Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 8/27/2016 05:48 PM
               2016 Avon End of Summer LCM Swim Meet - 8/27/2016               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Grace A           23 O*H*I*O Masters-18        NT    5:43.71  
                                2:47.95 ( )   4:16.48 (1:28.53)   5:43.71 (1:27.23)
 
Event 1  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Melani L         33 O*H*I*O Masters-18   6:46.36    6:34.44  
                1:34.34   3:16.71 (1:42.37)   4:59.26 (1:42.55)   6:34.44 (1:35.18)
 
Event 1  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Denise T           49 O*H*I*O Masters-18   7:57.00    7:42.43  
                1:57.36   3:51.00 (1:53.64)   5:47.59 (1:56.59)   7:42.43 (1:54.84)
 
Event 1  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE   5:39.21    5:48.16  
                1:23.30   2:52.37 (1:29.07)   4:20.82 (1:28.45)   5:48.16 (1:27.34)
 
Event 1  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 59 O*H*I*O Masters-18   7:00.00    6:25.84  
                1:29.33   3:07.17 (1:37.84)   4:45.92 (1:38.75)   6:25.84 (1:39.92)
  2 Collins, Joanne F         57 UC17-OH              8:00.00    7:41.45  
                1:46.61   3:44.35 (1:57.74)   5:43.56 (1:59.21)   7:41.45 (1:57.89)
 
Event 1  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   5:54.00    5:53.71  
                1:22.98   2:53.46 (1:30.48)   4:24.61 (1:31.15)   5:53.71 (1:29.10)
 
Event 1  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18        NT    7:01.07  
                1:40.26   3:27.73 (1:47.47)   5:16.17 (1:48.44)   7:01.07 (1:44.90)
 
Event 1  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Easton, Luise E           78 O*H*I*O Masters-18   9:12.40    9:14.98  
                2:08.20   4:31.32 (2:23.12)   6:54.14 (2:22.82)   9:14.98 (2:20.84)
 
Event 1  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellek, Michael J          35 O*H*I*O Masters-18   8:40.00    7:33.69  
                1:35.96   3:33.35 (1:57.39)   5:32.38 (1:59.03)   7:33.69 (2:01.31)
 
Event 1  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Provenza, Andrew J        48 Liquid N'Durance-LE  5:20.00    6:03.03  
                1:14.29   2:46.08 (1:31.79)   4:25.10 (1:39.02)   6:03.03 (1:37.93)
 
Event 1  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Kevin R           54 O*H*I*O Masters-18        NT    5:48.67  
                1:19.32   2:48.01 (1:28.69)   4:18.21 (1:30.20)   5:48.67 (1:30.46)
  2 Echeverria, Fernan V      51 O*H*I*O Masters-18        NT    9:49.73  
                1:51.22   4:25.64 (2:34.42)   7:09.35 (2:43.71)   9:49.73 (2:40.38)
 
Event 1  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18   5:40.00    5:23.88  
                1:17.95   2:39.88 (1:21.93)   4:02.42 (1:22.54)   5:23.88 (1:21.46)
  2 Lietman, Steve A          55 O*H*I*O Masters-18   5:40.00    5:25.83  
                1:17.03   2:41.60 (1:24.57)   4:05.82 (1:24.22)   5:25.83 (1:20.01)
  3 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18   6:40.46    6:33.55  
                1:30.37   3:11.19 (1:40.82)   4:54.95 (1:43.76)   6:33.55 (1:38.60)
 
Event 1  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          62 Sarasota Y Shark-14  4:55.00    5:45.62  
                  59.70   2:44.72 (1:45.02)   4:18.62 (1:33.90)   5:45.62 (1:27.00)
  2 Marburger, David          62 O*H*I*O Masters-18   9:40.00    6:49.65  
                1:33.85   3:21.88 (1:48.03)   5:07.44 (1:45.56)   6:49.65 (1:42.21)
 
