Licensed to Lake Erie Masters Swim Club

                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 6/24/2017 02:47 PM

                  OHIO Masters 2017 LCM Swim Meet - 6/24/2017                  

                                    Results                                    

 

Event 1  Women 18-24 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Veitz, Samantha A         22 O*H*I*O Masters-18   7:35.17    7:10.13   20  

 

Event 1  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jones, Cathy W            46 Georgia Masters-45   6:30.47    6:23.38   20  

 

Event 1  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Laura L         57 Sarasota Y Shark-14  6:00.00    5:55.50   20  

  2 Clary, Barbara B          55 O*H*I*O Masters-18   6:10.00    6:01.37   17  

 

Event 1  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   5:53.00    5:58.23   20  

  2 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18        NT    8:00.39   17  

 

Event 1  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18        NT    7:33.32   20  

 

Event 1  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18  10:03.18    8:45.98   20  

 

Event 1  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Easton, Luise E           79 O*H*I*O Masters-18   9:15.00    9:05.00   20  

 

Event 1  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hanrahan, Peter J         53 UC06-6               6:04.00    5:52.67   20  

 

Event 1  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thornton, James S         65 Colonials 1776-DV    5:08.00    5:06.21   20  

  2 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18   6:10.00    6:06.17   17  

  3 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18        NT    6:45.16   16  

 

Event 1  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18   8:00.00    7:50.95   20  

  2 Meyer, Gerald H           73 O*H*I*O Masters-18   8:30.00    8:40.61   17  

 

Event 2  Women 35-39 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stutz, Kathleen J         35 Swim Fort Lauder-50  3:45.00    3:42.08   20  

 

Event 2  Women 55-59 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Brown, Denise H           58 Michigan Masters-19  3:22.25    3:23.53   20  

 

Event 2  Women 65-69 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18   4:15.00    4:37.99   20  

 

Event 2  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Levesque, Gilles          54 UC03-3               5:17.63    5:07.72   20  

 -- Oyler, Paul F             52 UC11-11              2:38.00         DQ  

 

Event 2  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ritter, James H           61 Columbus Sharks-OH   2:34.00    2:38.51   20  

 

Event 2  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   3:19.60    3:27.38   20  

  2 McGaughey, Jim            67 UC17-OH              3:52.00    3:53.50   17  

 

Event 3  Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    5:42.06   40  

     1) Stebel, Thomas W M55            2) Catanese, Jon M49              

     3) Douglass, David M M63           4) Taylor, Jacob B M26            

 

Event 3  Mixed 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    6:15.32   40  

     1) Oyakawa, Yoshi M84              2) Douglass, Marilyn W68          

     3) Douglass, Nick M68              4) Smith, Melinda J W65           

  2 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    7:12.16   34  

     1) Spence, Thomas E M73            2) Easton, Luise E W79            

     3) Spence, Diane F W64             4) Meyer, Gerald H M73            

 

Event 4  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thompson, Michelle L      42 O*H*I*O Masters-18        NT    1:58.60   20  

 

Event 4  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jones, Cathy W            46 Georgia Masters-45   1:33.47    1:31.39   20  

 

Event 4  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ritter, Susan M           60 Columbus Sharks-OH   1:30.00    1:27.38   20  

 

Event 4  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   1:34.39    1:45.29   20  

 

Event 4  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stebel, Thomas W          55 Cleveland Aquati-18  1:51.00    1:52.25   20  

 

Event 4  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18   2:15.00    2:19.98   20  

 

Event 4  Men 90-94 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   2:47.00    2:50.78   20  

 

Event 5  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Shedlow, Dee              52 Cleveland Aquati-18    43.00      40.76   20  

 

Event 5  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Clary, Barbara B          55 O*H*I*O Masters-18     34.00      32.97   20  

  2 Wiedamann, Heidi I        55 UC18-18                33.00      34.19   17  

 

Event 5  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18     42.44      41.56   20  

 

Event 5  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18     40.00      45.13   20  

 

Event 5  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18     53.70      53.50   20  

  2 Toole, Cheyenne M         71 O*H*I*O Masters-18   1:21.61    1:38.36   17  

 

