Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/9/2018 05:28 PM
       2018 OHIO Masters SCM Swim Meet - Hudson - 12/8/2018 to 12/9/2018       
                                    Results                                    
 
Event 5  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shannon            47 UC18-18              8:00.00    6:40.20  
                  47.74     1:40.55 (52.81)     2:36.85 (56.30)     3:30.74 (53.89)
        4:23.44 (52.70)     5:13.35 (49.91)     5:58.10 (44.75)     6:40.20 (42.10)
 
Event 5  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane           61 O*H*I*O Masters-18   8:13.00    8:03.35  
                  52.95   1:53.08 (1:00.13)   2:54.82 (1:01.74)   3:56.65 (1:01.83)
      5:10.83 (1:14.18)   6:25.39 (1:14.56)     7:14.48 (49.09)     8:03.35 (48.87)
 
Event 5  Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           66 Colonials 1776-DV    5:55.00    5:50.85  
                  34.09     1:13.38 (39.29)     1:58.07 (44.69)     2:41.66 (43.59)
        3:36.38 (54.72)     4:32.81 (56.43)     5:12.77 (39.96)     5:50.85 (38.08)
  2 Douglass, Nick            69 O*H*I*O Masters-18   6:40.00    6:45.23  
                  44.66     1:38.06 (53.40)     2:32.73 (54.67)     3:26.04 (53.31)
        4:19.95 (53.91)     5:13.61 (53.66)     6:00.05 (46.44)     6:45.23 (45.18)
 
Event 16  Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT   13:37.75  
     1) Douglass, Nick M69              2) Oyakawa, Yoshi M85             
     3) Douglass, Marilyn W69           4) Smith, Melinda W66             
                  41.70   1:29.02 (1:29.02)   2:16.03 (2:16.03)   3:00.70 (3:00.70)
        3:46.28 (45.58)   4:41.06 (1:40.36)   5:37.13 (2:36.43)   6:31.46 (3:30.76)
        7:18.78 (47.32)   8:12.44 (1:40.98)   9:08.86 (2:37.40)  10:53.21 (4:21.75)
       11:48.32 (55.11)  12:45.43 (1:52.22)  13:37.97 (2:44.76)  13:37.75 (2:44.54)
  2 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   14:30.59  
     1) Allen, Bruce M71                2) McDonald, Robert G M69         
     3) Spence, Thomas M74              4) Terkel, Lawrence A M71         
                  51.53   1:49.79 (1:49.79)   2:49.40 (2:49.40)   3:47.96 (3:47.96)
        4:36.62 (48.66)   5:30.69 (1:42.73)   6:27.68 (2:39.72)   7:21.70 (3:33.74)
        8:12.78 (51.08)   9:12.90 (1:51.20)  10:13.40 (2:51.70)  11:11.69 (3:49.99)
       11:55.05 (43.36)  12:46.42 (1:34.73)  13:38.39 (2:26.70)  14:30.59 (3:18.90)
 
Event 17  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 61 O*H*I*O Masters-18  15:00.00   14:39.18  
 
Event 17  Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane             65 O*H*I*O Masters-18        NT   11:23.23  
 
Event 17  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCollister, Andrew       26 O*H*I*O Masters-18        NT    9:29.15  
  2 Foreman, Aaron            26 O*H*I*O Masters-18        NT   10:47.43  
 
Event 17  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Eschmann, Ehren           33 O*H*I*O Masters-18  10:00.00   11:19.25  
 
Event 17  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James             62 Columbus Sharks-OH        NT   10:03.49  
  1 Seibt, Andreas            60 Illinois Masters-CE       NT   10:58.08  
  2 Angelos, Mark G           64 Life Time Swim O-17 15:25.00   15:13.18  
 
Event 17  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          65 O*H*I*O Masters-18  10:50.00   10:43.86  
  2 Douglass, Nick            69 O*H*I*O Masters-18        NT   12:40.46  
 