Event 1  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        65 O*H*I*O Masters-18   6:01.50    6:25.22  
                1:29.46   3:08.63 (1:39.17)   4:48.93 (1:40.30)   6:25.22 (1:36.29)
 
Event 1  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18   7:30.00    7:47.69  
                1:50.83   3:51.44 (2:00.61)   5:50.29 (1:58.85)   7:47.69 (1:57.40)
 
Event 1  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 81 O*H*I*O Masters-18   7:25.00    7:12.91  
                1:47.62   3:39.22 (1:51.60)   5:30.06 (1:50.84)   7:12.91 (1:42.85)
 
Event 2  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       31 O*H*I*O Masters-18   3:05.00    2:58.08  
                1:23.26   2:58.08 (1:34.82)                                        
 
Event 2  Women 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          66 Michigan Masters-19  3:57.00    3:52.00  
                1:44.47   3:52.00 (2:07.53)                                        
 
Event 2  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18   4:00.39    4:02.42  
                1:56.38   4:02.42 (2:06.04)                                        
 
Event 2  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            67 O*H*I*O Masters-18   3:44.99    3:19.60  
                1:34.41   3:19.60 (1:45.19)                                        
 
Event 3  Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    5:31.46  
     1) Bergmann, Kristen W44           2) Kelley, Kevin R M54            
     3) Braniecki, Ashley L W31         4) Wilson, Patrick R M48          
                1:27.81   3:02.23 (1:34.42)   4:22.14 (1:19.91)   5:31.46 (1:09.32)
 
Event 3  Mixed 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    6:50.50  
     1) Oyakawa, Yoshi M83              2) Smith, Melinda J W64           
     3) Douglass, Nick M67              4) Douglass, Marilyn W67          
                1:47.95   3:44.20 (1:56.25)   5:15.34 (1:31.14)   6:50.50 (1:35.16)
 
Event 5  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE   3:57.10    3:42.31  
 
Event 5  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   3:40.00    3:44.81  
 
Event 5  Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18        NT    4:27.28  
 
Event 5  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          37 Sarasota Y Shark-14  2:55.01    2:58.37  
 
Event 5  Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   4:34.00    5:01.84  
 
Event 8  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judi H            59 O*H*I*O Masters-18   3:19.45    3:18.05  
                1:33.84   3:18.05 (1:44.21)                                        
  2 Telzrow, Therese M        59 O*H*I*O Masters-18   4:01.80    4:26.16  
                2:07.20   4:26.16 (2:18.96)                                        
 
Event 8  Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18   3:44.26    3:45.88  
                1:48.70   3:45.88 (1:57.18)                                        
 
Event 8  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morosky, Ron              59 Flying Fish Head-11  3:00.00    2:59.57  
                1:24.59   2:59.57 (1:34.98)                                        
 
Event 8  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           60 Columbus Sharks-OH   2:38.00    2:34.50  
                1:10.68   2:34.50 (1:23.82)                                        
 
Event 8  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        65 O*H*I*O Masters-18        NT    3:40.02  
                1:50.75   3:40.02 (1:49.27)                                        
 
Event 10  Women 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   12:31.63  
     1) Douglass, Marilyn W67           2) Spence, Diane F W63            
     3) Beck, Pam W59                   4) Norton, Judi H W59             
                1:28.19   3:05.95 (3:05.95)   4:43.51 (1:37.56)   8:00.62 (4:54.67)
      9:37.36 (1:36.74)                            11:02.43 ( )        12:31.63 ( )
 
Event 10  Men 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT   14:29.99  
     1) Spence, Thomas E M72            2) Oyakawa, Yoshi M83             
     3) Medici, John C M78              4) Hall, Sid M81                  
                1:42.39   3:35.76 (3:35.76)   5:26.19 (1:50.43)   7:23.71 (3:47.95)
      9:08.89 (1:45.18)  11:00.33 (3:36.62)  12:44.27 (1:43.94)  14:29.99 (3:29.66)
 
