Licensed to O*H*I*O Masters Swim Club                     Hy-Tek's Meet Manager
     Cleveland State University 2007 LCM Swim Meet - 7/7/2007 to 7/8/2007      
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                       10:21.60  
                1:14.43   2:41.44 (1:27.01)   3:59.38 (1:17.94)   5:19.87 (1:20.49)
      6:47.29 (1:27.42)   8:15.11 (1:27.82)   9:17.87 (1:02.76)  10:21.60 (1:03.73)
 
Event 5  Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'B'                          10:30.56  
     1) Groselle, Jack R M53            2) Peric, Georgian W27            
     3) Groselle, John R M28            4) Gray, Audrey L W27             
                  31.63   1:08.10 (1:08.10)   1:45.10 (1:45.10)   2:19.32 (2:19.32)
        2:53.39 (34.07)   3:32.96 (1:13.64)   4:14.00 (1:54.68)   4:53.47 (2:34.15)
        5:32.31 (38.84)   6:17.48 (1:24.01)   7:01.08 (2:07.61)   7:43.73 (2:50.26)
        8:24.75 (41.02)   9:10.00 (1:26.27)   9:49.50 (2:05.77)  10:30.56 (2:46.83)
 
Event 5  Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                          12:11.78  
     1) Hall, Sid W M72                 2) Rothenberg, Diane F W54        
     3) Smith, Melinda W55              4) Oyakawa, Yoshi M74             
                  42.56   1:30.45 (1:30.45)   2:18.36 (2:18.36)   3:02.85 (3:02.85)
        3:42.06 (39.21)   4:27.77 (1:24.92)   5:13.86 (2:11.01)   5:58.95 (2:56.10)
        6:42.68 (43.73)   7:32.85 (1:33.90)   8:25.00 (2:26.05)   9:13.06 (3:14.11)
        9:49.36 (36.30)  10:32.02 (1:18.96)  11:21.47 (2:08.41)  12:11.78 (2:58.72)

Event 6  Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Audrey L            27 O*H*-LE                       10:56.75  
 
Event 6  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Denise             48 MICH-MI                       10:43.53  
  2 Koeberle, Jean C          47 O*H*-LE                       13:44.01  
 
Event 6  Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                       12:59.03  
 
Event 6  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Pam A               56 O*H*-LE                       19:13.56  
 
Event 6  Women 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           65 ISF-IN                        14:47.46  
 
Event 6  Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           71 MICH-MI                       17:48.61  
 
Event 6  Women 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             76 O*H*-LE                       18:59.58  
 
Event 6  Women 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           83 MICH-MI                       18:41.79  
  2 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                       17:34.23  
 
Event 6  Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laraway, Tom K            49 O*H*-LE                       11:18.84  
  2 Rockwell, Dave A          49 O*H*-LE                       14:16.67  
 
Event 6  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         50 O*H*-LE                       14:00.33  
 
Event 6  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James S         55 TPIT-AM                       10:44.69  
  2 Korner, Dale E            55 O*H*-LE                       11:01.98  
  3 Thompson, Frank L         56 MICH-MI                       11:12.86  
 
Event 6  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                       14:17.91  
 
Event 6  Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            65 O*H*-LE                       21:08.94  
 
Event 6  Men 85-89 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tybout, Richard A         87 BUCK-OH                       22:09.02  

Event 7  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Denise             48 MICH-MI                       19:57.68  
                  37.02     1:17.43 (40.41)     1:57.70 (40.27)     2:38.86 (41.16)
        3:19.33 (40.47)     3:59.98 (40.65)     4:40.24 (40.26)     5:21.25 (41.01)
        6:01.06 (39.81)     6:42.18 (41.12)     7:21.60 (39.42)     8:02.49 (40.89)
        8:41.97 (39.48)     9:22.31 (40.34)    10:02.54 (40.23)    10:43.53 (40.99)
       11:23.16 (39.63)    12:03.59 (40.43)    12:43.15 (39.56)    13:23.35 (40.20)
       14:02.87 (39.52)    14:42.69 (39.82)    15:22.12 (39.43)    16:02.01 (39.89)
       16:41.87 (39.86)    17:21.72 (39.85)    18:01.33 (39.61)    18:41.37 (40.04)
       19:20.15 (38.78)    19:57.68 (37.53)                                        
  2 Koeberle, Jean C          47 O*H*-LE                       26:04.43  
                  40.96     1:28.85 (47.89)     2:18.37 (49.52)     3:10.27 (51.90)
        4:01.21 (50.94)     4:54.10 (52.89)     5:46.41 (52.31)     6:40.04 (53.63)
        7:32.06 (52.02)     8:25.46 (53.40)     9:17.93 (52.47)    10:11.65 (53.72)
       11:04.85 (53.20)    11:58.40 (53.55)    12:50.37 (51.97)    13:44.01 (53.64)
       14:36.74 (52.73)    15:30.36 (53.62)    16:22.88 (52.52)    17:15.74 (52.86)
                               19:02.61 ( )    19:55.40 (52.79)    20:48.30 (52.90)
     23:26.03 (2:37.73)    24:19.46 (53.43)    25:11.80 (52.34)    26:04.26 (52.46)
        26:04.43 (0.17)                                                            
 
