Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/28/2018 05:43 PM
             2018 Pieter Cath Mem Intersquad Swim Meet - 1/28/2018             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer B Wintrow        27 O*H*I*O Masters-18   6:39.19    7:07.04  
       38.13  1:19.13  7:07.04                                             
 
Event 1  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashley L Braniecki        32 O*H*I*O Masters-18   6:17.86    6:12.43  
       33.58  1:09.98  1:47.66  2:25.50  3:03.54  3:41.68  4:20.03  4:58.21
     5:35.72  6:12.43                                                      
  2 Christine C Shifa         33 O*H*I*O Masters-18   6:50.00    6:38.39  
       36.81  1:16.31  1:56.23  2:36.39  3:16.50  3:56.73  4:37.21  5:18.56
     5:59.65  6:38.39                                                      
  3 Melani L Sherman          34 O*H*I*O Masters-18   7:21.99    7:19.36  
       40.19  1:24.34  2:09.04  2:53.81  3:38.25  4:22.96  5:07.78  5:52.61
     6:37.11  7:19.36                                                      
 
Event 1  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amy Hodgekins             46 O*H*I*O Masters-18   6:55.00    6:39.53  
       37.14  1:16.16  1:55.31  2:35.51  3:16.15  3:56.49  4:37.34  5:18.60
     5:59.65  6:39.53                                                      
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angela M Sedivy           55 New Albany Aquat-OH  8:45.50    8:19.45  
       41.51  1:28.85  2:17.20  3:06.19                             6:23.97
     8:19.45                                                               
  2 Laura Mimura              57 O*H*I*O Masters-18   9:00.00    8:43.32  
       46.90  1:38.13  2:31.67  3:25.88  4:21.25  5:14.50  6:07.45  6:59.95
     7:52.36  8:43.32                                                      
 
Event 1  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diane F Spence            64 O*H*I*O Masters-18   6:24.46    6:39.96  
       35.96  1:15.65  1:56.24  2:37.19  3:18.14  3:59.00  4:39.70  5:20.18
     6:00.33  6:39.96                                                      
 
Event 1  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Susan I Paris             71 O*H*I*O Masters-18  10:03.18   10:00.06  
       52.24  1:51.44  2:53.11  3:55.14  4:58.64  6:00.31  7:00.40  8:01.83
     9:01.85 10:00.06                                                      
  2 Anne L Hegnauer           70 O*H*I*O Masters-18  10:30.00   11:04.50  
       58.72  2:02.25  3:09.83  4:19.25  5:26.77  6:36.00  7:44.45  8:52.09
    10:01.63 11:04.50                                                      
 
Event 1  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew McCollister        25 O*H*I*O Masters-18   5:29.99    5:05.94  
       28.00    58.08  1:28.42  1:59.18  2:29.96  3:00.82  3:32.20  4:03.44
     4:35.04  5:05.94                                                      
 
Event 1  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Per T Schroeder           46 P.R. Tri Team-18     6:58.94    6:43.82  
       34.95  1:12.94  1:53.94  2:35.46  3:16.88  3:58.37  4:40.40  5:21.87
     6:03.65  6:43.82                                                      
 
Event 1  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chris L Birnbrich         54 New Albany Aquat-OH  5:22.00    5:21.68  
       28.30    59.77  1:31.86  2:04.78  2:37.63  3:10.58  3:43.43  4:16.39
     4:49.09  5:21.68                                                      
  2 Eric A Rich               51 Shaker Swimming-18   8:59.30    8:56.37  
       43.49  1:32.92  2:26.15  3:21.02  4:17.53  5:12.99  6:11.07  7:07.42
     8:04.21  8:56.37                                                      
 
Event 1  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chuck Beatty              58 O*H*I*O Masters-18   5:54.88    5:54.27  
       31.61  1:05.62  1:40.58  2:16.11  2:52.02  3:28.05  4:04.56  4:41.39
     5:18.21  5:54.27                                                      
  2 Richard T Manella         59 Liquid N'Durance-LE       NT    9:02.71  
       48.35  1:40.48  2:34.09  3:30.07  4:26.37  5:22.72  6:19.90  7:14.52
     8:10.05  9:02.71                                                      
 
Event 1  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert F Sautters         66 O*H*I*O Masters-18   6:30.00    6:43.51  
       36.89  1:16.89  1:57.54  2:38.95  3:20.51  4:01.95  4:42.94  5:24.65
     6:06.23  6:43.51                                                      
 