Event 11  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Lindsay M           40 Team Pittsburgh-AM   2:45.50    2:47.14  
                1:20.21   2:47.14 (1:26.93)                                        
  2 Bergmann, Kristen         44 O*H*I*O Masters-18   3:00.00    3:07.26  
                1:30.55   3:07.26 (1:36.71)                                        
 
Event 11  Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pecze, Dominic            24 Lake Shore Swim-LE   2:30.00    2:40.01  
                1:16.07   2:40.01 (1:23.94)                                        
 
Event 11  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stebel, Thomas W          54 Cleveland Aquati-18  4:10.00    4:03.98  
                1:59.95   4:03.98 (2:04.03)                                        
 
Event 11  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18   3:10.00    2:56.94  
                1:27.77   2:56.94 (1:29.17)                                        
  2 Cox, Daniel P             56 O*H*I*O Masters-18   3:25.00    3:24.76  
                1:40.23   3:24.76 (1:44.53)                                        
  3 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18   4:00.10    3:56.96  
                1:56.51   3:56.96 (2:00.45)                                        
 
Event 11  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            67 O*H*I*O Masters-18        NT    3:45.21  
                1:50.64   3:45.21 (1:54.57)                                        
 
Event 11  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   4:12.00    4:12.86  
                2:05.29   4:12.86 (2:07.57)                                        
 
Event 13  Mixed 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    6:02.29  
     1) Douglass, Nick M67              2) Oyakawa, Yoshi M83             
     3) Douglass, Marilyn W67           4) Spence, Diane F W63            
                1:24.84   2:56.41 (1:31.57)   4:31.80 (1:35.39)   6:02.29 (1:30.49)
 
Event 16  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergmann, Kristen         44 O*H*I*O Masters-18   2:40.00    2:47.13  
                1:20.66   2:47.13 (1:26.47)                                        
 
Event 16  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE   2:43.51    2:45.56  
                1:21.47   2:45.56 (1:24.09)                                        
 
Event 16  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           59 Columbus Sharks-OH   2:35.94    2:40.30  
                1:18.30   2:40.30 (1:22.00)                                        
  2 Beck, Pam                 59 O*H*I*O Masters-18   3:30.00    3:08.08  
                1:29.00   3:08.08 (1:39.08)                                        
  3 Collins, Joanne F         57 UC17-OH              4:00.00    3:46.40  
                1:49.05   3:46.40 (1:57.35)                                        
 
Event 16  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   2:50.00    2:51.39  
                1:23.10   2:51.39 (1:28.29)                                        
 
Event 16  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          66 Michigan Masters-19  2:58.00    3:01.59  
                1:29.69   3:01.59 (1:31.90)                                        
 
Event 16  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pecze, Dominic            24 Lake Shore Swim-LE   2:10.00    2:27.26  
                1:07.78   2:27.26 (1:19.48)                                        
 
Event 16  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shannon L          45 Medina Masters-LE    3:00.00    3:29.92  
                1:43.39   3:29.92 (1:46.53)                                        
 
Event 16  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      51 O*H*I*O Masters-18   4:00.00    4:39.46  
                2:02.08   4:39.46 (2:37.38)                                        
 
Event 16  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morosky, Ron              59 Flying Fish Head-11  2:20.00    2:43.60  
                1:18.70   2:43.60 (1:24.90)                                        
  2 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18   3:12.20    3:10.84  
                1:29.86   3:10.84 (1:40.98)                                        
 
Event 16  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        65 O*H*I*O Masters-18   2:05.30    2:57.72  
                1:24.12   2:57.72 (1:33.60)                                        
  2 Allen, Bruce C            69 O*H*I*O Masters-18   3:30.00    3:50.26  
                1:49.06   3:50.26 (2:01.20)                                        
 