Event 7  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                       24:27.84  
                  42.52     1:29.69 (47.17)     2:17.92 (48.23)     3:06.40 (48.48)
        3:55.93 (49.53)     4:44.53 (48.60)     5:33.39 (48.86)     6:22.47 (49.08)
        7:12.07 (49.60)     8:02.06 (49.99)     8:51.80 (49.74)     9:40.68 (48.88)
       10:30.05 (49.37)    11:19.90 (49.85)    12:08.81 (48.91)    12:59.03 (50.22)
       13:48.85 (49.82)    14:37.63 (48.78)    15:27.36 (49.73)    16:15.96 (48.60)
       17:06.26 (50.30)    17:55.02 (48.76)    18:45.13 (50.11)    19:34.66 (49.53)
       20:24.58 (49.92)    21:13.54 (48.96)    22:03.31 (49.77)    22:52.09 (48.78)
       23:41.17 (49.08)    24:27.84 (46.67)                                        
 
Event 7  Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Pam A               56 O*H*-LE                       35:59.11  
                1:07.64   2:17.97 (1:10.33)   3:32.33 (1:14.36)   4:42.39 (1:10.06)
      5:56.37 (1:13.98)   7:07.77 (1:11.40)   8:22.98 (1:15.21)   9:32.53 (1:09.55)
     10:44.88 (1:12.35)  11:55.39 (1:10.51)  13:09.18 (1:13.79)  14:20.58 (1:11.40)
     15:34.77 (1:14.19)  16:46.55 (1:11.78)  18:01.35 (1:14.80)  19:13.56 (1:12.21)
     20:26.63 (1:13.07)  21:41.05 (1:14.42)  22:54.03 (1:12.98)  24:05.80 (1:11.77)
     25:20.80 (1:15.00)  26:30.83 (1:10.03)  27:45.61 (1:14.78)  28:55.56 (1:09.95)
     30:08.68 (1:13.12)  31:18.47 (1:09.79)  32:31.26 (1:12.79)  33:40.83 (1:09.57)
     34:52.23 (1:11.40)  35:59.11 (1:06.88)                                        
 
Event 7  Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           65 ISF-IN                        28:13.01  
                  45.82     1:38.62 (52.80)     2:33.87 (55.25)     3:30.06 (56.19)
        4:25.82 (55.76)     5:23.39 (57.57)     6:20.25 (56.86)     7:16.88 (56.63)
        8:12.27 (55.39)     9:08.47 (56.20)    10:04.79 (56.32)    11:00.37 (55.58)
       11:57.18 (56.81)    12:53.23 (56.05)    13:50.05 (56.82)    14:47.46 (57.41)
       15:43.94 (56.48)    16:41.65 (57.71)    17:38.03 (56.38)    18:35.71 (57.68)
       19:33.68 (57.97)    20:31.60 (57.92)    21:28.42 (56.82)    22:27.38 (58.96)
       23:24.37 (56.99)    24:23.04 (58.67)    25:21.62 (58.58)    26:19.76 (58.14)
       27:16.79 (57.03)    28:13.01 (56.22)                                        
 
Event 7  Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           71 MICH-MI                       33:08.92  
                  59.47   2:07.07 (1:07.60)   3:12.53 (1:05.46)   4:21.42 (1:08.89)
      5:28.90 (1:07.48)   6:36.46 (1:07.56)   7:43.18 (1:06.72)   8:51.85 (1:08.67)
      9:58.71 (1:06.86)  11:07.58 (1:08.87)  12:15.73 (1:08.15)  13:22.76 (1:07.03)
     14:28.63 (1:05.87)  15:35.61 (1:06.98)  16:41.13 (1:05.52)  17:48.61 (1:07.48)
     18:54.30 (1:05.69)  20:00.42 (1:06.12)  21:05.77 (1:05.35)  22:12.21 (1:06.44)
     23:18.83 (1:06.62)  24:24.81 (1:05.98)  25:30.89 (1:06.08)  26:37.45 (1:06.56)
     27:43.33 (1:05.88)  28:50.87 (1:07.54)  29:55.98 (1:05.11)  31:03.08 (1:07.10)
     32:06.69 (1:03.61)  33:08.92 (1:02.23)                                        
 
Event 7  Women 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                       33:56.51  
                  54.78   1:55.05 (1:00.27)                       4:05.97 (       )
      5:13.99 (1:08.02)   6:17.55 (1:03.56)   7:25.52 (1:07.97)   8:29.93 (1:04.41)
      9:39.12 (1:09.19)  10:44.71 (1:05.59) 
     14:10.03 (3:25.32)  15:17.56 (1:07.53)  16:27.11 (1:09.55)  17:34.23 (1:07.12)
     18:43.81 (1:09.58)  19:52.61 (1:08.80)  21:04.69 (1:12.08)  22:13.26 (1:08.57)
     23:24.10 (1:10.84)  24:31.20 (1:07.10)  25:43.10 (1:11.90)  26:52.90 (1:09.80)
     28:05.61 (1:12.71)  29:14.45 (1:08.84)  30:29.68 (1:15.23)  31:38.58 (1:08.90)
     32:51.74 (1:13.16)  33:56.95 (1:05.21)                                        
  2 Nochman, Lois K           83 MICH-MI                       35:21.51  
                1:08.18   2:29.21 (1:21.03)   3:38.19 (1:08.98)   4:45.31 (1:07.12)
      5:54.58 (1:09.27)   7:01.57 (1:06.99)   8:12.79 (1:11.22)   9:20.72 (1:07.93)
     10:32.50 (1:11.78)  11:39.44 (1:06.94)  12:51.83 (1:12.39)  14:01.30 (1:09.47)
     15:12.88 (1:11.58)  16:20.34 (1:07.46)  17:32.05 (1:11.71)  18:41.79 (1:09.74)
     19:53.28 (1:11.49)  21:02.89 (1:09.61)  22:15.86 (1:12.97)  23:25.59 (1:09.73)
     24:37.84 (1:12.25)  25:48.17 (1:10.33)  27:01.35 (1:13.18)  28:10.82 (1:09.47)
     29:26.09 (1:15.27)  30:36.50 (1:10.41)  31:49.37 (1:12.87)  32:59.50 (1:10.13)
     34:14.29 (1:14.79)  35:21.51 (1:07.22)                                        
 