Event 18  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erwin, Meredith           34 Medina Masters-LE   24:00.00   22:33.77  
                  40.73     1:24.27 (43.54)     2:09.13 (44.86)     2:54.58 (45.45)
        3:40.12 (45.54)     4:26.31 (46.19)     5:12.23 (45.92)     5:58.36 (46.13)
        6:43.93 (45.57)     7:29.24 (45.31)     8:14.57 (45.33)     8:59.99 (45.42)
        9:45.02 (45.03)    10:30.41 (45.39)    11:15.35 (44.94)    12:00.46 (45.11)
       12:45.08 (44.62)    13:30.34 (45.26)    14:15.32 (44.98)    15:00.43 (45.11)
       15:45.44 (45.01)    16:30.62 (45.18)    17:16.22 (45.60)    18:01.36 (45.14)
       18:46.56 (45.20)    19:32.14 (45.58)    20:17.66 (45.52)    21:03.12 (45.46)
       21:48.64 (45.52)    22:33.77 (45.13)                                        
 
Event 18  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harden, Renee             36 Medina Masters-LE   26:06.00   25:25.64  
                  44.96     1:34.54 (49.58)     2:25.38 (50.84)     3:17.43 (52.05)
        4:09.84 (52.41)     5:01.69 (51.85)     5:53.04 (51.35)     6:44.19 (51.15)
        7:36.18 (51.99)     8:28.62 (52.44)     9:19.80 (51.18)    10:10.58 (50.78)
       11:01.56 (50.98)    11:53.05 (51.49)    12:44.00 (50.95)    13:35.54 (51.54)
       14:26.08 (50.54)    15:17.70 (51.62)    16:09.59 (51.89)    17:01.17 (51.58)
       17:51.69 (50.52)    18:42.09 (50.40)    19:32.46 (50.37)    20:23.43 (50.97)
       21:14.58 (51.15)    22:05.47 (50.89)    22:56.01 (50.54)    23:46.68 (50.67)
       24:37.16 (50.48)    25:25.64 (48.48)                                        
 
Event 18  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 61 O*H*I*O Masters-18  28:00.00   27:52.23  
                  47.37     1:39.08 (51.71)     2:33.58 (54.50)     3:28.37 (54.79)
        4:23.70 (55.33)     5:20.32 (56.62)     6:15.90 (55.58)     7:11.74 (55.84)
        8:07.22 (55.48)     9:03.11 (55.89)     9:59.41 (56.30)    10:55.04 (55.63)
       11:51.46 (56.42)    12:47.90 (56.44)    13:43.99 (56.09)    14:39.18 (55.19)
       15:35.26 (56.08)    16:31.63 (56.37)    17:27.58 (55.95)    18:23.56 (55.98)
       19:20.28 (56.72)    20:16.86 (56.58)    21:12.97 (56.11)    22:09.87 (56.90)
       23:07.07 (57.20)    24:03.30 (56.23)    25:00.43 (57.13)    25:57.45 (57.02)
       26:55.05 (57.60)    27:52.23 (57.18)                                        
 
Event 18  Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane             65 O*H*I*O Masters-18  22:20.00   23:01.34  
                  40.22     1:24.52 (44.30)     2:10.97 (46.45)     2:56.15 (45.18)
        3:41.52 (45.37)     4:27.36 (45.84)     5:13.15 (45.79)     5:59.17 (46.02)
        6:45.10 (45.93)     7:31.19 (46.09)     8:17.53 (46.34)     9:04.04 (46.51)
        9:50.56 (46.52)    10:36.83 (46.27)    11:23.23 (46.40)    12:09.55 (46.32)
       12:56.27 (46.72)    13:42.82 (46.55)    14:28.95 (46.13)    15:15.75 (46.80)
       16:03.20 (47.45)    16:49.65 (46.45)    17:36.58 (46.93)    18:23.55 (46.97)
       19:10.34 (46.79)    19:56.83 (46.49)    20:43.06 (46.23)    21:29.76 (46.70)
       22:15.78 (46.02)    23:01.34 (45.56)                                        
 
Event 18  Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hegnauer, Anne L          71 O*H*I*O Masters-18  38:20.00   39:38.99  
                1:06.87   2:23.08 (1:16.21)   3:41.21 (1:18.13)   5:00.72 (1:19.51)
      6:22.79 (1:22.07)   7:45.52 (1:22.73)   9:06.59 (1:21.07)  10:26.50 (1:19.91)
     11:46.98 (1:20.48)  13:06.84 (1:19.86)  14:26.91 (1:20.07)  15:46.13 (1:19.22)
     17:05.88 (1:19.75)  18:25.14 (1:19.26)  19:45.32 (1:20.18)  21:06.89 (1:21.57)
     22:28.15 (1:21.26)  23:49.55 (1:21.40)  25:09.32 (1:19.77)  26:28.28 (1:18.96)
     27:47.13 (1:18.85)  29:06.95 (1:19.82)  30:26.85 (1:19.90)  31:47.42 (1:20.57)
     33:06.73 (1:19.31)  34:28.18 (1:21.45)  35:47.97 (1:19.79)  37:06.67 (1:18.70)
     38:26.86 (1:20.19)  39:38.99 (1:12.13)                                        
 
