Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     Hy-Tek's Meet Manager
             Cleveland State LCM Swim Meet - 6/6/2009 to 6/7/2009              
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                        7:45.47  
       47.95  1:45.87  2:45.41  3:42.56  4:50.24  5:58.51  6:51.20  7:45.47
 
Event 2  Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rausch, Kyle B            34 Unattached                     5:13.79  
       29.96  1:06.72  1:48.01  2:29.49  3:15.41  4:01.71  4:38.86  5:13.79
 
Event 2  Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         54 O*H*-LE                        5:44.71  
       35.49  1:16.95  2:02.70  2:48.86  3:36.82  4:26.53  5:05.39  5:44.71
 
Event 2  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            60 SAMY-LE                        7:06.31  
       43.99  1:44.13  2:43.59  3:41.56  4:38.77  5:33.11  6:20.89  7:06.31
  2 Conn, Christopher         61 DWW-OH                         7:26.17  
       45.94  1:44.98  2:48.23  3:49.56  4:50.99  5:53.32  6:40.57  7:26.17
  3 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                       10:00.87  
     1:06.37  2:30.28  3:49.31  5:04.45  6:32.54  7:55.71  8:59.40 10:00.87
 
Event 5  Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Michigan Masters-MI  'A'                                   12:05.85  
     1) Kroeger, Don J M66              2) Charlton, Allan M72            
     3) Schardt, Tom F M42              4) Lokensgard, Erik M67           
       41.42  1:29.00  2:24.46  3:18.98  4:06.11  4:58.37  5:53.51  6:46.81
     7:24.03  8:06.17  8:51.89  9:34.52 10:06.32 10:44.55 11:27.60 12:05.85
 
Event 6  Women 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kovach, Kristen           23 O*H*-LE                       11:43.58  
       36.58  1:19.20  2:02.07  2:46.42  3:30.84  4:16.45  5:01.45  5:47.29
     6:32.47  7:18.04  8:02.23  8:47.70  9:31.73 10:16.79 11:00.54 11:43.58
 
Event 6  Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freimuth, Jerri L         44 SWOM-OH                       11:24.82  
 
Event 6  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamann, Susan C           47 SWOM-OH                       11:12.86  
  2 Reinke, Cheryl M          45 Unattached                    11:37.24  
  3 Koeberle, Jean C          49 O*H*-LE                       13:29.91  
 
Event 6  Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Andrea L       52 SHSH-LE                       10:43.48  
 
Event 6  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          59 MICH-MI                       12:28.30  
 
Event 6  Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                       14:15.02  
 
Event 6  Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MICH-MI                       17:40.84  
 
Event 6  Women 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            75 O*H*-LE                        8:50.07  
 
Event 6  Women 85-89 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MICH-MI                       20:16.58  
 
Event 6  Men 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Derek J           22 MICH-MI                       10:40.02  
       34.48  1:13.95  1:53.51  2:34.76  3:14.97  3:56.43  4:36.18  5:17.71
     5:57.35  6:38.58  7:19.16  8:00.52  8:40.29  9:21.12 10:01.09 10:40.02
  2 Eschmann, Ehren T         24 O*H*-LE                       11:00.95  
       34.37  1:14.88  1:54.02  2:35.43  3:16.21  3:57.73  4:39.02  5:22.25
     6:04.35  6:48.24  7:30.81  8:13.98  8:55.65  9:38.47 10:19.50 11:00.95
 
Event 6  Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rausch, Kyle B            34 Unattached                    10:00.64  
 
Event 6  Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                       11:37.92  
  2 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                       16:20.29  
 
Event 6  Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, John F           47 Unattached                    12:36.88  
 
Event 6  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         52 O*H*-LE                       14:42.20  
 
Event 6  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MICH-MI                       10:50.20  
  2 Lanigan, Jim P            55 O*H*-LE                       13:03.43  
       43.73  1:32.24  2:21.23  3:11.73  4:01.55  4:52.51  5:41.81  6:32.66
     7:22.88  8:12.97  9:03.00  9:52.56 10:41.92 11:31.17 12:19.50 13:03.43
 
Event 6  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                       12:44.45  
       42.58  1:29.82  2:19.66  3:10.09  3:59.07  4:48.68  5:38.07  6:27.46
     7:16.40  8:05.23  8:52.90  9:41.44 10:28.51 11:15.79 12:44.45         
  2 Conn, Christopher         61 DWW-OH                        13:01.27  
       43.21  1:32.05  2:21.26  3:12.05  4:01.22  4:52.68  5:42.03  6:33.32
     7:23.29  8:13.26  9:02.99  9:52.72 10:42.09 11:31.48 12:20.28 13:01.27
  3 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                       16:00.53  
  4 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                       18:01.85  
       57.56  2:04.08  3:12.64  4:23.83  5:32.18  6:39.83  7:52.23  9:01.28
    10:12.20 11:20.94 12:31.28 13:41.00 14:49.14 15:56.30 16:58.91 18:01.85
 
Event 6  Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             65 O*H*-LE                       14:32.56  
  2 Washburn, Keith E         65 O*H*-LE                       15:15.00  
  3 Bechtol, Ken P            67 O*H*-LE                       20:25.37  
 
