Licensed to Lake Erie Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/8/2014 08:24 PM
              2014 Hudson SCM Swim Meet - 12/6/2014 to 12/7/2014               
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley L       29 Adirondack Maste-3   5:59.00    6:11.90   20  
 
Event 5  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Melani L         31 O*H*I*O Masters-LE        NT    7:39.16   20  
       47.01  1:46.04  2:46.94  3:45.43  4:52.41  5:58.37  6:50.98  7:39.16
 
Event 5  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Pacak, Shea A             54 O*H*I*O Masters-LE   9:30.90         DQ  
       51.88                                                               
 
Event 5  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerding, Alan             34 O*H*I*O Masters-LE        NT    6:46.31   20  
       41.37  1:30.07  2:24.00  3:15.54  4:12.79  5:11.79  6:00.12  6:46.31
  2 Ellek, Michael J          33 O*H*I*O Masters-LE   7:35.00    7:33.17   17  
 
Event 5  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             55 O*H*I*O Masters-LE   6:22.68    6:19.10   20  
  2 Hammond, Steven T         57 BGSU-OH              7:15.00    7:21.79   17  
  3 Rockwell, Dave A          56 O*H*I*O Masters-LE   8:00.00    8:28.35   16  
 
Event 5  Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            70 O*H*I*O Masters-LE   8:20.00    8:31.42   20  
 
Event 16  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT   12:54.24   40  
     1) Rockwell, Dave A M56            2) Allen, Bruce C M67             
     3) Terkel, Larry A M67             4) McCardle, Kevin T M59          
       49.36  1:40.04  2:32.20  3:21.83  4:08.88  5:03.77  5:59.12  6:56.12
     7:36.99  8:25.03  9:15.25 10:40.46 11:25.55 12:10.62 12:54.24 12:54.24
 
Event 17  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leu, Melanie L            48 Cleveland Aquati-LE 22:30.00   18:27.69   20  
       56.40  1:59.68  3:08.31  4:17.62  5:28.94  6:40.31  7:50.34  9:01.01
    10:11.87 11:23.81 12:33.40 13:44.06 14:55.10 16:07.00 17:18.23 18:27.69
 
Event 17  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          61 O*H*I*O Masters-LE  10:50.00   10:37.86   20  
       36.42  1:15.71  1:55.51  2:35.38  3:15.49  3:55.56  4:35.79  5:15.43
     5:55.88  6:36.64  7:17.34  7:58.21  8:38.85  9:19.51  9:59.22 10:37.86
 
Event 17  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           65 O*H*I*O Masters-LE        NT   13:33.25   20  
 
Event 18  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             32 Lawrence Masters-16 24:30.74   22:51.39   20  
       40.51  1:25.12  2:10.77  2:56.69  3:42.76  4:29.21  5:15.42  6:01.58
     6:47.73  7:34.01  8:20.21  9:06.62  9:52.99 10:40.00 11:27.13 12:13.82
    13:00.10 13:46.56 14:32.98 15:19.91 16:04.50 16:50.30 17:36.05 18:21.82
    19:07.72 19:54.04 20:40.16 21:25.30 22:10.13 22:51.39                  
  2 Sherman, Melani L         31 O*H*I*O Masters-LE        NT   26:33.64   17  
       47.01  1:39.64  2:33.05  3:25.93  4:20.20  5:13.70  6:07.63  7:01.87
     7:56.30  8:51.12  9:45.45 10:40.16 11:34.82 12:29.66 13:23.99 14:18.48
    15:12.47 16:06.18 16:59.68 17:53.53 18:47.12 19:39.85 20:32.56 21:24.75
    22:17.37 23:09.54 24:01.90 24:53.75 25:44.95 26:33.64                  
 
Event 18  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacak, Shea A             54 O*H*I*O Masters-LE  25:30.90   27:47.60   20  
       48.28  1:39.98  2:32.16  3:24.65  4:17.99  5:12.27  6:07.84  7:03.49
     7:58.50  8:52.91  9:46.98 10:42.10 11:37.00 12:31.42 13:26.34 14:21.49
    15:16.74 16:11.32 17:05.63 18:00.92 18:56.98 19:52.45 20:48.21 21:44.38
    22:40.32 23:36.49 24:31.53 25:27.96 26:23.75 27:47.60                  
 
