Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     Hy-Tek's Meet Manager

                   Hudson SCM 2006 - 12/9/2005 to 12/10/2005                   

                                    Results                                    

 

Event 2  Women 25-29 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gray, Audrey              26 O*H*-LE                        5:44.28  

                  36.92     1:21.50 (44.58)     2:05.20 (43.70)     2:48.86 (43.66)

        3:36.09 (47.23)     4:25.70 (49.61)     5:06.34 (40.64)     5:44.28 (37.94)

  2 Peric, Georgian           26 O*H*-LE                        6:14.70  

                  36.18     1:21.89 (45.71)     2:11.22 (49.33)     2:59.83 (48.61)

        3:49.58 (49.75)     4:41.77 (52.19)     5:30.10 (48.33)     6:14.70 (44.60)

 

Event 2  Women 45-49 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Collins, Joanne           47 O*H*-LE                        8:04.02  

                  52.42   1:56.93 (1:04.51)   3:00.51 (1:03.58)   4:04.18 (1:03.67)

      5:10.97 (1:06.79)   6:20.42 (1:09.45)     7:12.06 (51.64)     8:04.02 (51.96)

 

Event 2  Women 50-54 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Allen, Pam                51 O*H*-LE                        6:55.26  

                  42.73     1:37.55 (54.82)     2:36.09 (58.54)     3:32.79 (56.70)

        4:24.89 (52.10)     5:18.63 (53.74)     6:05.44 (46.81)     6:55.26 (49.82)

  2 Rothenberg, Diane         53 O*H*-LE                        6:56.67  

                  44.13     1:43.70 (59.57)     2:40.98 (57.28)     3:34.34 (53.36)

        4:30.07 (55.73)     5:26.36 (56.29)     6:11.98 (45.62)     6:56.67 (44.69)

 

Event 2  Women 55-59 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guthrie, Sally            56 MICH-MI                        7:02.69  

                  44.91     1:39.18 (54.27)     2:33.42 (54.24)     3:29.29 (55.87)

      4:29.58 (1:00.29)   5:29.81 (1:00.23)   7:02.82 (1:33.01)         7:02.69 ( )

 

Event 2  Women 70-74 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI                        9:47.86  

                1:11.13   2:26.75 (1:15.62)   3:47.94 (1:21.19)   5:10.63 (1:22.69)

      6:31.38 (1:20.75)   7:51.32 (1:19.94)   8:52.40 (1:01.08)     9:47.86 (55.46)

 

Event 2  Women 80-84 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        9:49.56  

                1:05.36   2:20.36 (1:15.00)   3:36.62 (1:16.26)   4:51.47 (1:14.85)

      6:12.49 (1:21.02)   7:32.87 (1:20.38)   8:42.60 (1:09.73)   9:49.56 (1:06.96)

 

Event 2  Men 60-64 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry              62 O*H*-LE                        7:25.27  

                  49.67   1:50.04 (1:00.37)   2:53.19 (1:03.15)   3:56.90 (1:03.71)

        4:52.53 (55.63)     5:47.84 (55.31)     6:37.45 (49.61)     7:25.27 (47.82)

  2 Spence, Tom               62 O*H*-LE                        8:15.44  

                  51.16   1:52.95 (1:01.79)   3:05.66 (1:12.71)   4:17.79 (1:12.13)

      5:22.71 (1:04.92)   6:32.28 (1:09.57)     7:24.35 (52.07)     8:15.44 (51.09)

 

Event 5  Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                          11:00.33  

     1) Gray, Audrey 26                 2) Guins, Ann 53                  

     3) Peric, Georgian 26              4) Peric, Tina 25                 

                  33.94   1:12.17 (1:12.17)   1:50.39 (1:50.39)   2:27.82 (2:27.82)

        3:11.59 (43.77)   3:59.82 (1:32.00)   4:50.06 (2:22.24)   5:36.34 (3:08.52)

        6:12.47 (36.13)   6:53.53 (1:17.19)   7:37.17 (2:00.83)   8:20.24 (2:43.90)

        8:57.24 (37.00)   9:37.89 (1:17.65)  10:18.87 (1:58.63)  11:00.33 (2:40.09)

 

Event 5  Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 Michigan Masters-MI  'A'                                   12:00.91  

     1) Guthrie, Sally 56               2) Kroeger, Don 63                

     3) Gogola, Laura 70                4) Thompson, Frank 55             

                  37.17   1:19.39 (1:19.39)   2:03.36 (2:03.36)   2:46.84 (2:46.84)

        3:25.14 (38.30)   4:10.68 (1:23.84)   4:58.00 (2:11.16)   5:46.31 (2:59.47)

        6:40.15 (53.84)   7:38.96 (1:52.65)   8:37.69 (2:51.38)                    

           10:05.53 ( )        10:44.04 ( )        11:23.57 ( )        12:00.91 ( )

 

Event 6  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Ridgel, Angie             36 O*H*-LE                       14:54.82  

 

Event 6  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Collins, Joanne           47 O*H*-LE                       14:07.34  

 

Event 6  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane         53 O*H*-LE                       11:56.87  

  2 Allen, Pam                51 O*H*-LE                       12:31.25  

  3 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                       14:43.97  

  4 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                       16:55.80  

 

Event 6  Women 70-74 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dacey, Shirley            70 MICH-MI                       15:48.89  

                  49.47     1:46.06 (56.59)     2:44.59 (58.53)     3:43.22 (58.63)

        4:41.72 (58.50)     5:40.06 (58.34)     6:39.12 (59.06)     7:37.99 (58.87)

      8:38.03 (1:00.04)   9:38.05 (1:00.02)  10:38.93 (1:00.88)  11:40.08 (1:01.15)

     12:41.54 (1:01.46)  13:43.56 (1:02.02)  14:45.72 (1:02.16)  15:48.89 (1:03.17)

  2 Waite, Nancy              72 O*H*-LE                       17:52.96  

 

Event 6  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                       16:33.37  

 

Event 6  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                       13:24.99  

 

Event 6  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Allen, Bruce              59 O*H*-LE                       13:41.56  

 

Event 6  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Spence, Tom               62 O*H*-LE                       13:41.75  

  2 Kroeger, Don              63 MICH-MI                       14:32.95  

                  46.62     1:39.69 (53.07)     2:34.59 (54.90)     3:29.33 (54.74)

        4:24.89 (55.56)     5:20.13 (55.24)     6:15.80 (55.67)     7:11.88 (56.08)

        8:07.89 (56.01)     9:03.47 (55.58)     9:58.56 (55.09)    10:54.34 (55.78)

       11:49.84 (55.50)    12:43.89 (54.05)    13:37.87 (53.98)    14:32.95 (55.08)