Event 16  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18   3:35.00    3:54.80  
                1:53.70   3:54.80 (2:01.10)                                        
 
Event 16  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   3:32.00    3:43.18  
                1:46.88   3:43.18 (1:56.30)                                        
 
Event 16  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 81 O*H*I*O Masters-18   3:35.00    3:33.82  
                1:48.60   3:33.82 (1:45.22)                                        
 
Event 19  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Denise T           49 O*H*I*O Masters-18  16:18.00   15:35.16  
                1:17.97   2:44.08 (1:26.11)   4:10.86 (1:26.78)   5:38.25 (1:27.39)
      7:05.36 (1:27.11)   8:32.85 (1:27.49)  10:00.51 (1:27.66)  11:28.08 (1:27.57)
     12:55.96 (1:27.88)  14:24.27 (1:28.31)  15:51.40 (1:27.13)  17:19.79 (1:28.39)
     18:47.67 (1:27.88)  20:15.13 (1:27.46)        15:35.16 ( )                    
 
Event 19  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judi H            59 O*H*I*O Masters-18  12:00.12   12:23.17  
                1:26.97   3:00.61 (1:33.64)   4:34.19 (1:33.58)   6:08.78 (1:34.59)
      7:42.99 (1:34.21)   9:17.57 (1:34.58)  10:51.61 (1:34.04)  12:23.17 (1:31.56)
 
Event 19  Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18        NT   12:37.08  
                1:19.34   2:43.68 (1:24.34)   4:09.28 (1:25.60)   5:36.05 (1:26.77)
      7:02.56 (1:26.51)   8:28.54 (1:25.98)   9:54.76 (1:26.22)  11:21.01 (1:26.25)
     12:46.58 (1:25.57)  14:12.49 (1:25.91)  15:37.73 (1:25.24)  17:02.60 (1:24.87)
     18:27.90 (1:25.30)  19:52.29 (1:24.39)        12:37.08 ( )                    
  2 Smith, Melinda J          64 O*H*I*O Masters-18  16:30.00   16:29.53  
                1:49.54   3:53.08 (2:03.54)   6:00.54 (2:07.46)   8:07.42 (2:06.88)
     10:17.82 (2:10.40)  12:25.60 (2:07.78)  14:31.76 (2:06.16)  16:29.53 (1:57.77)
 
Event 19  Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Bradford S       39 O*H*I*O Masters-18        NT   12:56.56  
                1:22.61   2:58.22 (1:35.61)   4:37.57 (1:39.35)   6:18.32 (1:40.75)
      7:58.75 (1:40.43)   9:39.40 (1:40.65)  11:19.13 (1:39.73)  12:56.56 (1:37.43)
 
Event 19  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18        NT   14:56.63  
                1:09.43   2:23.15 (1:13.72)   3:38.29 (1:15.14)   4:54.92 (1:16.63)
      6:12.28 (1:17.36)   7:29.57 (1:17.29)   8:46.86 (1:17.29)  10:04.80 (1:17.94)
     11:23.04 (1:18.24)  12:41.59 (1:18.55)  14:00.69 (1:19.10)  15:19.32 (1:18.63)
     16:38.31 (1:18.99)  17:56.97 (1:18.66)        14:56.63 ( )                    
 
Event 20  Women 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Grace A           23 O*H*I*O Masters-18  25:00.00   23:09.15  
                1:27.35   3:00.35 (1:33.00)   4:33.24 (1:32.89)   6:06.31 (1:33.07)
      7:38.31 (1:32.00)   9:10.82 (1:32.51)  10:43.15 (1:32.33)  12:15.92 (1:32.77)
     13:48.14 (1:32.22)  15:20.78 (1:32.64)  16:53.78 (1:33.00)  18:27.25 (1:33.47)
     20:01.45 (1:34.20)  21:36.50 (1:35.05)  23:09.15 (1:32.65)                    
 
