Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     Hy-Tek's Meet Manager
                 Hudson SCM Swim Meet - 12/8/2007 to 12/9/2007                 
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             50 O*H*-LE                        6:24.92  
                  40.33     1:27.14 (46.81)     2:17.02 (49.88)     3:07.61 (50.59)
        4:02.59 (54.98)     4:58.73 (56.14)     5:42.54 (43.81)     6:24.92 (42.38)
  2 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                        8:18.86  
                  51.95   1:56.99 (1:05.04)   3:01.67 (1:04.68)   4:05.11 (1:03.44)
      5:08.02 (1:02.91)   6:11.25 (1:03.23)   7:15.09 (1:03.84)   8:18.86 (1:03.77)
 
Event 2  Women 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                        9:54.68  
                1:09.63   2:29.13 (1:19.50)   3:45.57 (1:16.44)   4:59.69 (1:14.12)
      6:24.48 (1:24.79)   7:50.18 (1:25.70)   8:51.70 (1:01.52)   9:54.68 (1:02.98)
 
Event 2  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duane V Grassell          50 O*H*-LE                        7:26.17  
                  44.79     1:41.40 (56.61)     2:40.73 (59.33)     3:39.72 (58.99)
      4:45.26 (1:05.54)   5:50.92 (1:05.66)     6:38.75 (47.83)     7:26.17 (47.42)
 
Event 2  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank L Thompson          56 MICH-MI                        6:03.18  
                  37.73     1:22.73 (45.00)     2:10.76 (48.03)     2:55.56 (44.80)
        3:50.55 (54.99)     4:44.36 (53.81)     5:24.89 (40.53)     6:03.18 (38.29)
  2 Ed Schellschmidt          58 O*H*-LE                        8:43.03  
                  50.51   1:52.79 (1:02.28)   3:03.80 (1:11.01)   4:17.93 (1:14.13)
      5:40.70 (1:22.77)   6:55.64 (1:14.94)     7:49.88 (54.24)     8:43.03 (53.15)
 
Event 5  Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Michigan Masters-MI  'A'                                   10:14.86  
     1) Jim H Pogue M47                 2) Don J Kroeger M64              
     3) Tom F Schardt M40               4) Frank L Thompson M56           
                  34.72   1:13.92 (1:13.92)   1:53.29 (1:53.29)   2:30.39 (2:30.39)
        3:02.37 (31.98)   3:42.83 (1:12.44)   4:25.52 (1:55.13)   5:06.19 (2:35.80)
        5:43.38 (37.19)   6:26.67 (1:20.48)   7:11.04 (2:04.85)   7:56.94 (2:50.75)
        8:28.16 (31.22)   9:03.07 (1:06.13)   9:39.31 (1:42.37)  10:14.86 (2:17.92)
 
Event 6  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             50 O*H*-LE                       11:53.61  
  2 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                       17:12.49  
 
Event 6  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally K Guthrie           57 MICH-MI                       12:16.54  
 
Event 6  Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             73 O*H*-LE                       17:40.43  
 
Event 6  Women 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                       17:22.52  
 
Event 6  Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas P Wolski           24 Unattached                    16:19.78  
 
Event 6  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom F Schardt             40 MICH-MI                       11:56.62  
  2 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                         16:29.31  
 
Event 6  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruce C Allen             60 O*H*-LE                       13:51.44  
 
Event 6  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steve F Hamilton          72 O*H*-LE                       16:39.94  
 
Event 7  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             50 O*H*-LE                       22:42.67  
                  39.48     1:22.76 (43.28)     2:07.46 (44.70)     2:52.47 (45.01)
        3:36.84 (44.37)     4:21.77 (44.93)     5:06.41 (44.64)     5:51.35 (44.94)
        6:36.63 (45.28)     7:22.33 (45.70)     8:07.41 (45.08)     8:53.30 (45.89)
        9:38.70 (45.40)    10:23.64 (44.94)    11:08.43 (44.79)    11:53.61 (45.18)
       12:38.57 (44.96)    13:23.75 (45.18)    14:09.48 (45.73)    14:55.64 (46.16)
       15:40.50 (44.86)    16:26.17 (45.67)    17:24.15 (57.98)    18:09.16 (45.01)
       18:55.00 (45.84)    19:42.44 (47.44)    20:28.18 (45.74)    21:14.59 (46.41)
       22:00.57 (45.98)    22:42.67 (42.10)                                        
  2 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                       32:28.41  
                  51.09   1:54.83 (1:03.74)   2:59.38 (1:04.55)   4:04.61 (1:05.23)
      5:11.06 (1:06.45)   6:18.11 (1:07.05)   7:23.32 (1:05.21)   8:29.19 (1:05.87)
      9:34.94 (1:05.75)  10:39.88 (1:04.94)  11:45.15 (1:05.27)  12:50.62 (1:05.47)
     13:55.83 (1:05.21)  15:00.79 (1:04.96)  16:06.20 (1:05.41)  17:12.49 (1:06.29)
     18:17.79 (1:05.30)  19:23.41 (1:05.62)  20:28.34 (1:04.93)  21:34.51 (1:06.17)
     22:40.69 (1:06.18)  23:48.00 (1:07.31)  24:52.95 (1:04.95)  25:58.44 (1:05.49)
     27:05.33 (1:06.89)  28:11.48 (1:06.15)  29:16.31 (1:04.83)  30:21.40 (1:05.09)
     31:26.58 (1:05.18)  32:28.41 (1:01.83)                                        
 