Event 5  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kanazirev, Nikolay V      28 UC18-18                29.20      27.70   20  

  2 Taylor, Jacob B           26 Cleveland Aquati-18    27.00      28.89   17  

 

Event 5  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyler, Paul F             52 UC11-11                30.00      33.25   20  

 

Event 5  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Jack R          63 Sarasota Y Shark-14    27.08      26.74   20  

  2 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18     38.00      37.91   17  

  3 Douglass, David M         63 Cleveland Aquati-18    41.00      42.00   16  

 

Event 5  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thornton, James S         65 Colonials 1776-DV      29.80      28.27   20  

  2 Dorsch, William T         66 O*H*I*O Masters-18     31.00      31.59   17  

 

Event 5  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18     59.20      59.66   20  

 

Event 5  Men 85-89 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Malaker, Deane            85 O*H*I*O Masters-18   1:00.54    1:00.55   20  

 

Event 6  Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Veitz, Samantha A         22 O*H*I*O Masters-18   3:40.45    4:02.09   20  

 

Event 6  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jones, Cathy W            46 Georgia Masters-45   3:50.47    3:47.67   20  

 

Event 6  Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lewis, Kathleen           65 Team Pittsburgh-AM   3:29.43    3:33.85   20  

 

Event 6  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Waldock, Rick             51 UC18-18              3:06.45    2:59.64   20  

  2 Levesque, Gilles          54 UC03-3               5:01.35    4:54.43   17  

 

Event 6  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Freeman, David            60 Unattached           2:58.00    3:01.41   20  

 

Event 6  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   3:23.50    3:26.71   20  

 

Event 6  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Meyer, Gerald H           73 O*H*I*O Masters-18   4:20.00    4:43.34   20  

 

Event 7  Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    3:07.15   40  

     1) Stebel, Thomas W M55            2) Catanese, Jon M49              

     3) Taylor, Jacob B M26             4) Douglass, David M M63          

 

Event 7  Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    3:04.14   40  

     1) Douglass, Marilyn W68           2) Douglass, Nick M68             

     3) Smith, Melinda J W65            4) Oyakawa, Yoshi M84             

  2 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    3:51.11   34  

     1) Spence, Diane F W64             2) Easton, Luise E W79            

     3) Meyer, Gerald H M73             4) Spence, Thomas E M73           

 

Event 8  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Jack R          63 Sarasota Y Shark-14    30.00      30.09   20  

 

Event 8  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McGaughey, Jim            67 UC17-OH                35.70      35.64   20  

  2 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18     37.00      43.67   17  

 

Event 9  Women 35-39 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stutz, Kathleen J         35 Swim Fort Lauder-50  7:15.00    7:27.40   20  

 

Event 9  Women 55-59 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Brown, Denise H           58 Michigan Masters-19  6:46.15    6:49.54   20  

 

Event 9  Women 65-69 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   8:04.22    8:04.17   20  

 

Event 9  Men 50-54 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyler, Paul F             52 UC11-11              5:39.40    5:52.33   20  

  2 Levesque, Gilles          54 UC03-3              10:08.65   10:32.51   17  

 

Event 9  Men 65-69 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   6:59.56    6:56.24   20  

 

Event 10  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Shedlow, Dee              52 Cleveland Aquati-18  1:30.00    1:35.75   20  

 

Event 10  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Clary, Barbara B          55 O*H*I*O Masters-18   1:17.00    1:18.75   20  

 

Event 10  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ritter, Susan M           60 Columbus Sharks-OH   1:13.45    1:12.10   20  

  2 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18   1:43.14    1:36.66   17  

 

Event 10  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18   1:40.00    1:46.24   20  

 

Event 10  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18   1:58.19    2:03.14   20  

  2 Toole, Cheyenne M         71 O*H*I*O Masters-18   3:13.56    3:16.10   17  

 

Event 10  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kanazirev, Nikolay V      28 UC18-18              1:04.50    1:06.22   20  

  2 Taylor, Jacob B           26 Cleveland Aquati-18  1:05.00    1:07.24   17  

 

