Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 8/27/2016 05:47 PM
               2016 Avon End of Summer LCM Swim Meet - 8/27/2016               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Grace A           23 O*H*I*O Masters-18        NT    5:43.71  
 
Event 1  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Melani L         33 O*H*I*O Masters-18   6:46.36    6:34.44  
 
Event 1  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Denise T           49 O*H*I*O Masters-18   7:57.00    7:42.43  
 
Event 1  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE   5:39.21    5:48.16  
 
Event 1  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Pam                 59 O*H*I*O Masters-18   7:00.00    6:25.84  
  2 Collins, Joanne F         57 UC17-OH              8:00.00    7:41.45  
 
Event 1  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   5:54.00    5:53.71  
 
Event 1  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18        NT    7:01.07  
 
Event 1  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Easton, Luise E           78 O*H*I*O Masters-18   9:12.40    9:14.98  
 
Event 1  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellek, Michael J          35 O*H*I*O Masters-18   8:40.00    7:33.69  
 
Event 1  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Provenza, Andrew J        48 Liquid N'Durance-LE  5:20.00    6:03.03  
 
Event 1  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Kevin R           54 O*H*I*O Masters-18        NT    5:48.67  
  2 Echeverria, Fernan V      51 O*H*I*O Masters-18        NT    9:49.73  
 
Event 1  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18   5:40.00    5:23.88  
  2 Lietman, Steve A          55 O*H*I*O Masters-18   5:40.00    5:25.83  
  3 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18   6:40.46    6:33.55  
 
Event 1  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          62 Sarasota Y Shark-14  4:55.00    5:45.62  
  2 Marburger, David          62 O*H*I*O Masters-18   9:40.00    6:49.65  
 
Event 1  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        65 O*H*I*O Masters-18   6:01.50    6:25.22  
 
Event 1  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18   7:30.00    7:47.69  
 
Event 1  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 81 O*H*I*O Masters-18   7:25.00    7:12.91  
 
Event 2  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       31 O*H*I*O Masters-18   3:05.00    2:58.08  
 
Event 2  Women 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          66 Michigan Masters-19  3:57.00    3:52.00  
 
Event 2  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18   4:00.39    4:02.42  
 
Event 2  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            67 O*H*I*O Masters-18   3:44.99    3:19.60  
 
Event 3  Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    5:31.46  
     1) Bergmann, Kristen W44           2) Kelley, Kevin R M54            
     3) Braniecki, Ashley L W31         4) Wilson, Patrick R M48          
 
Event 3  Mixed 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    6:50.50  
     1) Oyakawa, Yoshi M83              2) Smith, Melinda J W64           
     3) Douglass, Nick M67              4) Douglass, Marilyn W67          
 
Event 4  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crossen, Stephanie D      30 O*H*I*O Masters-18     34.02      32.25  
 
Event 4  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinehart, Stephanie M     37 O*H*I*O Masters-18     35.66      33.55  
 
Event 4  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Lindsay M           40 Team Pittsburgh-AM     31.50      30.63  
  2 Bergmann, Kristen         44 O*H*I*O Masters-18     35.00      34.33  
 
Event 4  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jansen, Vanessa L         47 Medina Masters-LE         NT      43.50  
 
Event 4  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie C      55 Rockwall Aquatic-26    29.90      28.80  
  2 Ritter, Susan M           59 Columbus Sharks-OH     33.81      33.62  
  3 Beck, Pam                 59 O*H*I*O Masters-18     45.00      36.69  
  4 Rea, Gloria               55 O*H*I*O Masters-18     45.00      44.15  
  5 Telzrow, Therese M        59 O*H*I*O Masters-18        NT      47.70  
 
Event 4  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zvosec, Dianne            62 O*H*I*O Masters-18        NT      42.44  
  2 Smith, Melinda J          64 O*H*I*O Masters-18     41.18      43.45  
 
Event 4  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Easton, Luise E           78 O*H*I*O Masters-18     53.59      55.00  
 
Event 4  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellek, Michael J          35 O*H*I*O Masters-18     38.00      38.68  
 
Event 4  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reid, Andrew W            50 O*H*I*O Masters-18     28.29      28.39  
  2 Kelley, Kevin R           54 O*H*I*O Masters-18        NT      32.52  
  3 Capponi, Louis J          51 Cleveland Aquati-18    46.00      35.62  
  4 Echeverria, Fernan V      51 O*H*I*O Masters-18     45.00      43.34  
 