Event 7  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally K Guthrie           57 MICH-MI                       22:59.80  
                  40.46     1:26.19 (45.73)     2:12.88 (46.69)     2:59.38 (46.50)
        3:45.65 (46.27)     4:31.64 (45.99)     5:17.82 (46.18)     6:03.82 (46.00)
        6:50.23 (46.41)     7:36.95 (46.72)     8:23.60 (46.65)     9:10.70 (47.10)
        9:56.86 (46.16)    10:43.91 (47.05)    11:30.35 (46.44)    12:16.54 (46.19)
       13:02.68 (46.14)    13:49.41 (46.73)    14:35.61 (46.20)    15:22.00 (46.39)
       16:08.34 (46.34)    16:54.59 (46.25)    17:41.14 (46.55)    18:27.55 (46.41)
       19:13.95 (46.40)    19:59.52 (45.57)    20:46.59 (47.07)    21:33.14 (46.55)
       22:18.51 (45.37)    22:59.80 (41.29)                                        
 
Event 7  Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             73 O*H*-LE                       33:21.35  
                  56.78   1:59.84 (1:03.06)   3:07.00 (1:07.16)   4:12.88 (1:05.88)
      5:21.68 (1:08.80)   6:26.96 (1:05.28)   7:33.27 (1:06.31)   8:40.36 (1:07.09)
      9:46.28 (1:05.92)  10:52.86 (1:06.58)  12:00.13 (1:07.27)  13:07.55 (1:07.42)
     14:15.14 (1:07.59)  15:24.61 (1:09.47)  16:32.55 (1:07.94)  17:40.43 (1:07.88)
     18:47.35 (1:06.92)  19:54.26 (1:06.91)  21:01.06 (1:06.80)  22:08.99 (1:07.93)
     23:15.43 (1:06.44)  24:24.75 (1:09.32)  25:36.38 (1:11.63)  26:42.44 (1:06.06)
     27:49.35 (1:06.91)  28:57.07 (1:07.72)  30:04.42 (1:07.35)  31:12.19 (1:07.77)
     32:20.46 (1:08.27)  33:21.35 (1:00.89)                                        
 
Event 7  Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                       32:59.62  
                  54.29   1:56.06 (1:01.77)   3:01.50 (1:05.44)   4:06.73 (1:05.23)
      5:11.73 (1:05.00)   6:17.05 (1:05.32)   7:23.36 (1:06.31)   8:32.23 (1:08.87)
      9:37.41 (1:05.18)  10:43.27 (1:05.86)  11:49.13 (1:05.86)  12:55.58 (1:06.45)
     14:01.68 (1:06.10)  15:09.00 (1:07.32)  16:15.72 (1:06.72)  17:22.52 (1:06.80)
     18:29.22 (1:06.70)  19:36.56 (1:07.34)  20:43.75 (1:07.19)  21:50.59 (1:06.84)
     22:57.97 (1:07.38)  24:04.82 (1:06.85)  25:12.62 (1:07.80)  26:20.28 (1:07.66)
     27:27.08 (1:06.80)  28:34.01 (1:06.93)  29:41.08 (1:07.07)  30:48.59 (1:07.51)
     31:55.21 (1:06.62)  32:59.62 (1:04.41)                                        
 