Event 7  Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laraway, Tom K            49 O*H*-LE                       21:18.28  
                  36.91     1:18.99 (42.08)     2:00.98 (41.99)     2:43.99 (43.01)
        3:26.25 (42.26)     4:08.94 (42.69)     4:51.51 (42.57)     5:34.58 (43.07)
        6:17.12 (42.54)     7:00.28 (43.16)     7:42.75 (42.47)     8:26.30 (43.55)
        9:09.01 (42.71)     9:52.57 (43.56)    10:35.60 (43.03)    11:18.84 (43.24)
       12:01.26 (42.42)    12:44.23 (42.97)    13:27.09 (42.86)    14:10.72 (43.63)
       14:53.78 (43.06)    15:37.47 (43.69)    16:20.12 (42.65)    17:03.93 (43.81)
       17:46.47 (42.54)    18:30.06 (43.59)    19:12.63 (42.57)    19:55.25 (42.62)
       20:37.96 (42.71)    21:18.28 (40.32)                                        
  2 Rockwell, Dave A          49 O*H*-LE                       26:50.78  
                  48.06     1:38.27 (50.21)     2:32.60 (54.33)     3:24.96 (52.36)
        4:20.83 (55.87)     5:13.91 (53.08)     6:09.70 (55.79)     7:02.63 (52.93)
        7:57.91 (55.28)     8:51.68 (53.77)     9:46.67 (54.99)    10:40.39 (53.72)
       11:36.05 (55.66)    12:28.38 (52.33)    13:24.07 (55.69)    14:16.67 (52.60)
       15:12.98 (56.31)    16:07.10 (54.12)    17:01.45 (54.35)    17:54.99 (53.54)
       18:51.71 (56.72)    19:44.79 (53.08)    20:41.21 (56.42)    21:34.79 (53.58)
       22:30.53 (55.74)    23:22.83 (52.30)    24:18.32 (55.49)    25:10.76 (52.44)
       26:03.33 (52.57)    26:50.78 (47.45)                                        
 
Event 7  Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         50 O*H*-LE                       26:28.62  
                  41.80     1:33.34 (51.54)     2:24.52 (51.18)     3:17.81 (53.29)
        4:09.70 (51.89)     5:03.51 (53.81)     5:55.58 (52.07)     6:49.56 (53.98)
        7:42.43 (52.87)     8:37.44 (55.01)     9:30.48 (53.04)    10:24.85 (54.37)
       11:17.62 (52.77)    12:12.52 (54.90)    13:04.95 (52.43)    14:00.33 (55.38)
       14:53.78 (53.45)    15:47.73 (53.95)    16:41.04 (53.31)    17:35.71 (54.67)
       18:29.26 (53.55)    19:22.94 (53.68)    20:16.87 (53.93)    21:11.34 (54.47)
       22:05.05 (53.71)    23:00.07 (55.02)    23:53.55 (53.48)    24:48.14 (54.59)
       25:39.36 (51.22)    26:28.62 (49.26)                                        
 
Event 7  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Korner, Dale E            55 O*H*-LE                       20:42.85  
                  39.12     1:21.13 (42.01)     2:02.54 (41.41)     2:44.20 (41.66)
        3:25.97 (41.77)     4:06.80 (40.83)     4:48.10 (41.30)     5:29.60 (41.50)
        6:10.68 (41.08)     6:51.34 (40.66)     7:32.93 (41.59)     8:14.25 (41.32)
        8:55.86 (41.61)     9:38.61 (42.75)    10:20.09 (41.48)    11:01.98 (41.89)
       11:43.62 (41.64)    12:25.21 (41.59)    13:07.89 (42.68)    13:49.10 (41.21)
       14:30.55 (41.45)    15:11.95 (41.40)    15:53.80 (41.85)    16:35.24 (41.44)
       17:17.36 (42.12)    17:58.96 (41.60)    18:40.09 (41.13)    19:21.29 (41.20)
       20:02.63 (41.34)    20:42.85 (40.22)                                        
  2 Thompson, Frank L         56 MICH-MI                       20:52.40  
                  35.93     1:17.81 (41.88)     2:00.23 (42.42)     2:44.20 (43.97)
        3:26.95 (42.75)     4:10.83 (43.88)     4:53.52 (42.69)     5:36.74 (43.22)
        6:18.43 (41.69)     7:00.26 (41.83)     7:41.53 (41.27)     8:24.63 (43.10)
        9:06.38 (41.75)     9:48.76 (42.38)    10:30.44 (41.68)    11:12.86 (42.42)
       11:55.24 (42.38)    12:37.94 (42.70)    13:19.58 (41.64)    14:01.30 (41.72)
       14:42.98 (41.68)    15:24.85 (41.87)    16:06.44 (41.59)    16:48.20 (41.76)
       17:30.09 (41.89)    18:12.25 (42.16)    18:53.16 (40.91)    19:33.98 (40.82)
       20:06.55 (32.57)    20:52.40 (45.85)                                        
 