Event 1  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas E Spence           73 O*H*I*O Masters-18   8:00.00    8:34.04  
       43.63  1:35.07  2:29.93  3:24.04  4:16.38  5:08.63  6:01.29  6:52.81
     7:43.85  8:34.04                                                      
 
Event 3  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'C'                      NT    2:37.53  
     1) Kristen Bergmann W45            2) Dianne Zvosec W63              
     3) Ellen E Meyer W41               4) Laura Mimura W57               
       48.01  1:29.51  2:05.93  2:37.53                                    
 
Event 3  Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'D'                      NT    2:37.23  
     1) Thomas E Spence M73             2) Thomas M Esposito M58          
     3) Jim Vick M60                    4) Robert F Sautters M66          
       34.68  1:21.20  1:54.67  2:37.23                                    
 
Event 3  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    1:59.58  
     1) India R Munday W24              2) Tom Dinh M24                   
     3) Chandler M Ashbaugh W23         4) Cara Colker-Eybel W25          
       34.61  1:06.40  1:34.24  1:59.58                                    
 
Event 3  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    2:04.71  
     1) Arnold R Colvin M33             2) Elizabeth J Morris W34         
     3) Ashley L Braniecki W32          4) Stephanie D Crossen W32        
       30.35  1:05.76  1:35.23  2:04.71                                    
  2 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'E'                      NT    2:13.56  
     1) Jennifer B Wintrow W27          2) Chuck Beatty M58               
     3) Charles M Comella M29           4) Melani L Sherman W34           
       34.58  1:12.86  1:40.71  2:13.56                                    
 
Event 4  Mixed 18+ 200 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    2:25.18  
     1) Ashley L Braniecki W32          2)                                
     3) Gloria Rea W56                  4) Ann K Marshfield W59           
       35.16  1:13.47  1:52.55  2:25.18                                    
 
Event 4  Mixed 25+ 200 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    2:11.58  
     1) Andrew McCollister M25          2) Michaela Munday W28            
     3) Elizabeth J Morris W34          4) Arnold R Colvin M33            
       30.31  1:03.30  1:41.49  2:11.58                                    
 
Event 4  Mixed 45+ 200 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- O*H*I*O Masters Swim Club-18  'C'                      NT         DQ  
     1) Kristen Bergmann W45            2) Judith H Norton W60            
     3) Diane F Spence W64              4) Dianne Zvosec W63              
       40.22  1:16.46  2:04.31       DQ                                    
 
Event 13  Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'D'                      NT    5:19.36  
     1) Judith H Norton W60             2) Laura Mimura W57               
     3) Diane F Spence W64              4) Kristen Bergmann W45           
       35.15  1:13.56  2:01.06  2:52.27  3:26.67  4:05.42  4:40.22  5:19.36
 
Event 13  Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    3:55.69  
     1) Andrew J Thompson M36           2) Brendan Bogues M24             
     3) Andrew McCollister M25          4) Tom Dinh M24                   
       25.60  1:03.38  1:30.95  2:03.55  2:30.26  2:58.88  3:25.67  3:55.69
 
Event 13  Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'E'                      NT    4:37.34  
     1) William T Dorsch M66            2) Thomas E Spence M73            
     3) Thomas M Esposito M58           4) Kevin R Kelley M55             
       31.29  1:06.72  1:42.65  2:26.25  2:58.48  3:34.07  4:04.06  4:37.34
 
Event 13  Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'C'                      NT    4:15.26  
     1) Chandler M Ashbaugh W23         2) India R Munday W24             
     3) Cara Colker-Eybel W25           4) Michaela Munday W28            
       28.51  1:00.98  1:33.88  2:09.67  2:36.82  3:06.96  3:39.57  4:15.26
 
Event 13  Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    4:31.61  
     1) Charles M Comella M29           2) Melani L Sherman W34           
     3) Jennifer B Wintrow W27          4) Chuck Beatty M58               
       27.94    59.43  1:35.15  2:14.06  2:48.02  3:26.81  3:58.03  4:31.61
 
Event 14  Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'C'                      NT    6:24.57  
     1) Judith H Norton W60             2) Laura Mimura W57               
     3) Diane F Spence W64              4) Kristen Bergmann W45           
       40.60  1:26.39  2:33.76  3:44.16  4:14.95  4:59.48  5:39.48  6:24.57
 
