Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 8/26/2017 12:06 PM
              End of Summer Spectacular LCM Swim Meet - 8/26/2017              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knazek, Liz               38 Medina Masters-LE    5:55.00    6:30.73   20  
                1:26.32   3:06.39 (1:40.07)   4:50.20 (1:43.81)   6:30.73 (1:40.53)
 
Event 1  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Lindy             45 Medina Masters-LE         NT    8:23.47   20  
                1:56.37   4:04.71 (2:08.34)   6:15.76 (2:11.05)   8:23.47 (2:07.71)
  2 Jessel, Gretchen A        47 O*H*I*O Masters-18   8:00.00    8:43.56   17  
                2:05.83   4:20.27 (2:14.44)   6:32.92 (2:12.65)   8:43.56 (2:10.64)
 
Event 1  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         58 O*H*I*O Masters-18   8:00.00    7:59.43   20  
                1:52.80   3:55.04 (2:02.24)   5:58.53 (2:03.49)   7:59.43 (2:00.90)
 
Event 1  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   5:55.00    6:00.76   20  
                1:25.17   2:56.20 (1:31.03)   4:29.79 (1:33.59)   6:00.76 (1:30.97)
  2 Beck, Pam                 60 O*H*I*O Masters-18   7:00.00    6:44.44   17  
                1:34.72   3:17.76 (1:43.04)   5:02.01 (1:44.25)   6:44.44 (1:42.43)
 
Event 1  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18   8:45.00    8:40.98   20  
                2:06.63   4:20.55 (2:13.92)   6:32.95 (2:12.40)   8:40.98 (2:08.03)
  2 Hegnauer, Anne L          70 O*H*I*O Masters-18  10:21.00    9:38.00   17  
                2:19.12   4:46.31 (2:27.19)   7:16.20 (2:29.89)   9:38.00 (2:21.80)
 
Event 1  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannibal, Michael J       51 O*H*I*O Masters-18   5:50.00    5:50.99   20  
                1:19.02   2:47.76 (1:28.74)   4:18.68 (1:30.92)   5:50.99 (1:32.31)
 
Event 1  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             58 O*H*I*O Masters-18   5:25.00    5:19.10   20  
                1:16.90   2:38.33 (1:21.43)   4:00.05 (1:21.72)   5:19.10 (1:19.05)
  2 Definis, Jay M            58 O*H*I*O Masters-18   6:33.00    7:05.65   17  
                1:37.49   3:25.97 (1:48.48)   5:16.30 (1:50.33)   7:05.65 (1:49.35)
  3 Manella, Richard T        59 Liquid N'Durance-LE       NT    7:56.41   16  
                1:51.63   3:54.33 (2:02.70)   5:56.92 (2:02.59)   7:56.41 (1:59.49)
 
Event 1  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          64 O*H*I*O Masters-18   5:20.00    5:18.59   20  
                1:16.85   2:38.74 (1:21.89)   4:00.78 (1:22.04)   5:18.59 (1:17.81)
  2 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18   7:14.00    6:42.29   17  
                1:32.74   3:16.05 (1:43.31)   5:00.85 (1:44.80)   6:42.29 (1:41.44)
 
Event 1  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   6:45.16    6:31.76   20  
                1:33.61   3:15.06 (1:41.45)   4:53.95 (1:38.89)   6:31.76 (1:37.81)
  2 McDonald, Robert G        68 O*H*I*O Masters-18   8:04.00    8:00.13   17  
                1:53.46   3:55.89 (2:02.43)   6:02.18 (2:06.29)   8:00.13 (1:57.95)
 
Event 1  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18   7:50.95    7:56.57   20  
                1:54.98   4:00.22 (2:05.24)   6:00.84 (2:00.62)   7:56.57 (1:55.73)
 
Event 1  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 82 O*H*I*O Masters-18   8:56.00    7:18.60   20  
                1:49.79   3:43.42 (1:53.63)   5:34.76 (1:51.34)   7:18.60 (1:43.84)
 
Event 2  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughey, Jim            67 UC17-OH              3:53.50    3:54.77   20  
                1:50.54   3:54.77 (2:04.23)                                        
 