 

Event 6  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           71 O*H*-LE                       17:18.40  

 

Event 7  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Ridgel, Angie             36 O*H*-LE                       28:34.08  

                  46.15     1:38.49 (52.34)     2:32.62 (54.13)     3:28.07 (55.45)

        4:23.83 (55.76)     5:20.12 (56.29)     6:16.86 (56.74)     7:13.66 (56.80)

        8:11.71 (58.05)     9:08.66 (56.95)    10:05.87 (57.21)    11:03.60 (57.73)

       12:01.42 (57.82)    12:58.96 (57.54)    13:56.38 (57.42)    14:54.82 (58.44)

       15:52.26 (57.44)    16:50.28 (58.02)    17:49.21 (58.93)    18:47.75 (58.54)

       19:46.33 (58.58)    20:45.58 (59.25)    21:43.99 (58.41)    22:43.17 (59.18)

       23:41.97 (58.80)    24:40.98 (59.01)    25:39.91 (58.93)    26:38.88 (58.97)

       27:37.57 (58.69)    28:34.08 (56.51)                                        

 

Event 7  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Collins, Joanne           47 O*H*-LE                       26:47.09  

                  45.49     1:37.88 (52.39)     2:31.41 (53.53)     3:23.30 (51.89)

        4:16.22 (52.92)     5:10.22 (54.00)     6:03.05 (52.83)     6:57.17 (54.12)

        7:50.21 (53.04)     8:43.48 (53.27)     9:37.49 (54.01)    10:30.90 (53.41)

       11:25.25 (54.35)    12:18.62 (53.37)    13:12.47 (53.85)    14:07.34 (54.87)

       15:00.07 (52.73)    15:53.84 (53.77)    16:48.54 (54.70)    17:43.30 (54.76)

       18:36.98 (53.68)    19:30.59 (53.61)    20:25.33 (54.74)    21:20.65 (55.32)

       22:15.16 (54.51)    23:09.93 (54.77)    24:04.58 (54.65)    25:00.27 (55.69)

       25:53.91 (53.64)    26:47.09 (53.18)                                        

 

Event 7  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane         53 O*H*-LE                       22:34.11  

                  39.23     1:23.18 (43.95)     2:07.70 (44.52)     2:52.23 (44.53)

        3:36.99 (44.76)     4:21.86 (44.87)     5:07.10 (45.24)     5:52.65 (45.55)

        6:37.96 (45.31)     7:23.95 (45.99)     8:09.04 (45.09)     8:54.84 (45.80)

        9:40.66 (45.82)    10:26.07 (45.41)    11:11.72 (45.65)    11:56.87 (45.15)

       12:42.46 (45.59)    13:28.34 (45.88)    14:13.97 (45.63)    14:59.65 (45.68)

       15:45.47 (45.82)    16:31.32 (45.85)    17:17.06 (45.74)    18:02.81 (45.75)

       18:48.35 (45.54)    19:34.08 (45.73)    20:20.48 (46.40)    21:05.25 (44.77)

       21:49.73 (44.48)    22:34.11 (44.38)                                        

  2 Allen, Pam                51 O*H*-LE                       23:38.58  

                  41.31     1:27.56 (46.25)     2:14.73 (47.17)     3:02.58 (47.85)

        3:50.50 (47.92)     4:37.81 (47.31)     5:25.63 (47.82)     6:12.79 (47.16)

        7:00.27 (47.48)     7:48.29 (48.02)     8:35.50 (47.21)     9:22.32 (46.82)

       10:08.91 (46.59)    10:56.54 (47.63)    11:43.98 (47.44)    12:31.25 (47.27)

       13:18.40 (47.15)    14:05.98 (47.58)    14:53.44 (47.46)    15:40.94 (47.50)

       16:28.65 (47.71)    17:16.45 (47.80)    18:04.49 (48.04)    18:52.57 (48.08)

       19:40.55 (47.98)    20:28.93 (48.38)    21:16.49 (47.56)    22:04.27 (47.78)

       22:52.29 (48.02)    23:38.58 (46.29)                                        

  3 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                       27:43.80  

                  46.05     1:38.64 (52.59)     2:32.08 (53.44)     3:26.38 (54.30)

        4:22.02 (55.64)     5:17.53 (55.51)     6:13.63 (56.10)     7:10.02 (56.39)

        8:05.99 (55.97)     9:02.54 (56.55)     9:59.11 (56.57)    10:56.07 (56.96)

       11:53.86 (57.79)    12:49.95 (56.09)    13:47.56 (57.61)    14:43.97 (56.41)

       15:40.18 (56.21)    16:36.55 (56.37)    17:33.62 (57.07)    18:29.72 (56.10)

       19:25.94 (56.22)    20:22.28 (56.34)    21:18.56 (56.28)    22:15.56 (57.00)

       23:11.68 (56.12)    24:07.49 (55.81)    25:02.94 (55.45)    25:57.49 (54.55)

       26:51.29 (53.80)    27:43.80 (52.51)                                        

  4 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                       31:57.21  

                  49.20   1:50.33 (1:01.13)   2:54.08 (1:03.75)   3:58.64 (1:04.56)

      5:04.23 (1:05.59)   6:09.38 (1:05.15)   7:14.55 (1:05.17)   8:19.07 (1:04.52)

      9:23.14 (1:04.07)  10:27.73 (1:04.59)  11:31.40 (1:03.67)  12:36.22 (1:04.82)

     13:40.83 (1:04.61)  14:46.68 (1:05.85)  15:51.47 (1:04.79)  16:55.80 (1:04.33)

     18:00.36 (1:04.56)  19:05.33 (1:04.97)  20:09.77 (1:04.44)  21:14.37 (1:04.60)

     22:18.01 (1:03.64)  23:21.42 (1:03.41)  24:27.59 (1:06.17)  25:31.56 (1:03.97)

     26:36.80 (1:05.24)  27:42.03 (1:05.23)  28:46.95 (1:04.92)  29:52.52 (1:05.57)

     30:56.09 (1:03.57)  31:57.21 (1:01.12)                                        

 

Event 7  Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Waite, Nancy              72 O*H*-LE                       33:55.57  

                  57.30   2:01.61 (1:04.31)   3:07.87 (1:06.26)   4:14.81 (1:06.94)

      5:20.07 (1:05.26)   6:29.01 (1:08.94)   7:35.45 (1:06.44)   8:43.58 (1:08.13)

      9:53.73 (1:10.15)  11:01.67 (1:07.94)  12:09.78 (1:08.11)  13:20.25 (1:10.47)

     14:28.18 (1:07.93)  15:35.52 (1:07.34)  16:44.53 (1:09.01)  17:52.96 (1:08.43)