Event 4  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hassan, Amro A            57 Medina Masters-LE      27.90      27.78  
  2 Bergman, Michael T        56 UC17-OH                29.00      28.67  
  3 Morosky, Ron              59 Flying Fish Head-11    32.00      30.15  
  4 Lietman, Steve A          55 O*H*I*O Masters-18     31.60      31.34  
  5 Cox, Daniel P             56 O*H*I*O Masters-18     32.00      32.47  
  6 Harrington, Christopher   59 O*H*I*O Masters-18     35.00      32.88  
  7 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18     33.90      34.95  
  8 Whitmore, William         59 O*H*I*O Masters-18        NT      38.83  
 
Event 4  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thaler, Donald C          60 O*H*I*O Masters-18     39.00      40.01  
 
Event 4  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsch, William T         65 O*H*I*O Masters-18     31.20      31.67  
  2 Terkel, Lawrence A        69 O*H*I*O Masters-18     33.50      33.93  
  3 Allen, Bruce C            69 O*H*I*O Masters-18     44.00      43.80  
 
Event 4  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18     45.00      41.33  
 
Event 4  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babiak, Robert            75 O*H*I*O Masters-18        NT      39.74  
  2 Gubeno, Jerry C           76 O*H*I*O Masters-18   1:04.73      58.21  
 
Event 4  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 81 O*H*I*O Masters-18     38.00      39.61  
  2 Malaker, Deane            84 O*H*I*O Masters-18   1:00.07    1:02.94  
 
Event 5  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE   3:57.10    3:42.31  
 
Event 5  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   3:40.00    3:44.81  
 
Event 5  Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18        NT    4:27.28  
 
Event 5  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          37 Sarasota Y Shark-14  2:55.01    2:58.37  
 
Event 5  Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   4:34.00    5:01.84  
 
Event 6  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       31 O*H*I*O Masters-18     38.32      40.12  
 
Event 6  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Lindsay M           40 Team Pittsburgh-AM     35.10      34.47  
  2 Bergmann, Kristen         44 O*H*I*O Masters-18     38.00      39.02  
 
Event 6  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         57 UC17-OH                55.00      54.72  
  2 Rea, Gloria               55 O*H*I*O Masters-18     58.00    1:03.32  
 
Event 6  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          64 O*H*I*O Masters-18   1:00.00      59.72  
 
Event 6  Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pecze, Dominic            24 Lake Shore Swim-LE     32.00      31.47  
 
Event 6  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             44 New Albany Aquat-OH    33.00      32.58  
 
Event 6  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semus, Joe                45 Medina Masters-LE      36.00      36.20  
 
Event 6  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capponi, Louis J          51 Cleveland Aquati-18    50.00      48.45  
  2 Stebel, Thomas W          54 Cleveland Aquati-18    50.10      51.53  
  3 Echeverria, Fernan V      51 O*H*I*O Masters-18     48.00      55.81  
 
Event 6  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Daniel P             56 O*H*I*O Masters-18     40.00      45.39  
  2 Whitmore, William         59 O*H*I*O Masters-18     58.52      53.98  
 
Event 6  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            67 O*H*I*O Masters-18        NT      52.83  
 
Event 6  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gubeno, Jerry C           76 O*H*I*O Masters-18   1:23.41    1:20.69  
 
Event 6  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            83 O*H*I*O Masters-18     43.00      43.87  
 
Event 7  Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       31 O*H*I*O Masters-18   1:17.25    1:18.39  
 
Event 7  Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Kari             40 O*H*I*O Masters-18        NT    1:28.95  
 
Event 7  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Korry T           41 UC04-4               1:20.04    1:18.92  
 
Event 7  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shannon L          45 Medina Masters-LE    1:40.00    1:33.59  
 
Event 7  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          62 Sarasota Y Shark-14  1:08.00    1:09.08  
 
Event 8  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judi H            59 O*H*I*O Masters-18   3:19.45    3:18.05  
  2 Telzrow, Therese M        59 O*H*I*O Masters-18   4:01.80    4:26.16  
 
Event 8  Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18   3:44.26    3:45.88  
 
Event 8  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morosky, Ron              59 Flying Fish Head-11  3:00.00    2:59.57  
 
Event 8  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           60 Columbus Sharks-OH   2:38.00    2:34.50  
 
