Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 6/28/2015 01:04 PM
           2015 OHIO Masters LCM Swim Meet - 6/27/2015 to 6/28/2015            
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       30 O*H*I*O Masters-LE   6:20.00    6:17.16   20  
  2 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16  7:08.14    7:24.98   17  
 
Event 5  Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE   8:30.00    8:04.22   20  
 
Event 5  Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE   7:20.05    6:59.56   20  
 
Event 5  Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerald H           71 O*H*I*O Masters-LE   8:52.00    8:50.13   20  
 
Event 16  Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16 12:07.26   12:28.90  
 
Event 16  Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           62 O*H*I*O Masters-LE        NT   12:19.06  
  2 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16 13:30.00   14:02.36  
 
Event 16  Women 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE        NT   15:11.43  
 
Event 16  Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             43 New Albany Aquat-OH 11:30.00   11:51.65  
 
Event 16  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Definis, Jay M            56 O*H*I*O Masters-LE  15:10.00   14:38.95  
  2 Grassell, Duane V         58 O*H*I*O Masters-LE  15:19.00   15:08.13  
 
Event 16  Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE        NT   13:21.54  
 
Event 16  Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          71 O*H*I*O Masters-LE        NT   15:47.12  
  2 Meyer, Gerald H           71 O*H*I*O Masters-LE        NT   16:25.97  
 
Event 17  Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       30 O*H*I*O Masters-LE  23:40.00   22:41.37   20  
 
Event 17  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Rebecca K          45 UC18-LE             27:00.00   27:54.62   20  
 
Event 17  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krebs, Aimee              50 Liquid N'Durance-LE 24:00.00   23:48.12   20  
 
Event 17  Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           62 O*H*I*O Masters-LE  23:09.81   23:21.98   20  
 
Event 17  Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE  29:05.00   29:08.89   20  
 
Event 17  Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lietman, Steve A          54 O*H*I*O Masters-LE        NT   24:09.95   20  
 
Event 17  Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE  25:40.00   25:07.72   20  
 
Event 17  Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          71 O*H*I*O Masters-LE  29:00.00   29:39.44   20  
  2 Meyer, Gerald H           71 O*H*I*O Masters-LE  28:00.00   31:11.35   17  
 
Event 18  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16  5:47.66    6:01.86   20  
 
Event 18  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Linda S            64 UC18-LE              9:25.32    8:31.14   20  
 
Event 18  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Luise E           77 O*H*I*O Masters-LE        NT    9:12.40   20  
 
Event 18  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderkaay, Christian     33 Michigan Masters-MI  4:29.99    4:47.47   20  
 
Event 18  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE  5:25.00    5:33.65   20  
 
Event 18  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            57 Sarasota YMCA Sh-14  5:30.00    5:23.33   20  
  2 Janasko, James            57 O*H*I*O Masters-LE   6:00.00    6:12.08   17  
  3 Definis, Jay M            56 O*H*I*O Masters-LE   6:38.87    6:51.98   16  
 
Event 18  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE   6:25.99    6:43.91   20  
 
Event 18  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Paul M            71 O*H*I*O Masters-LE   7:08.81    6:55.00   20  
 
Event 18  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 80 O*H*I*O Masters-LE   7:05.00    6:52.51   20  
 
Event 18  Men 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             88 O*H*I*O Masters-LE  11:15.00   12:07.41   20  
 
Event 19  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16  3:37.29    3:39.38   20  
 
Event 19  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         58 O*H*I*O Masters-LE   4:17.00    4:18.53   20  
 
Event 21  Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verry, Josselyn           24 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:30.20   20  
 
Event 21  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Arcy, Beth              51 UC18-LE              1:24.51    1:21.87   20  
 
Event 21  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Linda S            64 UC18-LE              2:03.18    2:30.47   20  
 
Event 21  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE   1:37.38    1:36.83   20  
  2 Guthrie, Sally K          65 Michigan Masters-MI  1:50.00    1:38.23   17  
 
Event 21  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamchyna, Andrew C        27 UC04-4               1:02.31    1:05.48   20  
 
Event 21  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             43 New Albany Aquat-OH  1:09.50    1:10.06   20  
 
Event 21  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE  1:22.00    1:21.73   20  
 
Event 21  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           54 Lane 4 Swimming-PV   1:12.00    1:12.78   20  
  2 Leppo, William G          51 O*H*I*O Masters-LE   1:20.00    1:20.96   17  
  3 Jensen, James R           54 Team Pittsburgh-AM   1:21.00    1:22.51   16  
 