     19:00.34 (1:07.38)  20:10.26 (1:09.92)  21:20.37 (1:10.11)  22:28.63 (1:08.26)

     23:38.00 (1:09.37)  24:47.95 (1:09.95)  25:57.93 (1:09.98)                    

           28:15.21 ( )  29:26.63 (1:11.42)  30:35.12 (1:08.49)  31:43.00 (1:07.88)

     32:52.70 (1:09.70)  33:55.57 (1:02.87)                                        

 

Event 7  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                       31:50.13  

                  45.26     1:41.68 (56.42)   2:42.99 (1:01.31)   3:46.12 (1:03.13)

      4:50.49 (1:04.37)   5:54.75 (1:04.26)   6:58.84 (1:04.09)   8:03.49 (1:04.65)

      9:08.79 (1:05.30)  10:13.85 (1:05.06)  11:13.98 (1:00.13)  12:14.96 (1:00.98)

     13:17.09 (1:02.13)  14:22.47 (1:05.38)  15:27.83 (1:05.36)  16:33.37 (1:05.54)

     17:38.70 (1:05.33)  18:44.81 (1:06.11)  19:50.64 (1:05.83)  20:57.25 (1:06.61)

     22:03.41 (1:06.16)  23:08.81 (1:05.40)  24:14.46 (1:05.65)  25:21.72 (1:07.26)

     26:26.69 (1:04.97)  27:33.29 (1:06.60)  28:40.25 (1:06.96)  29:44.41 (1:04.16)

     30:48.86 (1:04.45)  31:50.13 (1:01.27)                                        

 

Event 7  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                       25:19.10  

                  43.17     1:32.44 (49.27)     2:22.71 (50.27)     3:13.32 (50.61)

        4:04.43 (51.11)     4:55.33 (50.90)     5:46.51 (51.18)     6:37.82 (51.31)

        7:28.90 (51.08)     8:19.90 (51.00)     9:10.43 (50.53)    10:01.62 (51.19)

       10:52.30 (50.68)    11:43.35 (51.05)    12:34.12 (50.77)    13:24.99 (50.87)

       14:15.75 (50.76)    15:06.63 (50.88)    15:57.92 (51.29)    16:49.21 (51.29)

       17:40.01 (50.80)    18:31.46 (51.45)    19:22.55 (51.09)    20:13.69 (51.14)

       21:04.93 (51.24)    21:56.13 (51.20)    22:47.11 (50.98)    23:38.78 (51.67)

       24:29.71 (50.93)    25:19.10 (49.39)                                        

 

Event 7  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Allen, Bruce              59 O*H*-LE                       25:49.22  

                  44.50     1:34.34 (49.84)     2:25.78 (51.44)     3:18.21 (52.43)

        4:10.12 (51.91)     5:02.31 (52.19)     5:54.18 (51.87)     6:46.37 (52.19)

        7:38.15 (51.78)     8:30.33 (52.18)     9:21.66 (51.33)    10:13.80 (52.14)

       11:05.34 (51.54)    11:57.47 (52.13)    12:49.75 (52.28)    13:41.56 (51.81)

       14:32.93 (51.37)    15:25.01 (52.08)    16:16.84 (51.83)    17:08.84 (52.00)

       18:00.96 (52.12)    18:53.15 (52.19)    19:45.51 (52.36)    20:38.30 (52.79)

       21:30.62 (52.32)    22:23.13 (52.51)    23:15.79 (52.66)    24:07.88 (52.09)

       25:00.10 (52.22)    25:49.22 (49.12)                                        

 

Event 7  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Spence, Tom               62 O*H*-LE                       25:51.97  

                  43.69     1:33.25 (49.56)     2:24.50 (51.25)     3:16.27 (51.77)

        4:08.28 (52.01)     5:00.29 (52.01)     5:52.00 (51.71)     6:44.34 (52.34)

        7:36.46 (52.12)     8:28.98 (52.52)     9:20.82 (51.84)    10:13.06 (52.24)

       11:05.05 (51.99)    11:57.72 (52.67)    12:49.43 (51.71)    13:41.75 (52.32)

       14:34.50 (52.75)    15:26.32 (51.82)    16:18.62 (52.30)    17:11.19 (52.57)

       18:03.70 (52.51)    18:55.35 (51.65)    19:47.24 (51.89)    20:39.86 (52.62)

       21:32.04 (52.18)    22:24.25 (52.21)    23:16.39 (52.14)    24:09.09 (52.70)

       25:00.54 (51.45)    25:51.97 (51.43)                                        

 

Event 7  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           71 O*H*-LE                       32:19.23  

                  52.16   1:54.74 (1:02.58)   2:58.54 (1:03.80)   4:00.57 (1:02.03)

      5:07.32 (1:06.75)   6:14.49 (1:07.17)   7:20.15 (1:05.66)   8:25.62 (1:05.47)

      9:33.07 (1:07.45)  10:40.96 (1:07.89)  11:48.54 (1:07.58)  12:55.51 (1:06.97)

     14:01.06 (1:05.55)  15:07.79 (1:06.73)  16:13.44 (1:05.65)  17:18.40 (1:04.96)

     18:25.00 (1:06.60)  19:30.89 (1:05.89)  20:35.26 (1:04.37)  21:41.26 (1:06.00)

     22:45.72 (1:04.46)  23:51.97 (1:06.25)  24:58.34 (1:06.37)  26:02.26 (1:03.92)

     27:07.06 (1:04.80)  28:09.90 (1:02.84)  29:13.74 (1:03.84)  30:18.69 (1:04.95)

     31:22.03 (1:03.34)    32:19.23 (57.20)                                        

 

Event 8  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peric, Tina               25 O*H*-LE                        5:45.03  

                  36.74     1:18.62 (41.88)     2:01.20 (42.58)     2:44.37 (43.17)

        3:28.58 (44.21)     4:14.10 (45.52)     4:59.54 (45.44)     5:45.03 (45.49)

 

Event 8  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Allen, Pam                51 O*H*-LE                        5:58.03  

                  39.15     1:23.63 (44.48)     2:10.06 (46.43)     2:56.38 (46.32)

        3:43.12 (46.74)     4:29.08 (45.96)     5:15.60 (46.52)     5:58.03 (42.43)

 

Event 8  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guthrie, Sally            56 MICH-MI                        5:48.93  

  2 DeVennish, Elaine         58 Unattached                     7:37.27  

                  50.01   2:44.79 (1:54.78)     3:42.37 (57.58)                    

            4:42.35 ( )     5:41.51 (59.16)     6:40.74 (59.23)     7:37.27 (56.53)

 

Event 8  Women 70-74 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dacey, Shirley            70 MICH-MI                        7:40.53  