Event 7  Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas P Wolski           24 Unattached                    29:17.27  
                  40.93     1:28.54 (47.61)     2:20.15 (51.61)     3:14.42 (54.27)
        4:10.94 (56.52)     5:08.76 (57.82)   6:09.03 (1:00.27)   7:09.10 (1:00.07)
        8:08.60 (59.50)   9:10.22 (1:01.62)  11:10.39 (2:00.17)  12:10.69 (1:00.30)
     14:17.30 (2:06.61)    14:35.85 (18.55)    15:18.12 (42.27)  16:19.78 (1:01.66)
                               17:21.14 ( )  18:22.05 (1:00.91)  19:23.71 (1:01.66)
     20:26.43 (1:02.72)  21:27.67 (1:01.24)  22:30.08 (1:02.41)  23:31.18 (1:01.10)
     24:33.25 (1:02.07)  25:34.08 (1:00.83)    26:33.63 (59.55)    27:32.49 (58.86)
       28:28.76 (56.27)    29:17.27 (48.51)                                        
 
Event 7  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom F Schardt             40 MICH-MI                       22:16.22  
                  34.56     1:16.22 (41.66)     2:00.78 (44.56)     2:45.45 (44.67)
        3:30.00 (44.55)     4:15.60 (45.60)     5:02.03 (46.43)     5:47.91 (45.88)
        6:33.05 (45.14)     7:19.45 (46.40)     8:04.95 (45.50)     8:51.54 (46.59)
        9:37.55 (46.01)    10:22.86 (45.31)    11:09.21 (46.35)    11:56.62 (47.41)
       12:42.64 (46.02)    13:28.80 (46.16)    14:13.91 (45.11)    15:01.07 (47.16)
       15:46.26 (45.19)    16:31.03 (44.77)    17:15.63 (44.60)    17:59.74 (44.11)
       18:43.31 (43.57)    19:26.32 (43.01)    20:09.65 (43.33)    20:53.20 (43.55)
       21:35.36 (42.16)    22:16.22 (40.86)                                        
 
Event 7  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruce C Allen             60 O*H*-LE                       26:11.60  
                  45.43     1:36.34 (50.91)     2:29.23 (52.89)     3:21.47 (52.24)
        4:15.19 (53.72)     5:08.13 (52.94)     6:01.53 (53.40)     6:54.10 (52.57)
        7:46.13 (52.03)     8:38.61 (52.48)     9:30.46 (51.85)    10:22.67 (52.21)
       11:14.95 (52.28)    12:06.99 (52.04)    12:59.31 (52.32)    13:51.44 (52.13)
       14:44.10 (52.66)    15:36.82 (52.72)    16:29.40 (52.58)    17:22.66 (53.26)
       18:16.05 (53.39)    19:09.08 (53.03)    20:02.58 (53.50)    20:56.14 (53.56)
       21:49.92 (53.78)    22:43.50 (53.58)    23:36.19 (52.69)    24:29.41 (53.22)
       25:21.72 (52.31)    26:11.60 (49.88)                                        
 
Event 7  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steve F Hamilton          72 O*H*-LE                       31:31.32  
                  50.16   1:50.32 (1:00.16)   2:53.01 (1:02.69)   3:55.25 (1:02.24)
      4:57.44 (1:02.19)   6:00.32 (1:02.88)   7:04.25 (1:03.93)   8:08.00 (1:03.75)
      9:11.93 (1:03.93)  10:15.60 (1:03.67)  11:21.18 (1:05.58)  12:24.64 (1:03.46)
     13:29.55 (1:04.91)  14:32.27 (1:02.72)  15:36.17 (1:03.90)  16:39.94 (1:03.77)
     17:42.81 (1:02.87)  18:47.59 (1:04.78)  19:52.37 (1:04.78)  20:57.02 (1:04.65)
     22:00.98 (1:03.96)  23:05.40 (1:04.42)  24:09.84 (1:04.44)  25:13.65 (1:03.81)
     26:18.07 (1:04.42)  27:21.04 (1:02.97)  28:25.68 (1:04.64)  29:29.10 (1:03.42)
     30:34.29 (1:05.19)    31:31.32 (57.03)                                        
 
Event 8  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alison K Yutzy            24 O*H*-LE                        5:50.01  
 
Event 8  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        54 O*H*-LE                        5:35.00  
 
Event 8  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally K Guthrie           57 MICH-MI                        5:53.16  
  2 Elaine H DeVennish        59 NAM-OH                         7:27.61  
                  48.96     1:42.45 (53.49)     2:38.17 (55.72)                    
                                5:30.37 ( )     6:29.41 (59.04)     7:27.61 (58.20)
 
Event 8  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              69 O*H*-LE                        8:05.69  
                  54.24   1:55.54 (1:01.30)   2:57.02 (1:01.48)   3:58.80 (1:01.78)
      5:00.59 (1:01.79)   6:05.02 (1:04.43)   7:06.72 (1:01.70)     8:05.69 (58.97)
 