Event 3  Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    6:55.79   40  
     1) Stebel, Thomas W M55            2) Capponi, Louis J M52           
     3) Taylor, Jacob B M26             4) Douglass, David M M63          
                2:12.56   3:54.58 (1:42.02)   5:20.43 (1:25.85)   6:55.79 (1:35.36)
 
Event 4  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashbaugh, Chandler M      23 O*H*I*O Masters-18     42.89      30.52   20  
 
Event 4  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cogan, Shannon L          26 Liquid N'Durance-LE    31.00      30.44   20  
 
Event 4  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Mary T             39 Nickel City Spla-4     36.15      34.75   20  
 
Event 4  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Gloria               56 O*H*I*O Masters-18        NT      44.94   20  
  2 Collins, Joanne F         58 O*H*I*O Masters-18   1:00.00      49.51   17  
 
Event 4  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 60 O*H*I*O Masters-18     40.00      38.78   20  
  2 Turner, Lisa M            60 O*H*I*O Masters-18     35.00      40.51   17  
  3 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18     41.56      43.64   16  
 
Event 4  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18     40.07      39.96   20  
  2 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18     47.00      43.63   17  
 
Event 4  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18     53.50      52.91   20  
  2 Toole, Cheyenne M         71 O*H*I*O Masters-18   1:30.10    1:30.65   17  
 
Event 4  Women 90-94 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             90 O*H*I*O Masters-18     53.86    1:00.35   20  
 
Event 4  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jacob B           26 Cleveland Aquati-18    29.00      28.18   20  
 
Event 4  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Togetma, Greg             32 Unattached                NT      28.02   20  
 
Event 4  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Andrew J        36 O*H*I*O Masters-18     30.00      29.27   20  
 
Event 4  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langmack, Charles E       48 O*H*I*O Masters-18        NT      32.98   20  
 
Event 4  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Andrew W            51 O*H*I*O Masters-18     28.39      28.24   20  
  2 Hannibal, Michael J       51 O*H*I*O Masters-18     31.50      30.14   17  
  3 McCluskey, Timothy B      53 UC18-18                35.00      31.87   16  
  4 Capponi, Louis J          52 Cleveland Aquati-18    50.00      38.36   15  
 
Event 4  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Definis, Jay M            58 O*H*I*O Masters-18     34.00      34.38   20  
  2 Petersen, Lars R          56 Columbus Sharks-OH     36.00      35.38   17  
  3 Owen, Keith               58 O*H*I*O Masters-18     40.00      37.51   16  
 
Event 4  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, James H           61 Columbus Sharks-OH     27.80      27.16   20  
  2 Douglass, David M         63 Cleveland Aquati-18    41.30      42.16   17  
 
Event 4  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorsch, William T         66 O*H*I*O Masters-18     31.59      32.64   20  
  2 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18     33.50      34.74   17  
  3 Motheral, Thomas W        69 O*H*I*O Masters-18     39.81      35.27   16  
 
Event 4  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidt, Jonathan M       70 UC17-OH                36.16      35.62   20  
 
Event 4  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18     58.21      56.30   20  
 
Event 4  Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malaker, Deane            85 O*H*I*O Masters-18   1:00.55    1:04.89   20  
 
Event 4  Men 90-94 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   1:03.00    1:00.20   20  
 
Event 5  Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Emily K            24 O*H*I*O Masters-18   3:10.00    3:51.56   20  
                1:46.13   3:51.56 (2:05.43)                                        
 
Event 5  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldock, Rick             51 UC18-18              2:59.64    2:56.83   20  
                1:25.07   2:56.83 (1:31.76)                                        
 
Event 5  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Manella, Richard T        59 Liquid N'Durance-LE       NT         DQ  
                2:17.51        DQ (2:36.67)                                        
 
Event 5  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   3:26.71    3:29.57   20  
                1:43.06   3:29.57 (1:46.51)                                        
  2 McDonald, Robert G        68 O*H*I*O Masters-18   4:05.00    4:16.56   17  
                2:04.72   4:16.56 (2:11.84)                                        
 
