O*H*-LE                52.00      48.67   17  

 

Event 11  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE                45.00      44.17   20  

 

Event 11  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE                43.00      40.81   20  

 

Event 11  Women 85-89 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               89 O*H*-LE              1:15.00    1:27.12   20  

 

Event 11  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lutz, Chad                19 O*H*-LE                27.30      27.94   20  

 

Event 11  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Moore, Craig L            39 O*H*-LE                   NT      27.32   20  

  2 Schardt, Tom F            38 MICH-MI                27.00      27.52   17  

 -- Kearney, Keith            37 O*H*-LE                   NT         DQ  

 

Event 11  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welker, Mark F            44 O*H*-LE                   NT      26.75   20  

  2 Gercevich, Joseph W       41 O*H*-LE                   NT      30.77   17  

  3 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE                40.00      39.40   16  

 

Event 11  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stultz, Todd W            45 O*H*-LE                   NT      26.26   20  

  2 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                28.00      28.31   17  

  3 Berman, Mitchell          45 O*H*-LE                   NT      29.40   16  

  4 Bailey, Jeffrey           45 Unattached                NT      29.78   15  

  5 Cox, Dan                  45 O*H*-LE                32.00      30.54   14  

  6 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                38.00      35.39   13  

 

Event 11  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Jack R          51 O*H*-LE                26.10      25.27   20  

  2 Horsfield, Steve          53 O*H*-LE                   NT      34.68   17  

 

Event 11  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Allen, Bruce C            58 O*H*-LE                39.00      37.73   20  

 

Event 11  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           70 O*H*-LE                40.00      39.75   20  

 

Event 12  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gray, Audrey L            25 O*H*-LE              3:00.00    3:06.52   20  

 

Event 12  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                   NT    3:20.91   20  

  2 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE              3:41.00    3:44.99   17  

  3 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE              4:15.06    4:00.64   16  

 

Event 12  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guthrie, Sally            55 MICH-MI              3:50.00    3:39.09   20  

 

Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Arnold, Fredy C           50 O*H*-LE              3:10.00    2:58.64   20  

 

Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McDonald, Bob C           56 O*H*-LE                   NT    3:43.13   20  

 

Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kroeger, Don J            62 MICH-MI                   NT    3:42.95   20  

  2 Bechtol, Ken P            63 O*H*-LE              4:19.00    4:23.62   17  

  3 Heuck, Ken                61 SWO-OH               4:45.00    4:28.63   16  

 

Event 13  Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    5:32.62   40  

     1) Hamilton, Steve 70              2) Allen, Bruce C 58              

     3) Meyer, Gerry H 61               4) Horwitz, Lou 52                

 

Event 14  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stirgwolt, Abbey M        20 O*H*-LE                35.09      35.58   20  

 

Event 14  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                35.00      33.90   20  

  2 Russo, Mary K             48 O*H*-LE                50.00      50.00   17  

 

Event 14  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                   NT      52.67   20  

 

Event 14  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gogola, Laura J           69 MICH-MI              1:00.24    1:03.40   20  

 

Event 14  Women 70-74 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Williams, Mary F          74 MICH-MI              1:15.00    1:12.24   20  

 

Event 14  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Moore, Craig L            39 O*H*-LE                30.00      30.48   20  

  2 Schardt, Tom F            38 MICH-MI                   NT      31.09   17  

 

Event 14  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gercevich, Joseph W       41 O*H*-LE                   NT      36.53   20  

 

Event 14  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Dropsey, Jeff P           47 O*H*-LE                28.00      28.95   20  

  2 Berman, Mitchell          45 O*H*-LE                   NT      31.76   17  

  3 Bailey, Jeffrey           45 Unattached                NT      33.95   16  

 

Event 14  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Horsfield, Steve          53 O*H*-LE                   NT      36.80   20  

 

Event 14  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sinsheimer, Bob           56 O*H*-LE                   NT      30.68   20  

 

Event 14  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Greenfield, Harry         60 O*H*-LE                   NT      32.74   20  

  2 Kroeger, Don J            62 MICH-MI                45.00      45.33   17  

 