Event 7  Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freimuth, Jerri L         44 SWOM-OH                       21:40.52  
       38.37  1:20.47  2:02.74  2:44.87  3:27.41  4:10.24  4:53.11  5:36.30
     6:19.58  7:02.99  7:45.72  8:29.51  9:13.85  9:57.52 10:41.08 11:24.82
    12:08.75 12:52.73 13:36.60 14:20.65 15:04.88 15:48.74 16:32.85 17:16.90
    18:01.31 18:46.33 19:30.09 20:14.06 20:57.60 21:40.52                  
 
Event 7  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamann, Susan C           47 SWOM-OH                       21:11.35  
       37.80  1:19.77  2:01.55  2:44.57  3:26.45  4:09.65  4:51.73  5:35.35
     6:16.49  6:59.66  7:40.74  8:23.56  9:04.92  9:47.82 10:29.30 11:12.86
    11:54.30 12:37.13 13:19.16 14:02.64 14:44.77 15:28.78 16:09.92 16:53.41
    17:35.25 18:19.50 19:02.84 19:46.69 20:29.60 21:11.35                  
  2 Reinke, Cheryl M          45 Unattached                    22:01.14  
       37.81  1:19.76  2:02.30  2:45.96  3:29.46  4:13.97  4:57.83  5:42.29
     6:26.91  7:11.61  7:55.83  8:40.95  9:24.83 10:08.59 10:52.71 11:37.24
    12:22.46 13:06.48 13:46.72 14:36.11 15:20.38 16:05.08 16:49.63 17:34.07
    18:18.81 19:03.22 19:48.00 20:32.82 21:17.86 22:01.14                  
  3 Koeberle, Jean C          49 O*H*-LE                       25:33.65  
       40.46  1:26.41  2:16.42  3:05.77  3:57.47  4:48.06  5:34.21  6:31.36
     7:16.46  8:15.86  9:09.64 10:00.95 10:54.60 11:45.50 12:38.61 13:29.91
    14:23.08 15:14.71 16:07.67 16:58.57 17:51.01 18:42.09 19:33.73 20:24.68
    21:05.97 22:07.07 22:59.05 23:50.11 24:29.62 25:33.65                  
 
Event 7  Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          59 MICH-MI                       23:33.75  
       39.98  1:25.10  2:08.10  2:58.85  3:46.02  4:33.24  5:21.68  6:08.75
     6:56.60  7:43.35  8:31.35  9:17.97 10:06.42 10:53.34 11:41.12 12:28.30
    13:16.25 14:03.18 14:51.60 15:38.01 16:26.46 17:14.25 18:02.09 18:49.26
    19:37.61 20:24.88 21:13.68 22:00.50 22:48.66 23:33.75                  
 
Event 7  Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                       26:57.58  
       45.28  1:38.27  2:30.39  3:25.33  4:17.77  5:12.13  6:05.68  7:00.27
     7:53.34  8:49.83  9:42.42 10:37.55 11:30.85 12:25.80 13:20.04 14:15.02
    15:08.96 16:04.61 16:59.11 17:54.19 18:48.35 19:44.78 20:38.71 21:34.83
    22:29.33 23:23.74 24:17.90 25:12.17 26:05.32 26:57.58                  
 
Event 7  Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MICH-MI                       33:39.30  
     1:00.68  2:04.69  3:11.71  4:17.08  5:24.33  6:28.51  7:36.49  8:41.68
     9:49.24 10:55.89 12:03.90 13:10.19 14:17.06 15:24.74 16:32.78 17:40.84
    18:48.08 19:55.61 21:03.09 22:10.76 23:19.09 24:27.75 25:36.87 26:46.56
    27:56.99 29:05.62 31:26.07 31:26.43 33:39.30                           
 
Event 7  Women 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            75 O*H*-LE                       35:34.37  
       58.16  2:07.39  3:16.94  4:27.55  5:38.84  6:52.19  8:04.21  9:14.30
    10:28.12 11:38.98 12:50.33 14:02.79 15:13.49 16:25.87 17:36.02 18:50.07
    20:00.76 21:14.45 22:25.16 23:38.11 24:50.50 26:04.17 27:16.71 28:27.10
    29:39.47 30:51.54 32:05.02 33:17.63 34:28.78 35:34.37                  
 
Event 7  Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rausch, Kyle B            34 Unattached                    19:00.30  
       31.05  1:07.98  1:43.85  2:22.15  2:50.91  3:35.93  4:13.12  4:52.23
     5:30.91  6:11.02  6:47.87  7:28.51  8:06.06  8:45.07  9:22.00 10:00.64
    10:38.60 11:17.69 11:55.82 12:35.26 13:13.43 13:52.85 14:31.10 15:10.69
    15:48.84 16:28.39 17:04.99 17:45.80 18:11.98 19:00.30                  
 
Event 7  Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                       22:12.79  
       33.90  1:14.71  1:57.35  2:40.53  3:23.11  4:07.30  4:51.99  5:36.30
     6:20.47  7:04.97  7:50.05  8:36.27  9:14.83 10:06.13 10:52.05 11:37.92
    12:23.96 13:11.64 13:56.72 14:42.55 15:26.66 16:13.30 16:58.43 17:44.50
    18:29.92 19:17.60 20:02.41 20:46.75 21:30.60 22:12.79                  
 