                  50.90     1:49.73 (58.83)     2:48.80 (59.07)     3:48.41 (59.61)

        4:46.98 (58.57)   5:47.12 (1:00.14)     6:44.99 (57.87)     7:40.53 (55.54)

  2 Waite, Nancy              72 O*H*-LE                        8:31.13  

                  54.09   1:58.78 (1:04.69)   3:03.63 (1:04.85)   4:08.81 (1:05.18)

      5:14.23 (1:05.42)   6:21.41 (1:07.18)   7:30.70 (1:09.29)   8:31.13 (1:00.43)

 

Event 8  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Webb, Doug                36 O*H*-LE                        5:14.01  

 

Event 8  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                        7:35.82  

                  43.45     1:34.38 (50.93)     2:32.11 (57.73)   3:32.57 (1:00.46)

      4:34.56 (1:01.99)   5:36.81 (1:02.25)   6:38.42 (1:01.61)     7:35.82 (57.40)

 

Event 8  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                        6:21.58  

  2 Rockwell, Dave            48 O*H*-LE                        6:38.58  

                  48.73     1:39.87 (51.14)     2:30.89 (51.02)     3:21.58 (50.69)

        4:13.06 (51.48)     5:03.59 (50.53)     5:52.71 (49.12)     6:38.58 (45.87)

 

Event 8  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 McKee, Steve              54 O*H*-LE                        5:38.58  

  2 Horwitz, Lou              53 O*H*-LE                        6:06.30  

  3 Moon, Tom                 51 Unattached                     6:46.91  

                  46.67     1:34.17 (47.50)     2:26.80 (52.63)     3:19.16 (52.36)

        4:11.01 (51.85)     5:03.34 (52.33)     5:56.09 (52.75)     6:46.91 (50.82)

 

Event 8  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Allen, Bruce              59 O*H*-LE                        6:43.97  

                  45.67     1:35.34 (49.67)     2:26.02 (50.68)     3:18.13 (52.11)

        4:10.21 (52.08)     5:02.94 (52.73)     5:55.64 (52.70)     6:43.97 (48.33)

 

Event 8  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry              62 O*H*-LE                        6:20.85  

                  43.08     1:31.95 (48.87)     2:21.87 (49.92)     3:11.48 (49.61)

        4:00.18 (48.70)     4:48.37 (48.19)     5:35.49 (47.12)     6:20.85 (45.36)

  2 Kroeger, Don              63 MICH-MI                        6:44.70  

 

Event 8  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           71 O*H*-LE                        8:10.16  

                  49.12   1:50.19 (1:01.07)   2:55.70 (1:05.51)   3:59.79 (1:04.09)

      5:03.80 (1:04.01)   6:09.05 (1:05.25)   7:14.11 (1:05.06)     8:10.16 (56.05)

  2 Mitchell, Dennis          74 O*H*-LE                       10:25.45  

                1:15.49   2:35.56 (1:20.07)   3:55.33 (1:19.77)   5:14.58 (1:19.25)

      6:35.24 (1:20.66)   7:55.54 (1:20.30)   9:12.62 (1:17.08)  10:25.45 (1:12.83)

 

Event 9  Women 25-29 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gray, Audrey              26 O*H*-LE                        2:58.88  

                  38.44     1:23.67 (45.23)     2:11.60 (47.93)     2:58.88 (47.28)

 

Event 9  Women 75-79 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Ganzel, Carol             75 O*H*-LE                        8:04.99  

                1:39.95   3:42.14 (2:02.19)   5:56.52 (2:14.38)   8:04.99 (2:08.47)

 

Event 9  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Mason, Andrew             19 O*H*-LE                        2:56.78  

                  36.44     1:20.27 (43.83)     2:09.17 (48.90)     2:56.78 (47.61)

 

Event 9  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Thompson, Frank           55 MICH-MI                        3:09.47  

                  36.61     1:24.16 (47.55)     2:16.51 (52.35)     3:09.47 (52.96)

 

Event 9  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Heuck, Ken                61 SWO-OH                         4:33.84  

                  59.13   2:10.92 (1:11.79)   3:25.90 (1:14.98)   4:33.84 (1:07.94)

 

Event 10  Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           4:48.95  

     1) Peric, Georgian 26              2) LeRose, Pam 43                 

     3) Peric, Tina 25                  4) Gray, Audrey 26                

                  33.04   1:08.94 (1:08.94)     1:46.15 (37.21)   2:27.23 (1:18.29)

        3:01.57 (34.34)   3:40.52 (1:13.29)     4:12.91 (32.39)   4:48.95 (1:08.43)

 

Event 10  Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           5:53.91  

     1) Hamilton, Steve 71              2) Allen, Bruce 59                

     3) Rockwell, Dave 48               4) Spence, Tom 62                 

                  45.01   1:34.99 (1:34.99)     2:16.92 (41.93)   3:01.44 (1:26.45)

        3:44.50 (43.06)   4:29.60 (1:28.16)     5:08.91 (39.31)   5:53.91 (1:24.31)

 

Event 11  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guins, Ann                53 O*H*-LE                        1:29.59  

                  44.85     1:29.59 (44.74)                                        

  2 Tobin, Susanne            51 O*H*-LE                        2:00.54  

                  58.16   2:00.54 (1:02.38)                                        

 

Event 11  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 DeVennish, Elaine         58 Unattached                     1:56.39  

                  56.97     1:56.39 (59.42)                                        

 

Event 11  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dacey, Shirley            70 MICH-MI                        1:53.32  

  2 Gogola, Laura             70 MICH-MI                        2:10.85  

                1:02.35   2:10.85 (1:08.50)                                        

 

Event 11  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kron, Lilly               75 O*H*-LE                        2:20.29  

                1:07.64   2:20.29 (1:12.65)                                        

  2 Ganzel, Carol             75 O*H*-LE                        3:03.28  

                1:27.70   3:03.28 (1:35.58)                                        

 

Event 11  Women 80-84 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        2:12.24  

                1:03.39   2:12.24 (1:08.85)                                        

 

Event 11  Women 90-94 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        3:36.58  

                1:43.36   3:36.58 (1:53.22)                                        

 

Event 11  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Walker, Joe               22 O*H*-LE                        1:15.31  

                  36.55     1:15.31 (38.76)                                        

  2 DeVennish, Arthur         23 Unattached                     1:28.77  

 

Event 11  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                        1:40.33  

 

Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Pogue, Jim                46 MICH-MI                        1:10.22  

  2 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                        1:36.88  

                  46.51     1:36.88 (50.37)                                        

 

Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Horwitz, Lou              53 O*H*-LE                        1:14.49  

