Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/11/2018 04:57 PM
             2018 Twinsburg SCY Swim Meet - 3/10/2018 to 3/11/2018             
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   6:17.99    6:23.01  
       42.51  1:37.99  2:29.53  3:18.44  4:09.88  5:00.77  6:23.01         
 
Event 5  Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Marilyn         68 O*H*I*O Masters-18   7:02.02    7:05.69  
       44.91  1:39.47  2:33.15  3:26.91  4:27.58  5:30.52  7:05.69         
 
Event 5  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18   5:49.41    6:02.92  
       36.48  1:23.94  2:11.81  3:00.85  3:50.78  4:38.71  5:22.63  6:02.92
 
Event 16  Mixed 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT   11:59.23  
     1) Douglass, Nick M68              2) Terkel, Lawrence A M70         
     3) Douglass, Marilyn W68           4) Smith, Melinda J W65           
 
Event 17  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toth, Rachael             30 O*H*I*O Masters-18        NT   18:44.84  
       49.55  1:41.70  2:37.55  3:34.28  4:30.40  5:28.47  6:25.56  7:22.21
     8:19.71  9:17.28 10:13.89 11:12.31 12:09.34 13:05.66 14:02.54 14:59.08
    15:57.00 16:52.91 17:50.59 18:44.84                                    
 
Event 17  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judith H          60 O*H*I*O Masters-18        NT   13:56.85  
 
Event 17  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             58 O*H*I*O Masters-18        NT   12:15.94  
 
Event 17  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          64 O*H*I*O Masters-18  12:30.00   12:20.18  
       33.50  1:09.40  1:45.85  2:22.44  3:00.11  3:37.19  4:15.12  4:53.16
     5:31.03  6:08.90  6:46.28  7:24.14  8:01.57  8:39.07  9:16.37  9:53.61
    10:30.80 11:07.98 11:44.56 12:20.18                                    
 
Event 17  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18  14:06.67   13:54.32  
       35.81  1:16.05  1:57.89  2:40.60  3:22.16  4:04.38  4:47.40  5:30.24
     6:13.96  6:56.08  7:38.77  8:21.60  9:03.37  9:45.87 10:27.99 11:10.50
    11:52.85 12:35.19 13:15.96 13:54.32                                    
  2 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18        NT   14:22.40  
 
Event 18  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harden, Renee             35 Medina Masters-LE   25:00.00   26:32.04  
       41.85  1:26.45  2:13.79  3:01.81  3:50.71  4:40.12  5:29.24  6:18.38
     7:07.72  7:57.11  8:46.05  9:34.92 10:23.39 11:11.61 12:00.48 12:49.83
    13:38.80 14:27.86 15:17.11 16:05.65 16:55.19 17:44.49 18:33.20 19:22.08
    20:10.97 20:58.50 21:46.42 22:34.80 23:22.27 24:10.51 24:58.50 25:46.47
    26:32.04
 
Event 18  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Judith H          60 O*H*I*O Masters-18  30:00.00   23:13.17  
       36.02  1:15.99  1:56.54  2:37.82  3:19.07  4:01.24  4:42.28  5:24.00
     6:06.13  6:48.96  7:31.63  8:14.07  8:56.85  9:39.11 10:22.33 11:05.07
    11:48.30 12:32.31 13:14.69 13:56.85 14:42.03 15:29.26 16:11.84 16:54.51
    17:37.65 18:19.79 19:03.48 19:44.67 20:27.67 21:09.13 21:51.52 22:34.43
    23:13.17
  2 Beck, Pam                 60 O*H*I*O Masters-18  26:30.00   25:55.73  
       39.15  1:23.05  2:08.68  2:54.59  3:41.79  4:28.78  5:16.12  6:04.03
     6:50.94  7:38.37  8:26.20  9:13.91 10:00.98 10:48.96 11:36.28 12:24.28
    13:11.96 14:00.10 14:47.55 15:35.18 16:23.22 17:10.80 17:57.88 18:46.54
    19:34.89 20:22.49 21:10.79 21:58.54 22:46.25 23:34.44 24:22.53 25:09.86
    25:55.73
 
Event 18  Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            72 O*H*I*O Masters-18  33:50.64   34:40.32  
       55.11  1:55.06  2:57.07  3:59.16  5:02.70  6:05.24  7:07.54  8:09.08
     9:12.35 10:15.49 11:18.01 12:20.22 13:25.22 14:28.14 15:31.17 16:34.36
    17:38.92 18:43.44 19:48.24 20:51.97 21:56.20 23:00.26 24:04.51 25:09.43
    26:13.05 27:18.36 28:22.10 29:25.61 30:29.10 31:34.19 32:37.44 33:40.59
    34:40.32
 