Event 7  Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, John F           47 Unattached                    23:58.41  
       39.24  1:23.41  2:07.19  2:54.54  3:40.18  4:27.69  5:14.88  6:04.04
     6:51.98  7:41.52  8:30.07  9:20.17 10:08.96 10:59.18 11:47.25 12:36.88
    13:24.59 14:13.71 15:01.97 15:52.34 16:40.84 17:31.30 18:19.89 19:10.44
    19:52.46 20:49.38 21:36.65 22:24.91 23:11.67 23:58.41                  
 
Event 7  Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         54 O*H*-LE                       20:02.42  
       35.39  1:15.45  1:56.01  2:36.90  3:17.57  3:58.53  4:38.84  5:20.47
     5:59.94  6:40.81  7:21.13  8:02.68  8:42.59  9:23.06 10:03.24 10:43.48
    11:23.22 12:03.63 12:43.99 13:24.20 14:04.16 14:44.94 15:25.34 16:05.64
    16:45.92 17:26.12 18:06.26 18:46.18 19:25.22 20:02.42                  
  2 Grassell, Duane V         52 O*H*-LE                       27:52.23  
       46.39  1:40.42  2:33.73  3:29.54  4:23.46  5:20.24  6:15.67  7:12.32
     8:07.58  9:04.66 10:00.44 10:57.51 11:53.38 12:49.67 13:45.28 14:42.20
    15:38.49 16:36.15 17:32.75 18:30.94 19:26.53 20:25.01 21:20.96 22:18.93
    23:15.18 24:13.03 25:08.33 26:06.31 26:58.80 27:52.23                  
 
Event 7  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MICH-MI                       20:10.21  
       35.90  1:17.33  1:59.04  2:41.35  3:21.85  4:03.19  4:43.77  5:25.26
     6:05.80  6:46.81  7:26.96  8:08.23  8:48.30  9:29.04 10:09.64 10:50.20
    11:30.50 12:11.37 12:51.83 13:32.87 14:12.87 14:53.77 15:34.13 16:14.51
    16:54.17 17:34.16 18:13.91 18:53.60 19:32.64 20:10.21                  
 
Event 7  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                       29:52.24  
       50.36  1:50.36  2:49.82  3:51.16  4:51.16  5:52.67  6:51.79  7:53.03
     8:52.61  9:54.06 10:53.92 11:56.21 12:56.48 13:58.44 14:58.64 16:00.53
    17:00.34 18:01.37 19:00.49 20:03.09 21:02.08 22:04.34 23:53.40 24:04.51
    25:04.10 26:05.92 27:52.55 28:04.58 28:48.88 29:52.24                  
 
Event 7  Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             65 O*H*-LE                       27:37.64  
       46.00  1:40.28  2:35.38  3:31.22  4:25.30  5:20.81  6:15.18  7:10.99
     8:05.89  9:01.29  9:55.78 10:51.58 11:45.98 12:41.86 13:36.50 14:32.56
    15:27.40 16:24.20 17:18.32 18:16.25 19:10.78 20:08.86 21:03.92 22:01.31
    22:56.28 23:53.86 24:48.58 25:46.01 26:41.35 27:37.64                  
  2 Washburn, Keith E         65 O*H*-LE                       28:54.75  
       45.39  1:39.60  2:36.15  3:37.05  4:33.97  5:33.82  6:30.27  7:28.93
     8:25.55  9:25.32 10:22.93 11:22.33 12:19.75 13:17.89 14:16.05 15:15.00
    16:13.46 17:11.20 18:09.35 19:09.31 20:07.06 21:05.28 22:04.57 23:04.47
    24:03.49 25:02.17 26:01.17 27:00.21 27:58.73 28:54.75                  
  3 Bechtol, Ken P            67 O*H*-LE                       38:36.91  
     1:02.94  2:16.71  3:30.98  4:49.24  6:06.37  7:25.21  8:42.52 10:00.66
    11:18.61 12:36.51 13:53.26 15:11.95 16:27.94 17:46.78 19:03.35 20:25.37
    21:42.40 23:00.62 24:17.41 25:38.30 26:54.42 28:14.70 29:32.51 30:54.22
    32:10.54 33:29.16 34:47.28 36:05.80 37:20.93 38:36.91                  
 
Event 8  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freimuth, Jerri L         44 SWOM-OH                        5:36.08  
       37.39  1:19.21  2:01.07  2:44.02  3:26.72  4:10.29  4:53.76  5:36.08
 
Event 8  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamann, Susan C           47 SWOM-OH                        5:30.92  
       38.71  1:20.55  2:02.68  2:44.97  3:27.04  4:09.08  4:50.45  5:30.92
  2 Reinke, Cheryl M          45 Unattached                     5:39.85  
       38.68  1:21.16  2:03.69  2:46.69  3:30.43  4:13.95  4:57.99  5:39.85
 
Event 8  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            75 O*H*-LE                        9:00.60  
       55.46  2:05.21  3:15.11  4:25.89  5:36.86  6:47.43  7:54.22  9:00.60
 
Event 8  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                        5:22.38  
       33.11  1:12.27  1:53.15  2:35.32  3:16.02  3:57.29  4:40.12  5:22.38
  2 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                        8:15.54  
       44.62  1:43.12  2:46.90  3:54.68  5:01.33  6:08.86  7:14.65  8:15.54
 