Event 8  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        65 O*H*I*O Masters-18        NT    3:40.02  
 
Event 9  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crossen, Stephanie D      30 O*H*I*O Masters-18   1:13.59    1:13.13  
 
Event 9  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinehart, Stephanie M     37 O*H*I*O Masters-18        NT    1:21.43  
 
Event 9  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Kari             40 O*H*I*O Masters-18        NT    1:18.78  
 
Event 9  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           59 Columbus Sharks-OH   1:13.26    1:14.57  
 
Event 9  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zvosec, Dianne            62 O*H*I*O Masters-18        NT    1:43.14  
 
Event 9  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          66 Michigan Masters-19  1:20.00    1:22.13  
 
Event 9  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pecze, Dominic            24 Lake Shore Swim-LE   1:05.00    1:01.59  
 
Event 9  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          37 Sarasota Y Shark-14  1:04.43    1:08.40  
 
Event 9  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Provenza, Andrew J        48 Liquid N'Durance-LE  1:10.00    1:10.46  
 
Event 9  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Kevin R           54 O*H*I*O Masters-18        NT    1:12.73  
  2 Capponi, Louis J          51 Cleveland Aquati-18  1:58.00    1:26.92  
 
Event 9  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergman, Michael T        56 UC17-OH              1:07.00    1:10.31  
  2 Morosky, Ron              59 Flying Fish Head-11  1:08.00    1:12.19  
  3 Harrington, Christopher   59 O*H*I*O Masters-18   1:15.00    1:14.34  
  4 Cox, Daniel P             56 O*H*I*O Masters-18   1:15.00    1:16.07  
  5 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18   1:17.78    1:20.42  
 
Event 9  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thaler, Donald C          60 O*H*I*O Masters-18   1:36.00    1:41.45  
 
Event 9  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsch, William T         65 O*H*I*O Masters-18   1:14.00    1:16.92  
  2 Kappa, Gregory V          69 O*H*I*O Masters-18   1:19.63    1:21.84  
  3 Terkel, Lawrence A        69 O*H*I*O Masters-18   1:25.00    1:30.56  
  4 Allen, Bruce C            69 O*H*I*O Masters-18   1:40.00    1:46.14  
 
Event 9  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18   1:40.00    1:43.59  
 
Event 9  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gubeno, Jerry C           76 O*H*I*O Masters-18   2:37.39    2:21.63  
 
Event 9  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 81 O*H*I*O Masters-18   1:35.00    1:33.14  
  2 Malaker, Deane            84 O*H*I*O Masters-18   2:15.87    2:17.14  
 
Event 10  Women 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   12:31.63  
     1) Douglass, Marilyn W67           2) Spence, Diane F W63            
     3) Beck, Pam W59                   4) Norton, Judi H W59             
 
Event 10  Men 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT   14:29.99  
     1) Spence, Thomas E M72            2) Oyakawa, Yoshi M83             
     3) Medici, John C M78              4) Hall, Sid M81                  
 
Event 11  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Lindsay M           40 Team Pittsburgh-AM   2:45.50    2:47.14  
  2 Bergmann, Kristen         44 O*H*I*O Masters-18   3:00.00    3:07.26  
 
Event 11  Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pecze, Dominic            24 Lake Shore Swim-LE   2:30.00    2:40.01  
 
Event 11  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stebel, Thomas W          54 Cleveland Aquati-18  4:10.00    4:03.98  
 
Event 11  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18   3:10.00    2:56.94  
  2 Cox, Daniel P             56 O*H*I*O Masters-18   3:25.00    3:24.76  
  3 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18   4:00.10    3:56.96  
 
Event 11  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            67 O*H*I*O Masters-18        NT    3:45.21  
 
Event 11  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   4:12.00    4:12.86  
 
Event 12  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinehart, Stephanie M     37 O*H*I*O Masters-18     46.51      44.80  
 
Event 12  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie C      55 Rockwall Aquatic-26    39.90      38.73  
  2 Rea, Gloria               55 O*H*I*O Masters-18     54.00      56.54  
  3 Telzrow, Therese M        59 O*H*I*O Masters-18        NT      57.97  
 
Event 12  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          64 O*H*I*O Masters-18     51.00      51.27  
  2 Zvosec, Dianne            62 O*H*I*O Masters-18        NT      53.74  
 
Event 12  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          37 Sarasota Y Shark-14    35.55      33.86  
 
