Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/4/2016 02:59 PM
              2016 Hudson SCM Swim Meet - 12/3/2016 to 12/4/2016               
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   7:00.00    7:03.91  
                  48.03   1:49.95 (1:01.92)     2:48.33 (58.38)     3:43.90 (55.57)
        4:40.10 (56.20)     5:36.54 (56.44)     6:20.70 (44.16)     7:03.91 (43.21)
 
Event 5  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivier, Adriaan D        44 O*H*I*O Masters-18   7:00.00    7:13.56  
                  42.30     1:37.40 (55.10)   2:38.30 (1:00.90)     3:37.23 (58.93)
        4:35.01 (57.78)   5:35.46 (1:00.45)     6:28.87 (53.41)     7:13.56 (44.69)
 
Event 5  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammond, Steven T         59 O*H*I*O Masters-18   7:21.79    7:16.29  
                  47.12     1:41.27 (54.15)   2:42.63 (1:01.36)   3:44.08 (1:01.45)
        4:42.20 (58.12)     5:41.72 (59.52)     6:28.60 (46.88)     7:16.29 (47.69)
 
Event 16  Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   13:09.02  
     1) Borsuk, Edward J M63            2) Allen, Bruce C M69             
     3) Spence, Thomas E M72            4) Terkel, Lawrence A M69         
                  35.53   1:14.10 (1:14.10)   1:53.25 (1:53.25)   2:32.72 (2:32.72)
        3:21.14 (48.42)   4:15.83 (1:43.11)   5:14.10 (2:41.38)   6:10.07 (3:37.35)
        6:58.00 (47.93)   7:54.68 (1:44.61)   8:53.45 (2:43.38)   9:49.75 (3:39.68)
       10:33.98 (44.23)  11:25.04 (1:35.29)  12:17.77 (2:28.02)  13:09.02 (3:19.27)
 
Event 17  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivier, Adriaan D        44 O*H*I*O Masters-18  15:00.00   13:19.39  
                  44.34     1:35.13 (50.79)     2:26.56 (51.43)     3:17.62 (51.06)
        4:08.61 (50.99)     5:00.03 (51.42)     5:50.71 (50.68)     6:42.01 (51.30)
        7:33.01 (51.00)     8:23.98 (50.97)     9:13.83 (49.85)    10:05.83 (52.00)
       10:55.70 (49.87)    11:44.61 (48.91)  13:19.39 (1:34.78)                    
 
Event 17  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18        NT   10:58.64  
  2 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18        NT   14:18.88  
 
Event 17  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           60 Columbus Sharks-OH        NT    9:58.45  
  2 Borsuk, Edward J          63 O*H*I*O Masters-18  11:00.00   10:49.96  
                  37.09     1:17.01 (39.92)     1:57.69 (40.68)     2:38.22 (40.53)
        3:19.97 (41.75)     4:01.18 (41.21)     4:42.81 (41.63)     5:24.49 (41.68)
        6:06.66 (42.17)     6:48.45 (41.79)     7:29.71 (41.26)     8:10.93 (41.22)
        8:51.57 (40.64)     9:32.10 (40.53)    10:11.91 (39.81)    10:49.96 (38.05)
 
Event 17  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Bruce C            69 O*H*I*O Masters-18        NT   16:12.71  
 
Event 17  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18  15:12.23   15:10.32  
                  49.66     1:46.16 (56.50)     2:43.51 (57.35)     3:40.75 (57.24)
        4:38.45 (57.70)     5:36.58 (58.13)     6:34.07 (57.49)     7:32.15 (58.08)
        8:29.63 (57.48)     9:27.46 (57.83)    10:24.56 (57.10)    11:22.67 (58.11)
       12:19.78 (57.11)    13:17.10 (57.32)    14:14.63 (57.53)    15:10.32 (55.69)
 
Event 18  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18  20:35.23   20:43.02  
                  36.65     1:17.24 (40.59)     1:57.89 (40.65)     2:38.73 (40.84)
        3:19.76 (41.03)     4:01.03 (41.27)     4:42.61 (41.58)     5:24.40 (41.79)
        6:06.02 (41.62)     6:47.89 (41.87)     7:29.29 (41.40)     8:11.18 (41.89)
        8:53.38 (42.20)     9:35.64 (42.26)    10:17.22 (41.58)    10:58.64 (41.42)
       11:40.36 (41.72)    12:22.24 (41.88)    13:04.39 (42.15)    13:46.19 (41.80)
       14:28.05 (41.86)    15:10.11 (42.06)    15:51.83 (41.72)    16:33.96 (42.13)
       17:15.75 (41.79)    17:58.05 (42.30)    18:40.31 (42.26)    19:21.70 (41.39)
       20:02.93 (41.23)    20:43.02 (40.09)                                        
  2 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18  28:03.89   26:56.73  
                  46.80     1:38.87 (52.07)     2:32.87 (54.00)     3:27.00 (54.13)
        4:21.36 (54.36)     5:15.43 (54.07)     6:09.87 (54.44)     7:04.25 (54.38)
        7:58.40 (54.15)     8:52.88 (54.48)     9:47.11 (54.23)    10:41.39 (54.28)
       11:35.46 (54.07)    12:29.85 (54.39)    13:24.18 (54.33)    14:18.88 (54.70)
       15:13.28 (54.40)    16:07.67 (54.39)    17:02.28 (54.61)    17:56.81 (54.53)
       18:50.82 (54.01)    19:45.26 (54.44)    20:40.19 (54.93)    21:35.01 (54.82)
       22:30.14 (55.13)    23:23.95 (53.81)    24:18.04 (54.09)    25:12.62 (54.58)
       26:05.47 (52.85)    26:56.73 (51.26)                                        
 
