Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     HY-TEK's Meet Manager
              2012 Hudson SCM Swim Meet - 12/8/2012 to 12/9/2012               
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bao, Jinjun J             59 O*H*-LE                        8:41.23  
 
Event 5  Women 85-89 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Russ, Betty J             85 O*H*-LE                             DQ  
 
Event 5  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rockwell, Dave A          54 O*H*-LE                        8:00.20  
 
Event 5  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        8:04.62  
 
Event 5  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           60 1776-DV                        5:45.80  
 -- Thompson, Frank L         61 MICH-MI                             DQ  
 
Event 16  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                          12:58.24  
     1) Rockwell, Dave A M54            2) Allen, Bruce C M65             
     3) McCardle, Kevin T M57           4) Terkel, Larry A M65            
 
Event 17  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         30 TPIT-AM                       12:40.28  
 
Event 17  Women 85-89 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                       18:15.27  
 
Event 17  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           63 O*H*-LE                       13:43.69  
 
Event 17  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Steve F         77 O*H*-LE                       20:43.36  
 
Event 18  Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fry, Carissa R            21 IM-CE                         26:50.92  
 
Event 18  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bao, Jinjun J             59 O*H*-LE                       33:36.54  
 
Event 18  Women 85-89 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                       35:03.42  
 
Event 18  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ellek, Michael            31 O*H*-LE                       27:49.30  
 
Event 18  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Tom W             54 O*H*-LE                       35:14.83  
 
Event 18  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                       27:46.27  
 -- Jung, Jing                57 OHSP-OH                             DQ  
 
Event 18  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           63 O*H*-LE                       26:00.90  
 
Event 18  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Bruce C            65 O*H*-LE                       28:26.87  
 
Event 18  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            70 O*H*-LE                       43:38.06  
 
Event 19  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         30 TPIT-AM                        6:13.21  
 
Event 19  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           76 MICH-MI                        8:54.71  
 
Event 19  Women 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                        8:39.86  
 
Event 19  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, David A           38 SAMY-LE                        5:44.27  
 
Event 19  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          59 Unattached                     5:25.33  
  2 Kazmaier, Karl H          57 SAMY-LE                        6:09.80  
  3 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        6:51.52  
 
Event 19  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           63 O*H*-LE                        6:35.61  
 
Event 19  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                        7:00.48  
  2 Meyer, Gerry H            68 O*H*-LE                        7:12.74  
  3 Allen, Bruce C            65 O*H*-LE                        7:32.53  
 
Event 19  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Steve F         77 O*H*-LE                        9:21.33  
 
Event 19  Men 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             85 O*H*-LE                        9:12.02  
 
Event 20  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bao, Jinjun J             59 O*H*-LE                        4:29.78  
 
Event 20  Women 85-89 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                        5:33.79  
 
Event 20  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        3:59.65  

Event 21  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PR Triathlon Swim Team-18  'A'                              5:15.60  
     1) Wahl, Brian M39                 2) Tomazic, Jessica C W30         
     3) Ryan, Karen S W48               4) Smith, Daniel J M44            
 
Event 22  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       63 SAMY-LE                        1:33.95  
 
Event 22  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Etchill, Alex             33 SAMY-LE                        1:24.05  
 
Event 22  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             40 O*H*-LE                        1:07.13  
 
Event 22  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Probst, Louis E           47 MICH-MI                        1:08.52  
 
Event 22  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           51 CUBU-PV                        1:08.59  
  2 Cox, Dan P                52 O*H*-LE                        1:26.07  
 
Event 22  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              59 SHSH-LE                        1:20.00  
 
Event 22  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         61 MICH-MI                        1:17.27  
  2 McDonald, Bob G           63 O*H*-LE                        1:44.60  
 
Event 22  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          65 Unattached                     1:33.39  
  2 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                        1:58.26  
 
Event 22  Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             85 O*H*-LE                        2:43.83  
 
Event 23  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rognlien, Marnie          27 Medina Masters-LE                29.24  
  2 Diver, Chelsea P          25 O*H*-LE                          37.49  
  3 Skoch, Coralee C          28 O*H*-LE                          38.72  
 
Event 23  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tomazic, Jessica C        30 PRTR-18                          38.95  
  2 Sadar, Julie A            33 O*H*-LE                          43.65  
 
