Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club  Hy-Tek's Meet Manager 6/29/2008 09:44 PM
     Cleveland State University LCM Masters Meet - 6/28/2008 to 6/29/2008      
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bao, Jinjun J             55 O*H*-LE                   NT    8:39.84   20  
                  52.91   2:03.87 (1:10.96)   3:09.38 (1:05.51)   4:17.77 (1:08.39)
      5:19.75 (1:01.98)   6:29.05 (1:09.30)   7:33.56 (1:04.51)   8:39.84 (1:06.28)
 
Event 2  Women 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE             10:21.00   10:12.77   20  
                1:10.92   2:31.10 (1:20.18)   3:49.97 (1:18.87)                    
            6:40.87 ( )   8:07.33 (1:26.46)   9:11.17 (1:03.84)  10:12.77 (1:01.60)
 
Event 2  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE              7:45.00    7:59.71   20  
                  53.88   2:02.41 (1:08.53)   3:09.69 (1:07.28)   4:17.78 (1:08.09)
        5:15.62 (57.84)   6:16.41 (1:00.79)     7:08.50 (52.09)     7:59.71 (51.21)
 
Event 6  Women 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Rosario          19 Unattached           9:50.00   10:31.83   20  
                  35.66     1:16.11 (40.45)     1:55.57 (39.46)     2:35.99 (40.42)
        3:15.31 (39.32)     3:55.79 (40.48)     4:34.78 (38.99)     5:15.74 (40.96)
        5:54.22 (38.48)     6:34.79 (40.57)     7:13.55 (38.76)     7:54.02 (40.47)
        8:33.00 (38.98)     9:13.82 (40.82)     9:52.32 (38.50)    10:31.83 (39.51)
 
Event 6  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          48 O*H*-LE                   NT   13:36.99  
 
Event 6  Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judy H            51 O*H*-LE                   NT   11:50.20  
 
Event 6  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          58 MICH-MI                   NT   12:20.72  
  2 Smith, Melinda J          56 O*H*-LE             14:30.00   14:37.36   20  
                  45.99     1:41.02 (55.03)     2:34.64 (53.62)     3:32.16 (57.52)
        4:25.13 (52.97)     5:23.32 (58.19)     6:17.44 (54.12)     7:14.99 (57.55)
        8:08.96 (53.97)     9:07.78 (58.82)    10:01.37 (53.59)    10:57.90 (56.53)
       11:53.69 (55.79)    12:50.73 (57.04)    13:44.86 (54.13)    14:37.36 (52.50)
 
Event 6  Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                   NT   19:22.49  
  2 Easton, Luise E           70 OHSP-OH                   NT   20:48.11  
 
Event 6  Women 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                   NT   19:28.98  
 
Event 6  Women 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                   NT   17:48.94  
 
Event 6  Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Michael D        30 O*H*-LE             14:00.00   14:44.56   20  
                  39.15     1:26.45 (47.30)     2:20.82 (54.37)     3:16.67 (55.85)
        4:14.52 (57.85)     5:10.15 (55.63)     6:06.63 (56.48)     7:03.17 (56.54)
        8:01.07 (57.90)     8:57.03 (55.96)     9:54.06 (57.03)    10:50.58 (56.52)
       11:46.52 (55.94)    12:38.39 (51.87)  13:50.48 (1:12.09)    14:44.56 (54.08)
 
Event 6  Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                   NT   17:12.08   20  
 
Event 6  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                   NT   17:46.08  
 
Event 6  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         57 MICH-MI                   NT   11:21.63  
 
Event 6  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             64 O*H*-LE                   NT   13:58.49  
  2 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE                   NT   14:42.05  
  3 Washburn, Keith E         64 O*H*-LE                   NT   14:56.02  
 
Event 6  Men 85-89 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tybout, Richard           88 COMS                      NT   21:58.47   20  
                1:20.67   2:38.17 (1:17.50)   4:06.22 (1:28.05)   5:26.16 (1:19.94)
      6:50.12 (1:23.96)   8:09.84 (1:19.72)   9:34.88 (1:25.04)  10:54.41 (1:19.53)
     12:21.57 (1:27.16)  13:42.68 (1:21.11)  15:08.74 (1:26.06)  16:28.53 (1:19.79)
     17:55.21 (1:26.68)  19:15.33 (1:20.12)  20:40.20 (1:24.87)  21:58.47 (1:18.27)
 
Event 7  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          48 O*H*-LE             26:00.00   25:58.48  
                  41.47     1:30.43 (48.96)     2:20.92 (50.49)     3:12.85 (51.93)
        4:03.49 (50.64)     4:56.79 (53.30)     5:46.98 (50.19)     6:39.42 (52.44)
        7:30.78 (51.36)     8:23.33 (52.55)     9:14.57 (51.24)    10:07.47 (52.90)
       10:58.30 (50.83)    11:51.45 (53.15)    12:42.33 (50.88)    13:36.99 (54.66)
       14:28.29 (51.30)    15:22.79 (54.50)    16:14.22 (51.43)    17:08.09 (53.87)
       18:00.38 (52.29)    18:54.53 (54.15)    19:47.72 (53.19)    20:40.61 (52.89)
                               22:26.52 ( )                            24:13.46 ( )
       25:02.87 (49.41)    25:58.48 (55.61)                                        
 