Event 8  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lilly G Kron              76 O*H*-LE                        8:59.98  
                1:03.53   2:13.91 (1:10.38)   3:21.27 (1:07.36)   4:28.18 (1:06.91)
      5:39.18 (1:11.00)   6:49.65 (1:10.47)   7:55.44 (1:05.79)   8:59.98 (1:04.54)
 
Event 8  Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                        8:11.67  
                  51.32   1:52.69 (1:01.37)   2:55.47 (1:02.78)   4:00.19 (1:04.72)
      5:03.90 (1:03.71)   6:06.83 (1:02.93)   7:09.27 (1:02.44)   8:11.67 (1:02.40)
 
Event 8  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Sanchez           29 O*H*-LE                        6:39.23  
                  36.37     1:21.51 (45.14)     2:11.65 (50.14)     3:05.36 (53.71)
        3:59.59 (54.23)     4:53.98 (54.39)     5:48.23 (54.25)     6:39.23 (51.00)
 
Event 8  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John A Campanelli         38 O*H*-LE                        6:35.53  
                  41.51     1:29.22 (47.71)     2:20.78 (51.56)     3:12.74 (51.96)
        4:03.48 (50.74)     4:56.02 (52.54)     5:48.24 (52.22)     6:35.53 (47.29)
 
Event 8  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom F Schardt             40 MICH-MI                        5:26.74  
  2 Earl T Gentile            42 O*H*-LE                        5:32.25  
  3 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                          7:43.63  
                  43.56     1:38.37 (54.81)   2:39.53 (1:01.16)   3:39.57 (1:00.04)
      4:41.78 (1:02.21)   5:44.13 (1:02.35)   6:44.57 (1:00.44)     7:43.63 (59.06)
 
Event 8  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             47 O*H*-LE                        4:31.61  
 
Event 8  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lou Horwitz               54 O*H*-LE                        5:53.36  
                  39.47     1:24.90 (45.43)     2:09.07 (44.17)     2:55.75 (46.68)
        3:39.75 (44.00)     4:25.48 (45.73)     5:08.61 (43.13)     5:53.36 (44.75)
 
Event 8  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roger A Miller            56 O*H*-LE                        7:20.32  
                  46.67     1:40.79 (54.12)     2:36.85 (56.06)     3:35.24 (58.39)
        4:31.59 (56.35)     5:29.17 (57.58)     6:27.62 (58.45)     7:20.32 (52.70)
 
Event 8  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             63 O*H*-LE                        6:32.20  
                  43.88     1:33.64 (49.76)     2:24.34 (50.70)     3:15.19 (50.85)
        4:06.02 (50.83)     4:55.94 (49.92)     5:45.53 (49.59)     6:32.20 (46.67)
  2 Edward DeVennish          62 NAM-OH                         8:49.18  
                  46.10   1:46.13 (1:00.03)   2:55.82 (1:09.69)   4:07.34 (1:11.52)
      5:16.50 (1:09.16)   6:25.94 (1:09.44)   7:38.37 (1:12.43)   8:49.18 (1:10.81)
 
Event 8  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steve F Hamilton          72 O*H*-LE                        7:54.60  
                  48.56     1:46.87 (58.31)   2:48.40 (1:01.53)   3:51.11 (1:02.71)
      4:53.89 (1:02.78)   5:56.81 (1:02.92)   6:59.36 (1:02.55)     7:54.60 (55.24)
 
Event 8  Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              80 O*H*-LE                        8:38.19  
                  53.39   1:54.32 (1:00.93)   3:00.53 (1:06.21)   4:07.95 (1:07.42)
      5:17.82 (1:09.87)   6:26.77 (1:08.95)   7:34.58 (1:07.81)   8:38.19 (1:03.61)
 
Event 9  Women 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lilly G Kron              76 O*H*-LE                        5:02.23  
 
Event 9  Women 80-84 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                        5:08.38  
 
Event 9  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duane V Grassell          50 O*H*-LE                        3:35.62  
                  45.70     1:44.25 (58.55)     2:43.94 (59.69)     3:35.62 (51.68)
 
Event 9  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank L Thompson          56 MICH-MI                        3:08.80  
                  37.86     1:26.58 (48.72)     2:19.73 (53.15)     3:08.80 (49.07)
 