Event 23  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osoteo, Julie V           40 PRTR-18                          35.31  
 
Event 23  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Karen S             48 PRTR-18                          37.11  
 
Event 23  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bao, Jinjun J             59 O*H*-LE                          42.01  
  2 Ilg, Anna E               57 PRTR-18                          45.07  
 
Event 23  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          62 MICH-MI                          35.77  
 
Event 23  Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                          48.37  
 
Event 23  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Alexander W       19 O*H*-LE                          28.41  
  2 Avila, Aaron              24 Medina Masters-LE                29.99  
 
Event 23  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Joel              27 O*H*-LE                          29.05  
 
Event 23  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ellek, Michael            31 O*H*-LE                          34.44  
  2 Finnerty, Pete S          30 O*H*-LE                          35.78  
 
Event 23  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hausen, James F           38 Medina Masters-LE                33.18  
  2 Wahl, Brian               39 PRTR-18                          33.64  
  3 Hausen, David             36 Unattached                       37.21  
 
Event 23  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             40 O*H*-LE                          27.09  
  2 Hartley, Ben              41 Unattached                       29.67  
  3 Thomas, Doug A            40 Medina Masters-LE                31.00  
  4 Smith, Daniel J           44 PRTR-18                          31.82  
 
Event 23  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George K           45 SYSM-14                          26.31  
  2 Sabeh, Michael            45 SPIR-LE                          35.64  
  3 Korinko, John T           45 PRTR-18                          36.47  
 
Event 23  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            52 SYSM-14                          27.00  
  2 Hassan, Amro A            53 Medina Masters-LE                27.30  
  3 Martin, Stephen J         53 O*H*-LE                          30.48  
  4 Weiss, Patrick J          53 MICH-MI                          35.92  
  5 Rockwell, Dave A          54 O*H*-LE                          42.75  
 
Event 23  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          59 Unattached                       30.25  
  2 McDowell, Tom E           55 O*H*-LE                          36.70  
 
Event 23  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Bill H              64 O*H*-LE                          29.59  
  2 Batizy, Arpad G           61 O*H*-LE                          30.70  
  3 Praul, Sam                60 Unattached                       30.94  
 
Event 23  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           65 O*H*-LE                          32.43  
  2 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                          36.58  
  3 Allen, Bruce C            65 O*H*-LE                          42.46  
  4 Meyer, Gerry H            68 O*H*-LE                          43.09  
 
Event 23  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, David G            71 O*H*-LE                          50.54  
 
Event 23  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Steve F         77 O*H*-LE                          47.48  
 
Event 24  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         30 TPIT-AM                        3:41.61  
 
Event 24  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Katherine L        35 MICH-MI                        3:32.30  
 
Event 24  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       59 O*H*-LE                        3:32.78  
  2 McDowell, Nancy C         57 O*H*-LE                        5:04.32  
 
Event 24  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hershey, Barclay          36 O*H*-LE                        3:15.57  
 
Event 24  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kazmaier, Karl H          57 SAMY-LE                        3:06.81  
  2 Hammond, Steven T         55 O*H*-LE                        3:25.25  
  3 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        4:34.41  
 
Event 24  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            63 SAMY-LE                        3:27.32  
  2 McDonald, Bob G           63 O*H*-LE                        3:50.56  
 
Event 24  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           65 O*H*-LE                        4:01.09  
  2 Spence, Tom E             68 O*H*-LE                        4:22.91  
 
Event 24  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Bechtol, Ken P            70 O*H*-LE                             DQ  
 
Event 25  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Medina Masters-LE  'A'                                      2:18.92  
     1) Thomas, Doug A M40              2) Hausen, James F M38            
     3) Hassan, Amro A M53              4) Avila, Aaron M24               
 
Event 25  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Sandusky Area YMCA-LE  'A'                                  2:26.36  
     1) Etchill, Alex M33               2) Kazmaier, Karl H M57           
     3) Murphy, David A M38             4) Douglass, Nick M63             
 
Event 25  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'B'                           2:43.32  
     1) Skoch, Coralee C W28            2) Hershey, Barclay M36           
     3) Batizy, Arpad G M61             4) Diver, Chelsea W25                               
 