Event 7  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norton, Judy H            51 O*H*-LE                   NT   22:23.45  
                  40.20     1:23.25 (43.05)     2:07.67 (44.42)     2:52.60 (44.93)
        3:37.52 (44.92)     4:21.53 (44.01)     5:06.50 (44.97)     5:50.79 (44.29)
        6:35.89 (45.10)     7:20.87 (44.98)     8:06.15 (45.28)     8:50.83 (44.68)
        9:35.63 (44.80)    10:20.62 (44.99)    11:05.25 (44.63)    11:50.20 (44.95)
       12:35.10 (44.90)    13:20.49 (45.39)    14:05.35 (44.86)    14:51.73 (46.38)
       15:37.03 (45.30)    16:22.42 (45.39)    17:08.26 (45.84)    17:53.57 (45.31)
       18:39.70 (46.13)    19:25.46 (45.76)    20:11.00 (45.54)    20:56.17 (45.17)
       21:38.62 (42.45)    22:23.45 (44.83)                                        
 
Event 7  Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          58 MICH-MI                   NT   23:16.27  
                  40.35     1:27.29 (46.94)     2:10.76 (43.47)     3:00.62 (49.86)
        3:47.23 (46.61)     4:34.17 (46.94)     5:20.36 (46.19)     6:07.49 (47.13)
        6:54.56 (47.07)     7:41.13 (46.57)     8:27.89 (46.76)     9:14.41 (46.52)
       10:00.87 (46.46)    10:47.19 (46.32)    11:34.14 (46.95)    12:20.72 (46.58)
       13:06.97 (46.25)    13:53.58 (46.61)    14:40.57 (46.99)    15:26.74 (46.17)
       16:13.33 (46.59)    16:59.95 (46.62)    17:47.00 (47.05)    18:34.11 (47.11)
       19:21.91 (47.80)    20:09.82 (47.91)    20:58.06 (48.24)    21:44.30 (46.24)
       22:31.92 (47.62)    23:16.27 (44.35)                                        
 
Event 7  Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE             37:30.00   36:44.95  
                1:02.37   2:09.60 (1:07.23)   3:26.93 (1:17.33)   4:36.90 (1:09.97)
      5:52.35 (1:15.45)   7:02.78 (1:10.43)   8:19.87 (1:17.09)   9:30.25 (1:10.38)
     10:41.41 (1:11.16)  11:57.31 (1:15.90)  13:13.80 (1:16.49)  14:25.73 (1:11.93)
     15:42.63 (1:16.90)  16:52.61 (1:09.98)  18:11.68 (1:19.07)  19:22.49 (1:10.81)
     20:39.00 (1:16.51)  21:51.38 (1:12.38)  23:07.98 (1:16.60)  24:20.78 (1:12.80)
     25:38.63 (1:17.85)  26:49.74 (1:11.11)  28:09.07 (1:19.33)  29:20.54 (1:11.47)
     30:40.79 (1:20.25)  31:53.64 (1:12.85)  33:11.68 (1:18.04)  34:24.34 (1:12.66)
     35:41.21 (1:16.87)  36:44.95 (1:03.74)                                        
  2 Easton, Luise E           70 OHSP-OH                   NT   40:16.89  
                1:06.79   2:20.16 (1:13.37)   3:41.77 (1:21.61)   4:56.65 (1:14.88)
      6:18.37 (1:21.72)   7:34.51 (1:16.14)   8:57.31 (1:22.80)  10:12.74 (1:15.43)
     11:34.11 (1:21.37)                            14:10.85 ( )  15:28.14 (1:17.29)
     16:51.45 (1:23.31)  18:06.93 (1:15.48)  19:30.41 (1:23.48)  20:48.11 (1:17.70)
     22:10.78 (1:22.67)  23:27.31 (1:16.53)  24:52.00 (1:24.69)  26:12.62 (1:20.62)
     27:37.99 (1:25.37)  28:58.52 (1:20.53)  30:23.58 (1:25.06)  31:43.74 (1:20.16)
     33:13.57 (1:29.83)  34:34.47 (1:20.90)  36:03.75 (1:29.28)  37:23.45 (1:19.70)
     38:52.98 (1:29.53)  40:16.89 (1:23.91)                                        
 