Event 7  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                       26:57.61  
                  46.02     1:38.59 (52.57)     2:34.20 (55.61)     3:28.01 (53.81)
        4:22.01 (54.00)     5:15.28 (53.27)     6:10.21 (54.93)     7:04.26 (54.05)
        7:59.47 (55.21)     8:53.03 (53.56)     9:48.24 (55.21)    10:41.48 (53.24)
       11:36.35 (54.87)    12:29.30 (52.95)    13:24.69 (55.39)    14:17.91 (53.22)
       15:13.28 (55.37)    16:07.03 (53.75)    17:02.12 (55.09)    17:55.68 (53.56)
       18:51.27 (55.59)    19:45.57 (54.30)    20:41.34 (55.77)    21:34.99 (53.65)
       22:29.54 (54.55)    23:23.19 (53.65)    24:17.54 (54.35)    25:11.01 (53.47)
       26:04.87 (53.86)    26:57.61 (52.74)                                        
 
Event 7  Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            65 O*H*-LE                       39:39.02  
                1:04.96   2:19.02 (1:14.06)   3:36.86 (1:17.84)   4:55.94 (1:19.08)
      6:16.95 (1:21.01)   7:35.92 (1:18.97)   8:56.95 (1:21.03)  10:18.81 (1:21.86)
     11:37.95 (1:19.14)  13:00.31 (1:22.36)  14:20.55 (1:20.24)  15:43.35 (1:22.80)
     17:03.78 (1:20.43)  18:25.12 (1:21.34)  19:48.50 (1:23.38)  21:08.94 (1:20.44)
     22:30.73 (1:21.79)  23:49.81 (1:19.08)  25:11.43 (1:21.62)  26:30.87 (1:19.44)
     27:52.69 (1:21.82)  29:13.08 (1:20.39)  30:32.53 (1:19.45)  31:52.34 (1:19.81)
     33:11.34 (1:19.00)  34:30.45 (1:19.11)  35:49.68 (1:19.23)  37:07.63 (1:17.95)
     38:24.82 (1:17.19)  39:39.02 (1:14.20)                                        
 
Event 8  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          47 O*H*-LE                        6:27.45  
                                1:25.84 ( )                             3:04.98 ( )
                                4:46.47 ( )   6:27.45 (1:40.98)                    
 
Event 8  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                        6:15.61  
                  41.76     1:28.41 (46.65)     2:16.50 (48.09)     3:04.67 (48.17)
        3:52.73 (48.06)     4:41.21 (48.48)     5:29.02 (47.81)     6:15.61 (46.59)
 
Event 8  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       59 NAM                            7:35.66  
                  50.82     1:46.70 (55.88)     2:44.27 (57.57)     3:41.64 (57.37)
        4:40.48 (58.84)     5:40.05 (59.57)     6:39.36 (59.31)     7:35.66 (56.30)
 
Event 8  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           71 MICH-MI                        8:37.54  
                  58.70   2:01.73 (1:03.03)   3:09.83 (1:08.10)   4:15.96 (1:06.13)
      5:23.77 (1:07.81)   6:29.21 (1:05.44)   7:36.07 (1:06.86)   8:37.54 (1:01.47)
 
Event 8  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             76 O*H*-LE                        9:18.99  
                1:06.20   2:16.44 (1:10.24)   3:31.09 (1:14.65)   4:41.76 (1:10.67)
      5:51.73 (1:09.97)   7:00.67 (1:08.94)   8:13.78 (1:13.11)   9:18.99 (1:05.21)
  2 Ganzel, Carol H           76 O*H*-LE                       11:03.45  
                1:10.06   2:31.54 (1:21.48)   3:55.52 (1:23.98)   5:21.47 (1:25.95)
      6:50.83 (1:29.36)   8:18.63 (1:27.80)   9:41.05 (1:22.42)  11:03.45 (1:22.40)
 
Event 8  Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                        8:23.34  
                  51.13   1:52.26 (1:01.13)   2:56.90 (1:04.64)   4:01.73 (1:04.83)
      5:08.85 (1:07.12)   6:14.23 (1:05.38)   7:21.56 (1:07.33)   8:23.34 (1:01.78)
 
Event 8  Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Howard B       26 NAM                            6:27.22  
                  41.52     1:28.28 (46.76)     2:17.82 (49.54)     3:07.12 (49.30)
        3:58.67 (51.55)     4:48.57 (49.90)     5:38.41 (49.84)     6:27.22 (48.81)
 
Event 8  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brookes, Chris            35 O*H*-LE                        4:38.56  
                  32.52     1:06.84 (34.32)     1:42.62 (35.78)     2:18.03 (35.41)
        2:53.51 (35.48)     3:29.08 (35.57)     4:04.60 (35.52)     4:38.56 (33.96)
  2 Campanelli, John A        38 O*H*-LE                        6:48.27  
                                1:32.41 ( )                             3:17.21 ( )
                                5:05.03 ( )   6:48.27 (1:43.24)                    
 
Event 8  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            49 DCM-PV                         5:21.87  
                  35.34     1:13.91 (38.57)     1:54.67 (40.76)     2:36.11 (41.44)
        3:17.98 (41.87)     3:59.87 (41.89)     4:41.70 (41.83)     5:21.87 (40.17)
 