Event 12  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             44 New Albany Aquat-OH    35.50      34.70  
 
Event 12  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katterle, Paul R          54 O*H*I*O Masters-18     40.00      39.99  
  2 Kelley, Kevin R           54 O*H*I*O Masters-18        NT      40.84  
  3 Capponi, Louis J          51 Cleveland Aquati-18    50.00      42.81  
 
Event 12  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergman, Michael T        56 UC17-OH                38.00      37.71  
  2 Morosky, Ron              59 Flying Fish Head-11    50.00      42.01  
  3 Petersen, Lars R          55 Columbus Sharks-OH     50.00      49.55  
  4 Whitmore, William         59 O*H*I*O Masters-18        NT      50.72  
 
Event 12  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          62 Sarasota Y Shark-14    34.00      35.55  
 
Event 12  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Lawrence A        69 O*H*I*O Masters-18     46.00      47.95  
 
Event 12  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babiak, Robert            75 O*H*I*O Masters-18        NT      46.25  
 -- Gubeno, Jerry C           76 O*H*I*O Masters-18        NT         DQ  
 
Event 13  Mixed 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    6:02.29  
     1) Douglass, Nick M67              2) Oyakawa, Yoshi M83             
     3) Douglass, Marilyn W67           4) Spence, Diane F W63            
 
Event 14  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Grace A           23 O*H*I*O Masters-18        NT      35.93  
 
Event 14  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       31 O*H*I*O Masters-18     34.71      34.77  
 
Event 14  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           59 Columbus Sharks-OH     40.56      39.27  
  2 Beck, Pam                 59 O*H*I*O Masters-18     47.00      41.56  
  3 Rea, Gloria               55 O*H*I*O Masters-18   1:00.25    1:06.15  
 
Event 14  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          64 O*H*I*O Masters-18     52.00      50.36  
 
Event 14  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Korry T           41 UC04-4                 31.43      29.49  
 
Event 14  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semus, Joe                45 Medina Masters-LE      32.00      32.58  
  2 Provenza, Andrew J        48 Liquid N'Durance-LE    40.00      43.13  
 
Event 14  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hassan, Amro A            57 Medina Masters-LE      31.00      30.29  
  2 Lietman, Steve A          55 O*H*I*O Masters-18     39.02      38.49  
  3 Petersen, Lars R          55 Columbus Sharks-OH     50.00      45.36  
 
Event 14  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          62 Sarasota Y Shark-14    30.00      29.66  
 
Event 14  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kappa, Gregory V          69 O*H*I*O Masters-18     39.42      40.11  
  2 Terkel, Lawrence A        69 O*H*I*O Masters-18     44.00      40.74  
 
Event 15  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Kari             40 O*H*I*O Masters-18   1:45.54    1:39.97  
 
Event 15  Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18        NT    2:07.78  
 
Event 15  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, John R          37 Sarasota Y Shark-14  1:18.45    1:16.72  
  2 Goodwin, Bradford S       39 O*H*I*O Masters-18        NT    1:46.25  
 
Event 15  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Provenza, Andrew J        48 Liquid N'Durance-LE  1:30.00    1:35.73  
  2 Welch, Shannon L          45 Medina Masters-LE    1:25.00    1:37.23  
 
Event 15  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Kevin R           54 O*H*I*O Masters-18        NT    1:32.61  
  2 Capponi, Louis J          51 Cleveland Aquati-18  1:00.00    1:40.82  
  3 Echeverria, Fernan V      51 O*H*I*O Masters-18   2:00.00    2:24.60  
 
Event 15  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Lars R          55 Columbus Sharks-OH   1:45.00    1:48.87  
 
Event 15  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            67 O*H*I*O Masters-18   1:32.85    1:31.58  
 
Event 15  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   2:08.00    2:09.09  
 
Event 16  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergmann, Kristen         44 O*H*I*O Masters-18   2:40.00    2:47.13  
 
Event 16  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE   2:43.51    2:45.56  
 
Event 16  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           59 Columbus Sharks-OH   2:35.94    2:40.30  
  2 Beck, Pam                 59 O*H*I*O Masters-18   3:30.00    3:08.08  
  3 Collins, Joanne F         57 UC17-OH              4:00.00    3:46.40  
 
Event 16  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18   2:50.00    2:51.39  
 
Event 16  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          66 Michigan Masters-19  2:58.00    3:01.59  
 