Event 7  Women 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE             39:00.00   36:47.67  
                1:05.06   2:22.87 (1:17.81)   3:32.45 (1:09.58)   4:51.09 (1:18.64)
      6:52.64 (2:01.55)     7:11.10 (18.46)   8:22.85 (1:11.75)   9:39.69 (1:16.84)
     10:58.59 (1:18.90)  12:13.10 (1:14.51)  13:21.18 (1:08.08)  14:32.75 (1:11.57)
     15:42.66 (1:09.91)  16:54.63 (1:11.97)  18:09.73 (1:15.10)  19:28.98 (1:19.25)
       20:28.53 (59.55)  21:54.33 (1:25.80)  23:10.84 (1:16.51)  24:30.04 (1:19.20)
     25:44.24 (1:14.20)  27:04.52 (1:20.28)  28:15.21 (1:10.69)  29:29.12 (1:13.91)
     30:42.74 (1:13.62)  31:57.63 (1:14.89)  33:10.70 (1:13.07)  34:24.33 (1:13.63)
     35:38.39 (1:14.06)  36:47.67 (1:09.28)                                        
 
Event 7  Women 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE             35:16.00   34:08.91  
                  58.55   2:02.32 (1:03.77)   3:08.30 (1:05.98)   4:14.90 (1:06.60)
      5:21.92 (1:07.02)   6:27.63 (1:05.71)   7:34.50 (1:06.87)   8:42.17 (1:07.67)
      9:49.94 (1:07.77)  10:56.36 (1:06.42)  12:03.00 (1:06.64)  13:10.46 (1:07.46)
     14:19.61 (1:09.15)  15:29.00 (1:09.39)  16:39.08 (1:10.08)  17:48.94 (1:09.86)
     18:57.46 (1:08.52)  20:08.11 (1:10.65)  21:17.20 (1:09.09)  22:25.96 (1:08.76)
                               24:46.17 ( )  25:56.83 (1:10.66)  27:08.23 (1:11.40)
       28:07.74 (59.51)  29:29.52 (1:21.78)  30:40.93 (1:11.41)  31:51.53 (1:10.60)
       32:49.80 (58.27)  34:08.91 (1:19.11)                                        
 
Event 7  Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE             34:59.00   33:28.34  
                  56.51   2:01.82 (1:05.31)   3:10.70 (1:08.88)   4:16.91 (1:06.21)
      5:26.87 (1:09.96)   6:31.65 (1:04.78)   7:42.30 (1:10.65)   8:47.20 (1:04.90)
      9:57.22 (1:10.02)  11:02.26 (1:05.04)  12:11.93 (1:09.67)  13:17.41 (1:05.48)
     14:27.16 (1:09.75)  15:31.52 (1:04.36)  16:41.36 (1:09.84)  17:46.08 (1:04.72)
     18:57.18 (1:11.10)  20:00.45 (1:03.27)  21:11.97 (1:11.52)  22:16.19 (1:04.22)
     23:26.62 (1:10.43)  24:31.41 (1:04.79)  25:41.72 (1:10.31)  26:46.71 (1:04.99)
     27:58.00 (1:11.29)  29:03.35 (1:05.35)  30:13.36 (1:10.01)  31:17.93 (1:04.57)
     32:28.60 (1:10.67)    33:28.34 (59.74)                                        
 
Event 7  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         57 MICH-MI                   NT   21:07.38  
                  36.56     1:20.68 (44.12)     2:02.84 (42.16)     2:47.48 (44.64)
        3:29.25 (41.77)     4:13.95 (44.70)     4:56.03 (42.08)     5:40.58 (44.55)
        6:22.57 (41.99)     7:06.29 (43.72)     7:48.14 (41.85)     8:31.75 (43.61)
        9:13.32 (41.57)     9:56.85 (43.53)    10:38.24 (41.39)    11:21.63 (43.39)
       12:03.43 (41.80)    12:46.71 (43.28)    13:28.68 (41.97)    14:11.46 (42.78)
       14:53.34 (41.88)    15:36.68 (43.34)    16:17.98 (41.30)    17:00.47 (42.49)
       17:41.59 (41.12)    18:24.20 (42.61)    19:05.45 (41.25)    19:47.90 (42.45)
       20:27.89 (39.99)    21:07.38 (39.49)                                        
 