Event 6  Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashbaugh, Chandler M      23 O*H*I*O Masters-18     48.96      37.29   20  
 
Event 6  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cogan, Shannon L          26 Liquid N'Durance-LE    34.00      37.88   20  
 
Event 6  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergmann, Kristen         45 O*H*I*O Masters-18     39.04      38.89   20  
 
Event 6  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         58 O*H*I*O Masters-18   1:00.00      57.04   20  
  2 Rea, Gloria               56 O*H*I*O Masters-18        NT      58.62   17  
 
Event 6  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            60 O*H*I*O Masters-18     44.00      53.93   20  
 
Event 6  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18     48.33      48.17   20  
 
Event 6  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hegnauer, Anne L          70 O*H*I*O Masters-18   1:25.00    1:11.27   20  
  2 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18   1:21.34    1:17.84   17  
 
Event 6  Women 90-94 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             90 O*H*I*O Masters-18     54.00    1:16.95   20  
 
Event 6  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             45 New Albany Aquat-OH    32.50      32.47   20  
  2 Langmack, Charles E       48 O*H*I*O Masters-18        NT      45.83   17  
 
Event 6  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Andrew W            51 O*H*I*O Masters-18     40.00      40.10   20  
  2 Capponi, Louis J          52 Cleveland Aquati-18    54.00      48.82   17  
 
Event 6  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Lars R          56 Columbus Sharks-OH     45.00      47.19   20  
  2 Stebel, Thomas W          55 Cleveland Aquati-18    52.00      52.99   17  
  3 Stewart, Mark E           56 O*H*I*O Masters-18        NT    1:03.12   16  
 
Event 6  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, David M         63 Cleveland Aquati-18    58.00    1:01.05   20  
 
Event 6  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18   1:20.69    1:28.71   20  
 
Event 6  Men 90-94 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   1:16.00    1:50.97   20  
 
Event 7  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallant, John             57 UC11-11              1:07.00    1:07.51   20  
  2 Definis, Jay M            58 O*H*I*O Masters-18   1:54.00    1:57.21   17  
 
Event 8  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cogan, Shannon L          26 Liquid N'Durance-LE  2:55.00    3:07.46   20  
                1:25.77   3:07.46 (1:41.69)                                        
 
Event 8  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 60 O*H*I*O Masters-18   3:45.00    3:49.11   20  
                1:47.41   3:49.11 (2:01.70)                                        
 
Event 8  Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   3:50.32    3:53.95   20  
                1:52.64   3:53.95 (2:01.31)                                        
 
Event 8  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Togetma, Greg             32 Unattached                NT    2:45.48   20  
                1:16.82   2:45.48 (1:28.66)                                        
 
Event 8  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Andrew J        36 O*H*I*O Masters-18   3:00.00    3:49.41   20  
                1:33.06   3:49.41 (2:16.35)                                        
 
Event 8  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldock, Rick             51 UC18-18              2:47.53    2:41.89   20  
                1:18.84   2:41.89 (1:23.05)                                        
 
Event 8  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Lars R          56 Columbus Sharks-OH   3:27.00    3:33.22   20  
                1:47.10   3:33.22 (1:46.12)                                        
 
Event 8  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18   4:13.00    4:00.10   20  
                1:59.69   4:00.10 (2:00.41)                                        
 
Event 8  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   3:20.99    3:17.41   20  
                1:38.26   3:17.41 (1:39.15)                                        
 
Event 9  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashbaugh, Chandler M      23 O*H*I*O Masters-18   1:44.24    1:13.38   20  
 
Event 9  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cogan, Shannon L          26 Liquid N'Durance-LE  1:14.00    1:17.73   20  
 
Event 9  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knazek, Liz               38 Medina Masters-LE    1:17.00    1:20.03   20  
 
Event 9  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Lindy             45 Medina Masters-LE         NT    1:35.31   20  
  2 Jessel, Gretchen A        47 O*H*I*O Masters-18        NT    1:53.79   17  
 
Event 9  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         58 O*H*I*O Masters-18   1:35.00    1:53.52   20  
 