Event 8  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            49 O*H*-LE                        4:54.96  
       32.91  1:09.99  1:46.69  2:25.08  3:01.81  3:40.47  4:18.07  4:54.96
 
Event 8  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MICH-MI                        5:06.70  
       35.32  1:15.02  1:54.52  2:33.81  3:12.91  3:51.65  4:29.59  5:06.70
  2 Lanigan, Jim P            55 O*H*-LE                        6:16.65  
       42.14  1:29.68  2:18.98  3:07.68  3:56.22  4:44.30  5:32.17  6:16.65
 
Event 8  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                        6:10.69  
              1:34.14  2:21.33  3:09.46  3:56.83  4:44.13  5:30.17  6:10.69
 
Event 8  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         65 O*H*-LE                        7:16.39  
       45.97  1:38.74  2:35.67  3:31.46  4:29.48  5:25.10  6:22.62  7:16.39
  2 Spence, Tom E             65 O*H*-LE                        7:23.83  
       46.06  1:41.68  2:38.47  3:37.00  4:33.44  5:30.97  6:27.98  7:23.83
 
Event 8  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               74 O*H*-LE                        6:34.22  
       44.89  1:36.49  2:26.88  3:18.46  4:08.59  4:59.99  5:47.27  6:34.22
 
Event 8  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             82 O*H*-LE                        8:49.47  
       53.96  1:59.43  3:05.76  4:15.50  5:23.66  6:34.66  7:42.46  8:49.47
 
Event 9  Women 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             78 O*H*-LE                        5:05.00  
     1:09.85  2:27.39  3:47.66  5:05.00                                    
 
Event 9  Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Achille, David            23 OHSP-OH                        3:40.07  
       43.84  1:35.93  2:33.51  3:40.07                                    
 
Event 9  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         52 O*H*-LE                        3:59.16  
       51.45  1:53.27  2:58.03  3:59.16                                    
 
Event 9  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Huneke, Jan C             55 SKY-KY                         3:01.99  
       38.11  1:23.04  2:12.62  3:01.99                                    
 
Event 9  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                        4:05.04  
 -- Aponte, Julio             64 OHSP-OH                             DQ  
     1:06.97                                                               
 
Event 9  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lokensgard, Erik          67 MICH-MI                        3:37.95  
       43.96  1:35.53  2:29.02  3:37.95                                    
  2 Cody, Frank               69 MICH-MI                        3:39.71  
       50.26  1:45.39  2:40.11  3:39.71                                    
 
Event 10  Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Michigan Masters-MI  'A'                                    5:26.59  
     1) Kroeger, Don J M66              2) Schardt, Tom F M42             
     3) Charlton, Allan M72             4) Lokensgard, Erik M67           
       31.73  1:11.11  1:49.12  2:32.83  3:12.43  3:58.64  4:39.86  5:26.59
 
Event 11  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell, Anna K         26 O*H*-LE                        1:33.39  
       45.15  1:33.39                                                      
  2 Peterson-Abata, Cornelia  25 OHSP-OH                        1:35.77  
       44.77  1:35.77                                                      
 
Event 11  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freimuth, Jerri L         44 SWOM-OH                        1:30.80  
       44.87  1:30.80                                                      
 
Event 11  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diedo, Maddie             51 MICH-MI                        1:38.60  
 
Event 11  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              56 O*H*-LE                        1:30.97  
       45.00  1:30.97                                                      
 
Event 11  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                        1:35.63  
       46.57  1:35.63                                                      
  2 DeVennish, Elaine H       61 NAM-OH                         1:56.11  
 
Event 11  Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MICH-MI                        2:17.40  
     1:04.92  2:17.40                                                      
 
Event 11  Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MICH-MI                        2:28.07  
     1:11.44  2:28.07                                                      
 
Event 11  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin R          25 Unattached                     1:12.71  
       34.13  1:12.71                                                      
  2 DeVennish, Arthur H       26 NAM-OH                         1:36.46  
       45.99  1:36.46                                                      
 
Event 11  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George K           42 O*H*-LE                        1:10.72  
  2 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                        1:34.72  
       42.92  1:34.72                                                      
  3 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                        1:44.31  
 
Event 11  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              56 SHSH-LE                        1:19.12  
       37.34  1:19.12                                                      
 
Event 11  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                        1:34.79  
  2 McDonald, Bob G           60 O*H*-LE                        1:49.60  
       52.96  1:49.60                                                      
  3 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                        1:57.19  
       56.49  1:57.19                                                      
  4 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                        2:26.04  
     1:10.12  2:26.04                                                      
 
Event 11  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lokensgard, Erik          67 MICH-MI                        1:22.40  
  2 Cody, Frank               69 MICH-MI                        1:43.24  
       49.89  1:43.24                                                      
 
Event 11  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Charlton, Allan           72 MICH-MI                        1:37.92  
 
Event 12  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kovach, Kristen           23 O*H*-LE                          31.74  
 
Event 12  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peterson-Abata, Cornelia  25 OHSP-OH                          36.82  
 
Event 12  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Martha M         39 SHSH-LE                          37.32  
 
Event 12  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          49 O*H*-LE                          34.27  
 
Event 12  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              56 O*H*-LE                          33.24  
  2 Rothenberg, Diane F       56 O*H*-LE                          33.92  
  3 Guthrie, Sally K          59 MICH-MI                          35.54  
 