                  36.34     1:14.49 (38.15)                                        

 

Event 11  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Sloan, John               55 IM-CE                          1:24.25  

                  40.50     1:24.25 (43.75)                                        

  2 McDonald, Bob             57 O*H*-LE                        1:42.01  

                  52.00     1:42.01 (50.01)                                        

 

Event 11  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Van Fossen, Bob           60 O*H*-LE                        1:30.47  

  2 Kroeger, Don              63 MICH-MI                        1:48.38  

                  51.55     1:48.38 (56.83)                                        

  3 Heuck, Ken                61 SWO-OH                         2:04.37  

 

Event 12  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Blile, Amanda             21 StarkMastersw-LE                 43.15  

  2 Squier, Lindsay           19 KEN-LE                           44.55  

 

Event 12  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 O'Sullivan, Beth          48 NIAG-NI                          32.60  

 

Event 12  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guins, Ann                53 O*H*-LE                          33.74  

  2 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                          39.30  

  3 Schleper, Terry           51 KEN-LE                           39.91  

  4 Inderhees, Joan           50 O*H*-LE                          41.13  

  5 Cronin, Nancy             54 StarkMastersw-LE                 41.33  

  6 Kaminski, Anne            54 StarkMastersw-LE                 52.76  

 

Event 12  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guthrie, Sally            56 MICH-MI                          33.39  

  2 McGovern, Anne            59 O*H*-LE                          49.68  

 

Event 12  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Waite, Nancy              72 O*H*-LE                          44.55  

 

Event 12  Women 85-89 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Sylvia              85 O*H*-LE                        1:15.30  

 

Event 12  Women 90-94 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        1:24.50  

 

Event 12  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 DeVennish, Arthur         23 Unattached                       34.46  

 

Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Richmond, Eric            26 O*H*-LE                          25.69  

 

Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Steed, Chad               35 MICH-MI                          27.62  

  2 Welch, Shannon            35 O*H*-LE                          29.41  

  3 Campanelli, John          37 O*H*-LE                          36.80  

 

Event 12  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Moore, Craig              40 O*H*-LE                          28.80  

  2 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                          39.29  

 

Event 12  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Welker, Mark              45 O*H*-LE                          28.04  

  2 Cox, Dan                  46 O*H*-LE                          31.18  

  3 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                          36.27  

 

Event 12  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dorsch, Bill              55 O*H*-LE                          28.60  

  2 Allen, Bruce              59 O*H*-LE                          38.98  

 

Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kroeger, Don              63 MICH-MI                          35.80  

  2 Meyer, Gerry              62 O*H*-LE                          38.80  

  3 March, Ed                 60 StarkMastersw-LE                 39.20  

 

Event 12  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           71 O*H*-LE                          40.25  

  2 Meador, Carl              71 Unattached                       43.82  

 

Event 13  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peric, Georgian           26 O*H*-LE                        3:03.28  

                  42.46     1:29.02 (46.56)     2:16.43 (47.41)     3:03.28 (46.85)

  2 Gray, Audrey              26 O*H*-LE                        3:05.43  

 

Event 13  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Allen, Pam                51 O*H*-LE                        3:20.82  

                  45.97     1:37.26 (51.29)     2:29.93 (52.67)     3:20.82 (50.89)

  2 Rothenberg, Diane         53 O*H*-LE                        3:28.11  

                  46.63     1:39.43 (52.80)     2:33.71 (54.28)     3:28.11 (54.40)

  3 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                        3:43.57  

  4 Tobin, Susanne            51 O*H*-LE                        4:01.92  

                  56.89   1:59.49 (1:02.60)   3:01.58 (1:02.09)   4:01.92 (1:00.34)

  5 Kaminski, Anne            54 StarkMastersw-LE               4:59.72  

 

Event 13  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guthrie, Sally            56 MICH-MI                        3:47.37  

                  49.40     1:46.90 (57.50)     2:46.69 (59.79)   3:47.37 (1:00.68)

 

Event 13  Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        5:19.83  

 

Event 13  Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Mason, Andrew             19 O*H*-LE                        3:04.03  

                  43.00     1:30.61 (47.61)     2:18.00 (47.39)     3:04.03 (46.03)

 

Event 13  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                        4:38.46  

 

Event 13  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Moon, Tom                 51 Unattached                     3:37.58  

                  49.90     1:46.52 (56.62)     2:43.35 (56.83)     3:37.58 (54.23)

 

Event 13  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 McDonald, Bob             57 O*H*-LE                        3:35.23  

 

Event 13  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kroeger, Don              63 MICH-MI                        3:47.70  

  2 Bechtol, Ken              64 O*H*-LE                        4:19.63  

                  57.63   2:03.85 (1:06.22)   3:12.31 (1:08.46)   4:19.63 (1:07.32)

  3 Heuck, Ken                61 SWO-OH                         4:33.03  

                1:01.94   2:14.54 (1:12.60)   3:27.61 (1:13.07)   4:33.03 (1:05.42)

 

Event 13  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Mitchell, Dennis          74 O*H*-LE                        6:40.69  

                1:36.55   3:23.22 (1:46.67)   5:03.79 (1:40.57)   6:40.69 (1:36.90)

 

Event 14  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           2:20.92  

     1) Gray, Audrey 26                 2) Peric, Georgian 26             

     3) LeRose, Pam 43                  4) Peric, Tina 25                 

                  34.80     1:13.26 (38.46)     1:48.73 (35.47)     2:20.92 (32.19)

 

Event 14  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           2:13.27  

     1) Walker, Joe 22                  2) Richmond, Eric 26              

     3) Mason, Andrew 19                4) Welch, Shannon 35              

                  35.17     1:08.64 (33.47)     1:42.08 (33.44)     2:13.27 (31.19)

 

Event 14  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 S*T*A*R*K Masters Swimming-LE  'A'                          2:55.87  

     1) Cronin, Nancy 54                2) March, Ed 60                   

     3) Revoldt, Daryl 55               4) Blile, Amanda 21               

                  53.12     1:39.03 (45.91)     2:14.48 (35.45)     2:55.87 (41.39)

 

Event 15  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Commarato, Renee          43 O*H*-LE                          36.49  

  2 LeRose, Pam               43 O*H*-LE                          37.77  

 

Event 15  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 O'Sullivan, Beth          48 NIAG-NI                          38.22  

 

Event 15  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                          43.40  

  2 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                          50.90  

  3 Tobin, Susanne            51 O*H*-LE                          55.37  

 

Event 15  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Richmond, Eric            26 O*H*-LE                          30.70  

 

Event 15  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Steed, Chad               35 MICH-MI                          29.48  

  2 Welch, Shannon            35 O*H*-LE                          33.45  

 