Event 26  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tomazic, Jessica C        30 PRTR-18                          52.04  
  2 Sadar, Julie A            33 O*H*-LE                          54.13  
 
Event 26  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osoteo, Julie V           40 PRTR-18                          36.94  
 
Event 26  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       63 SAMY-LE                          44.89  
 
Event 26  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finnerty, Pete S          30 O*H*-LE                          40.65  
 
Event 26  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, David A           38 SAMY-LE                          37.43  
 
Event 26  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Daniel J           44 PRTR-18                          33.54  
 
Event 26  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George K           45 SYSM-14                          29.38  
  2 Sabeh, Michael            45 SPIR-LE                          51.18  
 
Event 26  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           51 CUBU-PV                          29.46  
  2 Stultz, Todd W            52 SYSM-14                          30.00  
 
Event 26  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          58 SYSM-14                          29.53  
 
Event 26  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            68 O*H*-LE                          54.92  
 
Event 27  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diver, Chelsea P          25 O*H*-LE                        1:22.52  
 
Event 27  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Katherine L        35 MICH-MI                        1:16.77  
 
Event 27  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Karen S             48 PRTR-18                        1:23.58  
 
Event 27  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ilg, Anna E               57 PRTR-18                        1:45.88  
 
Event 27  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          62 MICH-MI                        1:18.34  
 
Event 27  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           76 MICH-MI                        1:59.44  
 
Event 27  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                        1:53.99  
 
Event 27  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Alexander W       19 O*H*-LE                        1:01.05  
  2 Avila, Aaron              24 Medina Masters-LE              1:09.05  
 
Event 27  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Albrecht, Jon             29 O*H*-LE                          58.84  
  2 Martin, Joel              27 O*H*-LE                        1:08.07  
 
Event 27  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Etchill, Alex             33 SAMY-LE                        1:10.49  
  2 Finnerty, Pete S          30 O*H*-LE                        1:22.42  
  3 Alberts, Grant A          32 O*H*-LE                        1:29.67  
 
Event 27  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wahl, Brian               39 PRTR-18                        1:13.58  
 
Event 27  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hartley, Ben              41 Unattached                     1:08.43  
  2 Thomas, Doug A            40 Medina Masters-LE              1:09.65  
 
Event 27  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Korinko, John T           45 PRTR-18                        1:33.28  
 
Event 27  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            52 SYSM-14                          59.76  
  2 Martin, Stephen J         53 O*H*-LE                        1:09.51  
  3 Cox, Dan P                52 O*H*-LE                        1:12.13  
  4 Weiss, Patrick J          53 MICH-MI                        1:26.01  
 
Event 27  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          59 Unattached                     1:06.87  
  2 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        1:28.84  
 
Event 27  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batizy, Arpad G           61 O*H*-LE                        1:08.08  
  2 Praul, Sam                60 Unattached                     1:09.77  
 
Event 27  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          65 Unattached                     1:12.72  
  2 Allen, Bruce C            65 O*H*-LE                        1:35.43  
  3 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                        1:36.06  
 
Event 27  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, David G            71 O*H*-LE                        2:00.83  
 
Event 27  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Steve F         77 O*H*-LE                        1:58.23  
 
Event 27  Men 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             85 O*H*-LE                        1:52.74  
 
Event 28  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Albrecht, Jon             29 O*H*-LE                        2:31.22  
 
Event 28  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            52 SYSM-14                        2:31.11  
 
Event 28  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hammond, Steven T         55 O*H*-LE                        3:17.59  
 
Event 28  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           60 1776-DV                        2:39.94  
  2 Thompson, Frank L         61 MICH-MI                        2:56.05  
 
Event 29  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoch, Coralee C          28 O*H*-LE                        1:44.75  
  2 Diver, Chelsea P          25 O*H*-LE                        1:51.52  
 
Event 29  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         30 TPIT-AM                        1:41.13  
 
Event 29  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Karen S             48 PRTR-18                        1:43.58  
 
Event 29  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Jan M              50 PRTR-18                        1:45.25  
 
Event 29  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       59 O*H*-LE                        1:40.89  
  2 Ilg, Anna E               57 PRTR-18                        1:54.03  
 
Event 29  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Alexander W       19 O*H*-LE                        1:24.04  
 