Event 18  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerding, Alan             34 O*H*I*O Masters-LE        NT   24:26.28   20  
       42.49  1:29.79  2:19.24  3:07.64  3:56.45  4:44.67  5:33.28  6:22.07
     7:11.11  8:00.71  8:50.56  9:40.05 10:29.01 11:18.15 12:08.35 12:58.54
    13:47.93 14:38.14 15:28.08 16:17.95 17:08.12 17:58.74 18:48.68 19:38.94
    20:28.63 21:17.53 22:07.27 22:56.17 23:46.01 24:26.28                  
  2 Ellek, Michael J          33 O*H*I*O Masters-LE  27:49.00   26:53.42   17  
       45.34  1:36.83  2:30.80  3:25.36  4:19.76  5:14.94  6:09.59  7:03.99
     7:58.38  8:52.52  9:47.36 10:42.90 11:38.66 12:33.52 13:27.99 14:23.24
    15:18.38 16:12.11 17:06.87 18:01.04 18:55.64 19:48.67 20:43.69 21:39.50
    22:34.31 23:27.77 24:21.13 25:13.79 26:06.95 26:53.42                  
 
Event 18  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beatty, Chuck             55 O*H*I*O Masters-LE  20:51.86   21:01.52   20  
       37.06  1:18.17  2:00.04  2:42.14  3:24.23  4:06.55  4:48.64  5:31.18
     6:13.57  6:56.07  7:38.05  8:20.18  9:02.42  9:44.51 10:26.83 11:09.02
    11:51.34 12:33.57 13:16.09 13:58.65 14:40.87 15:23.00 16:04.87 16:47.22
    17:29.66 18:12.07 18:54.65 19:37.48 20:19.89 21:01.52                  
  2 Rockwell, Dave A          56 O*H*I*O Masters-LE  27:00.00   26:36.95   17  
       48.33  1:39.24  2:31.62  3:24.53  4:17.14  5:09.22  6:01.49  6:53.79
     7:46.39  8:40.64  9:35.03 10:28.94 11:24.87 12:19.95 13:13.06 14:06.93
    15:01.17 15:55.12 16:48.86 17:43.78 18:38.88 19:31.81 20:25.02 21:18.39
    22:11.98 23:05.89 23:59.74 24:53.13 25:45.84 26:36.95                  
  3 Grassell, Duane V         57 O*H*I*O Masters-LE  31:15.00   30:56.61   16  
       54.01  1:54.45  2:56.49  3:58.58  5:01.02  6:03.33  7:05.83  8:08.15
     9:10.64 10:12.87 11:15.51 12:18.01 13:20.11 14:21.91 15:24.25 16:26.49
    17:28.86 18:31.66 19:34.63 20:37.19 21:40.35 22:43.12 23:45.92 24:48.46
    25:51.15 26:53.91 27:56.37 28:58.48 29:58.30 30:56.61                  
  4 Curran, Tom W             56 Medina Masters-LE   33:00.00   35:05.59   15  
     1:01.87  2:11.07  3:20.79  4:31.72  5:42.27  6:53.33  8:04.15  9:16.06
    10:26.52 11:36.69 12:46.75 13:57.05 15:07.01 17:27.56 19:49.56 21:00.56
    22:11.79                   23:23.39 24:34.58 26:56.53 28:07.56         
    29:17.36 30:27.56          32:48.55 33:58.64 35:05.59                  
 
Event 18  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Bob G           65 O*H*I*O Masters-LE  27:00.00   27:46.53   20  
       46.09  1:35.49  2:25.97  3:16.20  4:06.50  4:57.24  5:47.60  6:37.82
     7:28.44  8:18.46  9:11.07 10:04.15 10:56.36 11:48.74 12:40.84 13:33.25
    14:40.27 15:46.23 16:51.32 17:56.05 18:59.85 20:03.71 21:07.14 22:09.66
    23:13.18 24:15.21 25:05.95 25:55.93 27:00.32 27:46.53                  
  2 Aponte, Julio             69 Cleveland Aquati-LE 30:20.00   38:32.80   17  
     1:00.01  2:10.68  3:26.36  4:39.46  5:55.71  7:10.60  8:25.51  9:43.14
    11:04.97 12:22.27 13:42.71 15:01.15 16:16.90 17:36.19 18:56.61 20:17.98
    21:41.43 23:00.62 24:18.69 25:36.39 26:55.15 28:13.02 29:30.20 30:48.38
    32:07.79 33:26.55 34:43.97 36:02.36 37:21.79 38:32.80                  
 