Event 16  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pecze, Dominic            24 Lake Shore Swim-LE   2:10.00    2:27.26  
 
Event 16  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shannon L          45 Medina Masters-LE    3:00.00    3:29.92  
 
Event 16  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Fernan V      51 O*H*I*O Masters-18   4:00.00    4:39.46  
 
Event 16  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morosky, Ron              59 Flying Fish Head-11  2:20.00    2:43.60  
  2 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18   3:12.20    3:10.84  
 
Event 16  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        65 O*H*I*O Masters-18   2:05.30    2:57.72  
  2 Allen, Bruce C            69 O*H*I*O Masters-18   3:30.00    3:50.26  
 
Event 16  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18   3:35.00    3:54.80  
 
Event 16  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   3:32.00    3:43.18  
 
Event 16  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 81 O*H*I*O Masters-18   3:35.00    3:33.82  
 
Event 17  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       31 O*H*I*O Masters-18   1:23.80    1:28.77  
  2 Crossen, Stephanie D      30 O*H*I*O Masters-18        NT    1:34.84  
 
Event 17  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Lindsay M           40 Team Pittsburgh-AM   1:14.40    1:16.86  
  2 Collier, Kari             40 O*H*I*O Masters-18   1:32.43    1:31.23  
 
Event 17  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rea, Gloria               55 O*H*I*O Masters-18        NT    2:24.87  
 
Event 17  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         67 O*H*I*O Masters-18   1:37.50    1:46.82  
 
Event 17  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellek, Michael J          35 O*H*I*O Masters-18   1:45.00    1:55.53  
 
Event 17  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nance, Chad A             44 New Albany Aquat-OH  1:10.50    1:10.88  
  2 Miller, Korry T           41 UC04-4               1:14.68    1:14.66  
 
Event 17  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stebel, Thomas W          54 Cleveland Aquati-18  1:50.00    1:55.01  
 
Event 17  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Daniel P             56 O*H*I*O Masters-18   1:40.00    1:34.81  
  2 Petersen, Lars R          55 Columbus Sharks-OH   1:30.00    1:43.39  
 
Event 17  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            67 O*H*I*O Masters-18        NT    1:41.46  
  2 Kappa, Gregory V          69 O*H*I*O Masters-18   1:39.64    1:43.43  
 
Event 17  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medici, John C            78 O*H*I*O Masters-18   2:09.00    1:59.76  
  2 Gubeno, Jerry C           76 O*H*I*O Masters-18        NT    3:22.51  
 
Event 19  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Denise T           49 O*H*I*O Masters-18  16:18.00   15:35.16  
 
Event 19  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judi H            59 O*H*I*O Masters-18  12:00.12   12:23.17  
 
Event 19  Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18        NT   12:37.08  
  2 Smith, Melinda J          64 O*H*I*O Masters-18  16:30.00   16:29.53  
 
Event 19  Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Bradford S       39 O*H*I*O Masters-18        NT   12:56.56  
 
Event 19  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18        NT   14:56.63  
 
Event 20  Women 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Grace A           23 O*H*I*O Masters-18  25:00.00   23:09.15  
 
Event 20  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Denise T           49 O*H*I*O Masters-18  30:45.00   29:37.35  
 
Event 20  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartek, Mary C            52 Lake Shore Swim-LE  22:48.53   22:59.39  
  2 Kalapos, Beth A           51 O*H*I*O Masters-18  36:00.00   39:56.61  
 
Event 20  Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Joanne F         57 UC17-OH             30:00.00   30:30.15  
 
Event 20  Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           63 O*H*I*O Masters-18  23:10.00   23:57.25  
 
Event 20  Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shannon L          45 Medina Masters-LE   25:00.00   27:31.50  
 
Event 20  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             57 O*H*I*O Masters-18  21:45.00   21:15.37  
  2 Lietman, Steve A          55 O*H*I*O Masters-18  22:45.33   21:37.21  
  3 Petersen, Lars R          55 Columbus Sharks-OH  27:30.00   24:33.60  
  4 Grassell, Duane V         59 O*H*I*O Masters-18  29:59.99   27:55.19  
  5 Definis, Jay M            57 O*H*I*O Masters-18  29:28.33   28:21.56  
 
Event 20  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           60 Columbus Sharks-OH  18:55.00   19:11.31  
 
Event 20  Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          72 O*H*I*O Masters-18  28:30.00   29:51.98