Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 8/25/2018 05:24 PM
              End of Summer Spectacular LCM Swim Meet - 8/25/2018              
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rimmerman, Eleanor        23 O*H*I*O Masters-18   2:38.00    2:56.90  
                1:23.04   2:56.90 (1:33.86)                                        
 
Event 2  Women 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          66 O*H*I*O Masters-18   4:30.00    4:29.28  
                2:13.73   4:29.28 (2:15.55)                                        
 
Event 2  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         61 O*H*I*O Masters-18   3:55.67    4:00.99  
                1:54.90   4:00.99 (2:06.09)                                        
 
Event 2  Men 95-99 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doud, Robert              95 Michigan Masters-19 14:05.25   11:47.68  
                5:55.83  11:47.68 (5:51.85)                                        
 
Event 3  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    5:15.80  
     1) Eschmann, Ehren M33             2) Turocy, Gregory M55            
     3) Rimmerman, Eleanor W23          4) Eschmann, Kristen W32          
                1:15.80   2:41.22 (1:25.42)   4:01.37 (1:20.15)   5:15.80 (1:14.43)
 
Event 5  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Sarah C             35 Adirondack Maste-3   7:00.00    6:50.87  
                3:17.29   6:50.87 (3:33.58)                                        
 
Event 5  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judith H          61 O*H*I*O Masters-18        NT    3:59.68  
                1:56.10   3:59.68 (2:03.58)                                        
  2 Beck, Pam                 61 O*H*I*O Masters-18   4:00.00    4:26.35  
                2:08.57   4:26.35 (2:17.78)                                        
 
Event 5  Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           65 O*H*I*O Masters-18   3:50.00    3:49.10  
                1:47.93   3:49.10 (2:01.17)                                        
  2 Merena, Elizabeth         66 Chelsea Piers Ma-6   4:04.56    4:06.84  
                2:01.68   4:06.84 (2:05.16)                                        
  3 Wagner, June              68 UC17-OH              4:19.00    4:24.44  
                2:07.53   4:24.44 (2:16.91)                                        
 
Event 5  Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scalli, John C            23 UC18-18              2:59.99    3:08.32  
                1:30.49   3:08.32 (1:37.83)                                        
 
Event 5  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          39 Sarasota Y Shark-14  2:50.09    2:55.76  
                1:24.86   2:55.76 (1:30.90)                                        
  2 Dong, LU                  35 O*H*I*O Masters-18        NT    3:53.36  
                1:50.77   3:53.36 (2:02.59)                                        
 
Event 5  Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         75 Michigan Masters-19  4:29.01    4:49.96  
                2:19.14   4:49.96 (2:30.82)                                        
 
Event 8  Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rimmerman, Eleanor        23 O*H*I*O Masters-18   2:44.00    2:55.97  
                1:24.16   2:55.97 (1:31.81)                                        
 
Event 8  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Melani L         35 O*H*I*O Masters-18   3:43.25    3:47.47  
                1:50.66   3:47.47 (1:56.81)                                        
  2 King, Sarah C             35 Adirondack Maste-3   6:00.00    6:29.06  
                3:27.93   6:29.06 (3:01.13)                                        
 
Event 8  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Negomedzyanova, Elena     41 Unattached           3:00.00    3:21.01  
                1:38.77   3:21.01 (1:42.24)                                        
 
Event 8  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millas, Ginny S           58 Cleveland Aquati-18  4:54.03    4:30.30  
                2:21.96   4:30.30 (2:08.34)                                        
 
Event 8  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Lisa              61 O*H*I*O Masters-18        NT    3:46.71  
                1:49.15   3:46.71 (1:57.56)                                        
  2 Telzrow, Therese          61 O*H*I*O Masters-18   4:18.24    4:25.35  
                2:06.55   4:25.35 (2:18.80)                                        
 
Event 8  Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           65 O*H*I*O Masters-18   3:28.49    3:28.06  
                1:47.11   3:28.06 (1:40.95)                                        
  2 Douglass, Marilyn         69 O*H*I*O Masters-18   3:49.26    4:00.86  
                1:51.47   4:00.86 (2:09.39)                                        
  3 Smith, Melinda J          66 O*H*I*O Masters-18   4:00.00    4:14.74  
                2:13.95   4:14.74 (2:00.79)                                        
 
Event 8  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ledford, Dan              49 UC11-11              2:59.00    3:01.97  
                1:26.05   3:01.97 (1:35.92)                                        
 
Event 8  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenstermacher, Jim        55 North Carolina M-13  2:55.00    3:02.76  
                1:30.48   3:02.76 (1:32.28)                                        
 
Event 8  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         61 O*H*I*O Masters-18   4:00.10    3:49.29  
                1:53.84   3:49.29 (1:55.45)                                        
 
Event 8  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob, Gary               70 O*H*I*O Masters-18        NT    4:37.64  
                2:32.24   4:37.64 (2:05.40)                                        
 