Event 14  Men 85-89 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krup, Paul                88 O*H*-LE                   NT    1:00.73   20  

 

Event 15  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Peric, Georgian M         25 O*H*-LE              1:05.00    1:05.10   20  

 

Event 15  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                   NT    1:05.25   20  

  2 Russo, Mary K             48 O*H*-LE              1:35.00    1:33.60   17  

 

Event 15  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bao, Jinjun J             52 O*H*-LE                   NT    1:30.93   20  

 

Event 15  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McGovern, Anne            58 O*H*-LE              1:45.00    1:45.90   20  

 

Event 15  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hall, Prudy J             67 O*H*-LE              1:55.00    1:48.63   20  

 

Event 15  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE              1:42.00    1:37.63   20  

 

Event 15  Women 80-84 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nochman, Lois K           81 MICH-MI              1:52.18    1:55.02   20  

 

Event 15  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               89 O*H*-LE              2:49.00    3:04.64   20  

 

Event 15  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lutz, Chad                19 O*H*-LE                58.00    1:02.72   20  

  2 Wolker, Joe               21 O*H*-LE              1:01.12    1:04.90   17  

 

Event 15  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bordron, Patrice          37 GCMT-OH                59.00      56.45   20  

  2 Schardt, Tom F            38 MICH-MI                59.80    1:02.02   17  

  3 Moore, Craig L            39 O*H*-LE                   NT    1:02.40   16  

  4 Kearney, Keith            37 O*H*-LE                   NT    1:05.19   15  

 

Event 15  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welker, Mark F            44 O*H*-LE                59.90    1:01.23   20  

 

Event 15  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE              1:20.00    1:18.80   20  

 

Event 15  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Jack R          51 O*H*-LE                55.60      57.03   20  

  2 Thompson, Frank L         54 MICH-MI              1:14.00    1:21.88   17  

 

Event 15  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Allen, Bruce C            58 O*H*-LE              1:25.00    1:24.27   20  

 

Event 15  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           70 O*H*-LE              1:30.00    1:36.27   20  

 

Event 16  Women 18-24 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stirgwolt, Abbey M        20 O*H*-LE              2:54.90    3:07.84   20  

 

Event 16  Women 25-29 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gray, Audrey L            25 O*H*-LE              2:33.00    2:44.66   20  

  2 Herrold, Catherine E      28 O*H*-LE              3:00.00    3:20.02   17  

 

Event 16  Women 45-49 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                   NT    2:46.52   20  

 

Event 16  Women 80-84 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nochman, Lois K           81 MICH-MI              4:22.29    4:35.16   20  

 

Event 16  Men 18-24 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Montemarano, Justin       23 Unattached           2:38.28    2:40.94   20  

 

Event 16  Men 40-44 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Battle, Glenn H           44 O*H*-LE              2:35.00    2:27.29   20  

  2 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE              3:55.17    4:03.81   17  

 

Event 16  Men 60-64 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE              3:36.00    3:29.30   20  

  2 Heuck, Ken                61 SWO-OH               4:16.00    4:23.01   17  

 

Event 17  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Inderhees, Joan E         49 O*H*-LE              1:34.00    1:45.01   20  

 

Event 17  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE              1:30.00    1:35.14   20  

  2 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                   NT    1:41.93   17  

 

Event 17  Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nochman, Lois K           81 MICH-MI              2:14.23    2:20.47   20  

 

Event 17  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gercevich, Joseph W       41 O*H*-LE                   NT    1:33.87   20  

 

Event 17  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Berman, Mitchell          45 O*H*-LE                   NT    1:22.97   20  

 

Event 17  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Arnold, Fredy C           50 O*H*-LE              1:20.00    1:17.11   20  

 

Event 17  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McDonald, Bob C           56 O*H*-LE              1:45.00    1:44.43   20  

 

Event 17  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kroeger, Don J            62 MICH-MI                   NT    1:47.37   20  

  2 Bechtol, Ken P            63 O*H*-LE              1:58.00    1:56.07   17  

  3 Heuck, Ken                61 SWO-OH               2:06.00    2:08.98   16  

 

Event 17  Men 85-89 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krup, Paul                88 O*H*-LE                   NT    2:23.76   20  