Event 18  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCollister, Andrew       26 O*H*I*O Masters-18        NT   17:42.86  
                  32.42     1:07.46 (35.04)     1:43.13 (35.67)     2:18.71 (35.58)
        2:54.06 (35.35)     3:29.52 (35.46)     4:05.28 (35.76)     4:41.07 (35.79)
        5:16.97 (35.90)     5:53.09 (36.12)     6:29.04 (35.95)     7:04.63 (35.59)
        7:40.95 (36.32)     8:16.96 (36.01)     8:53.00 (36.04)     9:29.15 (36.15)
       10:04.86 (35.71)    10:40.81 (35.95)    11:16.89 (36.08)    11:52.44 (35.55)
       12:27.89 (35.45)    13:03.33 (35.44)    13:38.68 (35.35)    14:14.34 (35.66)
       14:49.32 (34.98)    15:24.69 (35.37)    15:59.82 (35.13)    16:34.71 (34.89)
       17:09.43 (34.72)    17:42.86 (33.43)                                        
  2 Foreman, Aaron            26 O*H*I*O Masters-18  19:44.60   20:29.72  
                  34.98     1:13.30 (38.32)     1:53.13 (39.83)     2:34.11 (40.98)
        3:14.85 (40.74)     3:56.38 (41.53)     4:37.53 (41.15)     5:18.24 (40.71)
        5:59.41 (41.17)     6:40.17 (40.76)     7:20.59 (40.42)     8:01.89 (41.30)
        8:43.17 (41.28)     9:24.25 (41.08)    10:06.13 (41.88)    10:47.43 (41.30)
       11:28.88 (41.45)    12:10.93 (42.05)    12:52.52 (41.59)    13:33.64 (41.12)
       14:15.38 (41.74)    14:57.35 (41.97)    15:39.61 (42.26)    16:21.45 (41.84)
       17:03.59 (42.14)    17:45.22 (41.63)    18:27.62 (42.40)    19:09.33 (41.71)
       19:50.53 (41.20)    20:29.72 (39.19)                                        
 
Event 18  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosby, Greg               52 UC04-4              32:00.00   28:27.06  
                  47.33     1:42.04 (54.71)     2:38.98 (56.94)                    
                                5:34.67 ( )                             7:32.52 ( )
        8:32.47 (59.95)                            11:24.08 ( )                    
           12:23.47 ( )    13:21.68 (58.21)    14:19.98 (58.30)    15:19.75 (59.77)
       16:15.98 (56.23)                            18:13.05 ( )    19:09.78 (56.73)
       20:07.55 (57.77)    21:04.18 (56.63)    22:01.48 (57.30)    22:58.31 (56.83)
       23:52.75 (54.44)    24:49.17 (56.42)                            26:42.28 ( )
       27:38.47 (56.19)    28:27.06 (48.59)                                        
 
Event 18  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen, Keith               59 O*H*I*O Masters-18  30:00.00   31:20.86  
                  48.99     1:43.29 (54.30)     2:40.48 (57.19)     3:40.36 (59.88)
      4:41.04 (1:00.68)   5:42.50 (1:01.46)   6:43.95 (1:01.45)   7:45.53 (1:01.58)
      8:48.28 (1:02.75)   9:50.33 (1:02.05)  10:52.68 (1:02.35)  11:57.15 (1:04.47)
     13:01.95 (1:04.80)  14:06.53 (1:04.58)  15:10.58 (1:04.05)  16:14.38 (1:03.80)
     17:19.11 (1:04.73)  18:23.55 (1:04.44)  19:27.26 (1:03.71)  20:32.23 (1:04.97)
     21:35.92 (1:03.69)  22:39.94 (1:04.02)  23:44.44 (1:04.50)  24:49.26 (1:04.82)
     25:54.18 (1:04.92)  26:58.17 (1:03.99)  28:03.18 (1:05.01)  29:08.98 (1:05.80)
     30:15.92 (1:06.94)  31:20.86 (1:04.94)                                        
 