Event 8  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Jim T           50 GCMT-OH                        5:05.05  
                  36.74     1:15.32 (38.58)     1:55.19 (39.87)     2:34.31 (39.12)
        3:13.10 (38.79)     3:50.94 (37.84)     4:29.56 (38.62)     5:05.05 (35.49)
  2 Grassell, Duane V         50 O*H*-LE                        6:44.92  
                  42.69     1:33.48 (50.79)     2:25.60 (52.12)     3:18.98 (53.38)
        4:11.60 (52.62)     5:05.07 (53.47)     5:57.16 (52.09)     6:44.92 (47.76)
 
Event 8  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James S         55 TPIT-AM                        5:03.40  
                  34.92     1:13.79 (38.87)     1:52.31 (38.52)     2:31.87 (39.56)
        3:10.65 (38.78)     3:49.95 (39.30)     4:27.67 (37.72)     5:03.40 (35.73)
  2 Thompson, Frank L         56 MICH-MI                        5:35.20  
                  37.19     1:19.35 (42.16)     2:02.65 (43.30)     2:46.64 (43.99)
        3:30.12 (43.48)     4:13.43 (43.31)     4:56.00 (42.57)     5:35.20 (39.20)
 
Event 8  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                        7:02.56  
                  43.67     1:37.03 (53.36)     2:31.20 (54.17)     3:26.41 (55.21)
        4:20.52 (54.11)     5:14.33 (53.81)     6:09.12 (54.79)     7:02.56 (53.44)
  2 March, Ed J               61 STRK                           7:47.73  
                  50.78   1:51.27 (1:00.49)     2:51.23 (59.96)   3:53.10 (1:01.87)
      4:53.80 (1:00.70)   5:55.34 (1:01.54)     6:51.96 (56.62)     7:47.73 (55.77)
  3 DeVennish, Edward B       62 NAM                            9:11.26  
                                1:59.40 ( )                             4:23.79 ( )
                                6:49.07 ( )   9:11.26 (2:22.19)                    
 
Event 8  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             80 O*H*-LE                        8:50.42  
                  53.57   1:56.94 (1:03.37)   3:01.36 (1:04.42)   4:13.21 (1:11.85)
      5:22.91 (1:09.70)   6:33.37 (1:10.46)   7:42.87 (1:09.50)   8:50.42 (1:07.55)
 
Event 9  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Denise             48 MICH-MI                        2:57.55  
 
Event 9  Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           83 MICH-MI                        4:51.76  
                1:05.19   2:21.26 (1:16.07)   3:37.07 (1:15.81)   4:51.76 (1:14.69)
  2 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                        5:16.15  
 
Event 10  Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           3:57.85  
     1) Groselle, Jack R M53            2) Groselle, John R M28           
     3) Stultz, Todd W M47              4) Brookes, Chris M35             
                  27.57       58.05 (58.05)     1:27.85 (29.80)   2:01.90 (1:03.85)
        2:29.68 (27.78)     3:00.54 (58.64)     3:28.07 (27.53)     3:57.85 (57.31)
 
Event 11  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              54 O*H*-LE                        1:30.96  
                  46.25     1:30.96 (44.71)                                        
  2 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                        1:37.92  
 
Event 11  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Elaine H       59 NAM                            1:56.50  
 
Event 11  Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           83 MICH-MI                        2:18.00  
 
Event 11  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Arthur H       24 NAM                            1:33.54  
                  45.33     1:33.54 (48.21)                                        
 
Event 11  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Price, Joe                28 OHSP                           1:20.09  
                  39.29     1:20.09 (40.80)                                        
 
Event 11  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      42 O*H*-LE                        1:43.15  
                  49.61     1:43.15 (53.54)                                        
 
Event 11  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           46 O*H*-LE                        1:08.71  
                  34.09     1:08.71 (34.62)                                        
 
Event 11  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         56 MICH-MI                        1:18.88  
 
Event 11  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                        2:10.64  
                1:00.51   2:10.64 (1:10.13)                                        
 
Event 11  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            74 O*H*-LE                        1:28.71  
 
Event 12  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              54 O*H*-LE                          33.40  
  2 Rothenberg, Diane F       54 O*H*-LE                          33.82  
  3 Bao, Jinjun J             54 O*H*-LE                          39.63  
 
Event 12  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cronin, Nancy J           55 STRK                             40.32  
  2 Kaminski, Anne S          55 STRK                             52.50  
 
Event 12  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          60 O*H*-LE                          49.30  
 
Event 12  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganzel, Carol H           76 O*H*-LE                        1:05.82  
  2 Drummond, Marion G        76 O*H*-LE                        1:07.02  
 
Event 12  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                          45.13  
  2 Nochman, Lois K           83 MICH-MI                          52.86  
 
Event 12  Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            86 O*H*-LE                        1:13.58  
  2 Culhane, Mary J           86 O*H*-LE                        1:22.80  
 
Event 12  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Edward C           22 STRK                             28.13  
  2 DeVennish, Arthur H       24 NAM                              35.30  
 
Event 12  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campanelli, John A        38 O*H*-LE                          38.65  
 
Event 12  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            40 MICH-MI                          27.89  
  2 Ayzenberg, Steve          44 O*H*-LE                          37.83  
 
Event 12  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stultz, Todd W            47 O*H*-LE                          27.35  
 
Event 12  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          53 O*H*-LE                          25.83  
  2 Grassell, Duane V         50 O*H*-LE                          37.73  
 