Event 18  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           60 Columbus Sharks-OH  18:50.00   19:04.24  
                  33.63     1:09.41 (35.78)     1:46.01 (36.60)     2:23.20 (37.19)
        3:00.55 (37.35)     3:38.37 (37.82)     4:16.41 (38.04)     4:54.15 (37.74)
        5:31.81 (37.66)     6:10.08 (38.27)     6:48.25 (38.17)     7:26.47 (38.22)
        8:04.25 (37.78)     8:42.25 (38.00)     9:20.64 (38.39)     9:58.45 (37.81)
       10:37.51 (39.06)    11:16.66 (39.15)    11:56.16 (39.50)    12:36.01 (39.85)
       13:15.78 (39.77)    13:55.88 (40.10)    14:35.88 (40.00)    15:15.67 (39.79)
       15:54.75 (39.08)    16:34.04 (39.29)    17:13.11 (39.07)    17:51.36 (38.25)
       18:29.68 (38.32)    19:04.24 (34.56)                                        
  2 Jing, Jung                61 UC17-OH                   NT   59:20.61  
                1:35.15   3:24.00 (1:48.85)   5:16.09 (1:52.09)   7:03.99 (1:47.90)
      8:52.78 (1:48.79)  10:45.52 (1:52.74)  12:37.70 (1:52.18)  14:30.90 (1:53.20)
     16:27.12 (1:56.22)  18:23.41 (1:56.29)  20:19.64 (1:56.23)  22:17.24 (1:57.60)
     24:12.29 (1:55.05)  26:12.78 (2:00.49)  28:17.00 (2:04.22)  30:16.97 (1:59.97)
     32:16.63 (1:59.66)  34:11.77 (1:55.14)  36:10.22 (1:58.45)  38:09.76 (1:59.54)
     40:21.72 (2:11.96)  42:36.92 (2:15.20)  44:46.83 (2:09.91)  46:53.36 (2:06.53)
     48:57.40 (2:04.04)  51:00.81 (2:03.41)  53:01.56 (2:00.75)  55:06.33 (2:04.77)
     57:11.88 (2:05.55)  59:20.61 (2:08.73)                                        
 
Event 18  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Bruce C            69 O*H*I*O Masters-18  32:00.00   30:50.75  
                  51.93     1:49.80 (57.87)   2:50.41 (1:00.61)   3:51.97 (1:01.56)
      4:53.11 (1:01.14)   5:54.55 (1:01.44)   6:55.58 (1:01.03)   7:57.11 (1:01.53)
      8:58.80 (1:01.69)  10:00.38 (1:01.58)  11:01.45 (1:01.07)  12:03.30 (1:01.85)
     13:05.45 (1:02.15)  14:08.06 (1:02.61)  15:10.24 (1:02.18)  16:12.71 (1:02.47)
     17:15.35 (1:02.64)  18:18.41 (1:03.06)  19:21.15 (1:02.74)  20:24.00 (1:02.85)
     21:27.13 (1:03.13)  22:30.04 (1:02.91)  23:32.94 (1:02.90)  24:35.41 (1:02.47)
     25:38.61 (1:03.20)  26:42.06 (1:03.45)  27:45.12 (1:03.06)  28:48.30 (1:03.18)
     29:51.29 (1:02.99)    30:50.75 (59.46)                                        
 
Event 18  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            74 O*H*I*O Masters-18  50:00.00   48:22.01  
                1:21.80   2:52.52 (1:30.72)   4:27.15 (1:34.63)   6:02.69 (1:35.54)
      7:39.74 (1:37.05)   9:16.62 (1:36.88)  10:53.70 (1:37.08)  12:31.58 (1:37.88)
     14:09.43 (1:37.85)  15:46.28 (1:36.85)  17:23.43 (1:37.15)  19:01.71 (1:38.28)
     20:39.62 (1:37.91)  22:17.36 (1:37.74)  23:55.04 (1:37.68)  25:33.56 (1:38.52)
     27:10.35 (1:36.79)  28:47.20 (1:36.85)  30:25.23 (1:38.03)  32:03.91 (1:38.68)
     33:42.18 (1:38.27)  35:20.20 (1:38.02)  36:59.79 (1:39.59)  38:38.81 (1:39.02)
     40:17.83 (1:39.02)  41:56.92 (1:39.09)  43:35.90 (1:38.98)  45:14.47 (1:38.57)
     46:49.94 (1:35.47)  48:22.01 (1:32.07)                                        
 