Event 15  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Moore, Craig              40 O*H*-LE                          30.26  

  2 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                          50.83  

 

Event 15  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Pogue, Jim                46 MICH-MI                          28.48  

 

Event 15  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry              62 O*H*-LE                          47.09  

 

Event 16  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gray, Audrey              26 O*H*-LE                        1:04.88  

                  31.25     1:04.88 (33.63)                                        

  2 Peric, Tina               25 O*H*-LE                        1:10.94  

                  33.77     1:10.94 (37.17)                                        

 

Event 16  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Commarato, Renee          43 O*H*-LE                        1:18.30  

                  36.46     1:18.30 (41.84)                                        

 

Event 16  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            46 O*H*-LE                        1:05.80  

                  31.60     1:05.80 (34.20)                                        

 

Event 16  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Schleper, Terry           51 KEN-LE                         1:29.14  

                  42.10     1:29.14 (47.04)                                        

  2 Tobin, Susanne            51 O*H*-LE                        1:32.05  

  3 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                        1:36.10  

 

Event 16  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 DeVennish, Elaine         58 Unattached                     1:38.83  

                  46.35     1:38.83 (52.48)                                        

  2 McGovern, Anne            59 O*H*-LE                        1:53.00  

                  54.84     1:53.00 (58.16)                                        

 

Event 16  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dacey, Shirley            70 MICH-MI                        1:39.68  

                  47.35     1:39.68 (52.33)                                        

  2 Waite, Nancy              72 O*H*-LE                        1:48.59  

                  52.26     1:48.59 (56.33)                                        

  3 Gogola, Laura             70 MICH-MI                        1:51.74  

                  53.92     1:51.74 (57.82)                                        

 

Event 16  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kron, Lilly               75 O*H*-LE                        2:01.00  

                  56.38   2:01.00 (1:04.62)                                        

  2 Ganzel, Carol             75 O*H*-LE                        2:33.55  

                1:11.36   2:33.55 (1:22.19)                                        

 

Event 16  Women 80-84 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        1:57.01  

                  55.07   1:57.01 (1:01.94)                                        

 

Event 16  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Sylvia              85 O*H*-LE                        2:47.53  

                1:19.05   2:47.53 (1:28.48)                                        

 

Event 16  Women 90-94 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        3:19.25  

                1:27.81   3:19.25 (1:51.44)                                        

 

Event 16  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Walker, Joe               22 O*H*-LE                        1:05.52  

                  31.40     1:05.52 (34.12)                                        

 

Event 16  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Steed, Chad               35 MICH-MI                        1:02.06  

                  29.61     1:02.06 (32.45)                                        

  2 Campanelli, John          37 O*H*-LE                        1:21.26  

                  37.80     1:21.26 (43.46)                                        

 

Event 16  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Moore, Craig              40 O*H*-LE                        1:03.25  

                  30.00     1:03.25 (33.25)                                        

 

Event 16  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                        1:23.03  

 

Event 16  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Groselle, Jack            52 O*H*-LE                          55.42  

                  26.99       55.42 (28.43)                                        

 

Event 16  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Revoldt, Daryl            55 StarkMastersw-LE               1:11.92  

                  34.48     1:11.92 (37.44)                                        

  2 Allen, Bruce              59 O*H*-LE                        1:25.85  

                  41.00     1:25.85 (44.85)                                        

 

Event 16  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peckinpaugh, Philip       60 StarkMastersw-LE               1:20.53  

                  38.67     1:20.53 (41.86)                                        

  2 March, Ed                 60 StarkMastersw-LE               1:35.45  

                  46.40     1:35.45 (49.05)                                        

 

Event 16  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           71 O*H*-LE                        1:34.93  

                  46.29     1:34.93 (48.64)                                        

 

Event 17  Women 25-29 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peric, Georgian           26 O*H*-LE                        2:43.65  

                  35.77     1:19.59 (43.82)     2:05.33 (45.74)     2:43.65 (38.32)

  2 Calderon, Esther          25 KEN-LE                         3:10.02  

                  41.31     1:29.90 (48.59)     2:27.21 (57.31)     3:10.02 (42.81)

 

Event 17  Women 40-44 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 LeRose, Pam               43 O*H*-LE                        3:09.84  

                  38.38     1:28.36 (49.98)     2:24.47 (56.11)     3:09.84 (45.37)

  2 Commarato, Renee          43 O*H*-LE                        3:16.92  

                  37.45     1:29.72 (52.27)   2:30.65 (1:00.93)     3:16.92 (46.27)

 

Event 17  Women 50-54 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane         53 O*H*-LE                        3:16.38  

                  44.61     1:39.11 (54.50)     2:32.28 (53.17)     3:16.38 (44.10)

  2 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                        4:00.12  

                  53.43   1:57.50 (1:04.07)   2:59.39 (1:01.89)   4:00.12 (1:00.73)

 

Event 17  Women 70-74 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI                        4:48.35  

                1:07.43   3:50.17 (2:42.74)     4:49.15 (58.98)         4:48.35 ( )

 

Event 17  Women 80-84 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        4:38.35  

                1:03.45   2:15.26 (1:11.81)   3:32.93 (1:17.67)   4:38.35 (1:05.42)

 

Event 17  Men 18-24 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Mason, Andrew             19 O*H*-LE                        2:45.49  

                  35.79     1:21.74 (45.95)     2:09.03 (47.29)     2:45.49 (36.46)

 

Event 17  Men 40-44 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                        4:02.58  

                  54.19     1:48.84 (54.65)   3:02.67 (1:13.83)     4:02.58 (59.91)

 

Event 17  Men 55-59 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Thompson, Frank           55 MICH-MI                        2:45.50  

                  34.67     1:17.20 (42.53)     2:08.05 (50.85)     2:45.50 (37.45)

 

Event 17  Men 60-64 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kroeger, Don              63 MICH-MI                        3:47.46  

                  52.10   1:53.30 (1:01.20)   2:57.58 (1:04.28)     3:47.46 (49.88)

  2 Heuck, Ken                61 SWO-OH                         4:21.32  

                  57.48   2:04.00 (1:06.52)   3:20.81 (1:16.81)   4:21.32 (1:00.51)

 

Event 18  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            46 O*H*-LE                        1:27.90  

                  41.10     1:27.90 (46.80)                                        

  2 Collins, Joanne           47 O*H*-LE                        2:07.95  

 

Event 18  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Inderhees, Joan           50 O*H*-LE                        1:43.78  

                  47.21     1:43.78 (56.57)                                        

  2 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                        1:47.83  

                  50.95     1:47.83 (56.88)                                        

  3 Kaminski, Anne            54 StarkMastersw-LE               2:16.36  

 