Event 20  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Denise T           49 O*H*I*O Masters-18  30:45.00   29:37.35  
                1:44.82   3:40.39 (1:55.57)   5:36.75 (1:56.36)   7:36.64 (1:59.89)
      9:35.19 (1:58.55)  11:35.29 (2:00.10)  13:35.60 (2:00.31)  15:35.16 (1:59.56)
     17:35.20 (2:00.04)  19:34.11 (1:58.91)  21:35.40 (2:01.29)  23:37.42 (2:02.02)
     25:38.53 (2:01.11)  27:38.84 (2:00.31)  29:37.35 (1:58.51)                    
 
Event 20  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE  22:48.53   22:59.39  
                1:27.29   2:59.91 (1:32.62)   4:32.30 (1:32.39)   6:04.74 (1:32.44)
      7:36.97 (1:32.23)   9:09.68 (1:32.71)  10:42.08 (1:32.40)  12:14.49 (1:32.41)
     13:46.49 (1:32.00)  15:18.43 (1:31.94)  16:50.88 (1:32.45)  18:22.98 (1:32.10)
     19:55.39 (1:32.41)  21:27.90 (1:32.51)  22:59.39 (1:31.49)                    
  2 Kalapos, Beth A           51 O*H*I*O Masters-18  36:00.00   39:56.61  
                2:26.33   5:02.36 (2:36.03)   7:40.81 (2:38.45)  10:19.30 (2:38.49)
     12:55.97 (2:36.67)  15:34.36 (2:38.39)  18:12.38 (2:38.02)  20:50.85 (2:38.47)
     23:30.44 (2:39.59)  26:11.46 (2:41.02)  28:53.73 (2:42.27)  31:38.38 (2:44.65)
     34:26.94 (2:48.56)  37:12.48 (2:45.54)  39:56.61 (2:44.13)                    
 
Event 20  Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         57 UC17-OH             30:00.00   30:30.15  
                1:51.04   3:53.23 (2:02.19)   5:54.09 (2:00.86)   7:53.40 (1:59.31)
      9:55.09 (2:01.69)  11:56.03 (2:00.94)  13:58.28 (2:02.25)  15:59.89 (2:01.61)
     18:02.76 (2:02.87)  20:06.01 (2:03.25)  22:09.37 (2:03.36)  24:15.84 (2:06.47)
     26:21.47 (2:05.63)  28:26.47 (2:05.00)  30:30.15 (2:03.68)                    
 
Event 20  Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18  23:10.00   23:57.25  
                1:28.28   3:01.95 (1:33.67)   4:36.36 (1:34.41)   6:11.57 (1:35.21)
      7:46.88 (1:35.31)   9:23.66 (1:36.78)  11:00.23 (1:36.57)  12:37.08 (1:36.85)
     14:15.03 (1:37.95)  15:52.40 (1:37.37)  17:29.98 (1:37.58)  19:07.06 (1:37.08)
     20:44.57 (1:37.51)  22:21.48 (1:36.91)  23:57.25 (1:35.77)                    
 
Event 20  Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shannon L          45 Medina Masters-LE   25:00.00   27:31.50  
                1:46.30   3:37.02 (1:50.72)   5:29.48 (1:52.46)   7:20.12 (1:50.64)
      9:12.00 (1:51.88)  11:02.70 (1:50.70)  12:53.99 (1:51.29)                    
           16:34.66 ( )  18:24.92 (1:50.26)  20:15.70 (1:50.78)                    
           22:06.89 ( )  25:48.52 (3:41.63)  27:31.50 (1:42.98)                    
 