Event 10  Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   10:55.24  
     1) Borsuk, Edward J M65            2) Bergmann, Kristen W46          
     3) Beatty, Chuck M59               4) Spence, Diane F W65            
                1:12.82   2:29.30 (2:29.30)   3:51.48 (1:22.18)   5:16.83 (2:47.53)
      6:35.15 (1:18.32)   7:55.26 (2:38.43)   9:22.07 (1:26.81)  10:55.24 (2:59.98)
 
Event 10  Mixed 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   14:27.62  
     1) Douglass, Marilyn W69           2) Douglass, Nick M69             
     3) Oyakawa, Yoshi M85              4) Smith, Melinda J W66           
                1:42.02                             5:12.19 ( )         6:53.25 ( )
      8:41.37 (1:48.12)  10:40.86 (3:47.61)  12:30.99 (1:50.13)  14:27.62 (3:46.76)
 
Event 11  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Lisa              61 O*H*I*O Masters-18        NT    3:52.44  
                1:51.83   3:52.44 (2:00.61)                                        
  2 Beck, Pam                 61 O*H*I*O Masters-18   4:00.00    4:07.79  
                2:02.08   4:07.79 (2:05.71)                                        
 
Event 11  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         69 O*H*I*O Masters-18   3:33.97    3:52.59  
                1:50.55   3:52.59 (2:02.04)                                        
 
Event 11  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weber, Matthew            39 Dayton Area Shar-OH  2:55.52    2:55.30  
                1:26.45   2:55.30 (1:28.85)                                        
 
Event 11  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           55 Virginia Masters-12  2:42.68    2:37.70  
                1:18.61   2:37.70 (1:19.09)                                        
  2 Stebel, Thomas W          56 Cleveland Aquati-18  4:00.00    3:59.29  
                1:55.75   3:59.29 (2:03.54)                                        
 
Event 11  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         61 O*H*I*O Masters-18   3:55.51    3:57.46  
                1:56.46   3:57.46 (2:01.00)                                        
 
Event 11  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           67 Michigan Masters-19  3:05.00    3:18.41  
                1:37.71   3:18.41 (1:40.70)                                        
 
Event 11  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         75 Michigan Masters-19  4:39.41    4:48.20  
                2:19.66   4:48.20 (2:28.54)                                        
 
Event 13  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    4:53.44  
     1) Rimmerman, Eleanor W23          2) Turocy, Gregory M55            
     3) Eschmann, Ehren M33             4) Eschmann, Kristen W32          
                1:10.78   2:25.59 (1:14.81)   3:38.48 (1:12.89)   4:53.44 (1:14.96)
 
Event 16  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittle, Julia            35 UC09-9               3:55.59    3:48.59  
                1:51.76   3:48.59 (1:56.83)                                        
 
Event 16  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Negomedzyanova, Elena     41 Unattached           2:40.00    2:49.13  
                1:20.87   2:49.13 (1:28.26)                                        
  2 Banks, Marie              44 O*H*I*O Masters-18        NT    3:17.48  
                1:35.34   3:17.48 (1:42.14)                                        
 
Event 16  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Joanne           59 O*H*I*O Masters-18   3:46.40    3:57.76  
                1:52.83   3:57.76 (2:04.93)                                        
  2 Millas, Ginny S           58 Cleveland Aquati-18  4:00.00    4:16.15  
                2:09.20   4:16.15 (2:06.95)                                        
 
Event 16  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           61 Columbus Sharks-OH   2:30.03    2:34.92  
                1:16.01   2:34.92 (1:18.91)                                        
  2 Turner, Lisa              61 O*H*I*O Masters-18        NT    3:18.63  
                1:33.66   3:18.63 (1:44.97)                                        
 
Event 16  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            72 O*H*I*O Masters-18   4:22.19    4:18.07  
                2:07.16   4:18.07 (2:10.91)                                        
  2 Bartholomew, Elayne       74 Sun City Hilton-55        NT    5:26.51  
  3 Toole, Cheyenne M         72 O*H*I*O Masters-18   6:59.87    7:33.58  
 
Event 16  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, LU                  35 O*H*I*O Masters-18        NT    2:59.32  
                1:26.02   2:59.32 (1:33.30)                                        
 
Event 16  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paige, Bruce              42 Columbus Sharks-OH   2:08.00    2:13.52  
                1:06.81   2:13.52 (1:06.71)                                        
 
Event 16  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Jason             47 Swim Kentucky Ma-KY  2:54.71    2:58.52  
                1:22.94   2:58.52 (1:35.58)                                        
 
Event 16  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Jeff              51 Michigan Masters-19  2:17.50    2:18.50  
                1:06.71   2:18.50 (1:11.79)                                        
  2 Toy, Raymond              51 Central Maryland-9   3:07.96    3:14.53  
                1:36.15   3:14.53 (1:38.38)                                        
 
Event 16  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, David M         64 Cleveland Aquati-18  3:30.00    3:34.59  
                1:41.56   3:34.59 (1:53.03)                                        
 