Event 12  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James S         55 TPIT-AM                          28.00  
  2 Dorsch, Bill T            56 O*H*-LE                          28.43  
  3 Horsfield, Steve P        55 OHCSU                            33.14  
 
Event 12  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 March, Ed J               61 STRK                             42.99  
  2 DeVennish, Edward B       62 NAM                              45.18  
 
Event 12  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               72 O*H*-LE                          34.90  
  2 Oyakawa, Yoshi            74 O*H*-LE                          36.86  
 
Event 12  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           78 O*H*-LE                          38.83  
 
Event 13  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          47 O*H*-LE                        4:18.11  
                  58.02   2:01.62 (1:03.60)   3:11.07 (1:09.45)   4:18.11 (1:07.04)
 
Event 13  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Price, Joe                28 OHSP                           2:52.44  
                  39.22     1:23.24 (44.02)     2:08.62 (45.38)     2:52.44 (43.82)
  2 Groselle, John R          28 O*H*-LE                        3:06.37  
 
Event 13  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Robert V           55 AWJ-GA                         3:03.27  
                  42.03     1:29.82 (47.79)     2:17.07 (47.25)     3:03.27 (46.20)
  2 Korner, Dale E            55 O*H*-LE                        3:08.81  
 
Event 13  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            65 O*H*-LE                        4:37.98  
                  58.45   2:10.89 (1:12.44)   3:23.28 (1:12.39)   4:37.98 (1:14.70)
 
Event 13  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               72 O*H*-LE                        4:00.60  
 
Event 14  Women 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'C'                           5:42.66  
     1) Culhane, Mary J W86             2) Drummond, Marion G W76         
     3) Ganzel, Carol H W76             4) Hill, Sylvia H W86             
                1:25.71   2:56.85 (1:31.14)   4:34.51 (1:37.66)   5:42.66 (1:08.15)
 
Event 14  Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           2:14.72  
     1) Stultz, Todd W M47              2) Groselle, Jack R M53           
     3) Groselle, Elizabeth W23         4) Kessler, Laura W47             
                  34.42     1:10.47 (36.05)     1:43.26 (32.79)     2:14.72 (31.46)
  2 S*T*A*R*K Masters Swimming  'A'                             3:15.85  
     1) Cronin, Nancy J W55             2) Kaminski, Anne S W55           
     3) Burns, Edward C M22             4) March, Ed J M61                
                  53.10   1:53.32 (1:00.22)     2:31.20 (37.88)     3:15.85 (44.65)
 
Event 14  Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'B'                           3:01.82  
     1) Oyakawa, Yoshi M74              2) Kron, Lilly G W76              
     3) Smith, Mel J W55                4) Van Dijk, Peter M78            
                1:08.96     1:36.85 (27.89)     2:22.32 (45.47)     3:01.82 (39.50)
 
Event 15  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                          38.54  
  2 Bao, Jinjun J             54 O*H*-LE                          54.25  
 
Event 15  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mel J              55 O*H*-LE                          48.22  
 
Event 15  Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganzel, Carol H           76 O*H*-LE                        1:35.80  
 
Event 15  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Howard B       26 NAM                              37.62  
 
Event 15  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            40 MICH-MI                          33.35  
  2 Echeverria, Fernan V      42 O*H*-LE                          56.93  
 
Event 15  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         50 O*H*-LE                          42.92  
 
Event 15  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                          50.90  
 
Event 16  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            47 O*H*-LE                        1:09.07  
 
Event 16  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              54 O*H*-LE                        1:19.63  
 
Event 16  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          60 O*H*-LE                        1:53.23  
                  52.62   1:53.23 (1:00.61)                                        
 
Event 16  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                        1:43.14  
                  48.12     1:43.14 (55.02)                                        
 
Event 16  Women 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sylvia H            86 O*H*-LE                        2:45.84  
                1:20.60   2:45.84 (1:25.24)                                        
 
Event 16  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Edward C           22 STRK                           1:05.89  
                  31.65     1:05.89 (34.24)                                        
 
Event 16  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          28 O*H*-LE                        1:20.37  
 
Event 16  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campanelli, John A        38 O*H*-LE                        1:26.42  
                  39.64     1:26.42 (46.78)                                        
 
Event 16  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ayzenberg, Steve          44 O*H*-LE                        1:32.77  
                  39.29     1:32.77 (53.48)                                        
 
Event 16  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            49 DCM-PV                         1:07.57  
                  31.69     1:07.57 (35.88)                                        
 
Event 16  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         50 O*H*-LE                        1:23.57  
 
Event 16  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James S         55 TPIT-AM                        1:02.73  
                  29.58     1:02.73 (33.15)                                        
  2 Horsfield, Steve P        55 OHCSU                          1:21.10  
 
Event 16  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 March, Ed J               61 STRK                           1:44.48  
                  48.03     1:44.48 (56.45)                                        
  2 DeVennish, Edward B       62 NAM                            1:46.25  
                  47.32     1:46.25 (58.93)                                        
 
Event 16  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               72 O*H*-LE                        1:15.23  
                  37.28     1:15.23 (37.95)                                        
  2 Oyakawa, Yoshi            74 O*H*-LE                        1:28.02  
                  40.66     1:28.02 (47.36)                                        
 
Event 16  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             80 O*H*-LE                        1:46.51  
                  47.83     1:46.51 (58.68)                                        
 
Event 17  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peric, Georgian           27 O*H*-LE                        3:07.68  
 