Event 18  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James             62 Columbus Sharks-OH        NT   18:59.51  
                  34.10     1:10.81 (36.71)     1:47.86 (37.05)     2:25.87 (38.01)
        3:03.86 (37.99)     3:42.04 (38.18)     4:19.67 (37.63)     4:57.86 (38.19)
        5:36.32 (38.46)     6:14.88 (38.56)     6:53.18 (38.30)     7:31.49 (38.31)
        8:09.81 (38.32)     8:47.99 (38.18)     9:25.79 (37.80)    10:03.49 (37.70)
       10:41.34 (37.85)    11:19.78 (38.44)    11:58.35 (38.57)    12:37.02 (38.67)
       13:15.65 (38.63)    13:54.10 (38.45)    14:32.75 (38.65)    15:11.59 (38.84)
       15:50.03 (38.44)    16:28.47 (38.44)    17:06.76 (38.29)    17:43.30 (36.54)
       18:22.32 (39.02)    18:59.51 (37.19)                                        
  2 Seibt, Andreas            60 Illinois Masters-CE 21:00.00   20:36.23  
                  36.53     1:18.21 (41.68)     2:00.49 (42.28)     2:42.43 (41.94)
        3:23.91 (41.48)     4:05.42 (41.51)     4:46.69 (41.27)     5:27.82 (41.13)
        6:09.13 (41.31)     6:50.50 (41.37)     7:32.23 (41.73)     8:14.03 (41.80)
        8:55.73 (41.70)     9:36.93 (41.20)    10:18.21 (41.28)    10:58.08 (39.87)
       11:41.93 (43.85)    12:23.56 (41.63)    13:05.23 (41.67)    13:46.84 (41.61)
       14:28.03 (41.19)    15:09.61 (41.58)    15:51.28 (41.67)    16:33.11 (41.83)
       17:14.53 (41.42)    17:56.05 (41.52)    18:37.07 (41.02)    19:18.35 (41.28)
       19:58.28 (39.93)    20:36.23 (37.95)                                        
  3 Grassell, Duane           61 O*H*I*O Masters-18  26:56.73   27:52.64  
                  48.85     1:41.62 (52.77)     2:35.82 (54.20)     3:30.51 (54.69)
        4:25.65 (55.14)     5:20.90 (55.25)     6:16.45 (55.55)     7:12.25 (55.80)
        8:08.20 (55.95)     9:03.83 (55.63)     9:59.88 (56.05)    10:56.41 (56.53)
       11:52.82 (56.41)    12:48.96 (56.14)    13:44.90 (55.94)    14:41.37 (56.47)
       15:37.37 (56.00)    16:33.71 (56.34)    17:30.25 (56.54)    18:26.81 (56.56)
       19:23.40 (56.59)    20:20.31 (56.91)    21:17.27 (56.96)    22:14.02 (56.75)
       23:11.15 (57.13)    24:08.04 (56.89)    25:04.97 (56.93)    26:02.02 (57.05)
       26:58.10 (56.08)    27:52.64 (54.54)                                        
 
Event 18  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            69 O*H*I*O Masters-18  23:10.00   24:04.05  
                  41.26     1:27.37 (46.11)     2:15.70 (48.33)     3:04.17 (48.47)
        3:52.07 (47.90)     4:40.05 (47.98)     5:27.76 (47.71)     6:15.72 (47.96)
        7:03.83 (48.11)     7:51.93 (48.10)     8:40.69 (48.76)     9:28.57 (47.88)
       10:16.37 (47.80)    11:03.87 (47.50)    11:51.43 (47.56)    12:40.46 (49.03)
       13:28.82 (48.36)    14:17.37 (48.55)    15:05.75 (48.38)    15:54.75 (49.00)
       16:43.71 (48.96)    17:32.28 (48.57)    18:21.32 (49.04)    19:10.37 (49.05)
       19:59.26 (48.89)    20:48.31 (49.05)    21:37.46 (49.15)    22:26.79 (49.33)
       23:15.69 (48.90)    24:04.05 (48.36)                                        
 