Event 10  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Michigan Masters-MI  'A'                                    4:26.64  
     1) Jim H Pogue M47                 2) Tom F Schardt M40              
     3) Don J Kroeger M64               4) Frank L Thompson M56           
                  27.83       58.87 (58.87)     1:29.16 (30.29)   2:03.75 (1:04.88)
        2:39.81 (36.06)   3:18.44 (1:14.69)     3:50.63 (32.19)   4:26.64 (1:08.20)
  2 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           5:38.69  
     1) Steve F Hamilton M72            2) Bruce C Allen M60              
     3) Tom E Spence M63                4) Kevin T McCardle M52           
                  43.22   1:30.22 (1:30.22)     2:10.23 (40.01)   2:55.32 (1:25.10)
        3:35.50 (40.18)   4:21.15 (1:25.83)     4:56.92 (35.77)   5:38.69 (1:17.54)
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jennie Nichols            32 MEDM-LE                        1:30.54  
                  43.36     1:30.54 (47.18)                                        
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Renee Commarato           44 O*H*-LE                        1:30.62  
                  44.18     1:30.62 (46.44)                                        
 
Event 11  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann H Guins               54 O*H*-LE                        1:33.95  
                  47.31     1:33.95 (46.64)                                        
 
Event 11  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Elaine H DeVennish        59 NAM-OH                              DQ  
                1:49.15          DQ (16.06)                                        
 
Event 11  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joe L Walker              23 O*H*-LE                        1:14.67  
                  36.03     1:14.67 (38.64)                                        
  2 Arthur H DeVennish        24 NAM-OH                         1:34.37  
                  44.14     1:34.37 (50.23)                                        
 
Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Sanchez           29 O*H*-LE                        1:42.15  
                  49.40     1:42.15 (52.75)                                        
 
Event 11  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                          1:39.50  
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn H Battle            46 O*H*-LE                        1:06.80  
                  33.01     1:06.80 (33.79)                                        
  2 Jim H Pogue               47 MICH-MI                        1:08.38  
 
Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lou Horwitz               54 O*H*-LE                        1:16.63  
                  37.62     1:16.63 (39.01)                                        
 
Event 11  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob G McDonald            58 O*H*-LE                        1:38.73  
                  49.26     1:38.73 (49.47)                                        
 
Event 11  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             63 O*H*-LE                        1:56.06  
                  56.04   1:56.06 (1:00.02)                                        
 
Event 12  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monica Russell            30 MEDM-LE                          33.14  
 
Event 12  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        54 O*H*-LE                          33.20  
  2 Ann H Guins               54 O*H*-LE                          34.64  
  3 Joan E Inderhees          51 O*H*-LE                          39.31  
 
Event 12  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally K Guthrie           57 MICH-MI                          33.72  
  2 Pam A Kent                56 OHORA                            46.91  
 
Event 12  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L McGovern           60 O*H*-LE                          47.97  
 
Event 12  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              69 O*H*-LE                          52.07  
 
Event 12  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             73 O*H*-LE                          43.92  
 
Event 12  Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                          45.77  
 
Event 12  Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sylvia H Hill             86 O*H*-LE                        1:15.81  
 
Event 12  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arthur H DeVennish        24 NAM-OH                           34.70  
 
Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelley Reynolds           29 O*H*-LE                          27.24  
 
Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John A Campanelli         38 O*H*-LE                          36.34  
 
Event 12  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn G Leppo             43 O*H*-LE                          27.52  
  2 Tom F Schardt             40 MICH-MI                          28.81  
  3 Earl T Gentile            42 O*H*-LE                          30.54  
  4 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                            40.31  
 
Event 12  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim H Pogue               47 MICH-MI                          25.87  
  2 Todd W Stultz             47 O*H*-LE                          25.93  
 
Event 12  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bill T Dorsch             56 O*H*-LE                          28.11  
  2 Ed Schellschmidt          58 O*H*-LE                          35.67  
  3 Roger A Miller            56 O*H*-LE                          38.92  
 
Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence A Terkel         60 Unattached                       33.01  
  2 Phil Westerman            62 O*H*-LE                          37.20  
  3 Bruce C Allen             60 O*H*-LE                          37.99  
  4 Edward DeVennish          62 NAM-OH                           43.92  
 
Event 12  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steve F Hamilton          72 O*H*-LE                          39.50  
 
Event 13  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Kessler             47 O*H*-LE                        3:09.32  
                  42.69     1:30.68 (47.99)     2:19.90 (49.22)     3:09.32 (49.42)
 
Event 13  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        54 O*H*-LE                        3:24.22  
  2 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                        3:59.62  
                  51.74   1:52.14 (1:00.40)   2:56.65 (1:04.51)   3:59.62 (1:02.97)
 
Event 13  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                          4:46.17  
 
Event 13  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack R Groselle           53 O*H*-LE                        2:47.63  
                  38.53     1:21.89 (43.36)     2:05.46 (43.57)     2:47.63 (42.17)
  2 Duane V Grassell          50 O*H*-LE                        4:12.77  
 