Event 7  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             64 O*H*-LE             27:30.00   26:34.56  
                  42.75     1:36.04 (53.29)     2:26.79 (50.75)     3:22.07 (55.28)
        4:12.50 (50.43)     5:07.38 (54.88)     5:58.80 (51.42)     6:54.04 (55.24)
        7:44.63 (50.59)     8:39.66 (55.03)     9:31.32 (51.66)    10:25.45 (54.13)
       11:17.09 (51.64)    12:11.77 (54.68)    13:03.58 (51.81)    13:58.49 (54.91)
       14:50.48 (51.99)    15:44.62 (54.14)    16:27.60 (42.98)  17:32.25 (1:04.65)
       18:24.58 (52.33)    19:20.06 (55.48)    20:12.39 (52.33)    21:09.10 (56.71)
       22:01.68 (52.58)    22:58.05 (56.37)    23:46.25 (48.20)    24:45.93 (59.68)
       25:32.26 (46.33)  26:34.56 (1:02.30)                                        
  2 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE             25:40.00   27:19.65  
                  45.91     1:42.60 (56.69)     2:36.84 (54.24)     3:35.10 (58.26)
        4:29.79 (54.69)     5:27.68 (57.89)     6:21.59 (53.91)     7:19.88 (58.29)
        8:13.87 (53.99)     9:10.93 (57.06)    10:04.75 (53.82)    11:01.39 (56.64)
       11:55.17 (53.78)    12:51.99 (56.82)    13:45.81 (53.82)    14:42.05 (56.24)
       15:35.65 (53.60)    16:32.21 (56.56)    17:25.53 (53.32)    18:21.23 (55.70)
       19:14.52 (53.29)    20:09.49 (54.97)    21:02.97 (53.48)    21:58.73 (55.76)
       22:51.17 (52.44)    23:46.20 (55.03)    24:37.74 (51.54)    25:33.81 (56.07)
       26:25.82 (52.01)    27:19.65 (53.83)                                        
  3 Washburn, Keith E         64 O*H*-LE             30:00.00   28:08.98  
                  47.70     1:44.79 (57.09)     2:40.08 (55.29)     3:39.29 (59.21)
        4:35.88 (56.59)     5:34.07 (58.19)     6:29.66 (55.59)     7:27.13 (57.47)
        8:21.09 (53.96)     9:18.90 (57.81)    10:13.96 (55.06)    11:10.42 (56.46)
       12:05.91 (55.49)    13:02.80 (56.89)    13:58.88 (56.08)    14:56.02 (57.14)
       15:51.13 (55.11)    16:48.47 (57.34)    17:44.59 (56.12)    18:43.23 (58.64)
       19:39.11 (55.88)    20:37.28 (58.17)    21:32.17 (54.89)    22:31.03 (58.86)
       23:26.56 (55.53)    24:25.28 (58.72)    25:21.06 (55.78)    26:18.23 (57.17)
       27:12.86 (54.63)    28:08.98 (56.12)                                        
 
Event 8  Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramirez, Rosario          19 Unattached           4:45.00    5:06.01   20  
                  34.28                             1:51.83 ( )                    
            3:09.90 ( )                             4:26.86 ( )     5:06.01 (39.15)
 
Event 8  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         50 Unattached           6:00.00    5:39.54   20  
                  37.23     1:19.93 (42.70)     2:01.93 (42.00)     2:46.40 (44.47)
        3:29.80 (43.40)     4:14.23 (44.43)     4:56.82 (42.59)     5:39.54 (42.72)
 
Event 8  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       60 NAM-OH               7:35.66    7:27.88   20  
                  50.08     1:44.81 (54.73)                             3:37.23 ( )
        4:36.19 (58.96)     5:33.76 (57.57)     6:32.62 (58.86)     7:27.88 (55.26)
 
Event 8  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE              9:00.00    9:07.44   20  
                  56.62   2:07.44 (1:10.82)   3:16.52 (1:09.08)   4:28.60 (1:12.08)
      5:40.52 (1:11.92)   6:53.11 (1:12.59)   8:03.53 (1:10.42)   9:07.44 (1:03.91)
  2 Easton, Luise E           70 OHSP-OH                   NT    9:58.38   17  
                1:03.82   2:16.61 (1:12.79)   3:35.95 (1:19.34)   4:51.91 (1:15.96)
      6:09.97 (1:18.06)   7:26.46 (1:16.49)   8:42.19 (1:15.73)   9:58.38 (1:16.19)
 
Event 8  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE             12:20.00    9:24.81   20  
                1:01.86   2:16.65 (1:14.79)   3:25.25 (1:08.60)   4:38.95 (1:13.70)
      5:51.87 (1:12.92)   7:05.98 (1:14.11)   8:14.17 (1:08.19)   9:24.81 (1:10.64)
 
Event 8  Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE              8:23.00    8:06.95   20  
                  48.87   1:50.04 (1:01.17)   2:52.02 (1:01.98)   3:57.68 (1:05.66)
      4:59.82 (1:02.14)   6:05.35 (1:05.53)   7:06.41 (1:01.06)   8:06.95 (1:00.54)
 
Event 8  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Michael D        30 O*H*-LE              7:00.00    7:12.61   20  
                  39.13     1:28.29 (49.16)     2:24.02 (55.73)     3:22.12 (58.10)
        4:20.94 (58.82)     5:20.38 (59.44)     6:19.12 (58.74)     7:12.61 (53.49)
 
Event 8  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE              9:55.08    8:29.11   20  
                  49.84   1:52.49 (1:02.65)   2:59.92 (1:07.43)   4:08.72 (1:08.80)
      5:14.68 (1:05.96)   6:22.62 (1:07.94)   7:27.52 (1:04.90)   8:29.11 (1:01.59)
 