Event 12  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          62 O*H*-LE                          47.85  
 
Event 12  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            75 O*H*-LE                          43.66  
 
Event 12  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eschmann, Ehren T         24 O*H*-LE                          27.35  
  2 Rehmer, Ryan P            22 O*H*-LE                          28.12  
  3 Achille, David            23 OHSP-OH                          33.28  
 
Event 12  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin R          25 Unattached                       26.10  
  2 DeVennish, Arthur H       26 NAM-OH                           34.64  
 
Event 12  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George K           42 O*H*-LE                          26.90  
  2 Constantino, Mark         44 MICH-MI                          27.50  
  3 Keyser, David             42 CSMT-OH                          29.12  
  4 Revelt, Gary A            40 Unattached                       38.75  
  5 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                          40.57  
 
Event 12  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              46 O*H*-LE                          28.29  
  2 Davis, Alan M             46 IAMA-IA                          28.66  
  3 McCluskey, Tim            45 Unattached                       30.11  
  4 Polen, Lance              46 Unattached                       30.65  
  5 Meyer, Ed F               49 Unattached                       34.60  
 
Event 12  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          50 NAST-IN                          28.17  
  2 Turney, Ronald R          53 O*H*-LE                          29.66  
 
Event 12  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*-LE                          25.25  
  2 Lanigan, Jim P            55 O*H*-LE                          32.26  
  3 Feick, John A             59 SAMY-LE                          32.90  
  4 Rinaldi, Ronald J         58 Unattached                       33.26  
 
Event 12  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           62 O*H*-LE                          30.43  
  2 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                          31.65  
  3 Ray, Allen G              62 O*H*-LE                          32.26  
  4 Devennish, Edward B       64 NAM-OH                           41.10  
 
Event 12  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         65 O*H*-LE                          37.29  
  2 Spence, Tom E             65 O*H*-LE                          41.49  
 
Event 12  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               74 O*H*-LE                          33.21  
  2 Charlton, Allan           72 MICH-MI                          33.96  
 
Event 13  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Martha M         39 SHSH-LE                        3:39.82  
       50.90  1:45.00  2:44.32  3:39.82                                    
 
Event 13  Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freimuth, Jerri L         44 SWOM-OH                        3:21.90  
       46.32  1:37.29  2:28.95  3:21.90                                    
 
Event 13  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       56 O*H*-LE                        3:33.09  
  2 Smith, Melinda J          57 O*H*-LE                        3:59.77  
 
Event 13  Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             78 O*H*-LE                        4:25.85  
       59.18  2:08.73  3:16.43  4:25.85                                    
 
Event 13  Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rehmer, Ryan P            22 O*H*-LE                        3:21.64  
       40.06  1:30.26  2:24.75  3:21.64                                    
 
Event 13  Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rausch, Kyle B            34 Unattached                     2:47.82  
       36.54  1:20.53  2:03.34  2:47.82                                    
 
Event 13  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trendel, Steve L          40 OHSP-OH                        3:44.42  
       52.02  1:47.78  2:46.36  3:44.42                                    
  2 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                        5:03.68  
 
Event 13  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            60 SAMY-LE                        3:21.71  
       45.01  1:35.84  2:28.56  3:21.71                                    
  2 Conn, Christopher         61 DWW-OH                         3:42.19  
       51.92  1:50.12  2:47.74  3:42.19                                    
  3 Terkel, Larry A           62 O*H*-LE                        3:52.12  
  4 McDonald, Bob G           60 O*H*-LE                        4:00.98  
       54.77  1:59.62  3:01.79  4:00.98                                    
  5 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                        5:33.84  
     1:22.32  2:44.83  4:13.74  5:33.84                                    
 
Event 13  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            65 O*H*-LE                        3:53.18  
       52.99  1:52.57  2:54.03  3:53.18                                    
  2 Kroeger, Don J            66 MICH-MI                        4:01.13  
       53.43  1:58.12  2:59.93  4:01.13                                    
  3 Bechtol, Ken P            67 O*H*-LE                        4:40.45  
       58.71  2:13.28  3:25.18  4:40.45                                    
 
Event 14  Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Michigan Masters-MI  'A'                                    2:40.26  
     1) Charlton, Allan M72             2) Cody, Frank M69                
     3) Schardt, Tom F M42              4) Kroeger, Don J M66             
              1:26.39  2:01.22  2:40.26                                    
 
Event 15  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gombash, Sara E           24 UCM-OH                           31.29  
 
Event 15  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell, Anna K         26 O*H*-LE                          42.09  
 
Event 15  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Martha M         39 SHSH-LE                          43.93  
 
Event 15  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          57 O*H*-LE                          43.57  
 
Event 15  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                          45.24  
 
Event 15  Women 85-89 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MICH-MI                        1:01.94  
 
Event 15  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Achille, David            23 OHSP-OH                          40.15  
 
Event 15  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin R          25 Unattached                       28.32  
 
Event 15  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Harold K          44 NAM-OH                           28.04  
  2 Mehok, George K           42 O*H*-LE                          28.74  
  3 Keyser, David             42 CSMT-OH                          29.83  
  4 Constantino, Mark         44 MICH-MI                          30.50  
  5 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                          32.43  
 