Event 17  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                        3:22.36  
                  40.72     1:37.73 (57.01)     2:35.19 (57.46)     3:22.36 (47.17)
  2 Bao, Jinjun J             54 O*H*-LE                        3:59.40  
                  52.62   1:54.46 (1:01.84)   2:58.83 (1:04.37)   3:59.40 (1:00.57)
 
Event 17  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mel J              55 O*H*-LE                        3:48.08  
 
Event 17  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brookes, Chris            35 O*H*-LE                        2:29.10  
                  33.49     1:12.67 (39.18)     1:56.66 (43.99)     2:29.10 (32.44)
 
Event 17  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            40 MICH-MI                        3:06.73  
                  34.20     1:26.24 (52.04)     2:25.38 (59.14)     3:06.73 (41.35)
  2 Echeverria, Fernan V      42 O*H*-LE                        4:25.15  
                1:02.16     2:01.04 (58.88)   3:26.88 (1:25.84)     4:25.15 (58.27)
 
Event 17  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           46 O*H*-LE                        2:30.82  
                  31.39     1:10.77 (39.38)     1:56.86 (46.09)     2:30.82 (33.96)
 
Event 17  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Jim T           50 GCMT-OH                        2:45.36  
                  35.11     1:19.81 (44.70)     2:08.07 (48.26)     2:45.36 (37.29)
 
Event 17  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horsfield, Steve P        55 OHCSU                          3:34.10  
                  39.90   1:39.93 (1:00.03)   2:47.96 (1:08.03)     3:34.10 (46.14)
 
Event 17  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                        4:04.43  
                  51.68   2:03.03 (1:11.35)   3:09.02 (1:05.99)     4:04.43 (55.41)
 
Event 17  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            74 O*H*-LE                        3:37.44  
                  51.15     1:40.49 (49.34)   2:49.96 (1:09.47)     3:37.44 (47.48)
 
Event 18  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean C          47 O*H*-LE                        1:54.69  
 
Event 18  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       54 O*H*-LE                        1:38.24  
 
Event 18  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mel J              55 O*H*-LE                        1:49.38  
 
Event 18  Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           71 MICH-MI                        2:39.61  
                1:20.25   2:39.61 (1:19.36)                                        
 
Event 18  Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kron, Lilly G             76 O*H*-LE                        2:08.46  
                1:01.56   2:08.46 (1:06.90)                                        
  2 Ganzel, Carol H           76 O*H*-LE                        3:39.05  
 
Event 18  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Price, Joe                28 OHSP                           1:16.88  
                  34.75     1:16.88 (42.13)                                        
  2 Groselle, John R          28 O*H*-LE                        1:18.22  
                  36.42     1:18.22 (41.80)                                        
 
Event 18  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          53 O*H*-LE                        1:19.14  
 
Event 18  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Robert V           55 AWJ-GA                         1:22.90  
                  38.33     1:22.90 (44.57)                                        
  2 Korner, Dale E            55 O*H*-LE                        1:31.65  
 
Event 18  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 March, Ed J               61 STRK                           1:58.85  
 
Event 18  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            65 O*H*-LE                        2:07.05  
                  57.83   2:07.05 (1:09.22)                                        
 
Event 18  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               72 O*H*-LE                        1:52.34  
                  53.35     1:52.34 (58.99)                                        
 
Event 19  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              54 O*H*-LE                          38.50  
 
Event 19  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          60 O*H*-LE                        1:01.59  
 
Event 19  Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drummond, Marion G        76 O*H*-LE                        1:20.67  
 
Event 19  Women 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Culhane, Mary J           86 O*H*-LE                        1:18.07  
 
Event 19  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Price, Joe                28 OHSP                             40.07  
 
Event 19  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           46 O*H*-LE                          31.38  
 
Event 19  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                          52.91  
 
Event 19  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            74 O*H*-LE                          37.27  
 
Event 19  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           78 O*H*-LE                          49.07  
 
Event 20  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Audrey L            27 O*H*-LE                        1:20.34  
 
Event 20  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                        1:34.45  
                  41.84     1:34.45 (52.61)                                        
  2 Bao, Jinjun J             54 O*H*-LE                        2:02.27  
                  57.10   2:02.27 (1:05.17)                                        
 
Event 20  Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           71 MICH-MI                        2:27.08  
                1:13.44   2:27.08 (1:13.64)                                        
 
Event 20  Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           83 MICH-MI                        2:17.44  
                1:02.34   2:17.44 (1:15.10)                                        
  2 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                        2:22.44  
                1:06.00   2:22.44 (1:16.44)                                        
 
Event 20  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeVennish, Arthur H       24 NAM                            1:32.47  
                  36.62     1:32.47 (55.85)                                        
 
Event 20  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            40 MICH-MI                        1:27.07  
                  38.90     1:27.07 (48.17)                                        
 
Event 21  Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           1:54.32  
     1) Groselle, Jack R M53            2) Groselle, Elizabeth W23        
     3) Stultz, Todd W M47              4) Kessler, Laura W47             
                  26.31       55.84 (29.53)     1:22.86 (27.02)     1:54.32 (31.46)
  2 S*T*A*R*K Masters Swimming  'A'                             2:50.67  
     1) March, Ed J M61                 2) Cronin, Nancy J W55            
     3) Kaminski, Anne S W55            4) Burns, Edward C M22            
                  44.23     1:28.00 (43.77)     2:21.08 (53.08)     2:50.67 (29.59)
 