Event 21  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         64 Michigan Masters-MI  1:23.00    1:24.24   20  
 
Event 21  Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            82 O*H*I*O Masters-LE   1:37.00    1:53.99   20  
 
Event 21  Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             88 O*H*I*O Masters-LE   2:35.00    2:48.41   20  
 
Event 22  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verry, Josselyn           24 O*H*I*O Masters-LE        NT      35.35   20  
 
Event 22  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nathan, Anna              34 Michigan Masters-MI    38.23      36.87   20  
 
Event 22  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadzic, Margaret K        37 O*H*I*O Masters-LE     37.00      35.58   20  
 
Event 22  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melissa A          48 O*H*I*O Masters-LE     32.48      32.52   20  
 
Event 22  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Arcy, Beth              51 UC18-LE                32.25      32.35   20  
  2 Stephenson, Sally H       53 UC18-LE                33.10      33.16   17  
  3 Rea, Gloria               54 Swim Cleveland-LE      45.00      46.85   16  
 
Event 22  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiff, Linda             56 Ashtabula Y-17         44.40      39.72   20  
 
Event 22  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       63 Bearcat Masters-6      35.62      36.16   20  
  2 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16    39.55      39.87   17  
 
Event 22  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          65 Michigan Masters-MI    36.50      36.81   20  
  2 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE     40.85      44.04   17  
 
Event 22  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamchyna, Andrew C        27 UC04-4                 25.99      26.70   20  
  2 Jacobs, Steven R          26 O*H*I*O Masters-LE     29.30      28.21   17  
 
Event 22  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellek, Michael J          34 O*H*I*O Masters-LE        NT      36.87   20  
 
Event 22  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueter, Bryan A           39 UC17-OH                27.65      28.39   20  
 
Event 22  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivier, Adriaan          43 O*H*I*O Masters-LE        NT      31.85   20  
 
Event 22  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deane, Rusty              45 Lake Shore Swim-LE     28.71      28.91   20  
  2 Emery, Jonathan D         49 O*H*I*O Masters-LE     31.00      28.97   17  
  3 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE    32.00      31.27   16  
 
Event 22  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lietman, Steve A          54 O*H*I*O Masters-LE        NT      31.84   20  
  2 Leiby, Brian E            51 UC17-OH                35.00      36.11   17  
  3 Capponi, Louis J          50 Cleveland Aquati-LE    50.00      36.64   16  
 
Event 22  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            57 Sarasota YMCA Sh-14    30.00      30.70   20  
  2 Cox, Daniel P             55 O*H*I*O Masters-LE     34.33      32.54   17  
  3 Freeman, Matt             55 O*H*I*O Masters-LE     34.00      33.44   16  
  4 Stusek, Len C             55 UC18-LE                33.50      33.67   15  
  5 Definis, Jay M            56 O*H*I*O Masters-LE     33.65      33.90   14  
  6 Weiss, Patrick J          56 Michigan Masters-MI    38.19      37.10   13  
 
Event 22  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toth, Dennis              60 Michigan Masters-MI    30.00      29.34   20  
  2 Dorsch, William T         64 O*H*I*O Masters-LE     31.20      32.31   17  
  3 Thompson, Frank L         64 Michigan Masters-MI    31.00      33.36   16  
  4 Sautters, Robert          64 O*H*I*O Masters-LE        NT      35.16   15  
  5 Simmons, Paul M           63 O*H*I*O Masters-LE     38.00      36.61   14  
 
Event 22  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           68 O*H*I*O Masters-LE     34.00      31.47   20  
  2 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE     37.50      36.41   17  
 
Event 22  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       70 O*H*I*O Masters-LE     31.00      32.40   20  
  2 Martin, Paul M            71 O*H*I*O Masters-LE     40.19      38.77   17  
  3 Spence, Thomas E          71 O*H*I*O Masters-LE     45.00      44.30   16  
  4 Acosta, Apolinar          72 O*H*I*O Masters-LE   1:07.00      49.79   15  
 
Event 22  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 80 O*H*I*O Masters-LE     38.00      36.62   20  
  2 Oyakawa, Yoshi            82 O*H*I*O Masters-LE     37.00      47.93   17  
  3 Malaker, Deane            83 O*H*I*O Masters-LE   1:08.50    1:00.74   16  
 