Event 13  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob G McDonald            58 O*H*-LE                        3:37.60  
  2 Ed Schellschmidt          58 O*H*-LE                        3:54.03  
                  52.03     1:50.76 (58.73)   2:54.35 (1:03.59)     3:54.03 (59.68)
 
Event 13  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Don J Kroeger             64 MICH-MI                        3:41.37  
                  50.08     1:46.33 (56.25)     2:43.67 (57.34)     3:41.37 (57.70)
 
Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monica Russell            30 MEDM-LE                          39.82  
  2 Jennie Nichols            32 MEDM-LE                          42.70  
 
Event 15  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Renee Cammarato           45 O*H*-LE                          36.89  
 
Event 15  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                          49.73  
 
Event 15  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joe L Walker              23 O*H*-LE                          33.86  
 
Event 15  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelley Reynolds           29 O*H*-LE                          31.57  
 
Event 15  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn G Leppo             43 O*H*-LE                          29.48  
  2 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                            53.98  
 
Event 15  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim H Pogue               47 MICH-MI                          27.64  
 
Event 15  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack R Groselle           53 O*H*-LE                          29.08  
  2 Duane V Grassell          50 O*H*-LE                          40.11  
 
Event 15  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ed Schellschmidt          58 O*H*-LE                          45.46  
 
Event 15  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             74 O*H*-LE                          40.84  
 
Event 16  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alison K Yutzy            24 O*H*-LE                        1:14.83  
                  35.83     1:14.83 (39.00)                                        
 
Event 16  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Renee Cammarato           45 O*H*-LE                        1:20.73  
                  37.69     1:20.73 (43.04)                                        
 
Event 16  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        54 O*H*-LE                        1:12.82  
                  34.58     1:12.82 (38.24)                                        
 
Event 16  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally K Guthrie           57 MICH-MI                        1:16.15  
  2 Pam A Kent                56 OHORA                          1:46.26  
                  51.80     1:46.26 (54.46)                                        
 
Event 16  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L McGovern           60 O*H*-LE                        1:58.56  
                  56.21   1:58.56 (1:02.35)                                        
 
Event 16  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              69 O*H*-LE                        1:50.23  
                  54.06     1:50.23 (56.17)                                        
 
Event 16  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             73 O*H*-LE                        1:43.26  
                  49.09     1:43.26 (54.17)                                        
 
Event 16  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lilly G Kron              76 O*H*-LE                        2:04.79  
                1:00.53   2:04.79 (1:04.26)                                        
 
Event 16  Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                        1:46.51  
                  47.90     1:46.51 (58.61)                                        
 
Event 16  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sylvia H Hill             86 O*H*-LE                        2:45.23  
                1:19.04   2:45.23 (1:26.19)                                        
 
Event 16  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joe L Walker              23 O*H*-LE                        1:03.70  
                  30.37     1:03.70 (33.33)                                        
 
Event 16  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelley Reynolds           29 O*H*-LE                        1:02.38  
  2 Michael Sanchez           29 O*H*-LE                        1:17.68  
                  35.89     1:17.68 (41.79)                                        
 
Event 16  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John A Campanelli         38 O*H*-LE                        1:25.33  
                  40.53     1:25.33 (44.80)                                        
 
Event 16  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom F Schardt             40 MICH-MI                        1:10.51  
                  31.32     1:10.51 (39.19)                                        
 
Event 16  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             47 O*H*-LE                          56.54  
                  26.55       56.54 (29.99)                                        
 
Event 16  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roger A Miller            56 O*H*-LE                        1:28.83  
                  41.81     1:28.83 (47.02)                                        
 
Event 16  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phil Westerman            62 O*H*-LE                        1:24.69  
                  38.48     1:24.69 (46.21)                                        
  2 Bruce C Allen             60 O*H*-LE                        1:25.99  
                  40.94     1:25.99 (45.05)                                        
  3 Edward DeVennish          62 NAM-OH                         1:40.53  
                  45.34     1:40.53 (55.19)                                        
 
Event 16  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             74 O*H*-LE                        1:12.27  
  2 Steve F Hamilton          72 O*H*-LE                        1:30.33  
                  43.34     1:30.33 (46.99)                                        
 
Event 16  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              80 O*H*-LE                        1:46.69  
                  50.80     1:46.69 (55.89)                                        
 
Event 17  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Kessler             47 O*H*-LE                        2:50.73  
                  37.26     1:22.23 (44.97)     2:11.81 (49.58)     2:50.73 (38.92)
 
Event 17  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judy H Norton             50 O*H*-LE                        3:03.86  
                  39.47     1:27.03 (47.56)     2:22.59 (55.56)     3:03.86 (41.27)
 