Event 18  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             58 O*H*I*O Masters-18  20:22.33   20:23.43  
       32.59  1:08.13  1:44.14  2:20.61  2:56.91  3:33.31  4:09.98  4:46.68
     5:23.59  6:01.03  6:38.09  7:15.31  7:52.80  8:30.12  9:07.93  9:45.55
    10:23.02 11:00.83 11:38.75 12:15.94 12:53.69 13:31.49 14:08.88 14:46.24
    15:24.14 16:01.67 16:39.59 17:17.07 17:54.99 18:33.06 19:10.37 19:47.67
    20:23.43
  2 Owen, Keith               58 O*H*I*O Masters-18  27:30.00   29:57.18  
       43.85  1:32.32  2:22.53  3:14.24  4:06.70  5:00.65  5:54.28  6:48.35
     7:43.43  8:38.51  9:33.26 10:27.84 11:23.14 12:18.06 13:13.69 14:10.23
    15:04.43 15:59.81 16:55.14 17:50.90 18:47.06 19:42.35 20:38.00 21:33.76
    22:29.15 23:25.67 24:22.33 25:17.06 26:13.79 27:09.04 28:05.13 29:02.36
    29:57.18
 
Event 18  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18  27:30.00   26:18.58  
       41.58  1:27.22  2:13.81  3:01.01  3:48.48  4:36.56  5:24.78  6:12.68
     7:00.69  7:48.74  8:36.90  9:25.14 10:13.28 11:01.59 11:50.13 12:38.44
    13:26.63 14:15.07 15:03.26 15:51.63 16:40.40 17:28.84 18:17.59 19:06.01
    19:54.49 20:43.28 21:31.87 22:20.43 23:09.38 23:57.54 24:45.93 25:33.96
    26:18.58
 
Event 18  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            68 O*H*I*O Masters-18  23:30.99   23:54.89  
       38.25  1:20.07  2:02.66  2:45.28  3:28.32  4:11.24  4:54.86  5:37.70
     6:21.46  7:05.40  7:48.74  8:32.89  9:16.49 10:00.27 10:44.04 11:26.89
    12:10.81 12:54.95 13:38.80 14:22.40 15:06.51 15:50.41 16:35.29 17:19.34
    18:03.80 18:47.90 19:31.63 20:15.74 20:59.99 21:44.31 22:28.69 23:12.68
    23:54.89
 
Event 19  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Melani L         34 O*H*I*O Masters-18   7:19.36    7:22.50  
       40.06  1:24.47  2:09.68  2:54.96  3:40.08  4:24.83  5:09.60  5:54.50
     6:39.26  7:22.50                                                      
 
Event 19  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodgekins, Amy            47 O*H*I*O Masters-18   6:39.53    6:26.31  
       35.13  1:12.81  1:51.22  2:30.17  3:09.56  3:48.97  4:28.51  5:07.96
     5:47.53  6:26.31                                                      
 
Event 19  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Diane F           64 O*H*I*O Masters-18   6:39.00    6:41.44  
       35.29  1:14.50  1:54.82  2:35.57  3:16.83  3:58.18  4:39.90  5:20.62
     6:41.44                                                               
  2 Beck, Pam                 60 O*H*I*O Masters-18   7:30.00    7:30.42  
       38.84  1:22.43  2:08.40  2:54.69  3:40.94  4:28.35  5:14.14  6:00.69
     6:47.71  7:30.42                                                      
 
Event 19  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paris, Susan I            72 O*H*I*O Masters-18  10:00.06    9:48.77  
       52.93  1:52.35  2:52.83  3:53.53  4:53.13  5:53.33  6:52.92  7:52.88
     9:48.77                                                               
 
Event 19  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emery, Jonathan D         51 O*H*I*O Masters-18   6:15.00    6:04.22  
       33.23  1:08.77  1:44.86  2:21.45  2:58.17  3:34.81  4:11.89  4:49.40
     5:27.37  6:04.22                                                      
  2 Lukco, Steve              50 Warren Harding A-18  6:30.00    6:19.63  
       33.65  1:10.43  1:47.40  2:24.66  3:02.70  3:41.02  4:20.04  4:59.33
     5:39.77  6:19.63                                                      
 
Event 19  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             58 O*H*I*O Masters-18   5:54.27    5:53.88  
       32.55  1:07.89  1:43.57  2:19.38  2:55.39  3:31.37  4:07.46  4:43.41
     5:19.24  5:53.88                                                      
 
Event 19  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          64 O*H*I*O Masters-18   6:05.00    5:53.08  
       32.89  1:07.97  1:44.12  2:20.03  2:56.32  3:32.38  4:08.46  4:44.35
     5:20.05  5:53.08                                                      
  2 Grassell, Duane V         60 O*H*I*O Masters-18   7:59.00    7:37.08  
       38.24  1:22.63  2:08.43  2:55.20  3:42.47  4:29.99  5:17.90  6:05.60
     7:37.08                                                               
 
Event 19  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sautters, Robert F        66 O*H*I*O Masters-18   6:40.00    6:54.33  
       36.61  1:17.29  1:59.57  2:42.76  3:25.97  4:07.91  4:52.55  5:35.00
     6:15.01  6:54.33                                                      
 
Event 19  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spence, Thomas E          73 O*H*I*O Masters-18   7:58.92    8:26.22  
       42.91  1:32.78  2:25.85  3:17.48  4:10.28  5:02.40  5:53.87  6:44.70
     7:35.30  8:26.22                                                      
 
                    Combined Team Scores - Through Event 19                    
 
  1. O*H*I*O Masters Swim Club           565   2. Medina Masters                       20
  3. Warren Harding Aquatics Team         17