Event 8  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             49 Unattached           5:45.00    6:05.34   20  
                  59.57     1:23.45 (23.88)   2:39.56 (1:16.11)     2:54.57 (15.01)
      4:19.54 (1:24.97)     4:30.16 (10.62)     5:19.65 (49.49)     6:05.34 (45.69)
 
Event 8  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Jim             51 WOR-OH               5:00.00    5:02.07   20  
                  36.71     1:15.83 (39.12)     1:55.00 (39.17)     2:33.81 (38.81)
        3:11.20 (37.39)     3:49.48 (38.28)     4:26.46 (36.98)     5:02.07 (35.61)
  2 Munson, Fred R            50 O*H*-LE              5:10.00    5:04.59   17  
                  33.74     1:12.46 (38.72)     1:50.42 (37.96)     2:30.42 (40.00)
        3:08.80 (38.38)     3:48.93 (40.13)     4:26.64 (37.71)     5:04.59 (37.95)
  3 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE              7:10.00    7:04.44   16  
                  45.48     1:39.72 (54.24)     2:33.34 (53.62)     3:28.72 (55.38)
        4:22.94 (54.22)     5:18.20 (55.26)     6:11.84 (53.64)     7:04.44 (52.60)
  4 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                   NT    8:07.46   15  
                  51.39   1:53.71 (1:02.32)   2:54.42 (1:00.71)   4:00.19 (1:05.77)
      5:02.70 (1:02.51)   6:07.22 (1:04.52)   7:08.25 (1:01.03)     8:07.46 (59.21)
 
Event 8  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         64 O*H*-LE              7:30.00    7:13.76   20  
                  46.70     1:41.60 (54.90)     2:36.41 (54.81)     3:35.75 (59.34)
        4:29.63 (53.88)     5:26.04 (56.41)     6:19.95 (53.91)     7:13.76 (53.81)
  2 DeVennish, Edward B       63 NAM-OH               9:11.26    8:29.07   17  
                  54.61   1:55.31 (1:00.70)   3:04.35 (1:09.04)   4:07.91 (1:03.56)
      5:18.60 (1:10.69)   6:23.34 (1:04.74)   7:34.05 (1:10.71)     8:29.07 (55.02)
 
Event 8  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medici, John C            70 O*H*-LE              6:38.00    7:08.02   20  
                  41.26     1:28.66 (47.40)     2:18.75 (50.09)     3:12.28 (53.53)
        4:08.42 (56.14)     5:06.69 (58.27)   6:09.59 (1:02.90)     7:08.02 (58.43)
 
Event 8  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE              8:45.00    8:29.09   20  
                  48.38   1:54.91 (1:06.53)   3:02.69 (1:07.78)   4:07.82 (1:05.13)
      5:17.13 (1:09.31)   6:20.83 (1:03.70)   7:29.61 (1:08.78)     8:29.09 (59.48)
 
Event 9  Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                   NT    5:12.38  
 
Event 10  Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    5:14.09   40  
     1) Kessler, Laura L W48            2) Guins, Ann H W55               
     3) Smith, Melinda J W56            4) Rothenberg, Diane F W55        
                  33.60   1:10.43 (1:10.43)     1:46.41 (35.98)   2:31.16 (1:20.73)
        3:10.22 (39.06)   3:55.43 (1:24.27)     4:31.73 (36.30)   5:14.09 (1:18.66)
 
Event 10  Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    4:32.16   40  
     1) Groselle, Jack R M54            2) Oyakawa, Yoshi M75             
     3) Medici, John C M70              4) Stultz, Todd W M48             
                  28.64       58.57 (58.57)     1:33.85 (35.28)   2:13.42 (1:14.85)
        2:51.52 (38.10)   3:32.65 (1:19.23)     4:01.18 (28.53)     4:32.16 (59.51)
 
Event 11  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              55 O*H*-LE              1:30.00    1:43.22  
                  48.88     1:43.22 (54.34)                                        
 
Event 11  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       60 NAM-OH               1:56.50    2:01.51  
                  58.85   2:01.51 (1:02.66)                                        
 
Event 11  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Arthur H       25 NAM-OH               1:33.54    1:37.64  
                1:46.44         1:37.64 ( )                                        
 
Event 11  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                   NT    1:44.31  
 
Event 11  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, James R           47 O*H*-LE              1:25.00    1:24.52  
                  40.48     1:24.52 (44.04)                                        
 
Event 11  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                   NT    1:49.69  
 
Event 11  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           59 O*H*-LE              1:44.00    1:46.82  
                  51.65     1:46.82 (55.17)                                        
 
Event 11  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE              1:55.00    2:05.93  
                1:02.77   2:05.93 (1:03.16)                                        
 
Event 11  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            75 O*H*-LE                   NT    1:21.52  
 
Event 12  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Caroline A     26 O*H*-LE                33.50      32.03  
 
Event 12  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         50 Unattached             31.00      30.90  
  2 Diedo, Maddie             50 MICH-MI                36.45      37.62  
 