Event 18  Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI                        2:30.18  

                1:14.32   2:30.18 (1:15.86)                                        

 

Event 18  Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kron, Lilly               75 O*H*-LE                        2:05.54  

                1:01.90   2:05.54 (1:03.64)                                        

  2 Ganzel, Carol             75 O*H*-LE                        3:30.27  

                1:35.25   3:30.27 (1:55.02)                                        

 

Event 18  Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        2:26.04  

                1:10.11   2:26.04 (1:15.93)                                        

 

Event 18  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Richmond, Eric            26 O*H*-LE                        1:15.86  

                  36.30     1:15.86 (39.56)                                        

 

Event 18  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Groselle, Jack            52 O*H*-LE                        1:15.49  

                  36.05     1:15.49 (39.44)                                        

 

Event 18  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Sloan, John               55 IM-CE                          1:27.85  

                  41.50     1:27.85 (46.35)                                        

  2 McDonald, Bob             57 O*H*-LE                        1:42.08  

                  48.97     1:42.08 (53.11)                                        

 

Event 18  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 March, Ed                 60 StarkMastersw-LE               1:54.65  

  2 Bechtol, Ken              64 O*H*-LE                        1:56.84  

                  55.43   1:56.84 (1:01.41)                                        

 

Event 18  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Mitchell, Dennis          74 O*H*-LE                        3:08.04  

                1:32.28   3:08.04 (1:35.76)                                        

 

Event 19  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peric, Tina               25 O*H*-LE                          38.32  

 

Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guins, Ann                53 O*H*-LE                          37.28  

  2 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                          50.23  

  3 Cronin, Nancy             54 StarkMastersw-LE                 52.48  

 

Event 19  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 McGovern, Anne            59 O*H*-LE                          59.18  

 

Event 19  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dacey, Shirley            70 MICH-MI                          53.51  

  2 Waite, Nancy              72 O*H*-LE                          56.65  

 

Event 19  Women 80-84 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        1:03.01  

 

Event 19  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Moore, Craig              40 O*H*-LE                          34.55  

  2 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                          47.28  

 

Event 19  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                          43.70  

 

Event 19  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 King, Wayne               54 O*H*-LE                          31.80  

  2 Horwitz, Lou              53 O*H*-LE                          34.66  

 

Event 19  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Revoldt, Daryl            55 StarkMastersw-LE                 38.34  

  2 Sloan, John               55 IM-CE                            38.91  

  3 McDonald, Bob             57 O*H*-LE                          47.10  

 

Event 19  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Van Fossen, Bob           60 O*H*-LE                          36.51  

  2 Kroeger, Don              63 MICH-MI                          45.22  

  3 Meyer, Gerry              62 O*H*-LE                          54.40  

  4 Heuck, Ken                61 SWO-OH                           55.53  

 

Event 19  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Meador, Carl              71 Unattached                       56.69  

 

Event 20  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gray, Audrey              26 O*H*-LE                        1:22.56  

                  37.91     1:22.56 (44.65)                                        

 

Event 20  Women 70-74 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI                        2:33.38  

                1:11.55   2:33.38 (1:21.83)                                        

 

Event 20  Women 80-84 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Nochman, Lois             81 MICH-MI                        2:16.01  

                1:03.91   2:16.01 (1:12.10)                                        

 

Event 20  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 DeVennish, Arthur         23 Unattached                     1:32.36  

                  39.69     1:32.36 (52.67)                                        

 

Event 20  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Steed, Chad               35 MICH-MI                        1:07.98  

 

Event 20  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Pogue, Jim                46 MICH-MI                        1:04.89  

                  29.53     1:04.89 (35.36)                                        

 

Event 20  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Heuck, Ken                61 SWO-OH                         1:58.28  

                  55.55   1:58.28 (1:02.73)                                        

 

Event 21  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           2:10.71  

     1) Peric, Georgian 26              2) Peric, Tina 25                 

     3) LeRose, Pam 43                  4) Gray, Audrey 26                

                  30.51     1:05.55 (35.04)     1:37.97 (32.42)     2:10.71 (32.74)

 

Event 21  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 S*T*A*R*K Masters Swimming-LE  'A'                          2:29.04  

     1) Peckinpaugh, Philip 60          2) Blile, Amanda 21               

     3) Cronin, Nancy 54                4) Revoldt, Daryl 55              

                  34.58     1:21.93 (47.35)     1:57.86 (35.93)     2:29.04 (31.18)

 

Event 22  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Calderon, Esther          25 KEN-LE                         2:46.59  

                  39.00     1:21.37 (42.37)     2:04.80 (43.43)     2:46.59 (41.79)

 

Event 22  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Ridgel, Angie             36 O*H*-LE                        3:22.36  

 

Event 22  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dacey, Shirley            70 MICH-MI                        3:37.70  

                  48.37     1:44.78 (56.41)     2:42.21 (57.43)     3:37.70 (55.49)

  2 Waite, Nancy              72 O*H*-LE                        4:05.39  

                  56.06   2:00.34 (1:04.28)   3:04.57 (1:04.23)   4:05.39 (1:00.82)

 

Event 22  Women 85-89 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Sylvia              85 O*H*-LE                        6:18.70  

                2:49.80   4:24.47 (1:34.67)   6:18.70 (1:54.23)                    

 

Event 22  Women 90-94 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hanks, Beth               90 O*H*-LE                        7:21.36  

                1:29.75   7:21.36 (5:51.61)                                        

 

Event 22  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Walker, Joe               22 O*H*-LE                        2:25.25  

                  33.45     1:10.67 (37.22)     1:48.39 (37.72)     2:25.25 (36.86)

 

Event 22  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Richmond, Eric            26 O*H*-LE                        2:19.54  

 

Event 22  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Steed, Chad               35 MICH-MI                        2:22.67  

                  32.54     1:09.71 (37.17)     1:46.89 (37.18)     2:22.67 (35.78)

  2 Webb, Doug                36 O*H*-LE                        2:26.84  

                  34.51     1:11.54 (37.03)     1:49.81 (38.27)     2:26.84 (37.03)

 

Event 22  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Moore, Craig              40 O*H*-LE                        3:29.63  

  2 Echeverria, Fernan        41 O*H*-LE                        3:40.79  

                  42.72     1:37.36 (54.64)   2:38.82 (1:01.46)   3:40.79 (1:01.97)

 

Event 22  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                        2:57.33  

  2 Rockwell, Dave            48 O*H*-LE                        3:03.90  

                  44.81     1:31.59 (46.78)     2:18.67 (47.08)     3:03.90 (45.23)

 

Event 22  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 McKee, Steve              54 O*H*-LE                        2:37.80  