Event 16  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          65 O*H*I*O Masters-18   2:28.00    2:29.30  
  2 Sautters, Robert F        67 O*H*I*O Masters-18   2:55.00    3:02.09  
                1:28.44   3:02.09 (1:33.65)                                        
 
Event 16  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          74 O*H*I*O Masters-18   3:48.26    3:51.56  
                1:51.40   3:51.56 (2:00.16)                                        
 
Event 16  Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malaker, Deane            86 O*H*I*O Masters-18        NT    5:36.13  
                2:33.36   5:36.13 (3:02.77)                                        
 
Event 18  Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Melani L         35 O*H*I*O Masters-18   7:45.00    8:01.52  
                1:53.26   4:01.27 (2:08.01)   6:15.45 (2:14.18)   8:01.52 (1:46.07)
 
Event 18  Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 61 O*H*I*O Masters-18   9:20.00    8:10.49  
                1:54.85   4:04.76 (2:09.91)   6:24.77 (2:20.01)   8:10.49 (1:45.72)
 
Event 18  Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           55 Virginia Masters-12  5:56.15    5:35.07  
                1:17.40   2:46.75 (1:29.35)   4:17.90 (1:31.15)   5:35.07 (1:17.17)
 
Event 18  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           62 Columbus Sharks-OH   5:45.00    5:34.72  
                1:12.37   2:37.61 (1:25.24)   4:22.26 (1:44.65)   5:34.72 (1:12.46)
 
Event 18  Men 95-99 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doud, Robert              95 Michigan Masters-19 17:29.20   22:47.45  
                5:32.26  12:01.59 (6:29.33)  18:33.44 (6:31.85)  22:47.45 (4:14.01)
 
Event 19  Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Negomedzyanova, Elena     41 Unattached          11:30.00   12:00.33  
                1:23.86   2:55.11 (1:31.25)   4:27.40 (1:32.29)   5:59.42 (1:32.02)
      7:31.60 (1:32.18)   9:03.44 (1:31.84)  10:34.17 (1:30.73)  12:00.33 (1:26.16)
 
Event 19  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Joanne           59 O*H*I*O Masters-18  16:39.14   16:10.82  
                1:53.22   3:54.85 (2:01.63)   5:58.15 (2:03.30)   8:00.24 (2:02.09)
     10:03.09 (2:02.85)  12:06.83 (2:03.74)  14:09.31 (2:02.48)  16:10.82 (2:01.51)
 
Event 19  Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            72 O*H*I*O Masters-18  17:50.63   18:05.27  
                2:08.72   4:26.36 (2:17.64)   6:43.33 (2:16.97)   9:00.08 (2:16.75)
     11:19.02 (2:18.94)  13:37.28 (2:18.26)  15:54.61 (2:17.33)  18:05.27 (2:10.66)
 
Event 19  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Daniel J           50 P.R. Tri Team-18    12:00.00   12:36.40  
                1:25.15   3:02.61 (1:37.46)   4:39.36 (1:36.75)   6:17.75 (1:38.39)
      7:52.05 (1:34.30)   9:28.62 (1:36.57)  11:03.87 (1:35.25)  12:36.40 (1:32.53)
 
Event 19  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             59 O*H*I*O Masters-18  10:59.00   11:11.01  
                1:20.61   2:45.22 (1:24.61)   4:09.72 (1:24.50)   5:34.32 (1:24.60)
      6:59.03 (1:24.71)   8:23.59 (1:24.56)   9:48.15 (1:24.56)  11:11.01 (1:22.86)
 
Event 19  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           62 Columbus Sharks-OH  11:00.00   10:21.00  
                1:13.24   2:30.61 (1:17.37)   3:49.24 (1:18.63)   5:07.60 (1:18.36)
      6:27.11 (1:19.51)   7:46.74 (1:19.63)   9:05.70 (1:18.96)  10:21.00 (1:15.30)
 
Event 19  Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          74 O*H*I*O Masters-18  15:46.59   15:59.70  
                1:53.53   3:57.62 (2:04.09)   5:58.40 (2:00.78)   7:58.61 (2:00.21)
      9:58.84 (2:00.23)  11:58.45 (1:59.61)  13:59.50 (2:01.05)  15:59.70 (2:00.20)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 19                    
 
  1. O*H*I*O Masters Swim Club        2144.5   2. Michigan Masters                    254
  3. Cleveland Aquatic Team            177.5   4. Columbus Sharks Masters Swim T      177
  5. Sarasota Y Sharks                   120   6. Adirondack Masters                  111
  7. Uc11                                100   8. Uc09                                 80
  8. Dayton Area Sharks                   80  10. Uc18                                 77
 10. Puget Sound Masters                  77  12. Sun City Hilton Head Masters         74
 12. Swim Kentucky Masters                74  14. Virginia Masters Swim Team           60
 14. Unattached                           60  16. P.R. TriTeam                         55
 17. Central Maryland YMCA Masters        47  18. North Carolina Masters Swimmin       40
 18. Canadian Masters                     40  20. Chelsea Piers Masters                37
 20. Warren Harding Aquatics Team         37  22. Uc17                                 33