Event 23  Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergsman, Jamie L         24 O*H*I*O Masters-LE        NT    3:47.18   20  
 
Event 23  Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       30 O*H*I*O Masters-LE   3:19.94    3:28.51   20  
  2 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16  4:04.51    4:16.92   17  
 
Event 23  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          63 O*H*I*O Masters-LE   4:00.00    4:12.36   20  
 
Event 23  Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Luise E           77 O*H*I*O Masters-LE        NT    5:27.23   20  
 
Event 23  Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderkaay, Christian     33 Michigan Masters-MI  2:39.99    2:37.92   20  
 
Event 23  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueter, Bryan A           39 UC17-OH              3:00.26    3:14.38   20  
 
Event 23  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Cameron             40 SwimStrongsville-18  3:00.00    2:43.88   20  
 
Event 23  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE  3:15.00    3:23.27   20  
 
Event 23  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kazmaier, Karl H          60 O*H*I*O Masters-LE   3:20.00    3:13.59   20  
 
Event 23  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE   3:24.05    3:27.83   20  
 
Event 23  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerald H           71 O*H*I*O Masters-LE   4:01.00    4:05.92   20  
 
Event 24  Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'B'                      NT    2:53.41   40  
     1) Cox, Daniel P M55               2) Terkel, Larry A M68            
     3) Definis, Jay M M56              4) Simmons, Paul M M63            
 
Event 24  Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    2:50.20   40  
     1) Douglass, Marilyn W66           2) Smith, Melinda J W63           
     3) Greenfield, Harry W M70         4) Oyakawa, Yoshi M82             
 
Event 25  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergsman, Jamie L         24 O*H*I*O Masters-LE     52.00      45.63   20  
 
Event 25  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       30 O*H*I*O Masters-LE     33.10      34.47   20  
  2 Nathan, Anna              34 Michigan Masters-MI    39.86      40.93   17  
  3 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16    42.15      43.97   16  
 
Event 25  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadzic, Margaret K        37 O*H*I*O Masters-LE     46.60      43.28   20  
 
Event 25  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Sally H       53 UC18-LE                38.79      38.56   20  
  2 Rea, Gloria               54 Swim Cleveland-LE    1:07.00    1:04.57   17  
 
Event 25  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          63 O*H*I*O Masters-LE     55.00      52.00   20  
 
Event 25  Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          65 Michigan Masters-MI    44.65      41.19   20  
  2 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE     46.17      44.80   17  
 
Event 25  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobs, Steven R          26 O*H*I*O Masters-LE     32.57      32.45   20  
 
Event 25  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderkaay, Christian     33 Michigan Masters-MI    27.99      27.58   20  
  2 Verardi, Ryan J           33 UC17-OH                27.98      32.21   17  
 
Event 25  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivier, Adriaan          43 O*H*I*O Masters-LE        NT      40.87   20  
 
Event 25  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE    35.00      34.86   20  
 
Event 25  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, James R           54 Team Pittsburgh-AM     33.10      33.72   20  
  2 Lietman, Steve A          54 O*H*I*O Masters-LE        NT      40.48   17  
 
Event 25  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         58 O*H*I*O Masters-LE     52.00      49.45   20  
 
Event 25  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinaldi, Ronald J         64 O*H*I*O Masters-LE     35.00      37.09   20  
 
Event 25  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           68 O*H*I*O Masters-LE     40.00      38.54   20  
  2 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE     38.67      39.96   17  
 
Event 25  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       70 O*H*I*O Masters-LE     31.00      35.29   20  
 
Event 26  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verry, Josselyn           24 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:20.67   20  
 
Event 26  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadzic, Margaret K        37 O*H*I*O Masters-LE   1:27.00    1:27.01   20  
 
Event 26  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Arcy, Beth              51 UC18-LE              1:15.82    1:13.24   20  
  2 Stephenson, Sally H       53 UC18-LE              1:13.86    1:15.89   17  
 
Event 26  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiff, Linda             56 Ashtabula Y-17       1:41.40    1:39.28   20  
 
Event 26  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           62 O*H*I*O Masters-LE   1:17.00    1:18.19   20  
 
Event 26  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          65 Michigan Masters-MI  1:20.00    1:19.90   20  
 
Event 26  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamchyna, Andrew C        27 UC04-4                 58.02    1:01.94   20  
 