                  35.62     1:15.18 (39.56)     1:56.53 (41.35)     2:37.80 (41.27)

  2 McCardle, Kevin           51 O*H*-LE                        2:50.92  

                  38.82     1:22.13 (43.31)     2:06.07 (43.94)     2:50.92 (44.85)

  3 Moon, Tom                 51 Unattached                     3:11.82  

 

Event 22  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Allen, Bruce              59 O*H*-LE                        3:10.45  

                  43.86     1:32.32 (48.46)     2:22.12 (49.80)     3:10.45 (48.33)

 

Event 22  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peckinpaugh, Philip       60 StarkMastersw-LE               3:09.20  

 

Event 22  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Hamilton, Steve           71 O*H*-LE                        3:35.79  

                  47.20     1:43.29 (56.09)     2:41.84 (58.55)     3:35.79 (53.95)

 

Event 23  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Squier, Lindsay           19 KEN-LE                           50.26  

  2 Blile, Amanda             21 StarkMastersw-LE                 51.75  

 

Event 23  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peric, Georgian           26 O*H*-LE                          38.87  

 

Event 23  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            46 O*H*-LE                          39.24  

  2 O'Sullivan, Beth          48 NIAG-NI                          45.49  

  3 Collins, Joanne           47 O*H*-LE                          54.71  

 

Event 23  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Rothenberg, Diane         53 O*H*-LE                          44.79  

  2 Inderhees, Joan           50 O*H*-LE                          47.85  

  3 Schleper, Terry           51 KEN-LE                           47.99  

  4 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                          48.00  

  5 Bao, Jinjun               53 O*H*-LE                          48.63  

 

Event 23  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 McGovern, Anne            59 O*H*-LE                          59.26  

 

Event 23  Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI                        1:05.96  

 

Event 23  Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kron, Lilly               75 O*H*-LE                          57.11  

  2 Ganzel, Carol             75 O*H*-LE                        1:29.17  

 

Event 23  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Welch, Shannon            35 O*H*-LE                          34.40  

  2 Steed, Chad               35 MICH-MI                          37.12  

 

Event 23  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Groselle, Jack            52 O*H*-LE                          33.91  

 

Event 23  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Sloan, John               55 IM-CE                            39.27  

  2 McDonald, Bob             57 O*H*-LE                          46.49  

 

Event 23  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry              62 O*H*-LE                          46.76  

  2 Kroeger, Don              63 MICH-MI                          47.80  

  3 March, Ed                 60 StarkMastersw-LE                 48.23  

  4 Bechtol, Ken              64 O*H*-LE                          52.24  

 

Event 23  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Meador, Carl              71 Unattached                       57.71  

  2 Mitchell, Dennis          74 O*H*-LE                        1:34.07  

 

Event 24  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peric, Georgian           26 O*H*-LE                        2:58.11  

  2 Peric, Tina               25 O*H*-LE                        3:04.01  

 

Event 24  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Collins, Joanne           47 O*H*-LE                        4:02.54  

 

Event 24  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Guins, Ann                53 O*H*-LE                        3:32.06  

  2 Tobin, Susanne            51 O*H*-LE                        4:15.54  

 

Event 24  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Dacey, Shirley            70 MICH-MI                        4:07.90  

                  59.08   2:02.38 (1:03.30)   3:07.39 (1:05.01)   4:07.90 (1:00.51)

 

Event 24  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Grassell, Duane           49 O*H*-LE                        3:31.24  

                  48.83     1:43.09 (54.26)     2:37.64 (54.55)     3:31.24 (53.60)

 

Event 24  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Horwitz, Lou              53 O*H*-LE                        2:45.45  

                  39.48     1:21.71 (42.23)     2:04.35 (42.64)     2:45.45 (41.10)

  2 Moon, Tom                 51 Unattached                     3:37.44  

                  54.88     1:49.09 (54.21)     2:45.46 (56.37)     3:37.44 (51.98)

 

Event 24  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Sloan, John               55 IM-CE                          3:19.24  

                  46.30     1:37.13 (50.83)     2:28.22 (51.09)     3:19.24 (51.02)

  2 McDonald, Bob             57 O*H*-LE                        3:33.50  

                  51.14     1:45.57 (54.43)     2:40.46 (54.89)     3:33.50 (53.04)

 

Event 24  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Meyer, Gerry              62 O*H*-LE                        3:55.74  

  2 Heuck, Ken                61 SWO-OH                         4:23.87  

 

Event 25  Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           4:59.70  

     1) Moore, Craig 40                 2) Groselle, Jack 52              

     3) Peric, Georgian 26              4) Gray, Audrey 26                

                  35.88   1:14.69 (1:14.69)     1:49.45 (34.76)   2:30.66 (1:15.97)

        3:06.65 (35.99)   3:53.22 (1:22.56)     4:24.27 (31.05)   4:59.70 (1:06.48)

 

Event 25  Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           6:06.07  

     1) Guins, Ann 53                   2) Rothenberg, Diane 53           

     3) Smith, Melinda 54               4) Kessler, Laura 46              

                  45.93   1:31.61 (1:31.61)     2:21.43 (49.82)   3:19.15 (1:47.54)

        4:02.63 (43.48)   4:58.48 (1:39.33)     5:31.64 (33.16)   6:06.07 (1:07.59)

 

Event 25  Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals        

===============================================================================

  1 Michigan Masters-MI  'A'                                    6:12.41  

     1) Thompson, Frank 55              2) Kroeger, Don 63                

     3) Guthrie, Sally 56               4) Dacey, Shirley 70              

                  36.27   1:13.75 (1:13.75)     2:01.88 (48.13)   2:57.79 (1:44.04)

        3:39.13 (41.34)   4:32.25 (1:34.46)     5:19.16 (46.91)   6:12.41 (1:40.16)

 

Event 26  Women 25-29 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Peric, Tina               25 O*H*-LE                        1:22.24  

 

Event 26  Women 45-49 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Kessler, Laura            46 O*H*-LE                        1:18.27  

                  36.75     1:18.27 (41.52)                                        

 

Event 26  Men 35-39 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Steed, Chad               35 MICH-MI                        1:11.11  

 

Event 26  Men 45-49 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Pogue, Jim                46 MICH-MI                        1:08.79  

                  31.11     1:08.79 (37.68)                                        

  2 Cox, Dan                  46 O*H*-LE                        1:28.93  

 

Event 26  Men 50-54 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Groselle, Jack            52 O*H*-LE                        1:07.13  

                  32.71     1:07.13 (34.42)                                        

 

Event 26  Men 55-59 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals        

===============================================================================

  1 Thompson, Frank           55 MICH-MI                        1:17.87  

                  35.97     1:17.87 (41.90)