Event 29  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hershey, Barclay          36 O*H*-LE                        1:27.63  
  2 Hausen, James F           38 Medina Masters-LE              1:33.14  
 
Event 29  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hartley, Ben              41 Unattached                     1:26.61  
 
Event 29  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kazmaier, Karl H          57 SAMY-LE                        1:21.08  
  2 Hammond, Steven T         55 O*H*-LE                        1:31.46  
  3 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        2:09.59  
 
Event 29  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batizy, Arpad G           61 O*H*-LE                        1:26.22  
  2 Douglass, Nick            63 SAMY-LE                        1:29.83  
 
Event 29  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           65 O*H*-LE                        1:45.21  
  2 Spence, Tom E             68 O*H*-LE                        2:00.43  
 
Event 29  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Bechtol, Ken P            70 O*H*-LE                             DQ  
 
Event 30  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sadar, Julie A            33 O*H*-LE                          47.69  
 
Event 30  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Katherine L        35 MICH-MI                          38.20  
 
Event 30  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osoteo, Julie V           40 PRTR-18                          43.33  
 
Event 30  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Karen S             48 PRTR-18                          52.38  
 
Event 30  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ilg, Anna E               57 PRTR-18                        1:07.63  
 
Event 30  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       63 SAMY-LE                          44.84  
 
Event 30  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alberts, Grant A          32 O*H*-LE                          49.19  
 
Event 30  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             40 O*H*-LE                          30.94  
  2 Smith, Daniel J           44 PRTR-18                          37.29  
 
Event 30  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Probst, Louis E           47 MICH-MI                          31.51  
 
Event 30  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           51 CUBU-PV                          31.72  
  2 Cox, Dan P                52 O*H*-LE                          39.94  
  3 Weiss, Patrick J          53 MICH-MI                          50.11  
  4 Rockwell, Dave A          54 O*H*-LE                          56.57  
 
Event 30  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              59 SHSH-LE                          36.73  
 
Event 30  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Bill H              64 O*H*-LE                          38.65  
 
Event 30  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          65 Unattached                       44.09  
  2 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                          48.99  
  3 Meyer, Gerry H            68 O*H*-LE                          58.60  
 
Event 31  Women 85-89 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                        2:40.07  
 
Event 31  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        1:52.27  
 
Event 32  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Sandusky Area YMCA-LE  'A'                                  2:10.93  
     1) Douglass, Nick M63              2) Etchill, Alex M33              
     3) Murphy, David A M38             4) Kazmaier, Karl H M57           
 
Event 32  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PR Triathlon Swim Team-18  'A'                              2:41.60  
     1) Osoteo, Julie V W40             2) Korinko, John T M45            
     3) Ilg, Anna E W57                 4) Tyler, Jan M W50               
 
Event 33  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rognlien, Marnie          27 Medina Masters-LE              2:29.94  
  2 Diver, Chelsea P          25 O*H*-LE                        3:00.09  
 
Event 33  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         30 TPIT-AM                        2:57.52  
  2 Tomazic, Jessica C        30 PRTR-18                        3:27.21  
 
Event 33  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osoteo, Julie V           40 PRTR-18                        2:58.04  
  2 Keaton, Reva J            42 Medina Masters-LE              2:59.32  
 
Event 33  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       59 O*H*-LE                        2:49.40  
 
Event 33  Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             85 O*H*-LE                        4:11.96  
 
Event 33  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Alexander W       19 O*H*-LE                        2:29.47  
 
Event 33  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finnerty, Pete S          30 O*H*-LE                        3:11.27  
 
Event 33  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, David A           38 SAMY-LE                        2:39.68  
  2 Wahl, Brian               39 PRTR-18                        2:46.87  
 
Event 33  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Daniel J           44 PRTR-18                        2:40.34  
 
Event 33  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            52 SYSM-14                        2:13.17  
 
Event 33  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          58 SYSM-14                        2:08.45  
  2 Borsuk, Edward J          59 Unattached                     2:28.74  
  3 McDowell, Tom E           55 O*H*-LE                        3:22.02  
  4 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                        3:37.79  
 
Event 33  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Praul, Sam                60 Unattached                     2:46.19  
  2 Batizy, Arpad G           61 O*H*-LE                        2:47.55  
  3 McDonald, Bob G           63 O*H*-LE                        3:10.85  
 
