Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/3/2019 06:55 PM
           OHIO Masters 2019 Pentathlon (SCY) Swim Meet - 11/3/2019            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zoeller, Ashley           26 O*H*I*O Masters-18   6:30.00    6:05.32  
       31.87  1:07.12  1:43.53  2:20.66  2:57.74  3:35.41  4:13.18  4:51.28
     5:28.57  6:05.32                                                      
 
Event 1  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raezer, Stephanie         37 Life Time Swim O-17  5:48.96    5:40.36  
       29.98  1:02.68  1:35.95  2:09.76  2:44.23  3:18.88  3:54.14  4:29.45
     5:04.85  5:40.36                                                      
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Millas, Ginny             59 Cleveland Aquati-18  9:09.31  X10:45.34  
     1:06.87  2:14.34  3:20.56  4:24.66  5:27.84  6:34.86  7:36.69  8:40.22
     9:41.76 10:45.34                                                      
 
Event 1  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Lisa              62 O*H*I*O Masters-18   7:50.00    7:39.87  
        4.32    40.56  1:25.67  2:12.38  3:46.11  4:33.21  5:20.30  6:07.04
     6:53.95  7:39.87                                                      
 
Event 1  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane             66 O*H*I*O Masters-18   6:35.00    6:41.56  
       35.08  1:14.11  1:54.54  2:35.29  3:16.49  3:57.59  4:38.82  5:19.96
     6:01.15  6:41.56                                                      
 
Event 1  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paris, Susan              73 O*H*I*O Masters-18   9:47.82    9:09.36  
       50.04  1:43.85  2:38.55  3:33.31  4:29.75  5:25.33  6:22.15  7:19.94
     8:16.06  9:09.36                                                      
  2 Toole, Cheyenne           73 O*H*I*O Masters-18  17:09.02   16:35.22  
     1:23.18  3:04.62  4:47.71  6:33.29  8:14.39  9:57.00 11:35.80 14:57.37
    16:35.22                                                               
 
Event 1  Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Easton, Luise             80 O*H*I*O Masters-18  10:40.00   11:15.57  
       56.46  2:01.29  3:09.27  4:17.98  5:28.64  6:38.40  7:48.73  8:58.77
    10:08.60 11:15.57                                                      
 
Event 1  Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beyer, John               23 UC17-17              6:30.00    6:11.74  
       32.22  1:08.08  1:44.98  2:22.68  3:00.86  3:39.64  4:18.51  4:56.62
     5:34.53  6:11.74                                                      
 
Event 1  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foreman, Aaron            27 O*H*I*O Masters-18   5:16.16    5:46.65  
       28.14    59.84  1:33.03  2:06.76  2:40.81  3:15.88  3:52.10  4:29.87
     5:08.30  5:46.65                                                      
 
Event 1  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartenburg, Ben           45 O*H*I*O Masters-18   5:35.00    5:25.59  
       29.62  1:01.53  1:33.94  2:06.66  2:39.51  3:12.47  3:45.79  4:19.47
     4:52.99  5:25.59                                                      
 
Event 1  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenk, Mark              52 O*H*I*O Masters-18   7:35.00    7:32.54  
       40.30  1:25.58  2:12.13  2:59.13  3:45.45  4:32.45  5:19.58  6:04.97
     6:50.03  7:32.54                                                      
 
Event 1  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Kevin             57 O*H*I*O Masters-18   6:30.00    6:29.74  
       33.91  1:11.49  1:50.07  2:28.96  3:08.29  3:48.31  4:28.59  5:09.21
     5:49.73  6:29.74                                                      
  2 Truscott, Rob             56 UC18-18              7:30.00    7:26.02  
        4.42    38.42  1:21.23  2:05.91  3:37.50  4:23.44  5:09.43  5:55.02
     6:41.95  7:26.02                                                      
 
Event 1  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wargo, Stephen            62 UC18-18              7:05.00    6:51.17  
       37.32  1:17.25           1:57.82  3:21.39  4:03.57  4:45.61  5:28.28
     6:10.48  6:51.17                                                      
 
Event 1  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward            66 O*H*I*O Masters-18   5:55.00    5:54.32  
       32.85  1:08.14  1:44.58  2:21.02  2:57.46  3:33.41  4:09.45  4:45.16
     5:20.31  5:54.32                                                      
  2 Cohen, Jay                66 Kraken Masters-18         NT   10:49.69  
       50.47  1:49.61  2:54.47  4:01.49  5:08.76  6:16.47  7:25.32  8:34.66
     9:43.82 10:49.69                                                      
 
Event 1  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Robert          70 O*H*I*O Masters-18   8:15.00    8:12.03  
       44.02  1:31.88  2:21.95  3:12.66  4:03.59  4:54.07  5:44.39  6:34.93
     7:24.69  8:12.03                                                      
 
Event 1  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas            75 O*H*I*O Masters-18   8:26.22    8:28.68  
       44.45  1:35.58  2:28.95  3:22.56  4:14.42  5:06.08  5:57.64  6:48.51
     7:39.12  8:28.68                                                      
 
Event 1  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 84 O*H*I*O Masters-18   8:15.00    8:51.54  
       49.82  1:44.47  2:39.41  3:34.70  4:29.68  5:23.84  6:18.12  7:10.99
     8:03.36  8:51.54                                                      
 
Event 1  Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malaker, Deane            87 O*H*I*O Masters-18  12:20.22   15:04.17  
     1:08.90  2:26.57  3:54.39  5:21.33  8:30.60 11:48.10          15:04.31
    15:04.17                                                               
 