Event 12  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              55 O*H*-LE                   NT      32.22  
  2 Rothenberg, Diane F       55 O*H*-LE                31.00      34.11  
 
Event 12  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                43.00      44.99  
 
Event 12  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE                45.00      42.80  
 
Event 12  Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            87 O*H*-LE              1:06.40    1:17.88  
 
Event 12  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clukey, Chris A           27 O*H*-LE                28.50      26.97  
  2 DeVennish, Arthur H       25 NAM-OH                 35.40      35.62  
 
Event 12  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Michael D        30 O*H*-LE                   NT      31.97  
 
Event 12  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                   NT      40.93  
 
Event 12  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Dan P                48 O*H*-LE                31.00      31.82  
  2 Traynor, John             49 Unattached             33.50      34.11  
 
Event 12  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            50 O*H*-LE                29.00      28.79  
  2 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                   NT      37.29  
  3 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                43.00      38.94  
 
Event 12  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsch, Bill T            57 O*H*-LE                   NT      28.42  
 
Event 12  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           61 O*H*-LE                31.90      31.81  
  2 Washburn, Keith E         64 O*H*-LE                35.00      36.85  
  3 DeVennish, Edward B       63 NAM-OH                 45.18      42.32  
 
Event 12  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meador, Carl E            73 O*H*-LE                   NT      44.27  
 
Event 12  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            75 O*H*-LE                32.00      35.34  
 
Event 13  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 O*H*-LE                   NT    3:31.36  
  2 Smith, Melinda J          56 O*H*-LE              3:45.00    3:53.72  
                  52.32   1:55.30 (1:02.98)     2:52.92 (57.62)   3:53.72 (1:00.80)
  3 Bao, Jinjun J             55 O*H*-LE                   NT    4:04.50  
 
Event 13  Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kron, Lilly G             77 O*H*-LE              4:25.00         DQ  
                1:06.00   2:12.71 (1:06.71)        DQ (1:38.80)                    
 
Event 13  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashmore, Chad B           26 SWOM-OH              3:26.28    3:20.36  
                  44.63     1:36.62 (51.99)     2:30.07 (53.45)     3:20.36 (50.29)
 
Event 13  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE                   NT    5:05.17  
 
Event 13  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              45 O*H*-LE                   NT    3:26.96  
 
Event 13  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           59 O*H*-LE              3:54.00    3:49.64  
                  51.83   1:52.98 (1:01.15)     2:51.44 (58.46)     3:49.64 (58.20)
 
Event 13  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harding, Peter S          60 O*H*-LE                   NT    3:07.56  
  2 Meyer, Gerry H            64 O*H*-LE              3:35.00    3:46.70  
                  51.50     1:50.15 (58.65)     2:49.21 (59.06)     3:46.70 (57.49)
 
Event 13  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            70 O*H*-LE              3:52.00    4:02.63  
                  41.54   1:57.49 (1:15.95)   3:32.64 (1:35.15)     4:02.63 (29.99)
 
Event 15  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         50 Unattached             33.00      31.59  
 
Event 15  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          56 O*H*-LE                   NT      43.20  
 
Event 15  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, James R           47 O*H*-LE                35.00      33.68  
 
Event 15  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         64 O*H*-LE                   NT      46.24  
 
Event 15  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meador, Carl E            73 O*H*-LE                   NT      35.40  
 
Event 16  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Rosario          19 Unattached           1:03.00    1:10.36  
                  32.94     1:10.36 (37.42)                                        
 
Event 16  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Caroline A     26 O*H*-LE              1:12.00    1:14.13  
                  35.01     1:14.13 (39.12)                                        
 
Event 16  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diedo, Maddie             50 MICH-MI              1:30.00    1:27.11  
                  38.02     1:27.11 (49.09)                                        
 
Event 16  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 O*H*-LE              1:13.00    1:15.08  
                  36.37     1:15.08 (38.71)                                        
 
Event 16  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       60 NAM-OH                    NT    1:40.03  
 
Event 16  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE              1:40.00    1:50.99  
                  51.18     1:50.99 (59.81)                                        
  2 Easton, Luise E           70 OHSP-OH                   NT    2:13.53  
                1:04.38   2:13.53 (1:09.15)                                        
 
Event 16  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE              1:43.00    1:45.20  
                  47.54     1:45.20 (57.66)                                        
 
Event 16  Women 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            87 O*H*-LE              2:26.22    2:58.19  
                1:24.21   2:58.19 (1:33.98)                                        
 
Event 16  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clukey, Chris A           27 O*H*-LE              1:05.50    1:07.07  
                  31.93     1:07.07 (35.14)                                        
  2 Ashmore, Chad B           26 SWOM-OH              1:19.01    1:14.65  
                  35.83     1:14.65 (38.82)                                        
 
Event 16  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Michael D        30 O*H*-LE              1:10.00    1:23.36  
                1:04.38     1:23.36 (18.98)                                        
 
Event 16  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookes, Chris            36 O*H*-LE                   NT      57.85  
                  27.59       57.85 (30.26)                                        
 