Event 18  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas            74 O*H*I*O Masters-18  27:56.99   29:16.10  
                  50.68     1:50.11 (59.43)   2:52.58 (1:02.47)   3:53.49 (1:00.91)
      4:54.50 (1:01.01)     5:54.26 (59.76)     6:53.11 (58.85)     7:52.17 (59.06)
        8:50.27 (58.10)     9:48.34 (58.07)    10:46.19 (57.85)    11:44.59 (58.40)
       12:42.49 (57.90)    13:40.89 (58.40)    14:38.48 (57.59)    15:36.79 (58.31)
       16:34.94 (58.15)    17:33.21 (58.27)    18:31.18 (57.97)    19:29.56 (58.38)
       20:28.46 (58.90)    21:26.58 (58.12)    22:25.45 (58.87)    23:24.68 (59.23)
       24:23.50 (58.82)    25:21.97 (58.47)    26:20.67 (58.70)    27:19.62 (58.95)
       28:18.61 (58.99)    29:16.10 (57.49)                                        
  2 Allen, Bruce              71 O*H*I*O Masters-18  32:00.00   31:27.54  
                  54.48   1:55.15 (1:00.67)   2:57.60 (1:02.45)   4:00.20 (1:02.60)
      5:02.36 (1:02.16)   6:04.92 (1:02.56)   7:08.17 (1:03.25)   8:11.23 (1:03.06)
      9:14.65 (1:03.42)  10:17.73 (1:03.08)  11:20.89 (1:03.16)  12:23.72 (1:02.83)
     13:26.57 (1:02.85)  14:29.30 (1:02.73)  15:32.63 (1:03.33)  16:35.67 (1:03.04)
     17:39.10 (1:03.43)  18:42.65 (1:03.55)  19:46.23 (1:03.58)  20:50.26 (1:04.03)
     21:54.24 (1:03.98)  22:57.69 (1:03.45)  24:01.72 (1:04.03)  25:06.09 (1:04.37)
     26:10.77 (1:04.68)  27:14.76 (1:03.99)  28:18.98 (1:04.22)  29:23.11 (1:04.13)
     30:26.57 (1:03.46)  31:27.54 (1:00.97)                                        
 
Event 19  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zoeller, Ashley           25 O*H*I*O Masters-18   6:30.00    5:15.48  
                  35.56     1:14.00 (38.44)     1:54.05 (40.05)     2:34.76 (40.71)
        3:15.63 (40.87)     3:56.19 (40.56)     4:36.26 (40.07)     5:15.48 (39.22)
 
Event 19  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman-Green, Melani     35 O*H*I*O Masters-18   6:22.37    6:24.25  
                  43.56     1:31.41 (47.85)     2:20.49 (49.08)     3:09.87 (49.38)
        3:59.19 (49.32)     4:48.33 (49.14)     5:36.80 (48.47)     6:24.25 (47.45)
 
Event 19  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane             65 O*H*I*O Masters-18   5:47.76    5:48.97  
                  38.76     1:22.56 (43.80)     2:07.05 (44.49)     2:51.68 (44.63)
        3:36.37 (44.69)     4:20.89 (44.52)     5:05.42 (44.53)     5:48.97 (43.55)
 
Event 19  Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paris, Susan              72 O*H*I*O Masters-18   8:40.22    8:42.33  
                  57.86   2:03.51 (1:05.65)   3:11.11 (1:07.60)   4:18.00 (1:06.89)
      5:24.42 (1:06.42)   6:31.96 (1:07.54)   7:39.51 (1:07.55)   8:42.33 (1:02.82)
 
Event 19  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foreman, Aaron            26 O*H*I*O Masters-18   5:08.44    4:56.41  
                  33.06     1:09.27 (36.21)     1:46.80 (37.53)     2:24.53 (37.73)
        3:02.02 (37.49)     3:40.37 (38.35)     4:18.60 (38.23)     4:56.41 (37.81)
 
Event 19  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eschmann, Ehren           33 O*H*I*O Masters-18   6:00.00    5:12.50  
                  34.65     1:12.59 (37.94)     1:51.47 (38.88)     2:30.90 (39.43)
        3:10.88 (39.98)     3:51.18 (40.30)     4:31.95 (40.77)     5:12.50 (40.55)
 