Event 19  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rea, Gloria               55 O*H*I*O Masters-18   7:54.01    7:42.37  
                  49.57     1:46.98 (57.41)     2:45.95 (58.97)     3:45.47 (59.52)
        4:45.28 (59.81)     5:44.77 (59.49)     6:44.16 (59.39)     7:42.37 (58.21)
 
Event 19  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   5:50.00    6:00.00  
                  40.96     1:26.35 (45.39)     2:12.48 (46.13)     2:58.00 (45.52)
        3:43.86 (45.86)     4:29.60 (45.74)     5:15.04 (45.44)     6:00.00 (44.96)
 
Event 19  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emery, Jonathan D         50 O*H*I*O Masters-18   5:30.00    5:18.69  
                  36.41     1:15.32 (38.91)     1:55.22 (39.90)     2:35.74 (40.52)
        3:17.17 (41.43)     3:58.82 (41.65)     4:39.97 (41.15)     5:18.69 (38.72)
  2 Kelley, Kevin R           54 O*H*I*O Masters-18   5:15.20    5:19.29  
                  35.36     1:13.93 (38.57)     1:54.20 (40.27)     2:35.15 (40.95)
        3:16.26 (41.11)     3:57.42 (41.16)     4:38.98 (41.56)     5:19.29 (40.31)
 
Event 19  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18   5:16.04    5:13.73  
                  35.67     1:14.31 (38.64)     1:54.07 (39.76)     2:33.78 (39.71)
        3:13.43 (39.65)     3:53.74 (40.31)     4:33.96 (40.22)     5:13.73 (39.77)
 
Event 19  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          63 O*H*I*O Masters-18   5:15.00    5:06.71  
                  35.13     1:12.98 (37.85)     1:52.25 (39.27)     2:31.80 (39.55)
        3:11.05 (39.25)     3:49.99 (38.94)     4:29.09 (39.10)     5:06.71 (37.62)
  2 Horwitz, Lou              63 O*H*I*O Masters-18   6:30.00    6:30.14  
                  42.50     1:28.09 (45.59)     2:16.24 (48.15)     3:06.09 (49.85)
        3:57.13 (51.04)     4:48.32 (51.19)     5:39.90 (51.58)     6:30.14 (50.24)
 
Event 19  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aponte, Julio             71 Cleveland Aquati-18 10:00.00   10:06.54  
                1:04.19   2:20.16 (1:15.97)   3:40.11 (1:19.95)   4:57.86 (1:17.75)
      6:17.45 (1:19.59)   7:37.31 (1:19.86)   8:54.73 (1:17.42)  10:06.54 (1:11.81)
 
Event 21  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    5:55.48  
     1) Terkel, Lawrence A M69          2) Douglass, Marilyn W67          
     3) Inderhees, Joan E W60           4) Douglass, Nick M67             
 
Event 25  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masters of Stark County Swim t-17  'A' IRREGULAR       NT    2:42.59  
     1) Campbell, Jason A M43           2) March, Ed M70                               
     3) Rohr, Chad J M42                4) Guess, Brad M47                
                  35.61     1:34.77 (59.16)     2:12.97 (38.20)     2:42.59 (29.62)
 
Event 25  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    2:45.54  
     1) Douglass, Marilyn W67           2) Inderhees, Joan E W60          
     3) Douglass, Nick M67              4) Terkel, Lawrence A M69         
                  47.61     1:34.80 (47.19)     2:13.11 (38.31)     2:45.54 (32.43)
 
Event 32  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masters of Stark County Swim t-17  'A' IRREGULAR       NT    2:26.63  
     1) Lieby, Brian M52                2) Campbell, Jason A M43          
     3) Rohr, Chad J M42                4) Guess, Brad M47                
                  47.83     1:20.09 (32.26)     1:52.58 (32.49)     2:26.63 (34.05)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 32                    
 
  1. O*H*I*O Masters Swim Club          1638   2. Masters of Stark County Swim t      174
  3. Medina Masters                      120   3. Columbus Sharks Masters Swim T      120
  3. Swim Kentucky Masters               120   6. Michigan Masters                    117
  7. Cleveland Aquatic Team               77   8. Uc17                                 71
  9. Liquid N'Durance                     68  10. Uc18                                 40