Event 16  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE              1:35.15    1:44.43  
                  47.53     1:44.43 (56.90)                                        
 
Event 16  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            48 O*H*-LE              1:00.00    1:00.02  
                  28.55     1:00.02 (31.47)                                        
  2 Traynor, John             49 Unattached           1:12.50    1:16.87  
                  37.09     1:16.87 (39.78)                                        
 
Event 16  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                   NT    1:29.98  
                1:20.20      1:29.98 (9.78)                                        
  2 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE              1:37.00    1:32.46  
                  43.53     1:32.46 (48.93)                                        
 
Event 16  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry A           61 O*H*-LE              1:14.00    1:13.97  
                  34.34     1:13.97 (39.63)                                        
  2 Washburn, Keith E         64 O*H*-LE              1:28.00    1:28.20  
                1:04.68     1:28.20 (23.52)                                        
  3 DeVennish, Edward B       63 NAM-OH               1:46.25    1:48.82  
                  48.26   1:48.82 (1:00.56)                                        
 
Event 16  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE              1:46.00    1:47.03  
                  50.17     1:47.03 (56.86)                                        
 
Event 18  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          48 O*H*-LE                   NT    1:33.84  
                  42.24     1:33.84 (51.60)                                        
 
Event 18  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 O*H*-LE              1:33.00    1:39.68  
                  46.17     1:39.68 (53.51)                                        
  2 Guthrie, Sally K          58 MICH-MI                   NT    1:47.58  
  3 Smith, Melinda J          56 O*H*-LE                   NT    1:47.64  
  4 Bao, Jinjun J             55 O*H*-LE                   NT    1:54.37  
 
Event 18  Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                   NT    2:07.31  
 
Event 18  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashmore, Chad B           26 SWOM-OH              1:36.00    1:28.66  
                1:06.17     1:28.66 (22.49)                                        
  2 Clukey, Chris A           27 O*H*-LE              1:28.00    1:28.68  
                  43.36     1:28.68 (45.32)                                        
 
Event 18  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE              2:10.12    2:17.56  
                1:02.76   2:17.56 (1:14.80)                                        
 
Event 18  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              45 O*H*-LE                   NT    1:23.45  
 
Event 18  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           59 O*H*-LE              1:51.00    1:46.26  
                  53.13     1:46.26 (53.13)                                        
 
Event 18  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harding, Peter S          60 O*H*-LE              1:24.00    1:22.45  
                  38.81     1:22.45 (43.64)                                        
 
Event 18  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            70 O*H*-LE              1:48.00    1:47.02  
                  50.23     1:47.02 (56.79)                                        
 
Event 19  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Caroline A     26 O*H*-LE                38.00      37.69  
 
Event 19  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diedo, Maddie             50 MICH-MI                46.00      43.48  
 
Event 19  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              55 O*H*-LE                39.00      38.84  
 
Event 19  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE                58.00      57.23  
 
Event 19  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Dan P                48 O*H*-LE                40.00      39.91  
 
Event 19  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                   NT      53.55  
  2 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                   NT    1:09.43  
 
Event 19  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meador, Carl E            73 O*H*-LE                   NT      54.56  
 
Event 19  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            75 O*H*-LE                   NT      38.04  
 
Event 20  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         50 Unattached           1:20.00    1:19.18  
                  34.72     1:19.18 (44.46)                                        
 
Event 20  Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE              2:22.00    2:30.43  
                1:08.61   2:30.43 (1:21.82)                                        
 
Event 20  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Arthur H       25 NAM-OH               1:32.47    1:38.89  
                  39.74     1:38.89 (59.15)                                        
 
Event 20  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, James R           47 O*H*-LE              1:25.00    1:23.17  
                1:20.23      1:23.17 (2.94)                                        
 
Event 20  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Jim             51 WOR-OH               1:13.00    1:16.72  
                  35.81     1:16.72 (40.91)                                        
 
Event 22  Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Rosario          19 Unattached           2:18.00    2:24.55  
                  33.41     1:10.79 (37.38)     1:47.30 (36.51)     2:24.55 (37.25)
 
Event 22  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diedo, Maddie             50 MICH-MI              3:20.00    3:12.78  
                  40.46     1:32.66 (52.20)     2:22.90 (50.24)     3:12.78 (49.88)
 
Event 22  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 O*H*-LE              2:38.00    2:51.30  
                  34.07     1:22.36 (48.29)   2:35.13 (1:12.77)     2:51.30 (16.17)
 
Event 22  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       60 NAM-OH               3:36.02    3:34.68  
                  49.31     1:41.55 (52.24)   3:22.84 (1:41.29)     3:34.68 (11.84)
 
Event 22  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waite, Nancy A            74 O*H*-LE              3:30.00    4:24.20  
                  56.95   2:04.67 (1:07.72)   3:17.33 (1:12.66)   4:24.20 (1:06.87)
 