Event 2  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Sarah               36 Connecticut Mast-5   5:45.00    5:31.21  
     1:21.72  2:47.48  4:27.12  5:31.21                                    
 
Event 2  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Elizabeth         54 O*H*I*O Masters-18   3:22.58    3:20.82  
       48.34  1:41.30  2:35.85  3:20.82                                    
 
Event 2  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldkircher, Mary         59 O*H*I*O Masters-18   3:45.00    3:40.06  
       48.56  1:45.80  2:49.60  3:40.06                                    
 
Event 2  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Lisa              62 O*H*I*O Masters-18   3:10.00    3:17.86  
       42.93  1:38.51  2:36.44  3:17.86                                    
 
Event 2  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCollister, Andrew       27 O*H*I*O Masters-18   2:05.43    2:04.78  
       27.37  1:00.29  1:35.17  2:04.78                                    
 
Event 2  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldock, Rick             53 O*H*I*O Masters-18   2:20.11    2:22.86  
       31.08  1:09.04  1:49.90  2:22.86                                    
 
Event 2  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bargar, Scott             63 Columbus Sharks-OH   2:50.00    2:53.17  
       40.05  1:25.09  2:16.14  2:53.17                                    
  2 Marshfield, Mark          61 O*H*I*O Masters-18   4:04.00    4:10.58  
       52.91  2:05.77  3:10.70  4:10.58                                    
 -- Hill, Jack                63 UC17-17                   NT         DQ  
       40.60  1:30.34  2:21.92       DQ                                    
 
Event 2  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            70 O*H*I*O Masters-18   2:57.99    2:50.37  
       35.07  1:20.42  2:08.70  2:50.37                                    
 
Event 7  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zoeller, Ashley           26 O*H*I*O Masters-18   2:20.00    2:16.13  
       31.11  1:05.26  1:40.60  2:16.13                                    
 
Event 7  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raezer, Stephanie         37 Life Time Swim O-17  2:15.29    2:09.02  
       29.72  1:02.70  1:36.03  2:09.02                                    
 
Event 7  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane             66 O*H*I*O Masters-18   2:27.85    2:30.21  
       33.91  1:11.99  1:50.95  2:30.21                                    
  2 Braden, Cynthia           66 UC17-17                   NT    7:12.59  
     1:43.17  3:34.21  5:23.86  7:12.59                                    
 
Event 7  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paris, Susan              73 O*H*I*O Masters-18   3:42.22    3:31.66  
       48.69  1:43.20  2:38.71  3:31.66                                    
  2 Toole, Cheyenne           73 O*H*I*O Masters-18   6:06.44    6:33.14  
     1:24.79  3:07.33  6:33.14                                             
 
Event 7  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Easton, Luise             80 O*H*I*O Masters-18   3:49.95    4:19.18  
       55.71  2:00.62  3:09.47  4:19.18                                    
 
Event 7  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beyer, John               23 UC17-17              2:30.00    2:13.18  
       29.28  1:02.62  1:37.77  2:13.18                                    
 
Event 7  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartenburg, Ben           45 O*H*I*O Masters-18   2:02.00    2:02.10  
       28.34    58.73  1:30.73  2:02.10                                    
 
Event 7  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenk, Mark              52 O*H*I*O Masters-18   2:50.00    2:48.41  
       38.65  1:21.84  2:06.46  2:48.41                                    
 
Event 7  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Kevin             57 O*H*I*O Masters-18   2:25.00    2:24.02  
       32.17  1:08.24  1:46.13  2:24.02                                    
  2 Truscott, Rob             56 UC18-18              2:55.00    2:46.74  
       36.25  1:19.04  2:03.55  2:46.74                                    
 
Event 7  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wargo, Stephen            62 UC18-18              2:40.00    2:34.60  
       36.19  1:15.33  1:55.37  2:34.60                                    
 
Event 7  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward            66 O*H*I*O Masters-18   2:10.00    2:10.21  
       31.29  1:04.63  1:37.93  2:10.21                                    
  2 Cohen, Jay                66 Kraken Masters-18         NT    3:58.96  
       49.97  1:49.09  2:53.25  3:58.96                                    
 
Event 7  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Robert          70 O*H*I*O Masters-18   3:08.00    3:03.71  
       43.13  1:29.95  2:17.54  3:03.71                                    
 
Event 7  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas            75 O*H*I*O Masters-18   3:11.02    3:20.63  
       45.13  1:37.16  2:30.66  3:20.63                                    
  2 Kelso, David              78 O*H*I*O Masters-18   4:20.65    4:23.90  
       58.19  2:06.48  3:16.31  4:23.90                                    
 
Event 7  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Sid                 84 O*H*I*O Masters-18   3:05.00    3:21.46  
       49.06  1:41.69  2:33.72  3:21.46                                    
 
Event 7  Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malaker, Deane            87 O*H*I*O Masters-18   4:45.80    5:17.84  
     1:04.28  5:17.84                                                      
 
Event 14  Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   X2:42.31  
     1) Feldkircher, Mary W59           2) Sedivy, Angela W57                               
     3) Savage, Jennifer W54            4) Porter, Elizabeth W54          
       45.21  1:26.82  2:02.79  2:42.31                                    
 
Event 14  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    2:19.83  
     1) Grassell, Duane M62             2) McCollister, Andrew M27        
     3) Definis, Jay M59                4) Foreman, Aaron M27             
       45.01  1:15.06  1:53.94  2:19.83