Event 10  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stebel, Thomas W          55 Cleveland Aquati-18  1:41.00    1:36.31   20  

 

Event 10  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ritter, James H           61 Columbus Sharks-OH        NT    1:05.37   20  

  2 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18   1:40.00    1:28.27   17  

  3 Douglass, David M         63 Cleveland Aquati-18  1:35.00    1:37.23   16  

 

Event 10  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thornton, James S         65 Colonials 1776-DV    1:04.90    1:02.89   20  

 

Event 10  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18   1:45.00    1:45.00   20  

 

Event 10  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18   2:15.99    2:27.36   20  

 

Event 10  Men 85-89 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Malaker, Deane            85 O*H*I*O Masters-18   2:15.87    2:18.60   20  

 

Event 10  Men 90-94 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   2:15.00    2:19.85   20  

 

Event 11  Women 35-39 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stutz, Kathleen J         35 Swim Fort Lauder-50  3:30.00    3:29.67   20  

 

Event 11  Women 40-44 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thompson, Michelle L      42 O*H*I*O Masters-18        NT    4:27.04   20  

 

Event 11  Women 45-49 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jones, Cathy W            46 Georgia Masters-45   3:25.47    3:25.11   20  

 

Event 11  Women 50-54 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krebs, Aimee              52 Liquid N'Durance-LE  3:10.00    3:13.98   20  

 

Event 11  Women 60-64 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   3:11.00    3:28.49   20  

 

Event 11  Women 65-69 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   3:44.26    3:50.32   20  

 

Event 11  Men 50-54 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyler, Paul F             52 UC11-11              2:36.37    2:43.88   20  

  2 Levesque, Gilles          54 UC03-3               5:06.59    5:05.41   17  

 

Event 11  Men 60-64 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Jack R          63 Sarasota Y Shark-14  2:50.00    2:39.03   20  

 

Event 11  Men 65-69 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McGaughey, Jim            67 UC17-OH              3:22.00    3:32.35   20  

 

Event 11  Men 70-74 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Meyer, Gerald H           73 O*H*I*O Masters-18   4:40.00    4:55.33   20  

 

Event 12  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Veitz, Samantha A         22 O*H*I*O Masters-18   1:47.45    1:51.14   20  

 

Event 12  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18        NT    1:57.77   20  

 

Event 12  Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lewis, Kathleen           65 Team Pittsburgh-AM   1:37.63    1:39.28   20  

 

Event 12  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Waldock, Rick             51 UC18-18              1:22.65    1:20.78   20  

 

Event 12  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jez, Joseph A             56 Cleveland Aquati-18       NT    1:57.54   20  

 

Event 12  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Freeman, David            60 Unattached           1:18.20    1:20.27   20  

 

Event 12  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   1:31.58    1:35.94   20  

 

Event 12  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18   2:15.00    2:07.99   20  

 

Event 13  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jones, Cathy W            46 Georgia Masters-45     41.47      40.44   20  

 

Event 13  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Shedlow, Dee              52 Cleveland Aquati-18    50.00      57.54   20  

 

Event 13  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Wiedamann, Heidi I        55 UC18-18                43.00      41.93   20  

 

Event 13  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ritter, Susan M           60 Columbus Sharks-OH     45.00      40.74   20  

 

Event 13  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18     43.95      48.33   20  

 

Event 13  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18   1:18.70    1:21.34   20  

 

Event 13  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kanazirev, Nikolay V      28 UC18-18                38.20      37.11   20  

 

Event 13  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stebel, Thomas W          55 Cleveland Aquati-18    51.00      50.12   20  

 

Event 13  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, David M         63 Cleveland Aquati-18    56.00      57.74   20  

 

Event 13  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18   1:27.06    1:23.75   20  

 

Event 13  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyakawa, Yoshi            84 O*H*I*O Masters-18     43.00      44.64   20  

 

Event 13  Men 90-94 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   1:20.00    1:15.07   20  

 

Event 14  Mixed 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   14:06.77   40  