Event 20  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18  21:45.00   21:15.37  
                1:19.34   2:43.68 (1:24.34)   4:09.28 (1:25.60)   5:36.05 (1:26.77)
      7:02.56 (1:26.51)   8:28.54 (1:25.98)   9:54.76 (1:26.22)  11:21.01 (1:26.25)
     12:46.58 (1:25.57)  14:12.49 (1:25.91)  15:37.73 (1:25.24)  17:02.60 (1:24.87)
     18:27.90 (1:25.30)  19:52.29 (1:24.39)  21:15.37 (1:23.08)                    
  2 Lietman, Steve A          55 O*H*I*O Masters-18  22:45.33   21:37.21  
                1:17.97   2:44.08 (1:26.11)   4:10.86 (1:26.78)   5:38.25 (1:27.39)
      7:05.36 (1:27.11)   8:32.85 (1:27.49)  10:00.51 (1:27.66)  11:28.08 (1:27.57)
     12:55.96 (1:27.88)  14:24.27 (1:28.31)  15:51.40 (1:27.13)  17:19.79 (1:28.39)
     18:47.67 (1:27.88)  20:15.13 (1:27.46)  21:37.21 (1:22.08)                    
  3 Petersen, Lars R          55 Columbus Sharks-OH  27:30.00   24:33.60  
                1:32.79   3:13.71 (1:40.92)   4:54.24 (1:40.53)   6:34.46 (1:40.22)
      8:13.61 (1:39.15)   9:52.86 (1:39.25)  11:31.90 (1:39.04)  13:11.92 (1:40.02)
     14:50.40 (1:38.48)  16:28.37 (1:37.97)  18:07.32 (1:38.95)  19:45.32 (1:38.00)
     21:24.08 (1:38.76)  22:59.78 (1:35.70)  24:33.60 (1:33.82)                    
  4 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18  29:59.99   27:55.19  
                1:42.95   3:32.56 (1:49.61)   5:23.43 (1:50.87)   7:14.77 (1:51.34)
      9:06.46 (1:51.69)  10:59.85 (1:53.39)  12:52.53 (1:52.68)  14:45.24 (1:52.71)
     16:38.28 (1:53.04)  18:32.11 (1:53.83)  20:25.90 (1:53.79)  22:19.71 (1:53.81)
     24:12.40 (1:52.69)  26:06.13 (1:53.73)  27:55.19 (1:49.06)                    
  5 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18  29:28.33   28:21.56  
                1:43.44   3:34.27 (1:50.83)   5:27.15 (1:52.88)   7:19.99 (1:52.84)
      9:14.63 (1:54.64)  11:08.20 (1:53.57)  13:01.77 (1:53.57)  14:56.63 (1:54.86)
     16:54.28 (1:57.65)  18:50.40 (1:56.12)  20:45.05 (1:54.65)  22:41.64 (1:56.59)
     24:36.69 (1:55.05)  26:31.19 (1:54.50)  28:21.56 (1:50.37)                    
 
Event 20  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           60 Columbus Sharks-OH  18:55.00   19:11.31  
                1:09.43   2:23.15 (1:13.72)   3:38.29 (1:15.14)   4:54.92 (1:16.63)
      6:12.28 (1:17.36)   7:29.57 (1:17.29)   8:46.86 (1:17.29)  10:04.80 (1:17.94)
     11:23.04 (1:18.24)  12:41.59 (1:18.55)  14:00.69 (1:19.10)  15:19.32 (1:18.63)
     16:38.31 (1:18.99)  17:56.97 (1:18.66)  19:11.31 (1:14.34)                    
 
Event 20  Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18  28:30.00   29:51.98  
                1:53.40   3:56.16 (2:02.76)   5:56.56 (2:00.40)   7:56.87 (2:00.31)
      9:57.17 (2:00.30)  11:58.52 (2:01.35)  13:59.23 (2:00.71)  15:58.79 (1:59.56)
     17:58.10 (1:59.31)  19:57.40 (1:59.30)  21:56.64 (1:59.24)  23:55.07 (1:58.43)
     25:55.01 (1:59.94)  27:54.19 (1:59.18)  29:51.98 (1:57.79)