Event 9  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   1:18.00    1:19.87   20  
  2 Turner, Lisa M            60 O*H*I*O Masters-18   1:26.00    1:32.57   17  
  3 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18   1:43.14    1:40.46   16  
 
Event 9  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18   1:50.00    1:43.63   20  
 
Event 9  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18   2:03.00    1:58.70   20  
  2 Toole, Cheyenne M         71 O*H*I*O Masters-18   3:05.50    3:24.02   17  
 
Event 9  Women 90-94 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             90 O*H*I*O Masters-18   1:58.97    2:25.67   20  
 
Event 9  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langmack, Charles E       48 O*H*I*O Masters-18        NT    1:19.11   20  
 
Event 9  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Andrew W            51 O*H*I*O Masters-18   1:04.72    1:08.07   20  
  2 McCluskey, Timothy B      53 UC18-18              1:15.00    1:12.50   17  
  3 Hannibal, Michael J       51 O*H*I*O Masters-18   1:14.00    1:13.43   16  
  4 Capponi, Louis J          52 Cleveland Aquati-18  1:28.00    1:28.20   15  
 
Event 9  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owen, Keith               58 O*H*I*O Masters-18   1:15.00    1:33.30   20  
  2 Stebel, Thomas W          55 Cleveland Aquati-18  1:40.00    1:35.36   17  
  3 Manella, Richard T        59 Liquid N'Durance-LE       NT    1:43.38   16  
  4 Stewart, Mark E           56 O*H*I*O Masters-18        NT    1:58.64   15  
 
Event 9  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, James H           61 Columbus Sharks-OH     59.80      59.47   20  
  2 Borsuk, Edward J          64 O*H*I*O Masters-18   1:12.00    1:09.11   17  
  3 Douglass, David M         63 Cleveland Aquati-18  1:37.50    1:39.74   16  
 
Event 9  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18   1:16.50    1:17.30   20  
  2 Motheral, Thomas W        69 O*H*I*O Masters-18   1:31.00    1:31.97   17  
 
Event 9  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          70 O*H*I*O Masters-18   1:21.84    1:21.51   20  
  2 Scheidt, Jonathan M       70 UC17-OH              1:23.47    1:23.12   17  
  3 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18   1:50.00    1:51.89   16  
 
Event 9  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18   2:21.63    2:21.01   20  
 
Event 9  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 82 O*H*I*O Masters-18   1:36.00    1:31.48   20  
 
Event 9  Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malaker, Deane            85 O*H*I*O Masters-18   2:18.60    2:23.97   20  
 
Event 10  Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   10:59.79   40  
     1) Bergmann, Kristen W45           2) Beatty, Chuck M58              
     3) Spence, Diane F W64             4) Borsuk, Edward J M64           
                1:21.09   2:48.97 (2:48.97)   4:05.34 (1:16.37)   5:24.45 (2:35.48)
      6:53.91 (1:29.46)   8:26.65 (3:02.20)   9:40.53 (1:13.88)  10:59.79 (2:33.14)
 
Event 11  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Mary T             39 Nickel City Spla-4   2:58.23    3:11.99   20  
                1:34.71   3:11.99 (1:37.28)                                        
 
Event 11  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergmann, Kristen         45 O*H*I*O Masters-18   3:07.50    3:11.01   20  
                1:31.40   3:11.01 (1:39.61)                                        
 
Event 11  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lisa M            60 O*H*I*O Masters-18        NT    4:15.11   20  
                2:07.13   4:15.11 (2:07.98)                                        
 
Event 11  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   3:42.24    3:43.37   20  
                1:49.98   3:43.37 (1:53.39)                                        
 
Event 11  Women 90-94 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             90 O*H*I*O Masters-18   5:00.00    6:49.29   20  
                3:16.54   6:49.29 (3:32.75)                                        
 
Event 11  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             45 New Albany Aquat-OH  2:38.00    2:37.48   20  
                1:14.11   2:37.48 (1:23.37)                                        
 
Event 11  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Lars R          56 Columbus Sharks-OH   3:31.00    3:39.41   20  
                1:48.33   3:39.41 (1:51.08)                                        
 