Event 33  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                        3:21.70  
  2 Allen, Bruce C            65 O*H*-LE                        3:30.90  
 
Event 33  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Steve F         77 O*H*-LE                        4:20.84  
 
Event 33  Men 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             85 O*H*-LE                        4:19.92  
 
Event 34  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoch, Coralee C          28 O*H*-LE                          50.17  
 
Event 34  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         30 TPIT-AM                          47.03  
  2 Sadar, Julie A            33 O*H*-LE                          58.96  
 
Event 34  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Karen S             48 PRTR-18                          47.98  
 
Event 34  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Jan M              50 PRTR-18                          47.77  
 
Event 34  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ilg, Anna E               57 PRTR-18                          53.08  
  2 McDowell, Nancy C         57 O*H*-LE                          59.20  
 
Event 34  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hershey, Barclay          36 O*H*-LE                          39.26  
  2 Hausen, James F           38 Medina Masters-LE                42.11  
  3 Hausen, David             36 Unattached                       47.89  
 
Event 34  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             40 O*H*-LE                          34.18  
 
Event 34  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sabeh, Michael            45 SPIR-LE                          47.17  
 
Event 34  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Patrick J          53 MICH-MI                          56.66  
  2 Rockwell, Dave A          54 O*H*-LE                        1:01.03  
 
Event 34  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kazmaier, Karl H          57 SAMY-LE                          36.61  
  2 Grassell, Duane V         55 O*H*-LE                          57.64  
 
Event 34  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            63 SAMY-LE                          41.74  
 
Event 34  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            68 O*H*-LE                          52.66  
  2 Spence, Tom E             68 O*H*-LE                          53.91  
 
Event 34  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            70 O*H*-LE                          56.65  
  2 Kelso, David G            71 O*H*-LE                          59.53  
 
Event 35  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       63 SAMY-LE                        3:18.37  
  2 Guthrie, Sally K          62 MICH-MI                        3:33.39  
 
Event 35  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           76 MICH-MI                        4:56.78  
 
Event 35  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             40 O*H*-LE                        2:30.74  
 
Event 35  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Probst, Louis E           47 MICH-MI                        2:27.46  
 
Event 35  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           51 CUBU-PV                        2:25.24  
 
Event 35  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              59 SHSH-LE                        3:01.93  
 
Event 35  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                        4:13.99  
 
Event 35  Men 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             85 O*H*-LE                        5:57.78  
 
Event 36  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PR Triathlon Swim Team-18  'A'                              6:10.34  
     1) Smith, Daniel J M44             2) Tyler, Jan M W50               
     3) Osoteo, Julie V W40             4) Wahl, Brian M39                
 
Event 37  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoch, Coralee C          28 O*H*-LE                        1:37.75  
 
Event 37  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sadar, Julie A            33 O*H*-LE                        1:52.47  
 -- Tomazic, Jessica C        30 PRTR-18                             DQ  
 
Event 37  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osoteo, Julie V           40 PRTR-18                        1:36.58  
 
Event 37  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       59 O*H*-LE                        1:33.18  
 
Event 37  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       63 SAMY-LE                        1:42.86  
 
Event 37  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Joel              27 O*H*-LE                        1:24.13  
 
Event 37  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Etchill, Alex             33 SAMY-LE                        1:22.24  
  2 Ellek, Michael            31 O*H*-LE                        1:34.08  
  3 Finnerty, Pete S          30 O*H*-LE                        1:45.22  
 
Event 37  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, David A           38 SAMY-LE                        1:17.97  
 
Event 37  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George K           45 SYSM-14                        1:07.42  
  2 Sabeh, Michael            45 SPIR-LE                        1:37.89  
 
Event 37  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            52 SYSM-14                        1:08.15  
  2 Martin, Stephen J         53 O*H*-LE                        1:24.44  
  3 Cox, Dan P                52 O*H*-LE                        1:28.21  
  4 Weiss, Patrick J          53 MICH-MI                        1:45.51  
 
Event 37  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batizy, Arpad G           61 O*H*-LE                        1:23.11  
  2 Douglass, Nick            63 SAMY-LE                        1:25.99  
 
Event 37  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            69 MICH-MI                        1:48.85  
  2 Meyer, Gerry H            68 O*H*-LE                        1:52.70