Event 26  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verardi, Ryan J           33 UC17-OH                56.70    1:06.53   20  
  2 Ellek, Michael J          34 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:25.11   17  
 
Event 26  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Cameron             40 SwimStrongsville-18  1:10.00    1:04.56   20  
 
Event 26  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deane, Rusty              45 Lake Shore Swim-LE   1:02.99    1:04.85   20  
  2 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE  1:09.00    1:08.74   17  
 
Event 26  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           54 Lane 4 Swimming-PV   1:04.00    1:04.52   20  
  2 Lietman, Steve A          54 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:14.95   17  
  3 Leiby, Brian E            51 UC17-OH              1:20.00    1:21.35   16  
 
Event 26  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Daniel P             55 O*H*I*O Masters-LE   1:15.00    1:17.05   20  
  2 Definis, Jay M            56 O*H*I*O Masters-LE   1:18.27    1:17.86   17  
  3 Weiss, Patrick J          56 Michigan Masters-MI  1:29.62    1:27.40   16  
 
Event 26  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toth, Dennis              60 Michigan Masters-MI  1:10.00    1:07.29   20  
  2 Sautters, Robert          64 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:24.49   17  
 
Event 26  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           68 O*H*I*O Masters-LE   1:20.00    1:20.95   20  
 
Event 26  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       70 O*H*I*O Masters-LE   1:12.00    1:16.89   20  
  2 Martin, Paul M            71 O*H*I*O Masters-LE   1:32.97    1:30.82   17  
  3 Spence, Thomas E          71 O*H*I*O Masters-LE   1:45.00    1:46.55   16  
 
Event 26  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 80 O*H*I*O Masters-LE   1:28.00    1:27.05   20  
  2 Malaker, Deane            83 O*H*I*O Masters-LE   2:15.26    2:17.69   17  
 
Event 26  Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             88 O*H*I*O Masters-LE   2:10.00    2:11.62   20  
 
Event 27  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          63 O*H*I*O Masters-LE   3:40.00    3:49.26   20  
 
Event 27  Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          65 Michigan Masters-MI  3:33.00    3:34.75   20  
  2 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE   3:46.41    3:48.16   17  
 
Event 27  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellek, Michael J          34 O*H*I*O Masters-LE        NT    3:49.25   20  
 
Event 27  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivier, Adriaan          43 O*H*I*O Masters-LE        NT    3:28.71   20  
 
Event 27  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Jonathan D         49 O*H*I*O Masters-LE   2:53.00    2:48.27   20  
  2 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE  2:52.00    2:57.08   17  
 
Event 27  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, James R           54 Team Pittsburgh-AM   2:58.50    3:03.48   20  
 
Event 27  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         64 Michigan Masters-MI  3:00.00    3:12.06   20  
 
Event 27  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE   3:20.99    3:23.76   20  
  2 Terkel, Larry A           68 O*H*I*O Masters-LE        NT    4:04.53   17  
 
Event 27  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Acosta, Apolinar          72 O*H*I*O Masters-LE   6:48.00    6:10.85   20  
 
Event 28  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergsman, Jamie L         24 O*H*I*O Masters-LE   1:36.00    1:45.05   20  
 
Event 28  Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16  1:51.66    2:00.56   20  
 
Event 28  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       63 Bearcat Masters-6    1:45.80    1:51.15   20  
 
Event 28  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Futrel, Joshua R          25 UC18-LE                   NT    1:41.14   20  
 
Event 28  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueter, Bryan A           39 UC17-OH              1:18.23    1:22.41   20  
 
Event 28  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Cameron             40 SwimStrongsville-18  1:20.00    1:14.90   20  
 
Event 28  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deane, Rusty              45 Lake Shore Swim-LE   1:21.20    1:23.28   20  
 
Event 28  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janasko, James            57 O*H*I*O Masters-LE   1:40.00    1:42.03   20  
  2 Freeman, Matt             55 O*H*I*O Masters-LE   1:38.00    1:47.42   17  
 -- Whitmore, Bill            58 O*H*I*O Masters-LE   1:30.00         DQ  
 
Event 28  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kazmaier, Karl H          60 O*H*I*O Masters-LE   1:30.00    1:27.86   20  
 
Event 28  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE   1:34.52    1:34.44   20  
  2 Terkel, Larry A           68 O*H*I*O Masters-LE   1:50.00    1:45.83   17  
 