Event 14  Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    4:50.91  
     1) Chandler M Ashbaugh W23         2) Andrew McCollister M25         
     3) India R Munday W24              4) Michaela Munday W28            
       32.04  1:10.59  1:39.90  2:12.17  2:49.15  3:30.71  4:07.36  4:50.91
 
Event 14  Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    5:03.21  
     1) Ashley L Braniecki W32          2) Arnold R Colvin M33            
     3) Stephanie D Crossen W32         4) Elizabeth J Morris W34         
       32.83  1:12.70  1:44.68  2:19.47  2:56.57  4:07.14  5:03.21         
 
Event 20  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'E'                      NT    1:56.43  
     1) Pam Adams W49                   2) Michaela Munday W28            
     3) Ashley L Braniecki W32          4) Stephanie D Crossen W32        
       27.40    58.55  1:27.67  1:56.43                                    
 
Event 20  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'F'                      NT    1:43.59  
     1) Andrew J Thompson M36           2) Brendan Bogues M24             
     3) Andrew McCollister M25          4) Tom Dinh M24                   
       25.44    52.45  1:17.79  1:43.59                                    
 
Event 20  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    1:53.44  
     1) India R Munday W24              2) Victoria L Watson W24          
     3) Chandler M Ashbaugh W23         4) Elizabeth J Morris W34         
       30.71    58.47  1:25.04  1:53.44                                    
 
Event 20  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'C'                      NT    1:57.24  
     1) Ellen Meyer W41                 2) William T Dorsch M66           
     3) Kristen Bergmann W45            4) Kevin R Kelley M55             
       29.80    58.12  1:26.38  1:57.24                                    
  2 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    2:07.72  
     1) Andrew W Reid M51               2) Alejandro Rivera M48           
     3) Gloria Rea W56                  4) Sharon Detering W45            
       25.68    58.95  1:39.77  2:07.72                                    
 
Event 20  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'D'                      NT    2:15.27  
     1) Thomas M Esposito M58           2) Laura Mimura W57               
     3) Diane F Spence W64              4) Jim Vick M60                   
       30.02  1:12.08  1:44.13  2:15.27                                    
 
Event 21  Women 18+ 200 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    2:42.05  
     1) Michaela Munday W28             2) Elizabeth J Morris W34         
     3) India R Munday W24              4) Cara Colker-Eybel W25          
       44.68  1:22.68  2:05.87  2:42.05                                    
 
Event 21  Men 18+ 200 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    2:14.36  
     1) Andrew J Thompson M36           2) Brendan Bogues M24             
     3) Tom Dinh M24                    4) Andrew McCollister M25         
       36.93  1:09.91  1:41.66  2:14.36                                    
 
Event 21  Mixed 55+ 200 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'C'                      NT    2:45.56  
     1) Thomas M Esposito M58           2) Dianne Zvosec W63              
     3) Kevin R Kelley M55              4) Diane F Spence W64             
       36.54  1:21.88  2:10.17  2:45.56                                    
 
Event 22  Men 18+ 200 Yard Butterfly Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'A'                      NT    2:09.05  
     1) Andrew W Reid M51               2) Alejandro Rivera M48           
     3) Jim Ruddock M61                 4) Nathan Onchuk M23                               
       29.30  1:10.92  1:42.35  2:09.05                                    
 
Event 22  Mixed 25+ 200 Yard Butterfly Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'B'                      NT    2:10.87  
     1) Andrew J Thompson M36           2) Elizabeth J Morris W34         
     3) Ashley L Braniecki W32          4) Stephanie D Crossen W32        
       33.11  1:03.34  1:33.57  2:10.87                                    
 
Event 22  Mixed 35+ 200 Yard Butterfly Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-18  'C'                      NT    2:55.19  
     1) Jim Vick M60                    2) Ellen E Meyer W41              
     3) Thomas E Spence M73             4) Laura Mimura W57               
       32.77  1:08.62  1:56.70  2:55.19                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 22                    
 
  1. O*H*I*O Masters Swim Club          3647   2. New Albany Aquatics Club            471
  3. Cleveland Aquatic Team              204   4. Liquid N'Durance                    189
  5. Medina Masters                      157   6. Uc18                                140
  7. P.R. TriTeam                        114   8. Hubbard Masters Swim Club           108
  9. Life Time Swim Michigan              97  10. Adirondack Masters                   86
 11. Sarasota Y Sharks                    80  12. West Masters                         74
 12. Powel Crosley, Jr. YMCA              74  14. Uc17                                 52
 15. Shaker Swimming                      33