Event 11  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughey, Jim            67 UC17-OH              3:24.60    3:28.61   20  
                1:42.03   3:28.61 (1:46.58)                                        
 
Event 11  Men 90-94 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   6:20.00         DQ  
 
Event 12  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Emily K            24 O*H*I*O Masters-18     42.00      43.92   20  
 
Event 12  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jessel, Gretchen A        47 O*H*I*O Masters-18        NT         DQ  
 
Event 12  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Gloria               56 O*H*I*O Masters-18        NT    1:04.13   20  
 
Event 12  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 60 O*H*I*O Masters-18     55.00      54.96   20  
  2 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18     53.74      57.02   17  
 
Event 12  Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hegnauer, Anne L          70 O*H*I*O Masters-18   1:35.00    1:06.12   20  
 
Event 12  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jacob B           26 Cleveland Aquati-18       NT      42.03   20  
 
Event 12  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Andrew J        36 O*H*I*O Masters-18     42.00      41.34   20  
 
Event 12  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langmack, Charles E       48 O*H*I*O Masters-18        NT      46.57   20  
 
Event 12  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldock, Rick             51 UC18-18                37.16      36.72   20  
 
Event 12  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janasko, James            59 O*H*I*O Masters-18     50.00      46.87   20  
  2 Manella, Richard T        59 Liquid N'Durance-LE       NT    1:01.79   17  
 
Event 12  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18     46.20      44.17   20  
 
Event 13  Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland Aquatic Team-18  'A'                         NT    6:12.21   40  
     1) Stebel, Thomas W M55            2) Douglass, David M M63          
     3) Capponi, Louis J M52            4) Taylor, Jacob B M26            
                1:49.34   3:30.07 (1:40.73)   4:58.97 (1:28.90)   6:12.21 (1:13.24)
 
Event 14  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashbaugh, Chandler M      23 O*H*I*O Masters-18     49.82      34.24   20  
 
Event 14  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Mary T             39 Nickel City Spla-4     39.54      43.50   20  
 
Event 14  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Rea, Gloria               56 O*H*I*O Masters-18        NT         DQ  
 
Event 14  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 60 O*H*I*O Masters-18     50.00      43.04   20  
 
Event 14  Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18     44.80      49.57   20  
 
Event 14  Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hegnauer, Anne L          70 O*H*I*O Masters-18   1:20.00    1:06.66   20  
 
Event 14  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Andrew J        36 O*H*I*O Masters-18     32.00      38.80   20  
 
Event 14  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Andrew W            51 O*H*I*O Masters-18     40.00      31.18   20  
  2 McCluskey, Timothy B      53 UC18-18                40.00      34.72   17  
 
Event 14  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallant, John             57 UC11-11                29.30      29.31   20  
  2 Definis, Jay M            58 O*H*I*O Masters-18     47.00      44.13   17  
 
Event 14  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughey, Jim            67 UC17-OH                35.60      36.44   20  
  2 Motheral, Thomas W        69 O*H*I*O Masters-18     42.95      40.36   17  
 
Event 14  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          70 O*H*I*O Masters-18     40.11      40.98   20  
 
Event 15  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Emily K            24 O*H*I*O Masters-18   1:40.00    1:46.20   20  
 
Event 15  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           60 Columbus Sharks-OH   1:37.00    1:39.44   20  
  2 Zvosec, Dianne            63 O*H*I*O Masters-18   1:57.77    2:01.30   17  
 
Event 15  Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18   1:45.00    2:02.91   20  
 
Event 15  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldock, Rick             51 UC18-18              1:20.78    1:21.24   20  
  2 Capponi, Louis J          52 Cleveland Aquati-18  1:45.00    1:44.04   17  
 
Event 15  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janasko, James            59 O*H*I*O Masters-18   1:40.00    1:42.89   20  
  2 Petersen, Lars R          56 Columbus Sharks-OH   1:54.00    1:52.66   17  
  3 Manella, Richard T        59 Liquid N'Durance-LE       NT    2:21.24   16  
 
Event 15  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   1:35.94    1:34.13   20  
  2 McDonald, Robert G        68 O*H*I*O Masters-18   1:58.00    1:56.10   17  
 