 

Event 18  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Inderhees, Joan E         49 O*H*-LE                48.00      52.80   20  

 

Event 18  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guins, Ann H              52 O*H*-LE                37.00      36.81   20  

  2 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                   NT      52.11   17  

 

Event 18  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McGovern, Anne            58 O*H*-LE                50.51      56.96   20  

 

Event 18  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gogola, Laura J           69 MICH-MI                55.55      54.79   20  

 

Event 18  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE                58.00      54.73   20  

 

Event 18  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Moore, Craig L            39 O*H*-LE                32.00      33.30   20  

  2 Schardt, Tom F            38 MICH-MI                34.10      35.67   17  

 

Event 18  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Battle, Glenn H           44 O*H*-LE                   NT      30.68   20  

 

Event 18  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE                   NT      42.54   20  

 

Event 18  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 King, Wayne               53 O*H*-LE                   NT      32.37   20  

  2 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE                35.00      33.95   17  

 

Event 18  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McDonald, Bob C           56 O*H*-LE                   NT      46.62   20  

 

Event 18  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kroeger, Don J            62 MICH-MI                   NT      52.95   20  

  2 Heuck, Ken                61 SWO-OH                    NT      55.25   17  

 

Event 19  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gray, Audrey L            25 O*H*-LE              1:10.00    1:18.77   20  

 

Event 19  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Russo, Mary K             48 O*H*-LE              1:45.00    1:54.77   20  

 

Event 19  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bao, Jinjun J             52 O*H*-LE                   NT    1:52.42   20  

 

Event 19  Women 70-74 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Williams, Mary F          74 MICH-MI                   NT    3:18.03   20  

 

Event 19  Women 75-79 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE              2:18.00    2:10.59   20  

 

Event 19  Women 80-84 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nochman, Lois K           81 MICH-MI              2:02.63    2:10.17   20  

 

Event 19  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welch, Shannon L          34 O*H*-LE                   NT    1:16.86   20  

 

Event 19  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sinsheimer, Bob           56 O*H*-LE                   NT    1:09.72   20  

 

Event 19  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Greenfield, Harry         60 O*H*-LE                   NT    1:18.63   20  

  2 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE              1:46.00    1:44.42   17  

  3 Kroeger, Don J            62 MICH-MI              1:45.00    1:57.82   16  

  4 Heuck, Ken                61 SWO-OH               2:02.00    2:03.86   15  

 

Event 20  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    1:49.44   40  

     1) Groselle, Jack R 51             2) Battle, Glenn H 44             

     3) Greenfield, Harry 60            4) Dropsey, Jeff P 47             

 

Event 21  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Peric, Georgian M         25 O*H*-LE              2:25.00    2:25.16   20  

 

Event 21  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE              2:30.00    2:24.15   20  

  2 Russo, Mary K             48 O*H*-LE              3:12.00    3:30.29   17  

 

Event 21  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE              2:36.00    2:41.32   20  

  2 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                   NT    3:16.14   17  

 

Event 21  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hall, Prudy J             67 O*H*-LE              4:10.00    3:49.84   20  

 

Event 21  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Russ, Betty J             78 O*H*-LE              3:42.00    3:41.83   20  

 

Event 21  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bordron, Patrice          37 GCMT-OH              2:09.00    2:06.48   20  

  2 Kearney, Keith            37 O*H*-LE                   NT    2:28.37   17  

  3 Schardt, Tom F            38 MICH-MI              2:22.40    2:31.97   16  

 

Event 21  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE              3:45.15    3:31.44   20  

 

Event 21  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stultz, Todd W            45 O*H*-LE                   NT    2:09.56   20  

  2 Grassell, Duane V         48 O*H*-LE              3:00.00    2:53.93   17  

 

Event 21  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thompson, Frank L         54 MICH-MI              2:22.00    2:33.09   20  

 

Event 21  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Allen, Bruce C            58 O*H*-LE              3:05.00    3:06.58   20  

 

Event 21  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Greenfield, Harry         60 O*H*-LE                   NT    2:45.46   20  

 