Event 15  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Alan M             46 IAMA-IA                          30.41  
  2 McCluskey, Tim            45 Unattached                       32.59  
 
Event 15  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rinaldi, Ronald J         58 Unattached                       35.45  
 
Event 15  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                          33.91  
  2 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                          42.72  
  3 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                        1:02.56  
 -- Ray, Allen G              62 O*H*-LE                             DQ  
 
Event 16  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peterson-Abata, Cornelia  25 OHSP-OH                        1:26.00  
       39.28  1:26.00                                                      
 
Event 16  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Martha M         39 SHSH-LE                        1:28.81  
       41.29  1:28.81                                                      
 
Event 16  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*-LE                        1:07.09  
       32.16  1:07.09                                                      
 
Event 16  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       56 O*H*-LE                        1:14.88  
       35.63  1:14.88                                                      
  2 Guthrie, Sally K          59 MICH-MI                        1:19.55  
       36.17  1:19.55                                                      
  3 Guins, Ann H              56 O*H*-LE                        1:33.31  
 
Event 16  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       61 NAM-OH                         1:37.59  
       46.42  1:37.59                                                      
  2 McGovern, Anne L          62 O*H*-LE                        1:49.14  
       54.07  1:49.14                                                      
 
Event 16  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Gogola, Laura J           73 MICH-MI                             DQ  
     1:02.81                                                               
 
Event 16  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            75 O*H*-LE                        1:51.38  
       50.68  1:51.38                                                      
 
Event 16  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eschmann, Ehren T         24 O*H*-LE                        1:03.29  
  2 Rehmer, Ryan P            22 O*H*-LE                        1:11.82  
       33.68  1:11.82                                                      
 
Event 16  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin R          25 Unattached                     1:00.78  
       28.79  1:00.78                                                      
 
Event 16  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                        1:07.30  
       31.39  1:07.30                                                      
  2 Revelt, Gary A            40 Unattached                     1:32.11  
       41.94  1:32.11                                                      
  3 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                        1:39.10  
       43.26  1:39.10                                                      
 
Event 16  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            49 O*H*-LE                        1:01.12  
       28.49  1:01.12                                                      
  2 Turocy, Greg              46 O*H*-LE                        1:04.33  
  3 Davis, Alan M             46 IAMA-IA                        1:05.85  
       31.03  1:05.85                                                      
  4 Polen, Lance              46 Unattached                     1:12.42  
       33.71  1:12.42                                                      
 
Event 16  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          50 NAST-IN                        1:04.04  
       30.15  1:04.04                                                      
  2 Turney, Ronald R          53 O*H*-LE                        1:10.30  
       34.58  1:10.30                                                      
 
Event 16  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lanigan, Jim P            55 O*H*-LE                        1:15.32  
  2 Feick, John A             59 SAMY-LE                        1:18.87  
       38.04  1:18.87                                                      
 
Event 16  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                        1:12.33  
       36.10  1:12.33                                                      
  2 Terkel, Larry A           62 O*H*-LE                        1:13.16  
       34.76  1:13.16                                                      
  3 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                        1:32.29  
  4 Devennish, Edward B       64 NAM-OH                         1:49.82  
       49.99  1:49.82                                                      
 
Event 16  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         65 O*H*-LE                        1:28.67  
       41.50  1:28.67                                                      
  2 Spence, Tom E             65 O*H*-LE                        1:34.67  
  3 Cody, Frank               69 MICH-MI                        1:37.47  
       46.78  1:37.47                                                      
 
Event 16  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               74 O*H*-LE                        1:20.18  
       39.16  1:20.18                                                      
 
Event 16  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             82 O*H*-LE                        1:45.45  
       48.41  1:45.45                                                      
 
Event 17  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*-LE                        2:52.03  
 
Event 17  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                        3:36.29  
       47.62  1:43.37  2:44.49  3:36.29                                    
 
Event 17  Women 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             78 O*H*-LE                        4:41.38  
     1:10.17  2:22.70  3:31.42  4:41.38                                    
 
Event 17  Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Achille, David            23 OHSP-OH                        3:44.68  
       44.72  1:45.17  2:51.52  3:44.68                                    
 
Event 17  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                        3:07.83  
  2 Seink, Daniel P           42 O*H*-LE                        3:13.59  
       35.53  1:29.98  2:28.20  3:13.59                                    
  3 Trendel, Steve L          40 OHSP-OH                        3:27.29  
       45.17  1:40.69  2:37.15  3:27.29                                    
 -- Leonardi, Dean            44 CHGO-IL                             DQ  
       37.81  1:35.47  2:33.01       DQ                                    
 
Event 17  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*-LE                        2:31.71  
       31.24  1:13.44  1:58.62  2:31.71                                    
  2 Thompson, Frank L         58 MICH-MI                        2:50.16  
       35.21  1:21.42  2:12.70  2:50.16                                    
  3 Huneke, Jan C             55 SKY-KY                         3:01.78  
       35.74  1:26.10  2:19.48  3:01.78                                    
 
Event 17  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conn, Christopher         61 DWW-OH                         3:22.06  
       43.90  1:41.37  2:40.34  3:22.06                                    
 
Event 18  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Martha M         39 SHSH-LE                        1:46.31  
       50.88  1:46.31                                                      
 