Event 16  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knazek, Liz               38 Medina Masters-LE    2:51.00    3:00.64   20  
                1:26.47   3:00.64 (1:34.17)                                        
 
Event 16  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Lindy             45 Medina Masters-LE         NT    3:47.46   20  
                1:50.17   3:47.46 (1:57.29)                                        
 
Event 16  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         58 O*H*I*O Masters-18   3:30.00    3:56.14   20  
                1:52.91   3:56.14 (2:03.23)                                        
 
Event 16  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   2:51.00    2:53.98   20  
                1:25.89   2:53.98 (1:28.09)                                        
 
Event 16  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18   4:10.00    4:13.84   20  
                2:03.93   4:13.84 (2:09.91)                                        
  2 Toole, Cheyenne M         71 O*H*I*O Masters-18   6:32.50    7:08.84   17  
                3:26.27   7:08.84 (3:42.57)                                        
 
Event 16  Women 90-94 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             90 O*H*I*O Masters-18   4:21.74    5:42.79   20  
                2:40.89   5:42.79 (3:01.90)                                        
 
Event 16  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jacob B           26 Cleveland Aquati-18  2:50.00    2:36.53   20  
                1:13.10   2:36.53 (1:23.43)                                        
 
Event 16  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owen, Keith               58 O*H*I*O Masters-18   3:00.00    3:23.08   20  
                1:35.81   3:23.08 (1:47.27)                                        
  2 Stebel, Thomas W          55 Cleveland Aquati-18  3:45.00    3:29.73   17  
                1:43.13   3:29.73 (1:46.60)                                        
  3 Manella, Richard T        59 Liquid N'Durance-LE       NT    3:51.82   16  
                1:53.26   3:51.82 (1:58.56)                                        
 
Event 16  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          64 O*H*I*O Masters-18   2:30.00    2:30.61   20  
                1:13.99   2:30.61 (1:16.62)                                        
 
Event 16  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18   2:45.50    2:52.59   20  
                1:24.98   2:52.59 (1:27.61)                                        
 
Event 16  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gubeno, Jerry C           77 O*H*I*O Masters-18   5:36.70    5:22.23   20  
                2:31.83   5:22.23 (2:50.40)                                        
 
Event 16  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 82 O*H*I*O Masters-18   3:50.00    3:36.91   20  
                1:51.20   3:36.91 (1:45.71)                                        
 
Event 17  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby, Mary T             39 Nickel City Spla-4   1:30.76    1:30.80   20  
 
Event 17  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Gloria               56 O*H*I*O Masters-18        NT    2:10.16   20  
 
Event 17  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   1:45.29    1:48.08   20  
 
Event 17  Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hegnauer, Anne L          70 O*H*I*O Masters-18   3:10.00    2:41.49   20  
 
Event 17  Women 90-94 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             90 O*H*I*O Masters-18   1:56.00    3:03.62   20  
 
Event 17  Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Togetma, Greg             32 Unattached                NT    1:12.34   20  
 
Event 17  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             45 New Albany Aquat-OH  1:10.50    1:10.57   20  
  2 Langmack, Charles E       48 O*H*I*O Masters-18        NT    1:40.02   17  
 
Event 17  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Mark E           56 O*H*I*O Masters-18        NT    2:27.34   20  
 
Event 17  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughey, Jim            67 UC17-OH              1:35.90    1:37.38   20  
  2 McDonald, Robert G        68 O*H*I*O Masters-18   2:10.00    2:05.62   17  
 
Event 17  Men 90-94 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daily, John R             90 O*H*I*O Masters-18   2:51.00    3:19.87   20  
 
Event 18  Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          65 O*H*I*O Masters-18   8:30.00    9:18.17   20  
                2:23.64   5:00.35 (2:36.71)   7:16.06 (2:15.71)   9:18.17 (2:02.11)
 
Event 18  Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Lars R          56 Columbus Sharks-OH   8:25.00    7:25.35   20  
                1:56.43   3:50.22 (1:53.79)   5:53.07 (2:02.85)   7:25.35 (1:32.28)
 