Event 18  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bechtol, Ken P            72 O*H*I*O Masters-LE  44:45.00   48:57.98   20  
     1:26.02  2:58.03  4:34.50  9:26.19                                    
                      17:36.89                                             
             29:12.28                            37:36.68                  
                      44:10.80 48:57.98                                    
 
Event 19  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             32 Lawrence Masters-16  5:33.53    5:55.97   20  
  2 Sherman, Melani L         31 O*H*I*O Masters-LE   6:30.96    6:22.94   17  
       44.16  1:32.81  2:22.03  3:11.37  4:00.12  4:48.48  5:36.66  6:22.94
 
Event 19  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norton, Judith H          57 O*H*I*O Masters-LE   6:00.00    5:45.41   20  
 
Event 19  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunkle, Debra L           60 Cleveland Aquati-LE 11:30.00    9:21.91   20  
     1:00.00  2:11.16  3:22.54  4:35.39  5:47.03  6:57.14  8:05.24  9:21.91
 
Event 19  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, Jim H             58 Columbus Sharks-OH   4:55.00    5:01.40   20  
  2 Beatty, Chuck             55 O*H*I*O Masters-LE   5:20.78    5:20.12   17  
  3 Definis, Jay M            55 O*H*I*O Masters-LE   5:54.00    6:39.00   16  
 
Event 19  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borsuk, Edward J          61 O*H*I*O Masters-LE   5:12.00    5:03.40   20  
 
Event 19  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Nick            65 O*H*I*O Masters-LE   6:29.99    6:19.87   20  
       43.43  3:57.40                                      5:33.18  6:19.87
  2 McDonald, Bob G           65 O*H*I*O Masters-LE   6:30.00    6:27.78   17  
       45.96  1:34.17  2:23.78  3:13.13  4:02.37  4:51.88  5:40.09  6:27.78
  3 Allen, Bruce C            67 O*H*I*O Masters-LE        NT    7:43.05   16  
       50.03  1:47.08  2:46.92  3:46.93  4:47.10  5:47.43  6:46.76  7:43.05
 
Event 19  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Gerry H            70 O*H*I*O Masters-LE   7:47.00    7:25.23   20  
       50.33  1:47.13  2:45.00  3:42.85  4:39.95  5:36.27  6:31.88  7:25.23
 
Event 25  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT   X2:47.00  
     1) Keeran, Niles M60               2) March, Ed M68                  
     3) Abbey, Nelson M60               4) Rohr, Chad J M40               
       42.60  2:15.76  2:47.00                                             
 
Event 25  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'B'                      NT   X2:30.21  
     1) Gerding, Alan M34               2) Beatty, Chuck M55              
     3) Wintrow, Jen B W24              4) Ellek, Michael J M33           
       37.00  1:20.07  1:55.65  2:30.21                                    
 
Event 32  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT   X2:28.05  
     1) Abbey, Nelson M60               2) March, Ed M68                  
     3) Keeran, Niles M60               4) Rohr, Chad J M40               
       32.98           1:56.11  2:28.05                                    
 
Event 32  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    2:14.38   40  
     1) Devonshire, Matthew M M24       2) Sherman, Melani L W31          
     3) Wintrow, Jen B W24              4) Gerding, Alan M34              
       31.16  1:08.08  1:42.22  2:14.38                                    
 
Event 36  Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT   X6:06.36  
     1) Beatty, Chuck M55               2) Sherman, Melani L W31          
     3) Gerding, Alan M34               4) Ellek, Michael J M33           
       40.74  1:23.19  2:15.48           3:56.25  4:46.67  5:23.95  6:06.36