Event 22  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             81 O*H*-LE              3:56.00    4:02.15  
                  50.64   1:54.45 (1:03.81)   2:58.82 (1:04.37)   4:02.15 (1:03.33)
 
Event 22  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Michael D        30 O*H*-LE              3:00.00    3:31.41  
                  41.11     1:31.75 (50.64)   2:34.69 (1:02.94)     3:31.41 (56.72)
 
Event 22  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookes, Chris            36 O*H*-LE                   NT    2:13.59  
                  32.71     1:07.15 (34.44)     1:41.16 (34.01)     2:13.59 (32.43)
 
Event 22  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE              4:05.19    3:58.37  
                  46.56   1:49.73 (1:03.17)   2:54.02 (1:04.29)   3:58.37 (1:04.35)
 
Event 22  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            48 O*H*-LE              2:15.00    2:17.78  
                  31.27     1:07.45 (36.18)     1:42.25 (34.80)     2:17.78 (35.53)
  2 Traynor, John             49 Unattached           2:43.00    2:53.34  
                  38.37     1:23.24 (44.87)     2:08.36 (45.12)     2:53.34 (44.98)
 
Event 22  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            50 O*H*-LE              2:25.00    2:24.79  
                  33.26     1:09.92 (36.66)     1:48.26 (38.34)     2:24.79 (36.53)
  2 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE              3:30.00    3:19.22  
                  43.41     1:37.35 (53.94)     2:28.36 (51.01)     3:19.22 (50.86)
  3 Thaler, Donald C          52 O*H*-LE                   NT    3:35.24  
 
Event 22  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Keith E         64 O*H*-LE                   NT    3:24.83  
  2 DeVennish, Edward B       63 NAM-OH                    NT    4:00.59  
                  51.93   1:58.30 (1:06.37)   3:03.85 (1:05.55)     4:00.59 (56.74)
 
Event 22  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE              4:05.00    4:02.22  
                  51.61   1:56.04 (1:04.43)   2:58.06 (1:02.02)   4:02.22 (1:04.16)
 
Event 23  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Caroline A     26 O*H*-LE                40.02      42.11  
 
Event 23  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       55 O*H*-LE                   NT      42.54  
  2 Guins, Ann H              55 O*H*-LE                50.00      47.12  
  3 Smith, Melinda J          56 O*H*-LE                48.00      48.07  
  4 Bao, Jinjun J             55 O*H*-LE                   NT      50.44  
 
Event 23  Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             77 O*H*-LE                   NT      59.17  
 
Event 23  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clukey, Chris A           27 O*H*-LE                38.50      37.81  
 
Event 23  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yokoyama, Masato          44 O*H*-LE                43.00      42.98  
 
Event 23  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turocy, Greg              45 O*H*-LE                   NT      35.41  
  2 Traynor, John             49 Unattached             42.00      42.23  
 
Event 23  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harding, Peter S          60 O*H*-LE                37.00      36.31  
  2 Terkel, Larry A           61 O*H*-LE                43.85      45.92  
 
Event 23  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            70 O*H*-LE                47.00      47.90  
  2 Meador, Carl E            73 O*H*-LE                   NT    1:04.66  
 
Event 24  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         50 Unattached           2:59.00    3:03.74  
                  42.68     1:30.23 (47.55)     2:17.40 (47.17)     3:03.74 (46.34)
 
Event 24  Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              55 O*H*-LE                   NT    3:30.35  
 
Event 24  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      43 SHSH-LE              4:08.10    3:58.44  
                  52.46   1:55.51 (1:03.05)     2:54.50 (58.99)   3:58.44 (1:03.94)
 
Event 24  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         51 O*H*-LE                   NT    3:54.54  
 
Event 24  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           59 O*H*-LE              3:51.00    3:46.97  
                  55.39     1:51.36 (55.97)   3:20.18 (1:28.82)     3:46.97 (26.79)
 
Event 24  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             81 O*H*-LE              6:00.00    5:30.00  
                1:19.39   2:38.38 (1:18.99)   4:07.86 (1:29.48)   5:30.00 (1:22.14)
 
Event 25  Women 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    6:13.55   40  
     1) Guins, Ann H W55                2) Smith, Melinda J W56           
     3) Kessler, Laura L W48            4) Rothenberg, Diane F W55        
                  43.40   1:31.46 (1:31.46)                       3:22.60 (1:51.14)
        4:05.98 (43.38)   4:54.01 (1:31.41)     5:31.34 (37.33)   6:13.55 (1:19.54)
 
Event 25  Men 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    5:14.38   40  
     1) Oyakawa, Yoshi M75              2) Groselle, Jack R M54           
     3) Stultz, Todd W M48              4) Medici, John C M70             
                  39.96   1:21.52 (1:21.52)     1:58.46 (36.94)   2:41.78 (1:20.26)
        3:13.12 (31.34)   3:53.31 (1:11.53)     4:31.11 (37.80)   5:14.38 (1:21.07)