Event 18  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18   8:22.00    8:13.82   20  
                1:57.19   4:06.13 (2:08.94)   6:33.30 (2:27.17)   8:13.82 (1:40.52)
 
Event 19  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jessel, Gretchen A        47 O*H*I*O Masters-18        NT   18:35.85   20  
                2:07.12   4:27.80 (2:20.68)   6:52.06 (2:24.26)   9:12.38 (2:20.32)
     11:36.20 (2:23.82)  13:57.89 (2:21.69)  16:18.64 (2:20.75)  18:35.85 (2:17.21)
 
Event 19  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         58 O*H*I*O Masters-18  18:00.00   16:39.14   20  
                1:55.01   4:01.20 (2:06.19)   6:08.87 (2:07.67)   8:13.91 (2:05.04)
     10:19.16 (2:05.25)  12:25.57 (2:06.41)  14:32.09 (2:06.52)  16:39.14 (2:07.05)
 
Event 19  Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           60 Columbus Sharks-OH  11:11.40   10:47.65   20  
                1:18.10   2:39.89 (1:21.79)   4:01.51 (1:21.62)   5:23.56 (1:22.05)
      6:45.01 (1:21.45)   8:06.45 (1:21.44)   9:28.39 (1:21.94)  10:47.65 (1:19.26)
 
Event 19  Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            71 O*H*I*O Masters-18        NT   17:50.63   20  
                2:05.30   4:19.68 (2:14.38)   6:34.53 (2:14.85)   8:50.19 (2:15.66)
     11:07.53 (2:17.34)  13:24.90 (2:17.37)  15:38.03 (2:13.13)  17:50.63 (2:12.60)
 
Event 19  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannibal, Michael J       51 O*H*I*O Masters-18  12:50.00   12:19.99   20  
                1:22.48   2:54.29 (1:31.81)   4:27.34 (1:33.05)   6:02.04 (1:34.70)
      7:37.09 (1:35.05)   9:11.53 (1:34.44)  10:45.47 (1:33.94)  12:19.99 (1:34.52)
 
Event 19  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallant, John             57 UC11-11             10:35.00   10:29.30   20  
                1:15.55   2:35.86 (1:20.31)   3:56.41 (1:20.55)   5:16.60 (1:20.19)
      6:35.99 (1:19.39)   7:53.88 (1:17.89)   9:12.89 (1:19.01)  10:29.30 (1:16.41)
  2 Beatty, Chuck             58 O*H*I*O Masters-18  11:20.00   10:58.94   17  
                1:18.61   2:40.27 (1:21.66)   4:01.88 (1:21.61)   5:24.30 (1:22.42)
      6:47.32 (1:23.02)   8:11.54 (1:24.22)   9:35.63 (1:24.09)  10:58.94 (1:23.31)
 
Event 19  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, James H           61 Columbus Sharks-OH  10:28.00   10:00.68   20  
                1:12.56   2:27.34 (1:14.78)   3:43.84 (1:16.50)   4:59.85 (1:16.01)
      6:16.45 (1:16.60)   7:32.50 (1:16.05)   8:48.31 (1:15.81)  10:00.68 (1:12.37)
  2 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18  15:08.00   13:54.78   17  
                1:35.39   3:20.41 (1:45.02)   5:05.99 (1:45.58)   6:51.85 (1:45.86)
      8:38.73 (1:46.88)  10:25.89 (1:47.16)  12:12.82 (1:46.93)  13:54.78 (1:41.96)
 
Event 19  Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18  13:40.99   13:20.55   20  
                1:34.36   3:16.25 (1:41.89)   4:59.23 (1:42.98)   6:41.31 (1:42.08)
      8:22.80 (1:41.49)  10:03.21 (1:40.41)  11:42.91 (1:39.70)  13:20.55 (1:37.64)
 
Event 19  Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18  16:00.00   16:05.99   20  
                2:01.75   4:07.51 (2:05.76)   6:08.94 (2:01.43)   8:09.46 (2:00.52)
     10:09.06 (1:59.60)  12:08.68 (1:59.62)  14:07.51 (1:58.83)  16:05.99 (1:58.48)