Event 28  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerald H           71 O*H*I*O Masters-LE   1:52.00    1:58.28   20  
  2 Acosta, Apolinar          72 O*H*I*O Masters-LE   2:59.00    2:36.63   17  
 
Event 29  Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verry, Josselyn           24 O*H*I*O Masters-LE        NT      41.11   20  
 
Event 29  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16    43.02      46.07   20  
 
Event 29  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melissa A          48 O*H*I*O Masters-LE     40.00      41.17   20  
 
Event 29  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Arcy, Beth              51 UC18-LE                39.00      37.14   20  
  2 Rea, Gloria               54 Swim Cleveland-LE      58.50      58.29   17  
 
Event 29  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16    50.00      51.82   20  
 
Event 29  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          65 Michigan Masters-MI    44.70      43.94   20  
  2 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE     49.38      46.21   17  
 
Event 29  Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Luise E           77 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:07.00   20  
 
Event 29  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamchyna, Andrew C        27 UC04-4                 28.28      30.20   20  
  2 Jacobs, Steven R          26 O*H*I*O Masters-LE     38.70      36.52   17  
 
Event 29  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             43 New Albany Aquat-OH    33.00      32.12   20  
 
Event 29  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Jonathan D         49 O*H*I*O Masters-LE     37.99      37.02   20  
 
Event 29  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leppo, William G          51 O*H*I*O Masters-LE     36.00      35.75   20  
 
Event 29  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Daniel P             55 O*H*I*O Masters-LE     40.00      42.22   20  
  2 Whitmore, Bill            58 O*H*I*O Masters-LE   1:00.00      58.52   17  
 
Event 29  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         64 Michigan Masters-MI    39.80      39.89   20  
  2 Simmons, Paul M           63 O*H*I*O Masters-LE     59.00      48.85   17  
 
Event 29  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Acosta, Apolinar          72 O*H*I*O Masters-LE   1:08.00    1:05.84   20  
 
Event 29  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            82 O*H*I*O Masters-LE     41.00      41.20   20  
 
Event 29  Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             88 O*H*I*O Masters-LE   1:10.00    1:15.19   20  
 
Event 30  Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16  1:38.69    1:41.98   20  
 
Event 30  Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE   1:45.00    1:48.44   20  
 
Event 30  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderkaay, Christian     33 Michigan Masters-MI  1:02.99    1:01.65   20  
 
Event 30  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           54 Lane 4 Swimming-PV   1:14.00    1:16.78   20  
  2 Lietman, Steve A          54 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:37.30   17  
 
Event 30  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         58 O*H*I*O Masters-LE   1:53.00    1:58.94   20  
 
Event 30  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinaldi, Ronald J         64 O*H*I*O Masters-LE   1:30.00    1:29.54   20  
 
Event 30  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           68 O*H*I*O Masters-LE        NT    1:50.43   20  
 
Event 30  Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenfield, Harry W       70 O*H*I*O Masters-LE   1:25.00    1:27.33   20  
 
Event 31  Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'B'                      NT    2:53.50   40  
     1) Verry, Josselyn W24             2) Meyer, Gerald H M71            
     3) Simmons, Paul M M63             4) Easton, Luise E W77            
 
Event 31  Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    2:36.21   40  
     1) Smith, Melinda J W63            2) Douglass, Marilyn W66          
     3) Douglass, Nick M66              4) Oyakawa, Yoshi M82             
 
Event 32  Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verry, Josselyn           24 O*H*I*O Masters-LE        NT    2:56.92   20  
 
Event 32  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melissa A          48 O*H*I*O Masters-LE   3:00.00    2:52.08   20  
 
Event 32  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Arcy, Beth              51 UC18-LE              2:40.00    2:43.91   20  
 
Event 32  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           62 O*H*I*O Masters-LE   2:50.00    2:51.64   20  
  2 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16  3:12.00    3:18.14   17  
  3 Smith, Melinda J          63 O*H*I*O Masters-LE   3:30.00    3:41.63   16  
  4 Jones, Linda S            64 UC18-LE              3:49.56    4:04.98   15  
 
Event 32  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Luise E           77 O*H*I*O Masters-LE        NT    4:25.57   20  
 
Event 32  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Jonathan D         49 O*H*I*O Masters-LE   2:31.00    2:26.96   20  
 