Event 18  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freimuth, Jerri L         44 SWOM-OH                        1:33.85  
       43.94  1:33.85                                                      
 
Event 18  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*-LE                        1:28.02  
       41.67  1:28.02                                                      
 
Event 18  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       56 O*H*-LE                        1:40.28  
       46.74  1:40.28                                                      
  2 Smith, Melinda J          57 O*H*-LE                        1:52.13  
 
Event 18  Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             78 O*H*-LE                        2:05.53  
 
Event 18  Women 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MICH-MI                        2:52.27  
     1:16.62  2:52.27                                                      
 
Event 18  Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rehmer, Ryan P            22 O*H*-LE                        1:26.62  
       40.83  1:26.62                                                      
 
Event 18  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leonardi, Dean            44 CHGO-IL                        1:40.94  
       47.14  1:40.94                                                      
  2 Seink, Daniel P           42 O*H*-LE                        1:45.39  
       50.21  1:45.39                                                      
  3 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                        2:14.61  
       59.95  2:14.61                                                      
 
Event 18  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            60 SAMY-LE                        1:31.53  
       43.58  1:31.53                                                      
  2 Terkel, Larry A           62 O*H*-LE                        1:42.74  
       49.41  1:42.74                                                      
  3 McDonald, Bob G           60 O*H*-LE                        1:51.52  
       53.93  1:51.52                                                      
  4 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                        2:30.26  
 
Event 18  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            66 MICH-MI                        1:48.83  
       51.90  1:48.83                                                      
  2 Meyer, Gerry H            65 O*H*-LE                        1:52.25  
       53.56  1:52.25                                                      
  3 Bechtol, Ken P            67 O*H*-LE                        2:07.49  
       58.20  2:07.49                                                      
 
Event 18  Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             82 O*H*-LE                        2:28.21  
     1:09.12  2:28.21                                                      
 
Event 19  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peterson-Abata, Cornelia  25 OHSP-OH                          43.71  
 
Event 19  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diedo, Maddie             51 MICH-MI                          42.44  
 
Event 19  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              56 O*H*-LE                          38.62  
 
Event 19  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                          44.23  
  2 McGovern, Anne L          62 O*H*-LE                          58.90  
 
Event 19  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MICH-MI                          54.65  
 
Event 19  Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            75 O*H*-LE                          55.43  
 
Event 19  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin R          25 Unattached                       31.46  
 
Event 19  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George K           42 O*H*-LE                          31.31  
  2 Keyser, David             42 CSMT-OH                          31.92  
  3 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                          39.18  
 
Event 19  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horwitz, Lou              56 SHSH-LE                          36.11  
 
Event 19  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                          43.06  
  2 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                        1:02.99  
 
Event 19  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Charlton, Allan           72 MICH-MI                          38.06  
 
Event 19  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roudebush, George M       84 PNA-PN                         1:08.40  
 
Event 20  Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamann, Susan C           47 SWOM-OH                        1:32.53  
       42.82  1:32.53                                                      
 
Event 20  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Achille, David            23 OHSP-OH                        1:34.16  
       43.96  1:34.16                                                      
 
Event 20  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin R          25 Unattached                     1:05.50  
  2 DeVennish, Arthur H       26 NAM-OH                         1:34.41  
       38.72  1:34.41                                                      
 
Event 20  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rausch, Kyle B            34 Unattached                     1:03.92  
       29.01  1:03.92                                                      
 
Event 20  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Harold K          44 NAM-OH                         1:04.86  
       29.40  1:04.86                                                      
 
Event 20  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*-LE                        1:08.94  
  2 Rinaldi, Ronald J         58 Unattached                     1:22.50  
       37.48  1:22.50                                                      
 
Event 20  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                        1:45.48  
       47.91  1:45.48                                                      
 
Event 20  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cody, Frank               69 MICH-MI                        1:43.96  
       49.80  1:43.96                                                      
 
Event 22  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamann, Susan C           47 SWOM-OH                        2:41.24  
       37.23  1:17.98  2:00.60  2:41.24                                    
  2 Reinke, Cheryl M          45 Unattached                     2:43.55  
 
Event 22  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diedo, Maddie             51 MICH-MI                        3:17.63  
 
Event 22  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       56 O*H*-LE                        2:49.73  
       39.14  1:22.46  2:07.98  2:49.73                                    
  2 Guthrie, Sally K          59 MICH-MI                        2:54.67  
       38.23  1:22.91  2:08.88  2:54.67                                    
 
Event 22  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       61 NAM-OH                         3:27.32  
       45.81  1:40.15  2:33.72  3:27.32                                    
 
Event 22  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MICH-MI                        4:08.05  
       59.48  2:04.57  3:08.84  4:08.05                                    
 
Event 22  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            75 O*H*-LE                        4:15.62  
 
Event 22  Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MICH-MI                        4:45.71  
     1:02.64  2:18.35  3:31.74  4:45.71                                    
 
Event 22  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rehmer, Ryan P            22 O*H*-LE                        2:50.60  
       35.48  1:18.31  2:04.55  2:50.60                                    
 
Event 22  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            42 MICH-MI                        2:38.99  
       32.97  1:14.31  1:56.88  2:38.99                                    
  2 Leonardi, Dean            44 CHGO-IL                        3:07.42  
       40.93  1:29.86  2:21.66  3:07.42                                    
  3 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                        3:53.08  
       45.52  1:45.63  2:47.99  3:53.08                                    
 