Event 19  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane           61 O*H*I*O Masters-18   6:57.57    6:56.92  
                  45.82     1:37.05 (51.23)     2:29.49 (52.44)     3:22.71 (53.22)
        4:16.66 (53.95)     5:11.05 (54.39)     6:05.26 (54.21)     6:56.92 (51.66)
  2 Douglass, David M         64 Cleveland Aquati-18  7:20.00    7:25.62  
                  50.50     1:45.97 (55.47)     2:42.49 (56.52)     3:40.07 (57.58)
        4:37.37 (57.30)     5:33.97 (56.60)     6:31.11 (57.14)     7:25.62 (54.51)
 
Event 19  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          65 O*H*I*O Masters-18   5:06.00    5:03.96  
                  34.65     1:11.86 (37.21)     1:50.31 (38.45)     2:28.95 (38.64)
        3:07.78 (38.83)     3:46.59 (38.81)     4:25.63 (39.04)     5:03.96 (38.33)
  2 Douglass, Nick            69 O*H*I*O Masters-18   6:30.00    6:18.48  
                  43.37     1:31.62 (48.25)     2:20.46 (48.84)     3:09.43 (48.97)
        3:57.81 (48.38)     4:45.41 (47.60)     5:32.95 (47.54)     6:18.48 (45.53)
  3 McDonald, Robert G        69 O*H*I*O Masters-18   7:20.00    7:33.70  
                  50.88     1:46.67 (55.79)     2:43.66 (56.99)     3:42.29 (58.63)
        4:40.46 (58.17)   6:39.17 (1:58.71)     7:33.70 (54.53)                    
 
Event 19  Men 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malaker, Deane            86 O*H*I*O Masters-18        NT   11:09.31  
                2:25.79                             3:47.59 ( )   5:12.40 (1:24.81)
      6:43.67 (1:31.27)   8:14.63 (1:30.96)   9:43.62 (1:28.99)  11:09.31 (1:25.69)
 
Event 21  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    6:20.00  
     1) Stebel, Thomas W M56            2) Shedlow, Dee W53               
     3) Douglass, David M M64           4) Crognale, Angelisa W40         
                  50.43   1:38.91 (1:38.91)     2:24.38 (45.47)   3:12.80 (1:33.89)
        3:59.12 (46.32)   4:50.00 (1:37.20)     5:34.34 (44.34)   6:20.00 (1:30.00)
 
Event 25  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    3:37.40  
     1) Stebel, Thomas W M56            2) Crognale, Angelisa W40         
     3) Douglass, David M M64           4) Shedlow, Dee W53               
                  50.82   1:53.00 (1:02.18)   2:54.78 (1:01.78)     3:37.40 (42.62)
 
Event 25  Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    3:02.42  
     1) Oyakawa, Yoshi M85              2) Smith, Melinda W66             
     3) Douglass, Nick M69              4) Douglass, Marilyn W69          
                  45.29     1:39.74 (54.45)     2:19.70 (39.96)     3:02.42 (42.72)
 
Event 32  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    2:54.57  
     1) Stebel, Thomas W M56            2) Shedlow, Dee W53               
     3) Crognale, Angelisa W40          4) Douglass, David M M64          
                  45.52     1:29.11 (43.59)     2:08.76 (39.65)     2:54.57 (45.81)
 
Event 36  Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    6:51.35  
     1) Douglass, Marilyn W69           2) Douglass, Nick M69             
     3) Smith, Melinda W66              4) Oyakawa, Yoshi M85             
                  49.58   1:42.28 (1:42.28)     2:28.14 (45.86)   3:18.43 (1:36.15)
        4:15.09 (56.66)   5:20.83 (2:02.40)   6:51.51 (1:30.68)   6:51.35 (1:30.52)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 36                    
 
  1. O*H*I*O Masters Swim Club          2857   2. Cleveland Aquatic Team              276
  3. Illinois Masters                    205   4. Uc04                                200
  4. Uc18                                200   6. Columbus Sharks Masters Swim T      140
  7. New Albany Aquatics Club            114   8. Life Time Swim Ohio                 106
  9. Uc17                                103  10. Medina Masters                      100
 11. United Swim Club                     97  12. Sarasota Y Sharks                    80
 12. Kenyon Masters                       80  12. Colonials 1776                       80
 15. South Hills Aquatic Masters of       60  15. Moon Area Tigers Masters             60
 17. Sarasota Sharks Masters              40