Event 21  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           70 O*H*-LE              3:30.00    3:37.03   20  

 

Event 22  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE                   NT      39.74   20  

  2 Inderhees, Joan E         49 O*H*-LE                42.00      46.96   17  

 

Event 22  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane F       52 O*H*-LE                   NT      42.15   20  

  2 Smith, Melinda J          53 O*H*-LE                   NT      45.81   17  

  3 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                55.78      50.74   16  

 

Event 22  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McGovern, Anne            58 O*H*-LE                55.00      57.78   20  

 

Event 22  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gogola, Laura J           69 MICH-MI              1:07.23    1:06.83   20  

 

Event 22  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Welch, Shannon L          34 O*H*-LE                   NT      33.18   20  

 

Event 22  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Berman, Mitchell          45 O*H*-LE                   NT      36.96   20  

  2 Bailey, Jeffrey           45 Unattached                NT      43.10   17  

 

Event 22  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Arnold, Fredy C           50 O*H*-LE                36.00      34.85   20  

  2 Horsfield, Steve          53 O*H*-LE                   NT      44.33   17  

 

Event 22  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bechtol, Ken P            63 O*H*-LE                52.00      51.39   20  

 

Event 22  Men 85-89 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krup, Paul                88 O*H*-LE                   NT      58.38   20  

 

Event 23  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Guins, Ann H              52 O*H*-LE                   NT    3:22.68   20  

  2 Tobin, Susanne M          50 O*H*-LE                   NT    4:09.60   17  

 

Event 23  Women 85-89 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               89 O*H*-LE              6:43.00    6:51.12   20  

 

Event 23  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Battle, Glenn H           44 O*H*-LE              2:30.00    2:22.04   20  

 

Event 23  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Horwitz, Lou              52 O*H*-LE              2:48.00    2:42.19   20  

 

Event 23  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McDonald, Bob C           56 O*H*-LE              3:40.00    3:38.59   20  

 

Event 23  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry H            61 O*H*-LE              3:45.00    3:52.12   20  

  2 Kroeger, Don J            62 MICH-MI              3:30.00    4:00.97   17  

  3 Heuck, Ken                61 SWO-OH                    NT    4:13.46   16  

 

Event 24  Women 45-49 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            45 O*H*-LE              1:20.00    1:14.92   20  

 

Event 24  Women 50-54 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bao, Jinjun J             52 O*H*-LE                   NT    1:41.90   20  

 

Event 24  Women 55-59 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McGovern, Anne            58 O*H*-LE                   NT    2:04.53   20  

 

Event 24  Women 65-69 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gogola, Laura J           69 MICH-MI              2:03.35    2:10.36   20  

 

Event 24  Women 70-74 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Waite, Nancy A            71 O*H*-LE              2:30.00    2:15.75   20  

 

Event 24  Women 80-84 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nochman, Lois K           81 MICH-MI                   NT    2:03.67   20  

 

Event 24  Men 40-44 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Battle, Glenn H           44 O*H*-LE                   NT    1:06.91   20  

  2 Gercevich, Joseph W       41 O*H*-LE                   NT    1:20.62   17  

  3 Echeverria, Fernan V      40 O*H*-LE              1:40.00    1:53.03   16  

 

Event 24  Men 45-49 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Bailey, Jeffrey           45 Unattached                NT    1:18.88   20  

 

Event 24  Men 50-54 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Jack R          51 O*H*-LE              1:07.50    1:08.53   20  

  2 Horsfield, Steve          53 O*H*-LE                   NT    1:31.91   17  

 

Event 24  Men 85-89 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krup, Paul                88 O*H*-LE                   NT    2:23.81   20  

 

Event 25  Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT   11:41.56   40  

     1) Smith, Melinda J 53             2) Guins, Ann H 52                

     3) Kessler, Laura 45               4) Rothenberg, Diane F 52         

 

Event 25  Mixed 72-99 800 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT   10:17.26   40  

 

Event 25  Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Michigan Masters-MI  'A'                               NT   12:08.63   40  

     1) Thompson, Frank L 54            2) Gogola, Laura J 69             

     3) Kroeger, Don J 62               4) Guthrie, Sally 55