Event 22  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              46 O*H*-LE                        2:23.22  
  2 Davis, Alan M             46 IAMA-IA                        2:35.17  
  3 McCluskey, Tim            45 Unattached                     2:35.85  
       34.67  1:13.22  1:55.77  2:35.85                                    
  4 Fleming, John F           47 Unattached                     2:40.59  
 
Event 22  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          50 NAST-IN                        2:25.11  
       32.07  1:08.47  1:46.36  2:25.11                                    
 
Event 22  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MICH-MI                        2:27.87  
       34.33  1:12.87  1:50.81  2:27.87                                    
  2 Lanigan, Jim P            55 O*H*-LE                        2:54.71  
       38.56  1:21.73  2:07.88  2:54.71                                    
  3 Feick, John A             59 SAMY-LE                        2:56.15  
       39.36  1:23.86  2:10.78  2:56.15                                    
 
Event 22  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devennish, Edward B       64 NAM-OH                         4:09.40  
       51.95  2:00.51  3:03.93  4:09.40                                    
 
Event 22  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            66 MICH-MI                        3:16.98  
       41.67  1:31.98  2:24.43  3:16.98                                    
  2 Washburn, Keith E         65 O*H*-LE                        3:24.73  
       43.40  1:33.05  2:26.86  3:24.73                                    
  3 Meyer, Gerry H            65 O*H*-LE                        3:32.12  
  4 Spence, Tom E             65 O*H*-LE                        3:36.34  
       45.38  1:41.74  2:38.93  3:36.34                                    
 
Event 22  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               74 O*H*-LE                        3:03.35  
 
Event 22  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             82 O*H*-LE                        4:03.88  
       52.81  1:55.42  3:00.85  4:03.88                                    
 
Event 23  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*-LE                          39.05  
 
Event 23  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       56 O*H*-LE                          42.88  
 
Event 23  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          62 O*H*-LE                          57.23  
 
Event 23  Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             78 O*H*-LE                          56.75  
 
Event 23  Women 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MICH-MI                        1:12.22  
 
Event 23  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keyser, David             42 CSMT-OH                          35.65  
  2 Constantino, Mark         44 MICH-MI                          37.16  
  3 Seink, Daniel P           42 O*H*-LE                          45.37  
 
Event 23  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turney, Ronald R          53 O*H*-LE                          39.90  
 
Event 23  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*-LE                          35.19  
 
Event 23  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            60 SAMY-LE                          40.61  
  2 Terkel, Larry A           62 O*H*-LE                          43.97  
  3 Motheral, Thomas W        61 O*H*-LE                          48.72  
  4 Woelfel, Bradford         60 HURY-OH                          51.62  
  5 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                        1:11.01  
 
Event 23  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Don J            66 MICH-MI                          44.42  
  2 Meyer, Gerry H            65 O*H*-LE                          49.71  
 -- Bechtol, Ken P            67 O*H*-LE                             DQ  
 
Event 24  Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peterson-Abata, Cornelia  25 OHSP-OH                        3:33.27  
  2 O'Donnell, Anna K         26 O*H*-LE                        3:37.12  
       49.79  1:44.92  2:40.17  3:37.12                                    
 
Event 24  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freimuth, Jerri L         44 SWOM-OH                        3:06.47  
       44.25  1:33.36  2:19.66  3:06.47                                    
 
Event 24  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn V       60 SAMY-LE                        3:24.96  
       47.06  1:39.48  2:32.52  3:24.96                                    
  2 DeVennish, Elaine H       61 NAM-OH                         4:11.78  
       58.47  2:02.46  3:10.14  4:11.78                                    
 
Event 24  Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MICH-MI                        5:04.26  
     1:10.19  2:34.48  3:51.84  5:04.26                                    
 
Event 24  Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Derek J           22 MICH-MI                        2:27.49  
 
Event 24  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      44 SHSH-LE                        3:58.61  
       53.64  1:53.95  2:56.80  3:58.61                                    
 
Event 24  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         52 O*H*-LE                        3:43.89  
       50.58  1:48.32  2:47.16  3:43.89                                    
 
Event 24  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Huneke, Jan C             55 SKY-KY                         3:07.14  
       42.91  1:31.91  2:19.99  3:07.14                                    
 
Event 24  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conn, Christopher         61 DWW-OH                         3:34.40  
       51.32  1:47.39  2:41.68  3:34.40                                    
  2 McDonald, Bob G           60 O*H*-LE                        3:51.14  
       56.02  1:54.52  2:53.96  3:51.14                                    
  3 Aponte, Julio             64 OHSP-OH                        5:15.15  
 
Event 24  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            65 O*H*-LE                        4:22.54  
     1:03.96  2:09.84  3:19.25  4:22.54                                    
 
Event 24  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roudebush, George M       84 PNA-PN                         5:46.99  
     1:18.32  2:53.42  4:20.00  5:46.99                                    
 
Event 25  Men 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Michigan Masters-MI  'A'                                    6:19.42  
     1) Lokensgard, Erik M67            2) Cody, Frank M69                
     3) Schardt, Tom F M42              4) Kroeger, Don J M66             
       43.69  1:35.39  2:22.19  3:17.71  4:00.36  4:50.38  6:19.42