Event 32  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turocy, Gregory           52 O*H*I*O Masters-LE   2:27.00    2:31.08   20  
  2 Jensen, James R           54 Team Pittsburgh-AM   2:35.00    2:37.20   17  
  3 Lietman, Steve A          54 O*H*I*O Masters-LE        NT    2:47.93   16  
  4 Leiby, Brian E            51 UC17-OH              2:54.00    3:04.63   15  
 
Event 32  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            57 Sarasota YMCA Sh-14  2:35.00    2:32.21   20  
  2 Definis, Jay M            56 O*H*I*O Masters-LE   2:41.00    3:13.03   17  
  3 Whitmore, Bill            58 O*H*I*O Masters-LE   3:20.00    4:08.08   16  
 
Event 32  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE   2:59.10    3:05.97   20  
 
Event 32  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Paul M            71 O*H*I*O Masters-LE   3:22.71    3:24.40   20  
 
Event 32  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 80 O*H*I*O Masters-LE   3:17.00    3:20.83   20  
 
Event 33  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergsman, Jamie L         24 O*H*I*O Masters-LE     48.00      47.59   20  
 
Event 33  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Gloria               54 Swim Cleveland-LE      54.89      58.54   20  
 
Event 33  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       63 Bearcat Masters-6      47.52      47.05   20  
  2 Britton, Gloria C         63 O*H*I*O Masters-LE   1:05.00    1:05.79   17  
 
Event 33  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobs, Steven R          26 O*H*I*O Masters-LE     38.40      36.66   20  
 
Event 33  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderkaay, Christian     33 Michigan Masters-MI    31.99      30.92   20  
 
Event 33  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueter, Bryan A           39 UC17-OH                34.76      36.22   20  
 
Event 33  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Cameron             40 SwimStrongsville-18    40.00      33.26   20  
  2 Olivier, Adriaan          43 O*H*I*O Masters-LE        NT      40.30   17  
 
Event 33  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deane, Rusty              45 Lake Shore Swim-LE     37.38      37.01   20  
  2 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE    40.50      40.94   17  
 
Event 33  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turocy, Gregory           52 O*H*I*O Masters-LE     36.43      37.44   20  
  2 Capponi, Louis J          50 Cleveland Aquati-LE    50.00      43.41   17  
 
Event 33  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stusek, Len C             55 UC18-LE                38.70      44.81   20  
  2 Janasko, James            57 O*H*I*O Masters-LE     50.00      45.44   17  
  3 Freeman, Matt             55 O*H*I*O Masters-LE     45.00      46.20   16  
  4 Definis, Jay M            56 O*H*I*O Masters-LE     55.00      47.96   15  
  5 Weiss, Patrick J          56 Michigan Masters-MI    57.97    1:07.41   14  
 
Event 33  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kazmaier, Karl H          60 O*H*I*O Masters-LE     40.00      37.65   20  
  2 Toth, Dennis              60 Michigan Masters-MI    38.00      38.56   17  
 
Event 33  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            66 O*H*I*O Masters-LE     44.10      44.63   20  
  2 Terkel, Larry A           68 O*H*I*O Masters-LE     46.00      46.37   17  
 
Event 34  Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verry, Josselyn           24 O*H*I*O Masters-LE        NT    3:17.11   20  
 
Event 34  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             33 Lawrence Masters-16  3:22.42    3:38.94   20  
 
Event 34  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Arcy, Beth              51 UC18-LE              2:59.00    2:57.50   20  
  2 Rea, Gloria               54 Swim Cleveland-LE    4:27.00    4:20.18   17  
 
Event 34  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         66 O*H*I*O Masters-LE   3:42.70    3:44.64   20  
 
Event 34  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamchyna, Andrew C        27 UC04-4               2:12.77    2:34.41   20  
 
Event 34  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           45 Illinois Masters-CE  2:52.00    2:57.37   20  
 
Event 34  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           54 Lane 4 Swimming-PV   2:40.00    2:40.42   20  
  2 Leppo, William G          51 O*H*I*O Masters-LE   2:58.00    3:11.23   17  
 
Event 34  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         58 O*H*I*O Masters-LE   4:11.00    4:00.10   20  
 
Event 34  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         64 Michigan Masters-MI  3:00.00    3:02.00   20  
 
Event 34  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerald H           71 O*H*I*O Masters-LE   4:25.00    4:35.47   20  
  2 Acosta, Apolinar          72 O*H*I*O Masters-LE   5:03.00    4:59.12   17  
 
Event 34  Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             88 O*H*I*O Masters-LE   5:25.00    5:56.45   20