Event 22  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ray, Lisa M               31 TPIT-AM                        3:46.07  
 
Event 22  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothenberg, Diane F       54 O*H*-LE                        2:51.64  
 
Event 22  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mel J              55 O*H*-LE                        3:13.41  
                  44.49     1:33.25 (48.76)     2:25.74 (52.49)     3:13.41 (47.67)
  2 DeVennish, Elaine H       59 NAM                            3:36.02  
                  46.80     1:41.62 (54.82)     2:40.12 (58.50)     3:36.02 (55.90)
 
Event 22  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             80 O*H*-LE                        3:56.37  
                  51.17   1:52.28 (1:01.11)   2:55.90 (1:03.62)   3:56.37 (1:00.47)
 
Event 22  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brookes, Chris            35 O*H*-LE                        2:10.34  
                  30.02     1:03.22 (33.20)     1:37.31 (34.09)     2:10.34 (33.03)
 
Event 22  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      42 O*H*-LE                        3:50.80  
                  46.01     1:45.57 (59.56)   2:49.58 (1:04.01)   3:50.80 (1:01.22)
 
Event 22  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Munson, Fred R            49 DCM-PV                         2:28.31  
                  34.97     1:12.87 (37.90)     1:51.76 (38.89)     2:28.31 (36.55)
 
Event 22  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Jim T           50 GCMT-OH                        2:24.29  
                  34.42     1:11.79 (37.37)     1:48.45 (36.66)     2:24.29 (35.84)
  2 Grassell, Duane V         50 O*H*-LE                        3:14.70  
                  44.06     1:34.24 (50.18)     2:27.29 (53.05)     3:14.70 (47.41)
 
Event 22  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James S         55 TPIT-AM                        2:24.94  
                  33.63     1:11.89 (38.26)     1:50.41 (38.52)     2:24.94 (34.53)
  2 Horsfield, Steve P        55 OHCSU                          3:17.20  
 
Event 22  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Tom E             63 O*H*-LE                        3:21.07  
 
Event 22  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               72 O*H*-LE                        3:02.64  
                  43.18     1:31.08 (47.90)     2:18.81 (47.73)     3:02.64 (43.83)
 
Event 22  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daily, John R             80 O*H*-LE                        4:00.42  
                  51.16   1:52.88 (1:01.72)   2:56.59 (1:03.71)   4:00.42 (1:03.83)
 
Event 23  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Elizabeth       23 O*H*-LE                          38.21  
 
Event 23  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peric, Georgian           27 O*H*-LE                          39.27  
 
Event 23  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            47 O*H*-LE                          39.80  
  2 Koeberle, Jean C          47 O*H*-LE                          53.99  
 
Event 23  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               50 O*H*-LE                          46.18  
  2 Bao, Jinjun J             54 O*H*-LE                          49.32  
  3 Guins, Ann H              54 O*H*-LE                          51.18  
 
Event 23  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mel J              55 O*H*-LE                          48.33  
  2 Kaminski, Anne S          55 STRK                           1:01.53  
 
Event 23  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Anne L          60 O*H*-LE                        1:00.85  
 
Event 23  Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drummond, Marion G        76 O*H*-LE                        1:32.64  
 
Event 23  Women 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Culhane, Mary J           86 O*H*-LE                        1:37.23  
 
Event 23  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Price, Joe                28 OHSP                             35.57  
 
Event 23  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yokoyama, Masato          43 O*H*-LE                          43.24  
 
Event 23  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Robert V           55 AWJ-GA                           37.21  
  2 Korner, Dale E            55 O*H*-LE                          38.79  
 
Event 23  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 March, Ed J               61 STRK                             49.05  
 
Event 23  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            65 O*H*-LE                          55.67  
 
Event 23  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid W               72 O*H*-LE                          48.95  
 
Event 24  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           65 ISF-IN                         3:51.29  
 
Event 24  Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           71 MICH-MI                        4:39.97  
 
Event 24  Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           83 MICH-MI                        5:12.28  
                1:14.92   2:36.77 (1:21.85)   3:55.79 (1:19.02)   5:12.28 (1:16.49)
 
Event 24  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schardt, Tom F            40 MICH-MI                        3:25.66  
                  43.95     1:37.62 (53.67)     2:32.25 (54.63)     3:25.66 (53.41)
  2 Echeverria, Fernan V      42 O*H*-LE                        3:59.88  
                  55.00   1:55.88 (1:00.88)   2:58.33 (1:02.45)   3:59.88 (1:01.55)
 
Event 24  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           46 O*H*-LE                        2:28.19  
                  34.80     1:12.82 (38.02)     1:51.16 (38.34)     2:28.19 (37.03)
 
Event 24  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Thompson, Frank L         56 MICH-MI                             DQ  
                  41.07     1:27.29 (46.22)     2:13.55 (46.26)          DQ (44.66)
 
Event 24  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            74 O*H*-LE                        3:31.63  
                  48.20     1:41.88 (53.68)     2:38.97 (57.09)     3:31.63 (52.66)
 
Event 25  Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                           4:42.74  
     1) Brookes, Chris M35              2) Groselle, John R M28           
     3) Groselle, Jack R M53            4) Stultz, Todd W M47             
                  35.30   1:12.11 (1:12.11)                         1:33.83 (21.72)
      3:04.44 (1:30.61)   3:43.69 (2:09.86)     4:11.32 (27.63)     4:42.74 (59.05)