Event 17  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom F Schardt             40 MICH-MI                        3:10.01  
  2 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                          4:09.99  
                  58.36     1:55.84 (57.48)   3:11.96 (1:16.12)     4:09.99 (58.03)
 
Event 17  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             47 O*H*-LE                        2:23.77  
 
Event 17  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Don J Kroeger             64 MICH-MI                        3:26.31  
                  49.32     1:43.31 (53.99)     2:40.07 (56.76)     3:26.31 (46.24)
 
Event 18  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alison K Yutzy            24 O*H*-LE                        1:31.63  
                  44.48     1:31.63 (47.15)                                        
 
Event 18  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        54 O*H*-LE                        1:33.06  
                  44.32     1:33.06 (48.74)                                        
  2 Joan E Inderhees          51 O*H*-LE                        1:40.35  
                  46.61     1:40.35 (53.74)                                        
  3 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                        1:51.19  
                  51.20     1:51.19 (59.99)                                        
 
Event 18  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda J Smith           55 O*H*-LE                        1:41.79  
                  47.80     1:41.79 (53.99)                                        
 
Event 18  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob G McDonald            58 O*H*-LE                        1:40.77  
 
Event 18  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             63 O*H*-LE                        1:38.64  
                  47.28     1:38.64 (51.36)                                        
 
Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann H Guins               54 O*H*-LE                          37.17  
 
Event 19  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L McGovern           60 O*H*-LE                          58.90  
 
Event 19  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             73 O*H*-LE                          53.64  
 
Event 19  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn G Leppo             43 O*H*-LE                          33.31  
  2 Tom F Schardt             40 MICH-MI                          39.51  
 
Event 19  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn H Battle            46 O*H*-LE                          30.13  
 
Event 19  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lou Horwitz               54 O*H*-LE                          34.86  
 
Event 19  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wayne King                55 O*H*-LE                          32.00  
  2 Bob G McDonald            58 O*H*-LE                          45.75  
 
Event 19  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Don J Kroeger             64 MICH-MI                          51.12  
 
Event 19  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             74 O*H*-LE                          42.64  
 
Event 20  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                        1:57.97  
                  53.37   1:57.97 (1:04.60)                                        
 
Event 20  Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lilly G Kron              76 O*H*-LE                        2:20.66  
                1:08.18   2:20.66 (1:12.48)                                        
 
Event 20  Women 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                        2:22.89  
                1:06.30   2:22.89 (1:16.59)                                        
 
Event 20  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arthur H DeVennish        24 NAM-OH                         1:33.11  
                  38.72     1:33.11 (54.39)                                        
 
Event 20  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Earl T Gentile            42 O*H*-LE                        1:18.80  
                  35.57     1:18.80 (43.23)                                        
 
Event 20  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim H Pogue               47 MICH-MI                        1:04.32  
                  29.66     1:04.32 (34.66)                                        
 
Event 20  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank L Thompson          56 MICH-MI                        1:16.97  
                  35.08     1:16.97 (41.89)                                        
 
Event 20  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             63 O*H*-LE                        1:49.20  
                  50.74     1:49.20 (58.46)                                        
 
Event 22  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monica Russell            30 MEDM-LE                        2:48.60  
                  38.45     1:20.28 (41.83)     2:04.56 (44.28)     2:48.60 (44.04)
 
Event 22  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Kessler             47 O*H*-LE                        2:31.07  
                  35.03     1:13.28 (38.25)     1:52.53 (39.25)     2:31.07 (38.54)
 
Event 22  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        54 O*H*-LE                        2:42.26  
                  36.50     1:18.25 (41.75)     2:00.84 (42.59)     2:42.26 (41.42)
 
Event 22  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elaine H DeVennish        59 NAM-OH                         3:31.11  
                  45.19     1:38.36 (53.17)     2:34.55 (56.19)     3:31.11 (56.56)
 
Event 22  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              69 O*H*-LE                        3:53.28  
                  54.78   1:55.63 (1:00.85)   2:55.82 (1:00.19)     3:53.28 (57.46)
 
Event 22  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy A Waite             73 O*H*-LE                        3:54.38  
                  54.93   1:55.98 (1:01.05)   2:57.93 (1:01.95)     3:54.38 (56.45)
 
Event 22  Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betty J Russ              80 O*H*-LE                        3:57.95  
                  51.32   1:53.27 (1:01.95)   2:57.16 (1:03.89)   3:57.95 (1:00.79)
 
Event 22  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Sanchez           29 O*H*-LE                        3:07.98  
                  36.98     1:22.13 (45.15)     2:14.43 (52.30)     3:07.98 (53.55)
 