     1) Smith, Melinda J W65            2) Douglass, Marilyn W68          

     3) Oyakawa, Yoshi M84              4) Douglass, Nick M68             

 

Event 15  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Taylor, Jacob B           26 Cleveland Aquati-18  1:20.00    1:15.00   20  

 

Event 15  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyler, Paul F             52 UC11-11              1:09.11    1:11.44   20  

 

Event 16  Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    2:46.30   40  

     1) Jez, Joseph A M56               2) Catanese, Jon M49              

     3) Douglass, David M M63           4) Taylor, Jacob B M26            

 

Event 16  Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    2:35.87   40  

     1) Smith, Melinda J W65            2) Douglass, Marilyn W68          

     3) Douglass, Nick M68              4) Oyakawa, Yoshi M84             

 

Event 17  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   2:51.00    3:00.03   20  

 

Event 17  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18   3:30.00    3:40.41   20  

 

Event 17  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18   4:10.19    4:20.71   20  

  2 Toole, Cheyenne M         71 O*H*I*O Masters-18   6:06.44    7:17.87   17  

 

Event 17  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ritter, James H           61 Columbus Sharks-OH        NT    2:13.44   20  

  2 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18   3:30.00    3:20.69   17  

 

Event 17  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thornton, James S         65 Colonials 1776-DV    2:24.50    2:22.76   20  

 

Event 17  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Meyer, Gerald H           73 O*H*I*O Masters-18   4:10.00    4:43.06   20  

 

Event 17  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18        NT    5:36.70   20  

 

Event 18  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stutz, Kathleen J         35 Swim Fort Lauder-50    46.32      46.69   20  

 

Event 18  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Thompson, Michelle L      42 O*H*I*O Masters-18        NT      59.51   20  

 

Event 18  Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lewis, Kathleen           65 Team Pittsburgh-AM     43.00      43.58   20  

 

Event 18  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Waldock, Rick             51 UC18-18                37.47      37.16   20  

 

Event 18  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Groselle, Jack R          63 Sarasota Y Shark-14    36.00      35.20   20  

  2 Freeman, David            60 Unattached             35.60      35.88   17  

 

Event 18  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18     43.28      46.20   20  

 

Event 19  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jones, Cathy W            46 Georgia Masters-45   3:27.47    3:26.32   20  

 

Event 19  Women 55-59 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Brown, Denise H           58 Michigan Masters-19  3:12.95    3:11.25   20  

  2 Wiedamann, Heidi I        55 UC18-18              3:00.00    3:24.29   17  

 

Event 19  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   3:28.97    3:42.24   20  

 

Event 19  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Oyler, Paul F             52 UC11-11              2:33.36    2:51.97   20  

  2 Levesque, Gilles          54 UC03-3               5:37.87    6:01.43   17  

 

Event 19  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 McGaughey, Jim            67 UC17-OH              3:18.00    3:24.59   20  

 

Event 19  Men 90-94 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   6:15.00    6:19.54   20  

 

Event 20  Mixed 280-319 400 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    7:01.47   40  

     1) Douglass, Marilyn W68           2) Smith, Melinda J W65           

     3) Douglass, Nick M68              4) Oyakawa, Yoshi M84             

 

Event 21  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Apanites, Barbara A       49 O*H*I*O Masters-18        NT   27:36.84   20  

 

Event 21  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krebs, Aimee              52 Liquid N'Durance-LE 24:00.00   24:10.10   20  

 

Event 21  Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Brown, Denise H           58 Michigan Masters-19 22:05.45   22:22.31   20  

 

Event 21  Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18  29:08.89   30:36.99   20  

 

Event 21  Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18  33:50.00   33:11.44   20  

 

Event 21  Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Levesque, Gilles          54 UC03-3              37:09.75   32:37.02   20  

 

Event 21  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jez, Joseph A             56 Cleveland Aquati-18       NT   32:19.66   20  

 

Event 21  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ritter, James H           61 Columbus Sharks-OH  19:40.00   19:37.31   20  

 

Event 21  Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18  26:45.00   25:28.83   20  

  2 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18  25:07.72   26:01.61   17  

 

Event 21  Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18  29:00.00   29:19.66   20