Event 22  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom F Schardt             40 MICH-MI                        2:39.93  
                  33.07     1:13.72 (40.65)     1:57.08 (43.36)     2:39.93 (42.85)
  2 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                          3:45.19  
                  45.73     1:43.52 (57.79)   2:45.32 (1:01.80)     3:45.19 (59.87)
 
Event 22  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd W Stultz             47 O*H*-LE                        2:09.00  
                  28.64     1:01.33 (32.69)     1:35.02 (33.69)     2:09.00 (33.98)
 
Event 22  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roger A Miller            56 O*H*-LE                        3:22.87  
                  44.60     1:37.03 (52.43)     2:30.89 (53.86)     3:22.87 (51.98)
 
Event 22  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruce C Allen             60 O*H*-LE                        3:08.93  
                  42.75     1:31.23 (48.48)     2:21.00 (49.77)     3:08.93 (47.93)
 
Event 22  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steve F Hamilton          72 O*H*-LE                        3:30.46  
 
Event 22  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John R Daily              80 O*H*-LE                        4:05.71  
                  54.95   1:56.26 (1:01.31)   3:02.00 (1:05.74)   4:05.71 (1:03.71)
 
Event 23  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Rothenberg        54 O*H*-LE                          41.95  
  2 Joan E Inderhees          51 O*H*-LE                          43.60  
  3 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                          49.51  
 
Event 23  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda J Smith           55 O*H*-LE                          48.02  
 
Event 23  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne L McGovern           60 O*H*-LE                          57.17  
 
Event 23  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duane V Grassell          50 O*H*-LE                          54.21  
 
Event 23  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ed Schellschmidt          58 O*H*-LE                          48.21  
 
Event 23  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Don J Kroeger             64 MICH-MI                          43.26  
  2 Lawrence A Terkel         60 Unattached                       45.32  
 
Event 24  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jinjun J Bao              54 O*H*-LE                        3:58.76  
 
Event 24  Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joe L Walker              23 O*H*-LE                        2:42.82  
                  37.63     1:18.82 (41.19)     2:01.32 (42.50)     2:42.82 (41.50)
 
Event 24  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn H Battle            46 O*H*-LE                        2:21.72  
                  33.09     1:09.08 (35.99)     1:45.81 (36.73)     2:21.72 (35.91)
 
Event 24  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob G McDonald            58 O*H*-LE                        3:33.94  
                  50.87     1:44.54 (53.67)     2:40.03 (55.49)     3:33.94 (53.91)
 -- Frank L Thompson          56 MICH-MI                             DQ  
                  39.82     1:24.18 (44.36)     2:09.58 (45.40)          DQ (43.63)
 
Event 25  Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           5:52.20  
     1) Ann H Guins W54                 2) Joan E Inderhees W51           
     3) Judy H Norton W50               4) Diane F Rothenberg W54         
                  46.76   1:33.03 (1:33.03)     2:19.20 (46.17)   3:12.78 (1:39.75)
        3:52.42 (39.64)   4:37.66 (1:24.88)     5:12.79 (35.13)   5:52.20 (1:14.54)
 
Event 26  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monica Russell            30 MEDM-LE                        1:30.59  
                  42.87     1:30.59 (47.72)                                        
  2 Jennie Nichols            32 MEDM-LE                        1:31.21  
                  40.86     1:31.21 (50.35)                                        
 
Event 26  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prudy J Hall              69 O*H*-LE                        2:05.93  
                1:01.50   2:05.93 (1:04.43)                                        
 
Event 26  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn G Leppo             43 O*H*-LE                        1:11.24  
                  33.28     1:11.24 (37.96)                                        
  2 Tom F Schardt             40 MICH-MI                        1:28.15  
                  40.54     1:28.15 (47.61)                                        
  3 Fernan V Echeverria       42 OHSHA                          1:51.95  
                  49.70   1:51.95 (1:02.25)                                        
 
Event 26  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn H Battle            46 O*H*-LE                        1:05.91  
  2 Jim H Pogue               47 MICH-MI                        1:07.59  
                  29.63     1:07.59 (37.96)                                        
 
Event 26  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jack R Groselle           53 O*H*-LE                        1:05.81  
                  31.09     1:05.81 (34.72)                                        
  2 Duane V Grassell          50 O*H*-LE                        1:38.62  
                  45.55     1:38.62 (53.07)                                        
 
Event 26  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gerry H Meyer             63 O*H*-LE                        1:43.01  
                  52.28     1:43.01 (50.73)                                        
 
Event 26  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             74 O*H*-LE                        1:29.71  
                  38.57     1:29.71 (51.14)